Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 14:39



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 107 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
 Wniebowziecie Maryi-pytanie o podstawy dogmatyczne(tytul pop 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
Godunow powinien doskonale wiedzieć, jako rzekomo były katolik, że rozwój kultu Maryjnego, który zaznaczył się szczególnie w IV wieku, związany jest z osobą Jej Syna. Otóż na Soborze w Efezie zdogmatyzowano prawdę wiary, że Jezus Chrystus jest Bogiem-Człowiekiem. Wynikiem tego dogmatu jest ten, który mówi o Bożym Macierzyńskie Maryi. Jeśli ktoś zechciałby rzetelnie przyjrzeć się prawdom wiary dotyczącym Maryi, zauważy niewątpliwie, że dogmaty Maryjne zawsze związane są z osobą Jej Syna i Jego zbawczym dziełem.


Wt sie 28, 2007 8:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 29, 2007 16:50
Posty: 883
Post 
Leszek, Jan napisał(a):
Jest pewna różnica między tobą a o. Napiórkowskim; ten ostatni uznaje prawdę wiary o Wniebowzięciu.
Między nim a mną jest wiele różnic. Jednak jak na katolika to ma dość niepapieskie podejście do mariologii. I o to mi w sumie chodziło, by pokazać katolikom, że ich parafialni przewodnicy to nie jest jednolita masa, ślepo potakująca purpuratom.

Czekam na kolejne Twoje posty. Ten był któciutki i raczej mało istotny teologicznie. :) Poza tym, jest/był w KRK niejeden duchowny, który w sercu nie uznaje dogmatów maryjnych: niepokalane poczęcie, wniebowzięcie. Jednego znałem osobiście, a on znał osobiście innego. No ale to już jest mało istotne teologicznie w tym wątku.

_________________
Indifference of the GOoD is enough for the EviL to succeed


Wt sie 28, 2007 8:48
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
O. Napiórkowski ma doskonale papieskie podejście, to znaczy pozostaje w pełni w zgodzie z nauczaniem Kościoła. Zresztą w samym wywiadzie mowa jest o dokumentach papieskich dotyczących kultu Maryjnego. Najwyraźniej nie czytałeś tego, co powiedział o. Napiórkowski, ale tylko to, co chciałbyś przeczytać.


Wt sie 28, 2007 9:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 29, 2007 16:50
Posty: 883
Post 
Leszek, Jan napisał(a):
Godunow powinien doskonale wiedzieć, jako rzekomo były katolik, że rozwój kultu Maryjnego, który zaznaczył się szczególnie w IV wieku, związany jest z osobą Jej Syna. Otóż na Soborze w Efezie zdogmatyzowano prawdę wiary, że Jezus Chrystus jest Bogiem-Człowiekiem. Wynikiem tego dogmatu jest ten, który mówi o Bożym Macierzyńskie Maryi. Jeśli ktoś zechciałby rzetelnie przyjrzeć się prawdom wiary dotyczącym Maryi, zauważy niewątpliwie, że dogmaty Maryjne zawsze związane są z osobą Jej Syna i Jego zbawczym dziełem.
To że coś ma związek z osobą Syna i Jego zbawczym dziełem, nie musi automatycznie oznaczać prawdziwości postulatów/wierzeń/dogmatów (np. maryjnych). Oczywiście, że dogmaty Maryjne związane są z osobą Jej Syna i Jego zbawczym dziełem. Nie widzę jednak przyczyny podawania tego założenia przy dowodzeniu prawdziwości dogmatów (dogmatu o wniebowzięciu). Co do soboru w Efezie to nie przebiegał on wcale tak różowo jak się większości wydaje - wystarczy sięgnąć do źródeł.

To że Jezus jest Bogiem-Człowiekiem wynika wprost z Biblii, a dogmatyzowanie tego faktu to czysta formalność. W sprawie dogmatów maryjnych sprawa jest dość inna pod tym kątem... Skoro jednak pewni biskupi walczyli o prawdę, to czemu nadało się Maryji tytuł Matki Boga, a nie Matki Boga-Człowieka? Fałszywych wniosków wówczas by nie wyciągano. Niestety, historia potoczyła się inaczej..., niestety, niestety...

_________________
Indifference of the GOoD is enough for the EviL to succeed


Wt sie 28, 2007 9:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 29, 2007 16:50
Posty: 883
Post 
Leszek, Jan napisał(a):
Najwyraźniej nie czytałeś tego, co powiedział o. Napiórkowski, ale tylko to, co chciałbyś przeczytać.
W takim razie nawzajem. :)

_________________
Indifference of the GOoD is enough for the EviL to succeed


Wt sie 28, 2007 9:07
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
Poczytaj sobie uzasadnienie tytułu Bogurodzicy.

Maryja jest Matką Boga (= Theotokos), ponieważ za sprawą Ducha Świętego poczęła w swym dziewiczym łonie i wydała na świat Jezusa Chrystusa - współistotnego Ojcu Syna Bożego. "Syn Boży (...) urodzony z Maryi Dziewicy, stał się prawdziwie jednym z nas", stał się człowiekiem. Tak więc poprzez tajemnicę Chrystusa jaśnieje w pełni na horyzoncie wiary Kościoła tajemnica Jego ziemskiej Matki. Dogmat Bożego macierzyństwa Maryi był z kolei dla Soboru Efeskiego i jest obecnie dla Kościoła jakby pieczęcią potwierdzającą dogmat Wcielenia, w którym Słowo prawdziwie przyjmuje w jedności swej osoby naturę ludzką nie unicestwiając jej.

Więcej tutaj:

http://jpii.niedziela.pl/dp.php?doc=dpenc05.xml

Co do wywiadu z o. Napiórkowskim pozostaję przy swoim zdaniu. Zresztą ten wywiad poznałem już parę ładnych lat temu, jak też różne inne książki i wypowiedzi tego wybitnego teologa. Skoro jednak postawiłeś zarzut, po jakim takim przeczytaniu jednego wywiadu, że o. Napiórkowski pozostaje w niezgodzie z nauczaniem papieskim, to wobec tego podaj dowody.


Wt sie 28, 2007 9:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 29, 2007 16:50
Posty: 883
Post 
Leszek, Jan napisał(a):
Poczytaj sobie uzasadnienie tytułu Bogurodzicy.

Maryja jest Matką Boga (= Theotokos), ponieważ za sprawą Ducha Świętego poczęła w swym dziewiczym łonie i wydała na świat Jezusa Chrystusa - współistotnego Ojcu Syna Bożego. "Syn Boży (...) urodzony z Maryi Dziewicy, stał się prawdziwie jednym z nas", stał się człowiekiem. Tak więc poprzez tajemnicę Chrystusa jaśnieje w pełni na horyzoncie wiary Kościoła tajemnica Jego ziemskiej Matki. Dogmat Bożego macierzyństwa Maryi był z kolei dla Soboru Efeskiego i jest obecnie dla Kościoła jakby pieczęcią potwierdzającą dogmat Wcielenia, w którym Słowo prawdziwie przyjmuje w jedności swej osoby naturę ludzką nie unicestwiając jej.

Więcej tutaj:

http://jpii.niedziela.pl/dp.php?doc=dpenc05.xml
Ponieważ LOGIKA USANKCJONOWANIA dogmatu THEOTOKOS doprowadza do absurdalnych wniosków, w takim razie jest gdzieś błąd w założeniu (w jednym z poprzednich moich postów skrytykowałem to twórczo). Skoro tak, to wywalam ten dogmat na śmietnik. Kropka. Jeden taki absurdalny wniosek już wcześniej napisałem, inne mam wciąż w głowie. W Encyklice Redemptoris Mater jest poza tym parę błędów w założeniu (np. pełna (wszelkiej) łaski, wieczna dziewica, bezgrzeszna za życia) nie dziwi więc że NUK dochodzi zarówno do zdrowych jak i do błędnych wniosków.


Leszek, Jan napisał(a):
Co do wywiadu z o. Napiórkowskim pozostaję przy swoim zdaniu. Zresztą ten wywiad poznałem już parę ładnych lat temu, jak też różne inne książki i wypowiedzi tego wybitnego teologa. Skoro jednak postawiłeś zarzut, po jakim takim przeczytaniu jednego wywiadu, że o. Napiórkowski pozostaje w niezgodzie z nauczaniem papieskim, to wobec tego podaj dowody.
A ja pozostaję przy swoim.

Co do niezgodności o.Napiórkowskiego z nauczaniem papieża, to nic takiego nie pisałem. Jedynie co napisałem to to, że jak na katolika to ma on dość niepapieskie podejście do mariologii. Tak więc podawać dowodów to Twojej a nie mojej tezy nie będę. Do mojej tezy podam np.:

Różaniec to piękna i bardzo tradycyjna modlitwa; byłaby jeszcze piękniejsza i jeszcze bardziej ewangeliczna, gdyby w każdej tajemnicy miała dziesięć "Ojcze nasz" i jedno "Zdrowaś Maryjo"... Nota bene: dlaczego nie ma w różańcu tajemnic: "Chrzest Jezusa w Jordanie", "Powołanie Apostołów", "Przemienienie", "Ustanowienie Świętej Eucharystii", "Powtórne przyjście Chrystusa"?

Tytuł "Matka Kościoła" nie należy do tradycyjnych. Po raz pierwszy pojawił się w XII wieku. Nie podjęli tego tytułu papieże, również Pius XII i Jan XXIII. Paweł VI ogłosił go mocą własnego autorytetu na prośbę biskupów -- w tym także polskich. Sobór powiedział temu tytułowi "nie" z różnych względów, między innymi z racji jego nowości i rzadkości. Ponadto zdaje się stawiać Maryję ponad Kościołem. Tytuł ten niesie ze sobą także pewne wątpliwości; np. matka z ojcem są źródłem życia dla dziecka, tymczasem Maryja nie jest źródłem życia Kościoła, gdyż jest nim sam Jezus Chrystus. Jeśli życiem Kościoła jest Jezus, a Maryja jest Matką Jezusa, to czemu nie nazywać Jej raczej Babcią Kościoła? Boleśnie daje o sobie znać niedorastanie naszego języka, konstruowanego na podstawie ziemskiej i ludzkiej rzeczywistości, do wyrażania rzeczywistości z innego świata. Z drugiej strony trzeba zauważyć, że tytuł ten wnosi do tradycyjnej nauki o duchowym macierzyństwie Maryi nowy element -- podkreśla społeczny wymiar tego macierzyństwa.

Te, na przykład, rozbieżności w postrzeganiu pewnych form kultu i tytułowania Marii miałem na myśli. Nota bene, zapytaj kogokolwiek z KRK, czy Maryja ma tytuł Matki Kościoła. Dla wątpiących w schizofrenię KRK podam, że od wielu lat tytuł ten jest wygłaszany w (sic!) Modlitwie Loretańskiej - czytanej/śpiewanej podczas nabożeństw, np. majowych, czy też październikowych...


Leszek, Jan napisał(a):
O. Napiórkowski ma doskonale papieskie podejście, to znaczy pozostaje w pełni w zgodzie z nauczaniem Kościoła. Zresztą w samym wywiadzie mowa jest o dokumentach papieskich dotyczących kultu Maryjnego. Najwyraźniej nie czytałeś tego, co powiedział o. Napiórkowski, ale tylko to, co chciałbyś przeczytać.
Czy dalej tak uważasz, mimo przytoczonych jego przykładowych słów? Jeśli ich znaczenie jest inne niż myślę, to proszę wykazać mi błąd.

Czekam również na pozostały Twój komentarz moich postów z
1) Pon Sie 27, 2007 22:05,
2) Wto Sie 28, 2007 1:32,
3) Wto Sie 28, 2007 9:05.

Przepraszam że w tym poście popłynąłem, robiąc raczej OffTopic. :( Ale to może dlatego, że w wielu obszarach mariologia się po prostu zazębia (albo ja jestem za cienki by ją "rozzębić" ;) )

_________________
Indifference of the GOoD is enough for the EviL to succeed


Wt sie 28, 2007 13:10
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
Cytuj:
LOGIKA USANKCJONOWANIA dogmatu THEOTOKOS doprowadza do absurdalnych wniosków

Najpierw odpowiedz, które to są absurdalne wnioski?

Cytuj:
Boleśnie daje o sobie znać niedorastanie naszego języka, konstruowanego na podstawie ziemskiej i ludzkiej rzeczywistości, do wyrażania rzeczywistości z innego świata. Z drugiej strony trzeba zauważyć, że tytuł ten wnosi do tradycyjnej nauki o duchowym macierzyństwie Maryi nowy element -- podkreśla społeczny wymiar tego macierzyństwa

Jeśli te słowa o. Napiórkowskiego mają świadczyć o jego niezgodności z nauczaniem papieskim, to rzeczywiście twoja logika usanksjonowania buntu teologa wobec nauczania papieskiego doprowadza do absurdalnych wniosków.


Wt sie 28, 2007 14:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 29, 2007 16:50
Posty: 883
Post 
Leszek, Jan napisał(a):
Cytuj:
LOGIKA USANKCJONOWANIA dogmatu THEOTOKOS doprowadza do absurdalnych wniosków

Najpierw odpowiedz, które to są absurdalne wnioski?

Cytuj:
Boleśnie daje o sobie znać niedorastanie naszego języka, konstruowanego na podstawie ziemskiej i ludzkiej rzeczywistości, do wyrażania rzeczywistości z innego świata. Z drugiej strony trzeba zauważyć, że tytuł ten wnosi do tradycyjnej nauki o duchowym macierzyństwie Maryi nowy element -- podkreśla społeczny wymiar tego macierzyństwa

Jeśli te słowa o. Napiórkowskiego mają świadczyć o jego niezgodności z nauczaniem papieskim, to rzeczywiście twoja logika usanksjonowania buntu teologa wobec nauczania papieskiego doprowadza do absurdalnych wniosków.
Proszę poczytać uważnie moje wcześniejsze posty. Nie będzie wówczas powtórzeń w pytaniach, ani wkładania w moje usta niewypowiedzianych twierdzeń.

_________________
Indifference of the GOoD is enough for the EviL to succeed


Cz sie 30, 2007 9:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 27, 2003 22:40
Posty: 1707
Post 
Cytat
Cytuj:
Godunow powinien doskonale wiedzieć, jako rzekomo były katolik, że rozwój kultu Maryjnego, który zaznaczył się szczególnie w IV wieku[/quo te]
Ja pisałem , że się w I V wieku to tak na marginesie.. Ty jako chrześcijanin [...] , Chyba wiesz , że nikt na sądzie bożym nie będzie cie pytał jak pojmowałeś dogmaty maryjne ile dzieci miała czy nie miała Maryja.. . Bo to nie ma żadnego znaczenia.. Cała ta otoczka maryjna nie jest potrzebna do zbawienia , ba przeszkadza.. Bo rzuca cień na boga . bo Bóg jest w centrum Anie człowiek ( czytaj Maryja)
Cytat
Cytuj:
Jeśli ktoś zechciałby rzetelnie przyjrzeć się prawdom wiary dotyczącym Maryi, zauważy niewątpliwie, że dogmaty Maryjne zawsze związane są z osobą Jej Syna i Jego zbawczym dziełem.
To Powiedz [...]pedziwiatr dlaczego w naszym podobno kraju wybranym jest 10 razy więcej figurek kościołów pod wezwanie maryjnym niż chrystusowym.. odnosi się wrażenie ,ze to Maryja jest bogiem A ona była tylko kobietą .. tak jak M. Kopernik !!


Pt sie 31, 2007 6:18
Zobacz profil
Post 
Godunow - przyznaję, sprytnie uciekłeś od tematu :)
Ja o niewytłumaczalnych zjawiskach - Bra, Guadelupe....a Ty o Kordeckim i uzdrowieniach.
Unik miły bracie :D
"Kto wierzy we Mnie jest mi bratem i siostrą" - kto zatem pierwszy głęboko, bez watpliwości, do samego końca uwierzył???? czy nie Maryja, jako młodziutka dziewczyna zawierzająca słowom anioła, czy nie złamana cierpieniem Syna Matka pod krzyżem?????
Apostołowie występują w Ewangeliach częściej...tak...apostołowie watpiący, sprzeciawiający się Panu, kłócący się o eksponowane miejsca, bojaźliwi, uciekający od krzyża, zapierający się Pana.
Ona nigdy nie zwątpiła, zawsze była obok Syna i z Synem...czy zatem ewangeliści musieli non stop przypominać tą oczywistość???


Pt sie 31, 2007 9:58
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 02, 2003 20:44
Posty: 3436
Post 
Panowie, widze, ze podczas wakacyjnej nieobecnosci moderatorow albo pomyliliscie dzialy, albo zapomnieliscie o specyfice tegoz dzialu. Tak wiec przypominam, ze tutaj nie podwazamy prawd wiary, a jedynie dzielimy sie nimi i pomagamy sobie wzajemnie w pelniejszym ich rozumieniu. O tym, co sie komu wydaje prawda lub nieprawda mozna dyskutowac np. w Wierzyc nie wierzyc, Sam wymysl temat, itd... Wszelkie wypowiedzi naruszajace uszczegolowiony regulamin tego dzialu, jak rowniez uwagi personalne, itp. bede usuwala.

_________________
Oto wyryłem cię na obu dłoniach.
***
W swej wszechmocnej miłości BÓG ma zawsze przygotowane dla Ciebie wsparcie i pomoc na tyle, na ile tego potrzebujesz.


Pt sie 31, 2007 10:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 27, 2003 22:40
Posty: 1707
Post 
cytat
Cytuj:
Ja o niewytłumaczalnych zjawiskach - Bra, Guadelupe....a Ty o Kordeckim i uzdrowieniach.
Unik miły bracie Suszę zęby

Sceptycyzm cała moja miarą w tym zakresie...
Cytat
Cytuj:
Maryja, jako młodziutka dziewczyna zawierzająca słowom anioła, czy nie złamana cierpieniem Syna Matka pod krzyżem?
Apostołowie występują w Ewangeliach częściej...tak...apostołowie watpiący, sprzeciawiający się Panu, kłócący się o eksponowane miejsca, bojaźliwi, uciekający od krzyża, zapierający się Pana.

I Maryi do głowy by ni e przyszło , ze ktoś ją będzie wywyższał nad Syna Boga Prawdziwego.
Mamy szacunek od Matki Chrystusa szanujmy jaz a postawę za wiarę..
Ale zwracajmy sie do tego do Kogo nakazuje się nam zwracać Ewangelia.. Do czego Ci jest potrzebny pośrednik w postaci Maryi.?? Takie zwracanie się do Maryi przypomina kumoterstwo w ludzkim wydaniu.. Czyli można to tak odczytać Ty Maryjo pochodzisz tak samo z ludu jak ja to załatw nam poza kolejnością zbawianie.. A Ewangelie jasno pokazują droge..
Druga sprawa. jeżeli by się mówiło Maryjo mtko Chrystusa.. A co mamy przybija się złote krony do róznych figurek i kazuje sie do tego modlić..
Matka Chrystusa była i jest tylko jedna. Ani Częstochowska , Ostrobramska czy Piekarska etc. Czy też Kiepska i tam takie podobne. Takie stawianie sprawy to czyste bałwochwalstwo oddawanie czci figurkom na Bogu.


PS.
Pędziwiatr to Ono ona czye One..??a może On?? Wydawalo mi sie, ze juz kiedys to sobie wyjasinilismy. Od urodzenia: ONA :D pedziwiatr


N wrz 02, 2007 9:55
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
godunow napisał(a):
Cytat
Cytuj:
Godunow powinien doskonale wiedzieć, jako rzekomo były katolik, że rozwój kultu Maryjnego, który zaznaczył się szczególnie w IV wieku[/quo te]
Ja pisałem , że się w I V wieku to tak na marginesie.. Ty jako chrześcijanin [...] , Chyba wiesz , że nikt na sądzie bożym nie będzie cie pytał jak pojmowałeś dogmaty maryjne ile dzieci miała czy nie miała Maryja.. . Bo to nie ma żadnego znaczenia.. Cała ta otoczka maryjna nie jest potrzebna do zbawienia , ba przeszkadza.. Bo rzuca cień na boga . bo Bóg jest w centrum Anie człowiek ( czytaj Maryja)
Cytat
Cytuj:
Jeśli ktoś zechciałby rzetelnie przyjrzeć się prawdom wiary dotyczącym Maryi, zauważy niewątpliwie, że dogmaty Maryjne zawsze związane są z osobą Jej Syna i Jego zbawczym dziełem.
To Powiedz [...]pedziwiatr dlaczego w naszym podobno kraju wybranym jest 10 razy więcej figurek kościołów pod wezwanie maryjnym niż chrystusowym.. odnosi się wrażenie ,ze to Maryja jest bogiem A ona była tylko kobietą .. tak jak M. Kopernik !!

Jeżeli na jednym poziomie stawiasz Kopernika z Tą, która w sposób najpełniejszy współpracowała z Bogiemw zbawieniu ludzi, to nie ma innego wyjścia, jak uznać twoje myślnie za pozbawione choćby tylko rozsądku, a właściwie jest ono zakłamane.


N wrz 02, 2007 10:02
Zobacz profil
Post 
Masz prawo być sceptykiem, niemniej w żadnej mierze Twoje osobite odczucia nie niwelują, czy deprecjonują te zjawiska.
http://adonai.pl/cuda/?id=7
http://adonai.pl/cuda/?id=8
Trudno wyrokować co też Maryji przychodziło do głowy :D, a zdrowy, prawidłowy, kult Matki Jezusa nigdy nie wywyższa Ją ponad Syna.
Nie modlimy się do figurek - i tego nie muszę Ci tłumaczyć, bo to jest oczywiste - podobnie jak nie modlimy się do krzyża....zawsze do Boga - a Maryję prosimy o pomoc - "Oto Matka nasza".


N wrz 02, 2007 15:02
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 107 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL