Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 14:26



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 107 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
 Wniebowziecie Maryi-pytanie o podstawy dogmatyczne(tytul pop 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Wniebowziecie Maryi-pytanie o podstawy dogmatyczne(tytul
Poniewaz temat dotyczy dogmatu połączyłem te dwa wątki w dziale "prawdy wiary".
Solve napisał(a):
Podsumowując, jest to tylko kolejna bzdura, wymyślona przez człowieka.

Taka wypowiedz nie jest argumentem, nie mówiąc o tym, ze jest to oznaka braku kultury!
Solve napisał(a):
Czy akceptujecie dogmat wniebowzięcia Maryi za fakt autentyczny?

Albo jest fakt albo go nie ma.
Solve napisał(a):
Zauważyłem również, że Maryja stawiana jest często wyżej od Boga, który jako jedyny powinien odbierać należną chwałę i uwielbienie.

Gdzie to zauważyłeś? I jak często Maryja stawiana jest wyżej od Boga? Może Ty cos wiesz o czym my nie wiemy? Uchyl rąbka tajemnicy.

_________________
ksiądz


Śr sie 17, 2022 10:19
Zobacz profil

Dołączył(a): N gru 14, 2008 18:56
Posty: 560
Post Re: Wniebowziecie Maryi-pytanie o podstawy dogmatyczne(tytul
Zdążyłem się zorientować, iż mimo konkretnego pytania o podstawy dogmatyczne dogmatu, nikt dotąd nie wskazał, ani nie odwołał się do źródłowego dokumentu: Konstytucji Apostolskiej Munificentissimus Deus papieża Piusa XII z 1950 r. Dokument ten można przecztać np. tutaj:
https://opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/pi ... 11950.html

W trzeciej części tej konstytucji, zatytułowanej: III. UZASADNIENIE I OGŁOSZENIE DOGMATU możemy przeczytać m. in.:
"Zbawiciel nasz będąc Synem Maryi, nie mógł po prostu jako najdoskonalszy wzór zachowywania Bożego Prawa obok Ojca Przedwiecznego nie czcić także Swej umiłowanej Matki. A ponieważ mógł Ją ozdobić tak wielkim zaszczytem, jakim jest zachowanie wolną od skażenia grobowego, należy wierzyć, że naprawdę tak uczynił."

To, jak się wydaje, centralne "uzasadnienie" dogmatu ma charakter spekulatywny - odwołuje się do jakiegoś rodzaju logiki. Bo ostatecznie to nie jakieś późne świadectwa tradycji stanowią źródło ogłoszonej tezy, ale rzekoma konieczność działania Bożego Syna, według ujawnionego przez papieża schematu.
Pierwsze z przytoczonych zdań mówi o tym, czego rzekomo Boży Syn nie mógł zrobić, a drugie stwierdza, że skoro coś mógł zrobić, w takim razie naprawdę tak uczynił.

Niestety, ani papież, ani większość z późniejszych czytelników konstytucji nie dostrzega niestosownosci takich słów. Oto człowiek dyktuje Bogu, czego Ten nie może, a co koniecznie musi uczynić - by zaspokoić oczekiwania tegoż człowieka. To bezsensowne i żałosne,
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana. Bo jak niebiosa górują nad ziemią, tak drogi moje - nad waszymi drogami i myśli moje - nad myślami waszymi" (Iz. 55,8-9).


So lis 19, 2022 15:54
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 107 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL