Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt cze 04, 2024 4:26



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 grzechy nie wybaczlne jak to jest? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 24, 2009 22:41
Posty: 219
Post grzechy nie wybaczlne jak to jest?
Jestem Katolikiem,ale jak czytam pismo święte, i czytam wypowiedzi pewnych księży to mam wrażenie ,że oni przeinaczają to co zostało napisane.Oczywiście wiem o tym ,że nie mam talentu do rozumienia pisma,ale tutaj aż trudno mi uwierzyć w ich nauki.Chodzi mi o grzechy nie wybaczalne
,bo w biblij odkryłem dwa sposoby mówienia o grzechach nie wybaczalnych

Pierwszy to ten grzech faryzeuszy
Zaprawdę powiadam wam: Wszystkie grzechy będą odpuszczone synom ludzkim, nawet bluźnierstwa, ilekroć by je wypowiedzieli, kto by jednak bluźnił przeciwko Duchowi Świętemu, nie dostąpi odpuszczenia na wieki, ale będzie winien grzechu wiekuistego” (Mar. 3,28.29).

inny sposób możemy znaleźć czytając listy apostolskie

nie podobna bowiem, aby ci, którzy raz zostali oświeceni, zakosztowali daru niebiańskiego i stali się uczestnikami Ducha Świętego, zakosztowawszy słodyczy słowa Bożego i mocy przyszłego wieku, kiedy odpadną, dali się odnowić znowu przez pokutę, oni, którzy po raz wtóry krzyżują w sobie Syna Bożego i wystawiają Go na urągowisko” (6,4—6).

Bo dla rozmyślnie grzeszących, kiedy mają znajomość prawdy, już nie ma ofiary za grzechy, ale straszne oczekiwanie sądu i potęga ognia, który pożre wrogów(10,26n)

Kto widzi, że jego brat dopuszcza się grzechu nie wiodącego do śmierci, niech prosi, a On da mu żywot — chodzi o tych, którzy nie grzeszą śmiertelnie. Istnieje grzech wiodący do śmierci i nie mówię, aby w takim wypadku się modlić” (5,16).

tymczasem o to czego naucza kościół katolicki

Zbawienie jest łaską więc decyzja o nim jest zależna wyłącznie od wolnej woli Boga. Nawrócenie, a zwłaszcza jego sakramentalna forma jest przywróceniem łączności (komunii) z Bogiem, dlatego grzech przeciwko Duchowi Świętemu, jak każdy inny grzech śmiertelny może zostać odpuszczony pod warunkiem nawrócenia.

Nie rozumiem tego, jak to jest ,że księża mówią jedno a biblia drugie, skoro jest wyraźnie napisane ,że taki grzech jest nie odpuszczalny,co jest ich podstawą do takiego twierdzenia ,że ten grzech jest odpuszczalny?

Czy kościół Katolicki odrzuca istnienia grzechu nie wybaczalnego?
ŚJ zarzuca się z tego co wiem to ,że za bardzo dosłownie rozumieją biblię, że ich prawdy wiary są wyrwane z kontekstu,ale czy taka nauka KK nie jest pewnym wypaczeniem? Jak to jest?

_________________
...Tyś jest Piotrem Opoką, a na tej opoce wybuduje kościół mój,a bramy piekielnego nie przemogą...
( w języku Aramejskim ewangelista użył słowa "kepha"(opoka),w dwóch miejscach)
_______________________________________________________


Śr sty 06, 2010 14:37
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: grzechy nie wybaczlne jak to jest?
Są grzechy nie wybaczalne w nauce Kościoła Katolickiego. Ale już też o tych grzechach nie raz dyskutowano na tym forum, dlatego odsyłam do istniejących tematów nt grzechów przeciwko Duchowi Świętemu.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Śr sty 06, 2010 14:59
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn gru 21, 2009 19:38
Posty: 503
Post Re: grzechy nie wybaczlne jak to jest?
W KK wszystkie grzechy są do wybaczenia warunek jest aby w sakramencie pojednania wszystko było tak "jak w książkach pisze".
Zaś sytuacja kiedy ktoś znajduje się w stanie grzechu przeciwko Duchowi Świętego polega na tym że osoba taka zamyka się na działanie Boga i na Jego natchnienia i sprawia, że Łaska Boga w wyniku nienaruszalności naszych wyborów nie jest na siłę nam ofiarowywana.
Więc z samej mechaniki tej sytuacji wynika, że grzesznikowi ten grzech nie będzie odpuszczony bo on sam tego nie chce, a dodatkowo zamyka się na działanie Boga.
Co do kolejnych tekstów to jeśli ktoś spotkał w swym życiu Boga i zakosztował Jego łaski to trudno nie podejrzewać, że musiało się w życiu tej osoby coś takiego stać, że albo stał się sługą nieprzyjaciela Boga lub jest w stanie grzechu przeciwko Duchowi Świętemu.
I proszę tu nie mylić postaw zwykłych wiernych, którzy są wiernymi ale w większej przewadze jeszcze nie mieli tego szczęścia by w swym życiu spotkali Boga.
Może aby przybliżyć taką sytuację to mały przykład np jakby Papież Benedykt został świadkiem jehowym, trudno sobie to wyobrazić.
W historii Kościoła podobne sytuacje miały miejsce bo jak nazwać pasterzy, którzy doprowadzili rozłamów w nim.
Ostatnio jest znana sprawa pewnego afrobiskupa któremu odbiło.


Śr sty 06, 2010 17:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz maja 03, 2007 9:16
Posty: 3755
Post Re: grzechy nie wybaczlne jak to jest?
Najpierw zrozum czy jest grzech przeciwko Duchowi Świętemu oraz poznaj prawdziwą naukę Kościoła na ten temat.

Jeśli chcesz zrozumieć, przeczytaj to:
http://mateusz.pl/pow/011206.htm
i to:
http://mateusz.pl/pow/011206.htm

"Jak precyzyjnie uczy Jan Paweł II, wspomniane bluźnierstwo nie polega na słownym znieważeniu Ducha Świętego, ale na odmowie przyjęcia zbawienia, jakie Bóg daje człowiekowi przez swojego Ducha."
http://adonai.pl/sakramenty/spowiedz/?id=28

Poszukaj też na forum, bo już o tym było.

Mam nadzieję, że to rozwieje Twoje wątpliwości i zobaczysz, że wszystko jest tak naprawdę ze sobą zgodne i spójne.

_________________
Piotr Milewski


Śr sty 06, 2010 21:07
Zobacz profil WWW
Post Re: grzechy nie wybaczlne jak to jest?
Goldian napisał(a):
Zbawienie jest łaską więc decyzja o nim jest zależna wyłącznie od wolnej woli Boga.

Zbawienie jest oferowane każdemu człowiekowi - bez żadnych wyjątków - a zależy ono wyłącznie od wolnej woli CZŁOWIEKA.


Cz sty 07, 2010 9:18
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 03, 2009 7:47
Posty: 1170
Post Re: grzechy nie wybaczlne jak to jest?
Alus napisał(a):
Goldian napisał(a):
Zbawienie jest łaską więc decyzja o nim jest zależna wyłącznie od wolnej woli Boga.

Zbawienie jest oferowane każdemu człowiekowi - bez żadnych wyjątków - a zależy ono wyłącznie od wolnej woli CZŁOWIEKA.

Zbawienie jest istotnie łaską daną darmo każdemu człowiekowi. Rzecz w tym, czy człowiek zechce skorzystać, czy raczej ową łaskę odrzucić.


Cz sty 07, 2010 13:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 24, 2009 22:41
Posty: 219
Post Re: grzechy nie wybaczlne jak to jest?
Nie rozumiem wybitnie jednego punktu

Rozpaczać albo wątpić w miłosierdzie Boże

Nie rozumiem,jeżeli mam np podejrzenie ,że po pełniłem grzech przeciw Duchowi Św
i zaczynam wątpić w miłosierdzie Boże, to wtedy nawet gdyby moja wcześniejsza obawa okazała się Dzięki
Bogu nie słuszna,to i tak jestem stracony bo zwątpiłem w Boże miłosierdzie?Gdzie w Biblii jest coś takiego napisane,bo ja w biblii znalazłem tylko dwie kategorie grzechów nie wybaczalnych
Grzech faryzeuszy ,albo ludzi rozmyślnie grzeszących......
W którym miejscu w Biblii jest tak napisane?Po proszę o wskazanie takiego fragmentu.

_________________
...Tyś jest Piotrem Opoką, a na tej opoce wybuduje kościół mój,a bramy piekielnego nie przemogą...
( w języku Aramejskim ewangelista użył słowa "kepha"(opoka),w dwóch miejscach)
_______________________________________________________


Pt sty 08, 2010 19:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 24, 2009 22:41
Posty: 219
Post Re: grzechy nie wybaczlne jak to jest?
Oczywiście nie potępiam takiego poglądu ale nie rozumiem do końca skąd się wywodzi.

_________________
...Tyś jest Piotrem Opoką, a na tej opoce wybuduje kościół mój,a bramy piekielnego nie przemogą...
( w języku Aramejskim ewangelista użył słowa "kepha"(opoka),w dwóch miejscach)
_______________________________________________________


Pt sty 08, 2010 21:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz maja 03, 2007 9:16
Posty: 3755
Post Re: grzechy nie wybaczlne jak to jest?
Goldian napisał(a):
Nie rozumiem wybitnie jednego punktu

Rozpaczać albo wątpić w miłosierdzie Boże

Nie rozumiem,jeżeli mam np podejrzenie ,że po pełniłem grzech przeciw Duchowi Św
i zaczynam wątpić w miłosierdzie Boże, to wtedy nawet gdyby moja wcześniejsza obawa okazała się Dzięki
Bogu nie słuszna,to i tak jestem stracony bo zwątpiłem w Boże miłosierdzie?


A przeczytałeś te artykuły, które podlinkowałem w poprzednim poście?

Goldian napisał(a):
inny sposób możemy znaleźć czytając listy apostolskie

nie podobna bowiem, aby ci, którzy raz zostali oświeceni, zakosztowali daru niebiańskiego i stali się uczestnikami Ducha Świętego, zakosztowawszy słodyczy słowa Bożego i mocy przyszłego wieku, kiedy odpadną, dali się odnowić znowu przez pokutę, oni, którzy po raz wtóry krzyżują w sobie Syna Bożego i wystawiają Go na urągowisko” (6,4—6).


Gdzie tu jest mowa o niewybaczalnym grzechu? Nie ma. Tu jest tylko wyrażone w bardzo mocny sposób zdanie o trudności powrócenia do wiary, gdy się ją świadomie porzuca.

Goldian napisał(a):
Bo dla rozmyślnie grzeszących, kiedy mają znajomość prawdy, już nie ma ofiary za grzechy, ale straszne oczekiwanie sądu i potęga ognia, który pożre wrogów(10,26n)


Nie ma ofiary, bo rozmyślnie grzeszą, a nie dlatego, że już w ogóle to jest niemożliwe (i tak też naucza Kościół). Jeżeli by rozumieć to jako grzech niewybaczalny, to każdy grzech ciężki byłby niewybaczalny, bo pod to podpada.

Goldian napisał(a):
Kto widzi, że jego brat dopuszcza się grzechu nie wiodącego do śmierci, niech prosi, a On da mu żywot — chodzi o tych, którzy nie grzeszą śmiertelnie. Istnieje grzech wiodący do śmierci i nie mówię, aby w takim wypadku się modlić” (5,16).


Ponownie - tutaj nie mamy napisane, że taki ktoś już popełnił grzech niewybaczalny i na 100% pójdzie do piekła. Tu jest tylko bardzo dobitne i mocne wyrażenie tego, jak trudno takiemu się nawrócić, że aż graniczy to z cudem. Przeczytaj:
http://mateusz.pl/ksiazki/js-sd/js-sd_55.htm
Jest tam mowa chyba o większości tych cytatów.

Stosując Twoją technikę interpretacji można by dojść do tego, że bogactwo jest też grzechem niewybaczalnym, bo "Jeszcze raz wam powiadam: Łatwiej jest wielbłądowi przejść przez ucho igielne niż bogatemu wejść do królestwa niebieskiego" (Mt 19,24) "Gdy uczniowie to usłyszeli, przerazili się bardzo i pytali: «Któż więc może się zbawić?»"(Mt 19,25) Widzisz... oni się przerazili, ale Jezus na szczęście to wyjaśnił: "Jezus spojrzał na nich i rzekł: «U ludzi to niemożliwe, lecz u Boga wszystko jest możliwe»."(Mt 19,26)

Goldian napisał(a):
tymczasem o to czego naucza kościół katolicki

Zbawienie jest łaską więc decyzja o nim jest zależna wyłącznie od wolnej woli Boga. Nawrócenie, a zwłaszcza jego sakramentalna forma jest przywróceniem łączności (komunii) z Bogiem, dlatego grzech przeciwko Duchowi Świętemu, jak każdy inny grzech śmiertelny może zostać odpuszczony pod warunkiem nawrócenia.

Nie rozumiem tego, jak to jest ,że księża mówią jedno a biblia drugie, skoro jest wyraźnie napisane ,że taki grzech jest nie odpuszczalny,co jest ich podstawą do takiego twierdzenia ,że ten grzech jest odpuszczalny?


Przeczytaj te artykuły, które podałem, dowiedz się czym jest grzech niewybaczalny, grzech przeciwko Duchowi Świętemu w nauce Kościoła, poszukaj na forum (bo już o tym było).

_________________
Piotr Milewski


So sty 09, 2010 10:22
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post Re: grzechy nie wybaczlne jak to jest?
@Snufkin - tutaj rozmawiamy o grzechu przeciw Duchowi Świętemu, a nie o nieistniejących bogach. Twój post był nie na temat i został usunięty


Śr sty 13, 2010 11:20
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sty 23, 2008 10:51
Posty: 57
Post Re: grzechy nie wybaczlne jak to jest?
Ostatecznym Sędzią wszystkich grzeszników jest Bóg. ‛Każdy z nas musi sam za siebie zdać sprawę Bogu’, a On zawsze czyni to, co słuszne (Rzymian 14:12; Rodzaju 18:25). Wyłącznie Bóg decyduje, czy dany grzech jest niewybaczalny, i to On może odebrać nam swego ducha (Psalm 51:11). Jeżeli jednak z powodu jakiegoś grzechu odczuwamy głęboki smutek, to przypuszczalnie jesteśmy przejęci prawdziwą skruchą.

_________________
Godzien jesteś, Panie i Boże nasz, odebrać chwałę i cześć, i moc, boś Ty stworzył wszystko, a dzięki Twej woli istniało i zostało stworzone.Ap 4:11(BT)


Śr lut 24, 2010 10:32
Zobacz profil

Dołączył(a): So kwi 28, 2007 16:39
Posty: 67
Post Re: grzechy nie wybaczlne jak to jest?
Myślę, że sprawa grzechu przeciwko Duchowi Świętemu jest wyjaśniona w Mt 12
Cytuj:
"Wówczas przyprowadzono Mu opętanego, który był niewidomy i niemy. Uzdrowił go, tak że niemy mógł mówić i widzieć. A wszystkie tłumy pełne były podziwu i mówiły: Czyż nie jest to Syn Dawida? Lecz faryzeusze, słysząc to, mówili: On tylko przez Belzebuba, władcę złych duchów, wyrzuca złe duchy. Jezus, znając ich myśli, rzekł do nich: Każde królestwo, wewnętrznie skłócone, pustoszeje. I żadne miasto ani dom, wewnętrznie skłócony, nie ostoi się. Jeśli szatan wyrzuca szatana, to sam ze sobą jest skłócony, jakże się więc ostoi jego królestwo? I jeśli Ja przez Belzebuba wyrzucam złe duchy, to przez kogo je wyrzucają wasi synowie? Dlatego oni będą waszymi sędziami. Lecz jeśli Ja mocą Ducha Bożego wyrzucam złe duchy, to istotnie przyszło do was królestwo Boże. Albo jak może ktoś wejść do domu mocarza, i sprzęt mu zagrabić, jeśli mocarza wpierw nie zwiąże? I dopiero wtedy dom Jego ograbi. Kto nie jest ze Mną, jest przeciwko Mnie; i kto nie zbiera ze Mną, rozprasza. Dlatego powiadam wam: Każdy grzech i bluźnierstwo będą odpuszczone ludziom, ale bluźnierstwo przeciwko Duchowi nie będzie odpuszczone. Jeśli ktoś powie słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie mu odpuszczone, lecz jeśli powie przeciw Duchowi Świętemu, nie będzie mu odpuszczone ani w tym wieku, ani w przyszłym. Albo uznajcie, że drzewo jest dobre, wtedy i jego owoc jest dobry, albo uznajcie, że drzewo jest złe, wtedy i owoc jego jest zły; bo z owocu poznaje się drzewo."


Czyli innymi słowy grzechem przeciwko Duchowi Świętemu jest przypisanie szatanowi tego co robi Duch Święty.

_________________
One God and one aim
This is the destiny that we supposed to claim


So cze 19, 2010 15:30
Zobacz profil
zbanowany na stałe
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lip 14, 2007 7:02
Posty: 3507
Post Re: grzechy nie wybaczlne jak to jest?
Hmm..

Jezus powiedział:
"umarli będą z grobów wstawać a ci i tak nie uwierzą" ...
Są tacy ludzie, którzy uparcie nie chcą ujrzeć działania Ducha Świętego ...

_________________
Mały kwiatek pod stopami Boga - św. Teresa od Dzieciątka Jezus
Zbrodnia państwowa to i państwowe morderstwo i terror demokracji.
Gdy działa Duch Święty, wzrasta wiara, nadzieja, miłość Boga i bliźniego, ginie kłamstwo, nienawiść, magia.


So cze 19, 2010 15:41
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lut 26, 2010 17:41
Posty: 231
Post Re: grzechy nie wybaczlne jak to jest?
[quote="maly_kwiatek]
Są tacy ludzie, którzy uparcie nie chcą ujrzeć działania Ducha Świętego ...[/quote]
Którzy to?


So cze 19, 2010 16:02
Zobacz profil
zbanowany na stałe
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lip 14, 2007 7:02
Posty: 3507
Post Re: grzechy nie wybaczlne jak to jest?
Różni z różnych środowisk i miejsc.
Część z nich to tzw. realiści, nie widzący i nie wierzący.
Jednak nie brak grzeszących przeciw Duchowi Świętemu wśród tzw. wierzących.
Oni wierzą bardziej w to co sami uważają o Bogu, o Duchu Świętym, w swoje wyobrażenia, niż w Boga samego.

Myślę, ze to o nich Jezus się wypowiadał powyższymi słowami.

_________________
Mały kwiatek pod stopami Boga - św. Teresa od Dzieciątka Jezus
Zbrodnia państwowa to i państwowe morderstwo i terror demokracji.
Gdy działa Duch Święty, wzrasta wiara, nadzieja, miłość Boga i bliźniego, ginie kłamstwo, nienawiść, magia.


So cze 19, 2010 16:36
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL