Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn maja 20, 2024 17:09



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 11 ] 
 Potop 
Autor Wiadomość
Post Potop
Mam pytanie: Czy wierzycie w opowieść o potopie ?
A konkretnie o tym, że Noe załadował na arkę po parze wszystkich gatunków występujących na ziemi ?
Przecież takich gatunków jest miliony. Był w stanie to zrobić ?


N paź 01, 2006 22:41
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 29, 2006 12:06
Posty: 4608
Post 
Ty tak na poważnie? Lol. Oczywiście, że nie było potopu i arki ratującej wszystkie gatunki na Ziemi :P

_________________
"Diabolus enim et alii daemones a Deo quidem natura creati sunt boni, sed ipsi per se facti sunt mali"
Obrazek
"Inter faeces et urinam nascimur".


Pn paź 02, 2006 6:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Nie - nie traktowałabym tego pytania poważnie, filippiarz...

A dla wyjaśnienia - nie ma powodu traktować tego opisu historycznie. Równie dobrze można by traktować historycznie inne opowiadania z morałem.

Natomiast co do tego, czy był potop, to znaczy czy było zdarzenie, które mogło stać się podstawą - początkiem mitu funkcjonującego w wielu mitologiach ludów z tamtego obszaru, zdaje się, że nauka nie wypowiada się tak kategorycznie...

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Pn paź 02, 2006 8:04
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 03, 2005 21:25
Posty: 7301
Post 
Dokładnie taki sam wątek jest tu:
viewtopic.php?t=3700
;)

_________________
Czuwaj i módl się bezustannie,
a czyń to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.

P. M. Delfieux


Pn paź 02, 2006 9:31
Zobacz profil
Post 
Cytuj:
Mam pytanie: Czy wierzycie w opowieść o potopie ?
A konkretnie o tym, że Noe załadował na arkę po parze wszystkich gatunków występujących na ziemi ?
Przecież takich gatunków jest miliony. Był w stanie to zrobić ?
z tego co wiem budował ją coś około 100 lat a więc mógł wybudować niezłą arkę no i napewno Bóg mu w tym pomagał, a jeśli chodzi o zwierzęta to "Aniołowie wyszli, by zebrać z lasów i pól zwierzęta stworzone przez Boga. Szli przed zwierzętami, one zaś parami, samiec i samica szły za nimi; czystych zwierząt siedem par z każdego gatunku. '' więc nic dziwnego, że mu się to udało


Pn paź 02, 2006 10:53
Post 
Fajnie, że masz takie zdanie, tylko że to zdanie różni się od zdania Kościoła Katolickiego. Szkoda, że nie popierasz poglądów Kościoła :-)Kościół Katolicki uważa, że część opowieści biblijnych ma podłoże historyczne, a część symboliczne. Ciekawe tylko po czym rozróżniają co jakie jest. Pewno wybierają to co jest im wygodne.
KK uważa że opowieść o potopie nie jest dokładną relacją wydarzenia.

Chyba że należysz do świadków jehowy, oni uważają że każde słówko z biblii jest prawdą, mają takie samo zdanie jak Ty. Może czas się przepisać ;-)

Nikt by przecież nie uwierzył, że Noe wyłapał wszystkie tygrysy i lwy, lamparty, oraz wysłał ludzi do australii i ameryki po tamte gatunki zwierząt, nikt normalny nie uwierzy również w to, że tafla wody sięgała 8 km wzwyż, no bo jak zalała całą ziemię to Mount Everesta również.
Kościół nie traktuje wszystkich opisów biblii dosłownie, w przeciwieństwie do ŚJ. Dawniej traktował dosłownie i mocno się na tym przejechał.


Pn paź 02, 2006 14:39
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 30, 2006 9:08
Posty: 1456
Post 
Ameryki jeszcze wtedy Kolumb nie odkrył ;) Wiec nie wiedzieli, że takowa jest.

_________________
Nie mam nic, co bym mogła Tobie dać,
Nie mam sił by przed Tobą, Panie stać...


Pn paź 02, 2006 14:41
Zobacz profil
Post 
Aztec napisał:
Cytuj:
Fajnie, że masz takie zdanie, tylko że to zdanie różni się od zdania Kościoła Katolickiego. Szkoda, że nie popierasz poglądów Kościoła :-)Kościół Katolicki uważa, że część opowieści biblijnych ma podłoże historyczne, a część symboliczne. Ciekawe tylko po czym rozróżniają co jakie jest. Pewno wybierają to co jest im wygodne.
KK uważa że opowieść o potopie nie jest dokładną relacją wydarzenia.
o raju! :| już nie można napisać, że skoro Bóg dał takie zadanie Noemu to mu w tym pomógł żeby od razu nie być posądzonym o to, że się nie jest katolikiem :? nigdzie nie wypowiedziałam się w ten sposób, a tym bardziej w tym topiku, że wg mnie Biblia nie ma znaczenia symbolicznego ani to, że opisuje tylko prawde historyczną


Pn paź 02, 2006 14:53
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 22, 2005 23:45
Posty: 3638
Post 
W tym opisie znajduje się i symbolika, i historia.

Otóż trzeba umieć spojrzeć na teksty biblijne.
Jak dobrze wiemy piszący książki, wykłady itp nie zawsze sa w swoich poglądach zgodni z naszymi.
Nie tylko język i jego tłumaczenie jest barierą, ale i często mentalność społeczna w jakiej zostaliśmy wychowani w zrozumieniu danych pogladów.

Gdyby tak przyjżeć się bliżej różnicom między nami a Żydami umiejętnie mozna by stworzyc nowa naukę.
Na szczęscie nie ma co szukać daleko, juz jest to zrobione przez profesora Konecznego.
Opierając się o jego naukę o cywilizacjach zobaczymy różnice które powodują niescisłości w rozumieniu pewnych tekstów z biblii przez pewne osoby.Które skłonne są potraktować je dosłownie.
Taka dosłowność jest niebezpieczna, tym bardziej im bardziej jest oparta o logike.

Wiemy dobrze z historii i geografii o potopie który miał miejsce w tamtych rejonach.
I z tąd wiemy, że ów potop był historyczny, nie miał jednak tak wielkich rozmiarów jakie tkwią w wyobrażeniach ludzi.Dlaczego Żydzi napisali więc, że świat cały był zatopiony?
Otóż był zatopiony "ich świat".
Wiele plemionek do tej pory nie wyszło w rozumieniu swoim świata ponad własny czubek nosa.
I tu znajduje się w tym cały problem.Jak to się mówi "dziura w całym".

Żydzi napisali we własnym ujęciu o potopie który miał miejsce.
Czytający katolicy teksty niesłusznie przez swa niewiedzę wprowadzali w bład inne osoby.
Spowodowało to jak widac niesnaski w KK i poza nim.
Ale bez obawy, nauka da sobie z nimi rade...

_________________
Niech żyje cywilizacja łacińska !!!

więc śpiewaj duszo ma... BÓG JEST MIŁOŚCIĄ...


Pn paź 02, 2006 19:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 17, 2006 7:29
Posty: 75
Post 
Przypomnial mi sie 'Moonriker', jeden z odcinkow J. Bonda, gdzie jakis swir chce zagazowac cala ziemie, a potem odtworzyc gatunek ludzki z niewielkiej zalogi stacji kosomicznej.

A co do potopu, to niemozliwe, niezaleznie od tego z ktorej strony spojzec.


Pn paź 02, 2006 22:42
Zobacz profil
Post 
angua napisał(a):
Dokładnie taki sam wątek jest tu:
viewtopic.php?t=3700
;)


I tam odsyłam :)


Pn paź 02, 2006 23:08
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 11 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL