Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt paź 22, 2019 17:54

Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Obrazy i figury 
Autor Wiadomość
Moderator

Post Re: Obrazy i figury
Wybawiony napisał(a):
Można być zamkniętym na objawienie z powodu przywiązania do tradycji albo nie zadawania sobie stosownych pytań przed Bogiem.
Można. Ale co to ma do tematu wątku?

Pt maja 10, 2019 13:19

Wybawiony napisał(a):
Potrafisz sobie wyobrazić uczniów Chrystusa, którzy po jego Wniebowstąpienia dla zachowania/wzmocnienia/praktykowania wiary w Niego uczynili sobie jego podobizny w postaci obrazów i figur? Mnie takie zachowanie wydałoby się dalece dziwne, żeby nie powiedzieć infantylne.

A gdy nie musisz wyobrażać sobie ozdób arki przymierza, wykonanych na polecenie Boga, w obliczu zakazu tworzenia wszelkich postaci ludzkich, to czemu nie postaci Jezusa?

Śr lip 10, 2019 12:18

To mój pierwszy post, więc witam wszystkich na forum :-D . Jedna rzecz mnie nurtuje od dłuższego czasu i dotyczy właśnie tego tematu, a mianowicie klękanie przed figurami, rzeźbami itd. W jednym z kościołów w mojej miejscowości jest klęcznik np. przed figurą św. Michała Archanioła.

Może ktoś mi odpowie:

Jak ma się takie oddawanie pokłonu przed kamienną figurką do fragmentu z Apokalipsy 22;8-9 :?:

Cytuj:
To właśnie ja, Jan, słyszę i widzę te rzeczy. A kiedy usłyszałem i ujrzałem, upadłem, by oddać pokłon do stóp anioła, który mi je ukazał. Na to rzekł do mnie: Bacz byś tego nie czynił bo jestem twoim współsługą i braci twoich proroków, i tych, którzy strzegą słów tej księgi. Bogu samemu złóż pokłon!

Skoro żywy anioł nie chciał, aby Jan przed nim klękał, a nawet więcej, powiedział: bacz abyś tego nie nie czynił! , to jak można klękać przed kamienną figurką? Parafrazując jego słowa: nie klękaj przede mną, bo ja jestem sługą Boga tak jak ty. A zatem klękanie przed świętymi czy nawet samą Maryją, która nazywa siebie służebnicą Pańską nie powinno mieć miejsca moim zdaniem a co dopiero przed obrazami.

Czy taki kult się Bogu podoba?. Przecież sam Pan Jezus odpowiedział szatanowi na pustyni żeby tylko Bogu służyć i jemu się kłaniać.

Mnie osobiście to brzydzi i uważam to za bałwochwalstwo, chociaż jestem osobą (w moim mniemaniu) średnio głęboko wierzącą. Proszę nie odebrać tego jako atak, tylko szukam odpowiedzi,

Pozdrawiam

Śr wrz 04, 2019 10:08

Można ten fragment tłumaczyć, że anioł nie chciał od żadnego człowieka, żeby mu się kłaniał, albo że konkretnie nie chciał tego od św. Jana. Przypomnijmy tu, że św. Paweł zapowiadał sąd nad aniołami (1 Kor 6, 3) a św. Piotr głosił, że apostołowie mają wgląd w sprawy, o których aniołowie nie wiedzą (1 P 1,12). Można z tego wyciągnąć wniosek, że św. Jan jako jeden z apostołów, Filar Kościoła, ewangelista i prorok jest traktowany jako współsługa anioła. Rozszerzanie tego na wszystkich ochrzczonych wymagałoby osobnego uzasadnienia.

...

(Koh 3:1nn)

Śr wrz 04, 2019 10:44

bert04 napisał(a):
Można ten fragment tłumaczyć, że anioł nie chciał od żadnego człowieka, żeby mu się kłaniał, albo że konkretnie nie chciał tego od św. Jana. Przypomnijmy tu, że św. Paweł zapowiadał sąd nad aniołami (1 Kor 6, 3) a św. Piotr głosił, że apostołowie mają wgląd w sprawy, o których aniołowie nie wiedzą (1 P 1,12). Można z tego wyciągnąć wniosek, że św. Jan jako jeden z apostołów, Filar Kościoła, ewangelista i prorok jest traktowany jako współsługa anioła. Rozszerzanie tego na wszystkich ochrzczonych wymagałoby osobnego uzasadnienia.

Dziękuję za odpowiedź, ale w żaden sposób nie odniosłeś się do mojego pytania. Nie pytam jak można tłumaczyć ten fragment, bo jest on w miarę jasny: anioł nie chce, aby Jan mu klękał, bo jest jego współsługą, jak sam mówi.

(tak na marginesie:z tekstu wynika, że to anioł jest współsługa Jana, a nie Jan współsługą anioła, jak napisałeś. Przecież anioł mówi: jestem twoim współsługą, a nie odwrotnie!)

, ale moje pytanie dotyczy tego jak w kontekście tego fragmentu wytłumaczyć klękanie przed figurami np. aniołów czy świętych, (które jak widać tutaj nie chcą, aby przed nimi klękać).

Podobnie św. Piotr, kiedy odwiedził Korneliusza, gdy ten uklęknął przed nim, to św. Piotr odparł: wstań, ja też jestem człowiekiem. . A zatem święci ludzie (a przynajmniej święty Piotr) Nie chcą, aby przed nimi klękano.
Moim zdaniem oddawanie pokłonów przed obrazami czy rzeźbami mija się kompletnie z duchem chrześcijaństwa.

Typowy obraz z kościoła. Tabernakulum - żywy Bóg. A ksiądz udaje się gdzieś na bok pod figurkę świętego, klęka i odprawia nabożeństwo.

I argumenty, które często słyszę, że katolicy nie klękają tak naprawdę przed figurką czy obrazkiem, tylko za pośrednictwem świętego oddają cześć Bogu w kontekście tego fragmentu nie wyjaśniają sprawy. Dla mnie to jest bez sensu. Bo przed żywym aniołem Jan nie klękał, a my przed kamiennymi figurkami, które trzeba nosić, bo same nie chodzą mamy klękać??

Śr wrz 04, 2019 12:03

hitpatar napisał(a):
Dziękuję za odpowiedź, ale w żaden sposób nie odniosłeś się do mojego pytania.

Faktycznie, moja odpowiedź była skierowana do osoby, która szuka odpowiedzi. A nie do osoby, która już odpowiedź zna i tylko zgrywa Sokratesa dla katolików. Więcej już tego błędu nie popełnię.

Cytuj:
bo jest on w miarę jasny: anioł nie chce, aby Jan mu klękał

Jeżeli nie interesuje Ciebie, dlaczego nie chce, to dalsza rozmowa mija się z celem.

hitpatar napisał(a):
tak na marginesie:z tekstu wynika, że to anioł jest współsługa Jana, a nie Jan współsługą anioła

Ogrom tej różnicy mi umyka. Jeżeli ktoś jest moim bratem to ja nie jestem jego bratem?

Cytuj:
Moim zdaniem oddawanie pokłonów przed obrazami czy rzeźbami mija się kompletnie z duchem chrześcijaństwa.

I co, za każdym razem, jak nie klękasz przed obrazem czy figurą czujesz się jakimś "lepszym chrześcijaninem", niż ci klękający?

Cytuj:
Typowy obraz z kościoła. Tabernakulum - żywy Bóg. A ksiądz udaje się gdzieś na bok pod figurkę świętego, klęka i odprawia nabożeństwo.

Jeżeli już, to był to jakiś "modernistyczny" kościół. Z całego dzieciństwa pamiętam obrazek, że księża ZAWSZE klękali przed tabernakulum, jakby się nie spieszyli. Tak też nas uczono na Pierwszej Komunii. Być może dziś w seminariach na to nie zwracają tak mocno uwagi, być może rację mają tradycjonaliści pomstujący na "rozbicie" starego ołtarza na osobny stół i osobny tabernakel? Nie wiem, ale to co opisujesz - teoretycznie - nie powinno mieć miejsca w katolickim kościele.

...

(Koh 3:1nn)

Śr wrz 04, 2019 13:26
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2