Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So maja 04, 2024 6:35



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 91 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
 Grzech Ewy 
Autor Wiadomość
Post Re: Grzech Ewy
Rita napisał(a):
Mam dylemat dotyczący historii Adama i Ewy.


A ja nie mam takiego dylematu. To po prostu bzdura. I do tego podobna jak wieża Babel. Widzę to samo przesłanie. Zastanawia mnie przekleństwo Boga dotyczące kobiety. To nieprawda, że Bóg przeklął kobietę. Po prostu faceci nie mogli pojąć dlaczego kobieta cierpi przy porodzie i dlaczego ma okres. To wyjaśnili sobie gniewem Boga. A później wymyslili dlaczego Bóg miałby ukarać kobietę. A wymyślili tak, aby nikt nie buntował sie przeciwko kapłanom Jehowy. To oni skorzystali na posłuszeństwie ludzi, a nie Bóg i im zależało na tym, aby ludzie nie zaczynali sie buntować. Co do cierpienia kobiet. Jezus przyszedł na świat aby odrodzić ludzi i też cierpiał aby ich zrodzić do życia. Czyli Jezus był jak kobieta, bo ona cierpi, ale nie ma niczego piękniejszego niz miłosć macierzyńska i tej więzi pomiędzy matką i dzieckiem z niczym nie można porównac. A więc z bólu rodzi się coś pięknego i kobiety wcale nie są przeklęte, tylko wybrane jak Jezus...


Wt paź 14, 2008 23:34
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Grzech Ewy
sybilla napisał(a):
Po prostu faceci nie mogli pojąć dlaczego kobieta cierpi przy porodzie i dlaczego ma okres. To wyjaśnili sobie gniewem Boga. A później wymyslili dlaczego Bóg miałby ukarać kobietę.

Racja, może poza tym, że warto napisać ludzie, nie faceci, bo dylemat pewnie dosięgał także kobiety- dlaczego tak cierpimy...
Opowiadanie o grzechu i późniejsza mowa Boga do ludzi to etiologia.

Cytuj:
Czyli Jezus był jak kobieta, bo ona cierpi, ale nie ma niczego piękniejszego niz miłosć macierzyńska i tej więzi pomiędzy matką i dzieckiem z niczym nie można porównac.

To samo mogę powiedzieć o więzi jaką ma ojciec z dzieckiem... nie ma nic piękniejszego niż miłość ojcowska i tej więzi pomiędzy ojcem i dzieckiem z niczym nie można porównać.
Dlatego Jezus jest jak ojciec...

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Śr paź 15, 2008 12:34
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Sybillo, polecam Ci przeczytanie Regulaminu tego działu. Twój post podważający Objawienie został usunięty


Śr paź 15, 2008 19:16
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 22, 2009 12:40
Posty: 8
Post 
Cytuj:
KKK 405 Chociaż grzech pierworodny jest grzechem własnym każdego (Por. Sobór Trydencki: DS 1513.Por. Sobór Trydencki: DS 1513). to jednak w żadnym potomku nie ma on charakteru winy osobistej.

Czytam KKK odnośnie grzechu pierworodnego i nie rozumiem w jaki sposób jest on grzechem własnym każdego człowieka, a jednocześnie nie jest winą osobistą. Grzech to nieposłuszeństwo wobec Boga, grzech własny to nieposłuszeństwo własne (czyli podmiotem jestem "ja") wobec Boga , za co jestem odpowiedzialny i za co ponoszę winę osobistą. Ale KKK mówi, że ten grzech jest własny bez własnej (osobistej) winy.
.Jak rozwiązać ten paradoks?


N lut 22, 2009 15:53
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Grzech pierworodny w ścisłym sensie jest konkretnym grzechem uczynkowym pierwszych rodziców. Każdy jednak człowiek do tego stopnia partycypuje w skutkach tego grzechu, że staje się on niejako jego własnym grzechem. Ja to tak rozumiem - bo trudno mówić o grzechu pierworodnym noworodka jako o jego złym uczynku


N lut 22, 2009 22:04
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 22, 2009 12:40
Posty: 8
Post 
Kamyk napisał(a):
Grzech pierworodny w ścisłym sensie jest konkretnym grzechem uczynkowym pierwszych rodziców. Każdy jednak człowiek do tego stopnia partycypuje w skutkach tego grzechu, że staje się on niejako jego własnym grzechem. Ja to tak rozumiem - bo trudno mówić o grzechu pierworodnym noworodka jako o jego złym uczynku

Może wtedy należałoby mówić nie o grzechu pierworodnym, ale np. o skazie pierworodnej, co nie sugerowałoby naszej osobistej winy. Oczywiście i w tym przypadku pozostaje problem, dlaczego wszyscy są dotknięci tą skazą bez ich winy?
Druga rzecz, to jak rozumieć opowieść o pierwszych rodzicach (i przede wszystkim "grzechu pierworodnym") przy założeniu (dziś dość naukowo uprawnionym), że teoria ewolucji biologicznej jest prawdziwa?
Kiedy (historia) i jak (biologia-teologia-ontologia) ludzie stali się ludźmi?
To pytanie ma właśnie sens, kiedy zastanawiamy się od problemem grzechu pierworodnego. Niektórzy tłumaczą tę opowieść metaforycznie (żeby nie mieli problemów z ewolucją biologiczną), ale popadają w sprzeczność z teologią, ponieważ jeśli nie ma winy ze strony człowieka, to i nie ma odkupienia dokonanego przez Chrystusa oraz wskazywałoby to na to, że Bóg jednak nie wszystko uczynił dobrym.


Pn lut 23, 2009 11:07
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Cytuj:
Może wtedy należałoby mówić nie o grzechu pierworodnym, ale np. o skazie pierworodnej, co nie sugerowałoby naszej osobistej winy. Oczywiście i w tym przypadku pozostaje problem, dlaczego wszyscy są dotknięci tą skazą bez ich winy?

Udział w złych skutkach grzechu innych ludzi jest codziennym doświadczeniem człowieka, jedni cierpią za czyny innych, bez własnej winy. Tak samo, tylko niejako na większą skalę, jest ze skutkami grzechu pierworodnego, który dokonał zepsucia ludzkiej natury

Cytuj:
Druga rzecz, to jak rozumieć opowieść o pierwszych rodzicach (i przede wszystkim "grzechu pierworodnym") przy założeniu (dziś dość naukowo uprawnionym), że teoria ewolucji biologicznej jest prawdziwa?
Kiedy (historia) i jak (biologia-teologia-ontologia) ludzie stali się ludźmi?

Kościół zawiesza swój osąd w tej sprawie, zostawiając takie rozstrzygnięcia odpowiednim naukom. Pisał o tym już Pius XII w encyklice "Humani generis". Nauka o grzechu pierworodnym znajdzie swoje miejsce bez względu na to, jaka będzie odpowiedź na pytanie o pierwszych przedstawicieli stworzenia, których można by nazwać "człowiek"


Pn lut 23, 2009 12:09
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 22, 2009 12:40
Posty: 8
Post 
Kamyk napisał(a):
Nauka o grzechu pierworodnym znajdzie swoje miejsce bez względu na to, jaka będzie odpowiedź na pytanie o pierwszych przedstawicieli stworzenia, których można by nazwać "człowiek"

Dzięki Kamyk za odpowiedź, ale spodziewałem się, że ktoś mi właśnie coś wyjaśni, jak i kiedy ludzie stali się ludźmi (w sensie ontologicznym, ze zwierzęcia do człowieka), jeśli przyjmiemy, ze ewolucja biologiczna jest prawdziwa. Może ktoś, coś wie...


Pn lut 23, 2009 12:28
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Jedyna odpowiedź, jaką może udzielić Kościół, jest taka, że człowiek powstał w momencie, gdy konkretny osobnik stworzenia otrzymał ludzką duszę
(Tak, wiem, że człowiek nie "ma" duszy, ale "jest" duszą, ale uprościłem celowo na potrzeby rozmowy)


Pn lut 23, 2009 17:08
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt paź 31, 2008 15:18
Posty: 272
Post 
Kamyk napisał(a):
Grzech pierworodny w ścisłym sensie jest konkretnym grzechem uczynkowym pierwszych rodziców. Każdy jednak człowiek do tego stopnia partycypuje w skutkach tego grzechu, że staje się on niejako jego własnym grzechem. Ja to tak rozumiem - bo trudno mówić o grzechu pierworodnym noworodka jako o jego złym uczynku


Kamyku całkowicie tego nie rozumiem... :(

mam grzech,ale tak naprawde to nie jest moj grzech bo wynika on z nieposłuszeństwa moich pra-rodziców?? więc za co ja zostałem ukarany??


Wt lut 24, 2009 9:52
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt sty 09, 2009 13:41
Posty: 125
Post 
Pewne małżeństwo popełniło przestępstwo, za które zostało wydalone z miasta, które zamieszkiwali, byli zmuszeni do zamieszkania w slamsach w podłych warunkach. Potem urodziło im się dziecko. Dziecko niewinne, ale też mieszka w slamsach. Dokładnie tak jest z grzechem pierworodnym.

_________________
http://pl.youtube.com/watch?v=9tYT3F5lA4A
http://www.youtube.com/watch?v=RZol4zJt--8


Wt lut 24, 2009 10:02
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt paź 31, 2008 15:18
Posty: 272
Post 
ThinAir napisał(a):
Pewne małżeństwo popełniło przestępstwo, za które zostało wydalone z miasta, które zamieszkiwali, byli zmuszeni do zamieszkania w slamsach w podłych warunkach. Potem urodziło im się dziecko. Dziecko niewinne, ale też mieszka w slamsach. Dokładnie tak jest z grzechem pierworodnym.


uprościłeś to niemiłośiernie ale oki...


to gdzie tu miłosierny Bóg który pozwala niewinnemu "dziecku" cierpieć za grzechy rodziców??


Wt lut 24, 2009 10:08
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt sty 09, 2009 13:41
Posty: 125
Post 
Kto powiedział, że pozwala. Zaraz po grzechu pierwszych rodziców, jest zapowiedź zbawienia.

_________________
http://pl.youtube.com/watch?v=9tYT3F5lA4A
http://www.youtube.com/watch?v=RZol4zJt--8


Wt lut 24, 2009 10:11
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt paź 31, 2008 15:18
Posty: 272
Post 
ThinAir napisał(a):
Kto powiedział, że pozwala. Zaraz po grzechu pierwszych rodziców, jest zapowiedź zbawienia.


no tak ale dalej dzieci muszą pokutować za winy rodziców?? gdzie tu sprawiedliwość??


Wt lut 24, 2009 12:32
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt sty 09, 2009 13:41
Posty: 125
Post 
W tym właśnie sęk, że grzech w swojej naturze nie jest sprawiedliwy. Zło nie szuka sprawiedliwości. Konsekwencje naszych czynów często spadają na innych, a niejednokrotnie odbijają się czkawką przez pokolenia. Nieposłuszeństwo Ewy, natychmiast poskutkowało nieposłuszeństwem Adama i koniec końców doprowadziło do skażenia nas. Jako ich dzieci nosimy pewną skazę.
To tak jak rodząc się w polskiej rodzinie, wzrastając automatycznie myślisz po polsku, mówisz po polsku, działasz po polsku :D

_________________
http://pl.youtube.com/watch?v=9tYT3F5lA4A
http://www.youtube.com/watch?v=RZol4zJt--8


Wt lut 24, 2009 12:48
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 91 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL