Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt cze 07, 2024 5:32



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 91 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
 Grzech Ewy 
Autor Wiadomość
zbanowany na stałe

Dołączył(a): Pt sie 24, 2007 7:05
Posty: 1600
Post 
Znaczy się,Wolna Wola oznacza dowolność wyborów,ale nie czasu zastanawiania się nad nimi..
osobliwe.

_________________
O ile Roland się orientował, religia krzyża jako kolejna nauczała, że miłość i morderstwo są ze sobą nierozerwalnie związane, a koniec końców Bóg i tak zawsze pije krew.


Pt lut 29, 2008 10:23
Zobacz profil

Dołączył(a): N gru 02, 2007 21:22
Posty: 169
Post 
Ja rozumiem to tylko tak, że kosciuł chciał miec swoje słowo na temat powstania życia na ziemi, takze dobra i zła. Ale dla mnie to troche brzmi jak bajka dla dzieci nie prawda?? W dodatku Adam żył 930lat. Wydaje mi się to interpretacją jednego czlowieka, a takich ludzie teraz mamy sporo, którzy uważają ze wiedzą jak postalo zycie na ziemi.

Jak przestępstwo jednego sprowadziło na wszystkich ludzi wyrok potępiający, tak czyn sprawiedliwy Jednego (Jezusa) sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie.

Wiec wszystko sie rownowazy, wychodzi na 0. To jest tak sprytnie wymyslona historyjka.


N mar 02, 2008 16:19
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
To nie jest wymyślona historyjka, tylko konkretny zabieg literacki


N mar 02, 2008 18:10
Zobacz profil

Dołączył(a): N gru 02, 2007 21:22
Posty: 169
Post 
No tak jest to zabieg literacki. Ale ludzie biorą to bardziej za prawde samą w sobie, kiedy trzeba wysunąć powazne wnioski.
Po prostu ludzie nie chcą myśleć na temat Boga i zrzucają to zadanie na religie, a oni robią co religia powie.


N mar 02, 2008 20:46
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
A tu masz smutną rację, choć to już trochę inny temat ;)


N mar 02, 2008 20:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lut 09, 2008 16:40
Posty: 2603
Post 
A czy wy wiecie, że nie było żadnej Ewy? Ani Adama? I oni nie żyli po 1000 lat?

Tu jest myśl, morał, przekaz, a nie podręcznik historyczny.
Dziś się opowiada bajki (Historie które nie wydarzyły się na prawdę) po to, żeby uczyć dzieci.

A wtedy pisało się "bajki" ( jw ) żeby przekazywać myśli. - Człowiek odszedł od Boga i zaczął wybierać zło.

Biblijna Ewa nie posłuchała Boga, sprzeciwiła się mu i tyle. I chodzi o to, że pierwsi ludzie zaczęli grzeszyć i tyle.

_________________
I pomyśleć, że na początku był tylko chaos... i komu to przeszkadzało?...
Tomasz Olbratowski.


Pn mar 03, 2008 23:12
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
A czy Ty czytałeś ten wątek, że takie pytanie zadajesz?


Wt mar 04, 2008 15:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lut 09, 2008 16:40
Posty: 2603
Post 
Czytałem pierwszą stronę i do niej się odnoszę.
(nie zaznaczyłem tego, sorki)

_________________
I pomyśleć, że na początku był tylko chaos... i komu to przeszkadzało?...
Tomasz Olbratowski.


Wt mar 04, 2008 16:38
Zobacz profil
Post 
Jeśli mówisz że Ewa nie wiedziała że zjedzenie owocu jest złe to jak mogła wyrzec:

"Nie, bo Pan zakazał nam jedzenia owocu z poznania dobra i zła."

Przeczytaj Pierwsze rozdziały księgi Rodzaju jeszcze raz.
Ewa wiedziała że nie wolno łamać zakazu.


Cz cze 05, 2008 12:18
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post 
Sebastian88 napisał(a):
Ewa wiedziała że nie wolno łamać zakazu.

Ale Ewa nie wiedziała kto jest ważniejszy- Bóg czy wąż. Dla niej każdy był tak samo dobry. To tak jak w przypadku dziecka, które każdemu wierzy. Ten stan przed upadkiem nazywa sie czasem "stanem pierwotnej niewinności". Dlatego Ewa nie chciała zrobić źle, choć źle wyszło. To tak jak dziecko ktoś poprosi by coś zrobiło, a ono zrobi, bo nie wie że ten ktoś jest zły. Na przyszłość się nauczy.
W tej materii polecam książkę M. Grabowskiego "Historia upadku" pięknie pokazuje antropologie człowieka na przykładzie analizy fragmentu z Księgi Rodzaju.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Cz cze 05, 2008 14:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lut 09, 2008 16:40
Posty: 2603
Post 
Skąd informacja, że Ewa nie wiedziała kto jest ważniejszy? Mi się wydaje, że doskonale to wiedziała.

_________________
I pomyśleć, że na początku był tylko chaos... i komu to przeszkadzało?...
Tomasz Olbratowski.


Cz cze 05, 2008 15:28
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post 
0bcy_astronom napisał(a):
Skąd informacja, że Ewa nie wiedziała kto jest ważniejszy? Mi się wydaje, że doskonale to wiedziała.

Bo nikt jej nie powiedział. A skoro nikt nie powiedział nie mogła tego wiedzieć a priori. Tak jak dziecko nie wie kto jest dobry a kto zły, dopóki rodzice nie powiedzą, by się nie zadawali z obcymi, bo im coś złego zrobią.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Cz cze 05, 2008 17:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 22, 2008 18:56
Posty: 649
Post 
Opowieść biblijna jest jaka jest i na szczęście Interpretatorzy nie mają prawa tego zmieniać. Oczywiste, że nie należy rozumieć jej dosłownie. Ale wmawianie, że tylko jedna i do tego pokrętna interpretacja jest słuszna to nadużycie wobec ludzkiej wrażliwości na dobro i zło. Ten fragment Biblii rzeczywiście trudno zrozumieć, Rita zadając to pytanie poruszyła rzeczywiście głęboki problem, niezależnie od tego co na ten temat ma do powiedzenia Kamyk, ja, czy ktokolwiek inny. W końcu to "drzewo" nazywa się właśnie tak a nie inaczej. Nie jest to "drzewo porządku i dyscypliny".


Cz cze 05, 2008 18:53
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt paź 14, 2008 0:52
Posty: 1
Post 
Cały temat tak mnie zainteresował że aż założyłem konto na tym forum :P Na ten temat jak i całe forum wpadłem przypadkiem, szkoda że tak dużo offtopów się narobiło, ale wróćmy do sedna sprawy:
Według mnie Bogu wcale nie chodziło o ukaranie Adama i Ewy. Zjedli owoc z drzewa poznania, mieli poznać co to jest dobro i zło. Jako że dobro już znali, Bóg pokazał im zło. Jeżeli obeszłoby się bez kary to Adam i Ewa nie dowiedzieliby się co to znaczy zło, a więc drzewo to przestałoby być drzewem poznania, zostałoby normalną roślinką :P
Dodam, że sam do teraz myślałem że Bóg okazał się zły karając w ten sposób Ewę i Adama, jednak wystarczyło chwilę pomyśleć i, jak dla mnie, wszystko się wyjaśniło.


Wt paź 14, 2008 3:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 22, 2006 4:20
Posty: 264
Post 
Rita napisał(a):
Nektariusz, ale to by znaczyło, że Bóg nie ukarał Adama i Ewy! A przecież ukarał! Konsekwencjami zerwania owocu było przejrzenie na oczy! A kara była karą. Jeżeli byłoby inaczej, czyn Ewy nie byłby grzechem. Grzech musi być świadomy. Ale świadomy nie kary, ale świadomy zła.


Wydaje mnie się, że tu kryje się jedno z podstawowych kłamstw szatana: "życie jest karą"
Dla mnie w scenie kuszenia Adama i Ewy nie ma kary... :o
jest konsekwencja: człowiek zdecydował się poznać różnicę między Dobrem i Złem - konsekwencją tego jest Chrystus (odpowiedź Boga) który grzech ten gładzi...

przypomina mnie się inny fragment Pisma: "...błogosławiona wina, skoro znalazł się tak wielki odkupiciel" (cytat z pamięci) [gwoli ścisłości jest to parafraza słów Exsultetu, czli Orędzia Wielkanocnego - szumi]

Pismo - o ile mnie wiadomo jest historią dialogu pomiędzy Bogiem i Człowiekiem... w Księdze Rodzaju jest przedstawiona (niezależnie od zastosowanych środków literackich) historia powstania tego dialogu.
Pismo należy też traktować jako całość, fragmentarycznie jestem w stanie "dowieść" wielu kłamstw...

To prawda, że znajomość Dobra i Zła niesie ze sobą ból wyboru i ponoszenia konsekwencji przez wielu traktowany jako kara - dla mnie jednak ta "kara" jest błogosławieństwem, gdyż to Chrystus jest w pierwszej kolejności tym, kogo ona dosięgła!
Mnie pokazuje czym jest Miłość... uczy jak wybierać Dobro...

_________________
Wszystkie rzeki płyną do morza, a morze wcale nie wzbiera;


Wt paź 14, 2008 8:19
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 91 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL