Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 23:59



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1678 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 108, 109, 110, 111, 112
 Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat? 
Autor Wiadomość
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 03, 2015 12:30
Posty: 2000
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
Andy72 napisał(a):
administrator grupy twierdzi że definicja wg. Kościoła Katolickiego jest błędna, bo taka Trójca jest niezrozumiała.

Jak dowodzą różne gorące dyskusje na temat Trójcy- nikt nie jest w stanie w pełni zrozumieć istotę Trójcy, o Bogu wiemy niewiele, o Duchu Św. też, dobrze poznaliśmy jedynie Jezusa, nic więc dziwnego, że Trójca jest dla nas niezrozumiała.

_________________
Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost - Bóg. 1 Kor 3, 7


Pn lip 11, 2022 19:54
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
Dziwi natomiast chęć tych,którzy uważają że muszą zrozumieć
O fizyce kwantowej mówią:
Dwóch fizyków odwiedza zakład psychiatryczny, tam jeden pacjent jest w kaftanie, chichocze i uderza głową w miękką ścianę. - kto to jest? - to student fizyki, bardzo dobrze się zapowiadał, ale chciał ZROZUMIEĆ fizykę kwantową

A Friedman mówił : jeśli kto uważa że rozumie fizykę kwantową, ten jej nie rozumie

A fizyka kwantowa to prosty problem w porównaniu z Trójcą

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pn lip 11, 2022 21:10
Zobacz profil
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
Mrs_Hadley napisał(a):
o Bogu wiemy niewiele, o Duchu Św. też, dobrze poznaliśmy jedynie Jezusa,
Mrs_Hadley, zdradzisz co wiesz o Bogu?
Sądzisz też, że dobrze poznałeś Jezusa, a On wciąż powtarza: „Nie sądźcie!”, ponieważ wszystkie twoje osądy będą niewłaściwe – ty w nich będziesz.


Pn lip 11, 2022 21:47
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
Andy, odpowiedz sobie tak szczerze, jakie ma znaczenie Twoje, czy moje rozumienie Trójcy Św. dla kogokolwiek innego? W końcu to Twoje czy moje doświadczenie, nikogo więcej. I nikomu nie musisz się z tego tłumaczyć.
Ciesz się doświadczeniem Boga i pielęgnuj w sobie. Jest bezcenne. Bądź wdzięczny za tę relację.


Wt lip 12, 2022 6:26

Dołączył(a): Cz cze 02, 2022 19:32
Posty: 153
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
nolda napisał(a):
„Nie sądźcie!”, ponieważ wszystkie twoje osądy będą niewłaściwe – ty w nich będziesz.


Chciałbym tylko zauważyć, że jest to osąd z twojej strony

Nolda nikt z nas nie wie na ile Bóg pozwala się poznać i gdzie mijamy się z osądem, ty również.


Wt lip 12, 2022 7:40
Zobacz profil
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
W tym przypadku, to Jezusa osąd przywołany przeze mnie, z którym się w pełni zgadzam.

Nikt z nas nie wie co to Bóg, a Ty mówisz o tym na co pozwoli lub nie. Cokolwiek pomyślisz o Bogu, to nie będzie Bóg, to będzie tylko myśl. Ona powoduje pragnienie. Każde pragnienie rodzi się z przeszłości i każde pragnienie projektowane jest w przyszłości. Przeszłość i przyszłość tworzą cały nasz umysł, to wirtualny świat (było - będzie, wczoraj -jutro, chwilę temu - za chwilę). Analizując umysł, kawałek po kawałku, znajdujemy tylko dwie rzeczy: przeszłość i przyszłość. Nie znajdziemy nawet odrobiny teraźniejszości, nawet pojedynczego atomu, kwarka. Teraźniejszość jest jedyną rzeczywistością, jedynym istnieniem. Bóg to rzeczywistość. Rzeczywistość musi zostać odkryta, a nie wyobrażona. Gdy odkryjesz, odkrycia tego, doświadczenia nie przekażesz. Jakimkolwiek językiem będziesz mi to mówił, u mnie powstanie jedynie myśl, a myśl to nie rzeczywistość, to nie Bóg. Wskazać możesz jedynie ścieżkę którą doszedłeś, ale to będzie moja ścieżka, tylko twoja, ja chcąc odnaleźć Boga, muszę podążyć swoją. Nasze ścieżki mogą się krzyżować, czasem przejdę pewien odcinek po twojej, ale bym mógł ja znaleźć, muszę iść swoją.


Wt lip 12, 2022 9:31

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3719
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
Chcemy zrozumieć Boga który wszystko stworzył.
Na początek wyobraźmy sobie kogoś kto wymyślił fizykę kwantową, kto wymyślił czas , przestrzeń, materię, energię, organizmy... Jak wyobrazić sobie Kogoś Takiego?
My nawet nie dostrzegamy jeszcze tego co możemy dostrzec , dlatego budujemy większe teleskopy...
A tu są jeszcze rzeczy niematerialne , których nie możemy dostrzec i On też je stworzył i są o wiele większe.
No proszę, wyobraźmy sobie Boga?
O tym że jest jakąś Trójcą wnioskujemy z Biblii , a cóż to jest Biblia- kilka fragmentów, kilka cytatów, jakieś niezachowane , zaginione fragmenty, kilka listów, kilka Świętych Ksiąg Hebrajskich.
Na przestrzeni 2 tysiącleci myślenia wysuwamy jakiś dogmat , później go poprawiamy, coś zaczyna się klarować , utrwalać, powielać i jak na razie Bóg to jakaś Trójca i nic więcej nie można powiedzieć, bo na podstawie czego?


Wt lip 12, 2022 20:58
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3719
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
I to wszystko nadal jest mało, wyobraźcie sobie kogoś kto zaprojektował Wieczność, bo On to też stworzył ?
No nie da się Kogoś Takiego zrozumieć , Jest po prostu niepojęty.


Wt lip 12, 2022 21:19
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 02, 2022 19:32
Posty: 153
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
nolda napisał(a):
Nikt z nas nie wie co to Bóg, a Ty mówisz o tym na co pozwoli lub nie. Cokolwiek pomyślisz o Bogu,
to nie będzie Bóg, to będzie tylko myśl.


Jeśli nikt z nas nie wie co to Bóg, to również nikt z nas nie wie czy/jaki zasięg poznania Boga mają nasze myśli. A więc skoro ja nie mogę pisać na co Bóg pozwala w naszym poznaniu, ty nie możesz pisać o zakresie/braku Jego poznania przez nasze myśli.

To Bóg nas stworzył i on ustala granicę co o nim wiemy a co nie i która myśl nie ma z Nim nic wspólnego, a która ma. Skalę Jego pojmowania ustalił On, nikt inny.


N lip 17, 2022 13:03
Zobacz profil
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
Forsty, piszę o odkryciu/doświadczeniu Boga, a nie wymyśleniu. Ty wymyślasz Boga i przypisujesz mu cechy: „To Bóg nas stworzył”, „Skalę Jego pojmowania ustalił On, nikt inny”, itd. W Twych myślach, a następnie wypowiedziach tworzysz go, a nie jak piszesz on ciebie (o tym, że według Twych myśli stworzył również mnie nie wspomnę). Tworzysz Go myślami, powstaje z przeszłości i przenosisz w przyszłość. Przestajesz na chwile myśleć, znika Twój wymyślony Bóg. Włączasz umysł, myśli nadal tworzysz Boga, ty swojego, sąsiad swojego. Niektórzy tworzą podobnego do twojego, bo zostali zrobieni na chrześcijan, inni zdecydowanie odmiennego. By w miarę ujednolicić twórczość ustalane są różnego rodzaju dogmaty, itd.


Pn lip 18, 2022 6:33

Dołączył(a): Cz cze 02, 2022 19:32
Posty: 153
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
@nolda to co piszesz o odkryciu i doświadczaniu Boga jest wynikiem niczego innego lecz twoich myśli. Interpretacje dokonujesz również myślami. Nie możesz pisać o Bogu nie używając myśli. A więc witaj w klubie z którego tak usilnie chcesz się wypisać.
Wierzę że Bóg pozwolił nam Go odkrywać w pewnych granicach, stąd wierzę że przy spełnieniu pewnych warunków wizja Boga ma więcej spójności niż różnic w tym jak postrzega go każdy Chrześcijanin.


Pn lip 18, 2022 7:30
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
@nolda
Jesteś już długo na forum, więc nie możesz zasłaniać się niewiedzą, że w tym dziale obowiązuje dodatkowy regulamin. Z powodu jego nieprzestrzegania otrzymujesz ostrzeżenie.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pn lip 18, 2022 7:53
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 18, 2022 13:07
Posty: 587
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
chrissday napisał(a):
Czy moglibyście to sensownie wytłumaczyć? Ja nie rozumiem tego kompletnie.


Może ta wypowiedz Jezusa ci pomoże.
Cytat z Biblii Kościoła Katolickiego. Jana 20:17

,,...Rzekł do niej Jezus: "Nie zatrzymuj mnie, jeszcze bowiem nie wstąpiłem do Ojca. Natomiast udaj się do moich braci i powiedz im: "Wstępuję do Ojca mego i Ojca waszego oraz do Boga mego i Boga waszego""....,,

A to jest wizja jak Jezus w niebie podchodzi do swego Boga Ojca Jahwe. Daniela 7:9-14

,,...Patrzałem, aż postawiono trony, a Przedwieczny zajął miejsce. Szata Jego była biała jak śnieg, a włosy Jego głowy jakby z czystej wełny. Tron Jego był z ognistych płomieni, jego koła — płonący ogień.
Strumień ognia się rozlewał i wypływał sprzed Niego. Tysiąc tysięcy służyło Mu, a dziesięć tysięcy po dziesięć tysięcy stało przed Nim. Sąd zasiadł i otwarto księgi.
(...)
Patrzałem w nocnych widzeniach, a oto na obłokach nieba przybywa jakby Syn Człowieczy. Podchodzi do Przedwiecznego i wprowadzają Go przed Niego.
Powierzono Mu panowanie, chwałę i władzę królewską, a służyły Mu wszystkie narody, ludy i języki. Panowanie Jego jest wiecznym panowaniem, które nie przeminie, a Jego królestwo nie ulegnie zagładzie
....,,

Jak widzisz Jezus ma Boga Ojca Jahwe i od niego otrzymał władzę.


Cz paź 13, 2022 10:13
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 1678 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 108, 109, 110, 111, 112

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL