Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N cze 16, 2024 10:54



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 78 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 zbawienie 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 16, 2007 13:29
Posty: 2318
Post 
Pepe napisał(a):
Jeśli ktoś nie wierzy w Boga to może oczekiwać łaski od losu, przypadku itp.
Z czego człowiek zostanie zbawiony? z tego że się takim urodził? big lol


Bezosobowe byty nie mogą udzielić łaski. Jeśli ktoś uważa los czy przypadek za osobę to staje się on dla niego istotą której jest on w pewien sposób podległy - swego rodzaju bogiem.

W sensie chrześcijańskim człowiek jest zbawiany od grzechu, będącym oddaleniem od Boga.

_________________
"Nie jesteś byle kim, więc nie możesz żyć byle jak."


Cz sie 16, 2007 19:37
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3831
Post 
Wieczny_student napisał(a):
jaki człowiek nie zostanie zbawiony: taki, który wiedząc kim jest Bóg, Chrystus i czym jest Kościół odrzuca je.
4b. Znajomość tekstów religijnych czy teologii, nie oznacza znajomości Boga. Definicje nie są w stanie objąć Absolutu. Biblijni faryzeusze dogłębnie znali Pisma, a nie poznali Chrystusa.
A czy ktoś poznał Boga ,aby mógł Go odrzucić?


Cz sie 16, 2007 19:48
Zobacz profil

Dołączył(a): N cze 10, 2007 18:20
Posty: 5517
Post 
wieczny_student napisał(a):
1. Powtórzę się, ale co tam.. Zbawienie osiąga się przez otrzymanie łaski Bożej.

2. Nic nie gwarantuję. Powiedziałem, że moim zdaniem niewierzący [/b]mogą zostać zbawieni, i nie wycofuje się z tego.

3. Z pewnością nie każdy niewierzący to robi. Jednak jeśli zna tę naukę, może ją zachowywać, nawet jeśli nie wierzy w Boga, choćby dlatego że uznaje ją za sposób do uczynienia świata lepszym miejscem.

4a. Nie znam takich ludzi. Ale że jest to możliwe, świadczy przykład Niosącego Światło, Lucyfera. Czyż nie znał on Boga? I czy mu się nie sprzeciwił?

4b. Znajomość tekstów religijnych czy teologii, nie oznacza znajomości Boga. Definicje nie są w stanie objąć Absolutu. Biblijni faryzeusze dogłębnie znali Pisma, a nie poznali Chrystusa.


1. Czy sądzisz że łaskę Bożą otrzymają wszyscy którzy nie wierzą w słowa Jezusa i mówią ,że to bzdury?

2. Jeśli mogą to nie znaczy że bedą dlatego nie wprowadzaj w błąd Ateistów , bo gotowi są tkwić w grzechu i zaprzeczać wszystkiemu co Boskie. Jesteś nowy więc nie wiesz, że niewierzący w imię zaprzeczenia Bogu potrafią zaprzeczyć nauce logice ,a nawet własnej matce. Poczytaj trochę ich postów.

3. Jak możesz myśleć że niewieżący mogą zachowywać nauki Jezusa skoro onie nie wierzą w Jezusa a tym bardziej w jego nauki .Mówią że nauki te wymyślili ludzie nie Bóg.

4.Według twoich opowiadań wszystko jest mozliwe.

_________________
Jestem po ślubie. Fotograf i kamerzysta z Koszalina których polecam http://www.akcjafilm.pl Videofilmowanie również super. Opinia moja i żony.


Cz sie 16, 2007 20:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 16, 2007 13:29
Posty: 2318
Post 
Seweryn napisał(a):
1. Czy sądzisz że łaskę Bożą otrzymają wszyscy którzy nie wierzą w słowa Jezusa i mówią ,że to bzdury?

2. Jeśli mogą to nie znaczy że bedą dlatego nie wprowadzaj w błąd Ateistów , bo gotowi są tkwić w grzechu i zaprzeczać wszystkiemu co Boskie. Jesteś nowy więc nie wiesz, że niewierzący w imię zaprzeczenia Bogu potrafią zaprzeczyć nauce logice ,a nawet własnej matce. Poczytaj trochę ich postów.

3. Jak możesz myśleć że niewieżący mogą zachowywać nauki Jezusa skoro onie nie wierzą w Jezusa a tym bardziej w jego nauki .Mówią że nauki te wymyślili ludzie nie Bóg.

4.Według twoich opowiadań wszystko jest mozliwe.


Dla jasności: gdy mówię "niewierzący" czy "ateista" nie mam na myśli wyłącznie aktywnych przeciwników wiary. Jest wielu niewierzących, którzy choć sami nie wierzą w Boga, nie mają nic przeciwko wierze innych, a czasem nawet widza dobre strony istnienia wiary, albo nawet i samej wiary. Nie zamierzam bronić przeciwników wiary. Choć i tak uważam, że dopóki człowiek żyje, wciąż ma szansę na nawrócenie i zbawienie. Człowiek nie jest w stanie popełnić grzechu, którego Bóg nie byłby w stanie wybaczyć.

1. Nie.

2. Nie sądzę, żeby Bóg zbawił kogokolwiek przeciw jego woli. Jeżeli ktoś wypiera się Boga, sam siebie skazuje na potępienie.

3. Nawet jeśli ktoś nie uważa Jezusa za Boga, wciąż może widzieć w nim Nauczyciela. Nie wszystko , co wymyślili ludzie musi być głupie.

4. Nie u ludzi, ale u Boga wszystko jest możliwe.

_________________
"Nie jesteś byle kim, więc nie możesz żyć byle jak."


Cz sie 16, 2007 20:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 16, 2007 13:29
Posty: 2318
Post 
Inny_punkt_widzenia napisał(a):
A czy ktoś poznał Boga ,aby mógł Go odrzucić?


Nie można ogarnąć Absolutu. Byłby on dla nas całkowicie niedostępny, gdyby nie postanowił się objawić. odtąd możemy poznawać Boga, choć nie jesteśmy w stanie go poznać. Jeden z doktorów Kościoła (bodajże św. Augustyn) przyrównał. poznawanie Boga do opróżniania nieskończonego oceanu małą łyżeczką. Wciąż jednak można doświadczyć miłosierdzia Bożego. I, choć to dla mnie niepojęte, wciąż można je odrzucić.

_________________
"Nie jesteś byle kim, więc nie możesz żyć byle jak."


Cz sie 16, 2007 20:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 29, 2006 12:06
Posty: 4608
Post 
wieczny_student napisał(a):
Jeśli Bóg zechce, może udzielić swojej łaski nawet ateiście czy innowiercy.

Masz rację.
Poczytaj ten wątek: viewtopic.php?t=9659

Ciekawsze cytaty ;):

http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WP ... 91998.html
Cytuj:
"poprzez praktykowanie tego, co dobre w ich własnych tradycjach religijnych i postępując zgodnie z głosem sumienia, członkowie innych religii odpowiadają pozytywnie na Boże wezwanie i dostępują zbawienia w Jezusie Chrystusie, nawet jeżeli nie uznają Go za swego Zbawiciela (por. Ad gentes, 3, 9, 11)" (Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego - Kongregacja ds. Ewangelizacji Narodów, Instrukcja Dialog i przepowiadanie, 19 maja 1991, n. 29: Enchiridion Vaticanum 13 [1991-1993], s. 203).

--------------------------------------------------------------------------------------

http://www.mateusz.pl/czytelnia/dk-dominusiesus.htm
Cytuj:
"W 1949 r. Święte Oficjum potępiło nauczanie jezuity, L. Feeney, który głosił, że ci, którzy nie należą jawnie do Kościoła katolickiego, zostaną potępieni."

W roku 1953 L. Feeney został ekskomunikowany.

_________________
"Diabolus enim et alii daemones a Deo quidem natura creati sunt boni, sed ipsi per se facti sunt mali"
Obrazek
"Inter faeces et urinam nascimur".


Cz sie 16, 2007 22:50
Zobacz profil

Dołączył(a): N cze 10, 2007 18:20
Posty: 5517
Post 
Widzę filippiarzu,że masz hrapkę na łaskę Bożą . To może lepiej przestań zaprzeczać Bogu.

_________________
Jestem po ślubie. Fotograf i kamerzysta z Koszalina których polecam http://www.akcjafilm.pl Videofilmowanie również super. Opinia moja i żony.


Cz sie 16, 2007 23:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 29, 2006 12:06
Posty: 4608
Post 
Seweryn napisał(a):
Widzę filippiarzu,że masz hrapkę na łaskę Bożą . To może lepiej przestań zaprzeczać Bogu.

Nie przypominam sobie żebym zaprzeczał Bogu.
To, że w niego nie wierzę nie znaczy, że nie uważam, że on nie istnieje.
Po prostu jego istnienie lub nieistnienie nie ma dla mnie znaczenia - zarówno gdy patrząc na świat powiem "Bóg istnieje", jak i patrząc na świat powiem "Bóg nie istnieje", to będzie ten sam świat - nic się nie zmienia. Nie obawiam się osądu bożego - żyję zgodnie z sumieniem i nie czynię świadomie zła, więc nie popełniam grzechów śmiertelnych, które miały by mi przeszkodzić w zbawieniu :)

W tamtym wątku staram sie wytłumaczyć zasady zbawienia przez pryzmat nauki Kościoła i idei osobowego Boga. Byłem miło zaskoczony jak nauka Kościoła jest zbliżona do moich przemyśleń :)

_________________
"Diabolus enim et alii daemones a Deo quidem natura creati sunt boni, sed ipsi per se facti sunt mali"
Obrazek
"Inter faeces et urinam nascimur".


Cz sie 16, 2007 23:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2005 18:30
Posty: 268
Lokalizacja: Gdańsk
Post 
Cytuj:
Jeśli Bóg zechce, może udzielić swojej łaski nawet ateiście czy innowiercy.

To nie jest tak, że Bóg jednemu swojej łaski udziela, innemu nie. Bóg jest gotów tej łaski udzielić każdemu, który Go o to poprosi. Łaska Boża jest w zasięgu ręki każdego człowieka. Trzeba tylko o nią poprosić. Ale przecież by Go o łaskę prosić, trzeba najpierw w Niego uwierzyć.

_________________
Obrazek
Błogosławiony jesteś Panie, Boże ojców naszych,*
pełen chwały i wywyższony na wieki.
Dn 3,52


Pt sie 17, 2007 4:25
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 29, 2006 12:06
Posty: 4608
Post 
Kyllyan napisał(a):
Cytuj:
Jeśli Bóg zechce, może udzielić swojej łaski nawet ateiście czy innowiercy.
To nie jest tak, że Bóg jednemu swojej łaski udziela, innemu nie. Bóg jest gotów tej łaski udzielić każdemu, który Go o to poprosi. Łaska Boża jest w zasięgu ręki każdego człowieka. Trzeba tylko o nią poprosić. Ale przecież by Go o łaskę prosić, trzeba najpierw w Niego uwierzyć.

No nie bardzo, bowiem nauka Kościoła już od dawna stwierdza, że osoby które nie poznały Jezusa i jego nauk mogą być zbawione - np. te, które żyły przed czasami Jezusa. W jaki sposób, jeśli nie wiedzą/wiedziały nawet, że istnieje?

Zresztą dwa posty wcześniej zacytowałem fragment audiencji generalnej Jana Pawła II, gdzie za Papieską Radą ds. Dialogu Międzyreligijnego stwierdził on o możliwości zbawienia osób, które "nie uznają Go za swego Zbawiciela".

Także polecam Deklarację "Dominus Jesus" o jedyności i powszechności zbawczej Jezusa Chrystusa i Kościoła - gdzie stwierdzono, że zbawia wyłącznie Jezus Chrystus, także poza widzialnymi granicami Kościoła katolickiego.

Zapraszam tutaj:
http://www.teologia.pl/m_k/zag05-03.htm#0

Oraz cytat z "Dominus Jesus":
Cytuj:
"Tak więc niechrześcijanie - podobnie jak chrześcijanie - mogą dostąpić zbawienia tylko dzięki łasce wysłużonej przez Jezusa Chrystusa i udzielanej przez Ducha Świętego. Jezus Chrystus i Duch Święty oddziaływuje nie tylko na chrześcijan. Zbawcze "działanie, jakie Jezus Chrystus prowadzi ze swoim Duchem i przez Niego, rozciąga się na całą ludzkość ponad widzialnymi granicami Kościoła."[/b] . Mówiąc o tajemnicy paschalnej, w której Chrystus już teraz żywotnie jednoczy wierzącego z sobą poprzez Ducha i obdarza go nadzieją zmartwychwstania, Sobór Watykański II stwierdza: "Dotyczy to nie tylko wiernych chrześcijan, ale także wszystkich ludzi dobrej woli, w których sercu działa w sposób niewidzialny łaska. Skoro bowiem za wszystkich umarł Chrystus i skoro ostateczne powołanie człowieka jest rzeczywiście jedno, mianowicie boskie, to musimy uznać, że Duch Święty wszystkim ofiarowuje możliwość dojścia w sposób Bogu wiadomy do uczestnictwa w tej paschalnej tajemnicy" (Deklaracja Dominus Iesus 12)

_________________
"Diabolus enim et alii daemones a Deo quidem natura creati sunt boni, sed ipsi per se facti sunt mali"
Obrazek
"Inter faeces et urinam nascimur".


Pt sie 17, 2007 6:40
Zobacz profil

Dołączył(a): N cze 10, 2007 18:20
Posty: 5517
Post 
filippiarz napisał(a):
Kyllyan napisał(a):
Cytuj:
Jeśli Bóg zechce, może udzielić swojej łaski nawet ateiście czy innowiercy.
To nie jest tak, że Bóg jednemu swojej łaski udziela, innemu nie. Bóg jest gotów tej łaski udzielić każdemu, który Go o to poprosi. Łaska Boża jest w zasięgu ręki każdego człowieka. Trzeba tylko o nią poprosić. Ale przecież by Go o łaskę prosić, trzeba najpierw w Niego uwierzyć.

No nie bardzo, bowiem nauka Kościoła już od dawna stwierdza, że osoby które nie poznały Jezusa i jego nauk mogą być zbawione - np. te, które żyły przed czasami Jezusa. W jaki sposób, jeśli nie wiedzą/wiedziały nawet, że istnieje?


Osoby które żyły przed Jezusem ,jednak ty żyjesz po Jezusie .Jezus przyszedł po to abyś go poznał .Sam mówisz że wiele nauk Jezusa zgadza sie z twoimi przekonaniami ,więc znasz Jezusa . A jeśli go znasz i mimo to w niego nie wierzysz to znaczy że mu zaprzeczasz.

_________________
Jestem po ślubie. Fotograf i kamerzysta z Koszalina których polecam http://www.akcjafilm.pl Videofilmowanie również super. Opinia moja i żony.


Pt sie 17, 2007 8:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 29, 2006 12:06
Posty: 4608
Post 
Seweryn napisał(a):
Osoby które żyły przed Jezusem ,jednak ty żyjesz po Jezusie .Jezus przyszedł po to abyś go poznał .Sam mówisz że wiele nauk Jezusa zgadza sie z twoimi przekonaniami ,więc znasz Jezusa . A jeśli go znasz i mimo to w niego nie wierzysz to znaczy że mu zaprzeczasz.

Nie znam Jezusa, znam różne poglądy na Jego temat. Bardzo różne poglądy, sprzeczne poglądy...
Proponuję się skupić na treściach, które przytoczyłem, a nie na mojej osobie.

_________________
"Diabolus enim et alii daemones a Deo quidem natura creati sunt boni, sed ipsi per se facti sunt mali"
Obrazek
"Inter faeces et urinam nascimur".


Pt sie 17, 2007 8:32
Zobacz profil

Dołączył(a): N cze 10, 2007 18:20
Posty: 5517
Post 
filippiarz napisał(a):
W tamtym wątku staram sie wytłumaczyć zasady zbawienia przez pryzmat nauki Kościoła i idei osobowego Boga. Byłem miło zaskoczony jak nauka Kościoła jest zbliżona do moich przemyśleń :)


Skoro tłumaczysz zasady zbawienia przez pryzmat nauki Kośdcioła i idei osobowego Boga to znaczy że masz o tym pojecie pozwalające ci dalej zgłebiać tę wiedzę . Byłes miło zaskoczony gdy poznałeś naukę koscioła ,a tym samym Jezusa sam o tym piszesz więc nie mozesz mówić że nie znasz nauk Jezusa ,a jesli znasz jego nauki to znasz Jezusa gdyż jego słowo ciałem się stało.

_________________
Jestem po ślubie. Fotograf i kamerzysta z Koszalina których polecam http://www.akcjafilm.pl Videofilmowanie również super. Opinia moja i żony.


Pt sie 17, 2007 8:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 29, 2006 12:06
Posty: 4608
Post 
Nie ma znaczenia, to jest część nauk przedsoborowych, teraz są posoborowe, odsyłam do wcześniejszego postu: viewtopic.php?p=275328#275328

_________________
"Diabolus enim et alii daemones a Deo quidem natura creati sunt boni, sed ipsi per se facti sunt mali"
Obrazek
"Inter faeces et urinam nascimur".


Pt sie 17, 2007 9:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2005 18:30
Posty: 268
Lokalizacja: Gdańsk
Post 
filippiarz napisał(a):
Nie ma znaczenia, to jest część nauk przedsoborowych, teraz są posoborowe

Nie ma nauk przedsoborowych, czy posoborowych. Jest Jedna Nauka Kościoła.

_________________
Obrazek
Błogosławiony jesteś Panie, Boże ojców naszych,*
pełen chwały i wywyższony na wieki.
Dn 3,52


Pt sie 17, 2007 13:33
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 78 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL