Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr cze 12, 2024 11:53



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 świętych obcowanie 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N kwi 23, 2006 17:06
Posty: 40
Post świętych obcowanie
Czym jest tzw. świętych obcowanie? Nie relacja żyjących ze zmarłymi uznanymi za zbawionych - jak po wiekach kultu zmarłych w KRK rzymscy katolicy mogliby sądzić. Świętych obcowanie ze Składu Apostolskiego to społeczność świętych = żyjących wiernych Chrystusowi. Świadczy o tym Nowy Testament:

Dz. 9, 32, 41
"Kiedy Piotr odwiedzał wszystkich, przyszedł też do świętych, którzy mieszkali w Liddzie. Piotr podał jej rękę i podniósł ją. Zawołał świętych i wdowy i ujrzeli ją żywą."

Dz. 26, 10
"Uczyniłem to też w Jerozolimie i wziąwszy upoważnienie od arcykapłanów, wtrąciłem do więzienia wielu świętych, głosowałem przeciwko nim, gdy ich skazywano na śmierć."

Rz. 1, 7; 12, 13; 15, 25
"Do wszystkich przez Boga umiłowanych, powołanych świętych, którzy mieszkają w Rzymie: Łaska wam i pokój od Boga, Ojca naszego, i Pana Jezusa Chrystusa! Zaradzajcie potrzebom świętych. Przestrzegajcie gościnności. W tej chwili zaś wybieram się do Jerozolimy z posługą dla świętych."

Rz. 16, 1-2
"Polecam wam Febę, naszą siostrę, diakonisę Kościoła w Kenchrach. Przyjmijcie ją w Panu tak, jak się świętych winno przyjmować. Wesprzyjcie ją w każdej sprawie, w której pomocy waszej będzie potrzebowała. I ona bowiem wspierała wielu, a także i mnie samego."

I Kor. 6, 1
"Czy odważy się ktoś z was, gdy zdarzy się nieporozumienie z drugim, szukać sprawiedliwości u niesprawiedliwych, zamiast u świętych?"

Efez. 1, 1
"Paweł, z woli Bożej apostoł Chrystusa Jezusa - do świętych, którzy są <w Efezie>, i do wiernych w Chrystusie Jezusie."

Oraz w wielu innych miejscach: "Do świętych, którzy są w Kolosach, Filippii, etc.

_________________
Jeśli ustami wyznasz, że Jezus jest Panem i w sercu uwierzysz, że Bóg go wzbudził z martwych - zbawiony będziesz.


Pn kwi 24, 2006 7:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 18, 2006 10:47
Posty: 228
Post 
Katolicy mają inny pogląd - świętych obcowanie (komunia swiętych) to m.in.:

KKK 955 "Łączność pielgrzymów z braćmi, którzy zasnęli w pokoju Chrystusowym, bynajmniej nie ustaje; przeciwnie, według nieustannej wiary Kościoła umacnia się jeszcze dzięki wzajemnemu udzielaniu sobie dóbr duchowych"

KKK 956 Wstawiennictwo świętych. "Ponieważ mieszkańcy nieba, będąc głębiej zjednoczeni z Chrystusem, jeszcze mocniej utwierdzają cały Kościół w świętości... nieustannie wstawiają się za nas u Ojca, ofiarując Mu zasługi, które przez jedynego Pośrednika między Bogiem i ludźmi, Jezusa Chrystusa, zdobyli na ziemi... Ich przeto troska braterska wspomaga wydatnie słabość naszą"

Oczywiście od poglądów powyższych się odcinam...


Wt kwi 25, 2006 13:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 18, 2006 10:47
Posty: 228
Post 
chrześcijanin napisał(a):
Oczywiście od poglądów powyższych się odcinam...


Z resztą - możliwe że faktycznie zbawieni zmarli modlą się za nas. Nie wiadomo. Faktem jest jednak, że nie należy się do tych zmarłych modlić... (Pwt 18,11)


Wt kwi 25, 2006 14:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 05, 2005 7:31
Posty: 555
Post 
W Pwt 18,11 raczej chodzi o wywoływanie duchów, wróżenie, poszukiwanie odpowiedzi na tematy dotyczące przyszłości.

Skoro mogę prosić Ciebie o modlitwę w mojej intencji, to dlaczego nie miałabym prosić osoby, o których myślę, że oglądają Boga?


Wt kwi 25, 2006 14:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 18, 2006 10:47
Posty: 228
Post 
Dlatego, że ona nie żyje.


Wt kwi 25, 2006 14:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 05, 2005 7:31
Posty: 555
Post 
Całkiem nie żyje?
A dusza nieśmiertelna? ja wierzę, że ma ją każdy z nas. I wierzę, że spora część ludzkości ogląda Boga.


Wt kwi 25, 2006 14:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 18, 2006 10:47
Posty: 228
Post 
Jeśli chcesz dyskutować na temat modlitwy do zmarłych/ za zmarłych - to oczywiście możemy, ale mogę Ci juz teraz powiedzieć ,że niewiele z tego wyniknie, poza zwykłą demagogią (kilka razy przerabiałem ten temat z katolikami)...


Wt kwi 25, 2006 14:37
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 7 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL