Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N cze 16, 2019 8:27Odpowiedz w wątku  [ Posty: 217 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 11, 12, 13, 14, 15
 Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 2474
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Skoro się rozumiemy to możemy wrócić do tematu. Na Ostatniej Wieczerzy w czasie Eucharystii nie brał udziału jeden apostoł, który nie był Tego godny. Czy myślisz, że od tamtej pory coś się zmieniło? Nic się nie zmieniło, nadal w czasie Eucharystii nie są obecni ci apostołowie , którzy zdradzają i dzielą Kościół Jezusa, którzy stworzyli kościół wschodni i zachodni, kościół prawosławny i nie prawosławny, kościół protestancki, anglikański i jeszcze wiele wiele innych. Eucharystia jest tylko dla tych , którzy nie opuścili Stołu Pańskiego , pozostali przy Jezusie ,Piotrze i Apostołach.


Wt sty 15, 2019 9:12
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 6299
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Wybacz, ale nie do Ciebie nalezy orzekanie kto jest godny, a kto nie, aby przystąpić do Stołu Pańskiego. Prawosławni przystępują godnie, tak samo jak katolicy, w swojej Cerkwi. Nie ma między nami interkomunii, stąd katolicy nie przystępują do Komunii św. w Cerkwi prawosławnej, a prawosławni w KK. Nie ma jednak przeszkód, aby wierny prawosławny poprosił o taką możliwość w KK bez żadnych konsekwencji ze strony katolickiej (nie staje się automatycznie katolikiem). Trochę inaczej jest w CP, gdzie katolik przystępujący do Komunii św. uznawany jest za konwertytę, tzn. że przyjął prawosławie. Z protestantami jest trochę inaczej, bo też rozumienie Eucharystii jest kompletnie inne, ale tu też (patrz śp. brat Roger) jest taka możliwość.
Z Cerkwią prawosławną jest porozumienie o możliwości korzystania z sakramentów w momencie zagrożenia życia.

_________________
PILNE!!! BARDZO PILNE!!! https://www.siepomaga.pl/kasia?fbclid=IwAR0cwcB1_BUO8etG6RU1h4rvHCDRe9TDbBdAECWUHp_fyMuV2NOJfoqOCJQ#


Wt sty 15, 2019 9:23
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr cze 02, 2004 17:39
Posty: 39143
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Inny_punkt_widzenia napisał(a):
Skoro się rozumiemy to możemy wrócić do tematu. Na Ostatniej Wieczerzy w czasie Eucharystii nie brał udziału jeden apostoł, który nie był Tego godny.

Żaden ewangelista nie wykluczył Judasza z Ostatniej Wieczerzy.


Wt sty 15, 2019 10:41
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 2474
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Ale z Eucharystii już tak Alus


Cz sty 17, 2019 6:50
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr cze 02, 2004 17:39
Posty: 39143
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Inny_punkt_widzenia napisał(a):
Ale z Eucharystii już tak Alus

Żadna Ewangelia o tym nie informuje. U św Marka i Mateusza zapowiedź zdrady poprzedza ustanowienie Eucharystii, u Łukasza zapowiedź zdrady następuje po ustanowieniu Eucharystii.


Cz sty 17, 2019 8:38
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Wracając do tematu wątku - może komuś pomoże wyjasnienie bp Andrzeja Siemieniewskiego (książka "na skale czy na piasku?"):

bp Andrzej Siemieniewski napisał(a):
Ponieważ niektórzy myślą, ze obecność Jezusa w Eucharystii jest materialna i jakby „fizyczna”, to stają przed trudnymi pytaniami: czy Pan Jezus przebywa w niebie czy na ziemi? czy może być w kilku miejscach - kościołach - jednocześnie? Tymczasem jednak wierzymy w obecność Jezusa Chrystusa w Eucharystii nie „materialną” i „fizyczną”, ale „sakramentalną”. Jakie jest prawdziwie katolickie rozumienie licznych wersetów biblijnych dotyczących sakramentu Ciała i Krwi Pana, najlepiej dowiemy się od uznanych katolickich autorytetów, nazywanych „Doktorami Kościoła”. Jednym z nich jest św. Tomasz z Akwinu, teolog z XIII w. Tomasz zastanawiał się miedzy innymi nad następującym pytaniem: czy my, katolicy, czytając Biblie, wierzymy w Ciało Jezusa obecne fizycznie i materialnie w Eucharystii? Na to pytanie tak oto odpowiedział w najbardziej znanym ze swoich dziel, w Sumie Teologicznej. Rzeczywista obecność Ciała i Krwi Pana w Eucharystii nie jest obecnością fizyczna, ponieważ sposoby prawdziwej obecności mogą być rożne, nie tylko materialne i fizyczne. O ile na przykład normalne ciało człowieka obecne jest w przestrzeni przez swoje zewnętrzne kształty i zajmuje tyle miejsca, ile wynoszą jego rozmiary, o tyle dusza człowieka - tez przecież realnie obecna! - znajduje się w człowieku na inny sposób, nie przez swoje wymiary, których zresztą w ogóle nie posiada. Dusza nie jest przecież w połowie po prawej stronie ciała, a w połowie po lewej, ani nie ubywa jej, gdy człowiek na przykład straci rękę. Jeszcze inaczej może być obecny w tym świecie duch (na przykład anioł). Przecież nawet jeśli jakieś pomieszczenie jest niewielkie, to nikt nie powie, ze nie zmieszczą się w nim trzy anioły, bo zabraknie dla nich przestrzeni! Rodzaje obecności są rożne.
Te trzy rodzaje obecności nazywano tradycyjnie: obecnością „przez wymiary” (ciało człowieka), „przez substancję” (dusza ludzka), „przez moc” (aniołowie). Jeszcze innym sposobem obecności jest prawdziwa i rzeczywista obecność Jezusa w Eucharystii - jak mówią Ewangelie i św. Paweł - obecność w Jego „Ciele i Krwi”. Jest to obecność sakramentalna. Trafnie ujął to św. Tomasz w Sumie Teologicznej przypominając oczywistą prawdę chrześcijańskiej wiary, ze wierząc w obecność Pana Jezusa w Eucharystii trzeba nam jednocześnie zawsze pamiętać, ze „Ciało Chrystusa przebywające w niebie - spoczywa”. A ponieważ w Eucharystii spotykamy sakramentalną obecność Jezusa, to „Ciała Chrystusowego nikt nie może widzieć w tym sakramencie posługując się zmysłem wzroku”. Wbrew rozmaitym entuzjastom, mówiącym o tym, ze Pan Jezus rzekomo cierpi zamknięty w tabernakulum, albo przełamywany podczas eucharystycznego „łamania Chleba”, św. Tomasz mówi: „niedopuszczalne jest twierdzenie, ze przełamywane bywa samo prawdziwe Ciało Chrystusa... jest ono niezniszczalne i nie podlega cierpieniu”.
Rzeczywista obecność Jezusa pod postaciami Chleba i Wina Eucharystii oznacza znacznie więcej niż tylko obecność duchową. Chodzi tu o obecność w „Ciele i Krwi”, czyli o spotkanie zarówno z Bogiem-Duchem (Synem Bożym), jak i Bogiem-Człowiekiem (Jezusem z Nazaretu). „Duch nie ma ciała ani kości, jak widzicie, że Ja mam” (Łk 24,39). Ta rzeczywista obecność nie jest jednak materialno-fizyczna (nie jest, jak ujął to Tomasz z Akwinu, „przez wymiary”), ale zupełnie inna - a mianowicie sakramentalna.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


N sty 27, 2019 22:30
Zobacz profil WWW
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
"Tajemnica Mszy Św" wg mistyczki Kataliny Rivas.
Kto zechce i wykaże cierpliwość zrozumie czym jest Msza Św. co to jest Eucharystia i jak sam Bóg ofiarowuje siebie z miłości do ludzi.


Pn lut 18, 2019 18:58
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 217 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 11, 12, 13, 14, 15

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL