Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 18:36



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 107 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona
 Wniebowziecie Maryi-pytanie o podstawy dogmatyczne(tytul pop 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So sie 21, 2004 19:26
Posty: 1
Post Wniebowziecie Maryi-pytanie o podstawy dogmatyczne(tytul pop
W zwiazku z prosbami uzytkownikow naszego Forum pierwotny tytul "Wniebowstapienie Maryi..."zawierajacy oczywisty blad teologiczny zostal zmieniony w dniu 13 wrzesnia, 2007
pedziwiatr

Czy ktoś mi może powiedzieć ja jakiej podstawie uchwalono dogmat o „wniebowstąpieniu Maryi”? Szukałem w necie ale wszędzie są tylko ogólniki.


So sie 21, 2004 21:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2003 21:19
Posty: 5389
Post Re: Wniebowstąpienie Maryi - pytanie o podstawy dogmatyczne
on22 napisał(a):
dogmat o „wniebowstąpieniu Maryi”?


Jam zielona ale takiego dogmatu to nie ma :) Maryja zostala wniebowzieta a wiec nic dziwnego ze na temat wniebowstapienia Maryi nic nie mozesz nalezc :)
Pozdraiwam :)

_________________
Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

Użytkownik rzadko obecny na forum.


So sie 21, 2004 22:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 30, 2004 16:24
Posty: 3075
Post 
No ciekawe, a mnie uczyli, ze maryja została zabrana z ciałem i dusza do nieba... widocznie uchwalili jakiś dogmat o wniebowstąpieniu Maryi, tylko teżnie wiem na jakiej podstawie i skąd on22 ma takie informacje :)

_________________
Niebo gwiaździste nade mną, prawo moralne we mnie...
Obrazek
Obrazek


Pn sie 23, 2004 15:48
Zobacz profil
Post 
Pewnie szukając teraz pod hasłem "wniebowzięcie" znajdziesz już bez problemu sporo odnośników.

Dogmat o wniebowzięciu łączy się z dogmatem o niepokalanym poczęciu. Śmierć jest karą za grzech pierworodny. Skoro mamy wierzyć, że Maryja była bez grzechu pierworodnego, to konsekwentnie nie mogła podlegać śmierci.

http://www.mateusz.pl/pow/pow_981002.htm


Pn sie 30, 2004 6:04
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 27, 2003 22:40
Posty: 1707
Post 
Erda napisała
Cytuj:
Skoro mamy wierzyć, że Maryja była bez grzechu pierworodnego, to konsekwentnie nie mogła podlegać śmierci.


Ale skoro sam Jezus Chrystus Umiera na krzyżu !!! . Po to aby powstać z martwych po trzech dniach . Skoro Syn Boży przeszedł przez bramę śmierci . To dlaczego miałby robić wyjątek w tym przypadki..? To każdy człowiek musi umrzeć aby się od nowa narodzić z ciała w dniu Sądu Ostatecznego ..!! Podobnie zapewne jest z Maryją !!
Zauważyć należy, że tylko Kościół katolicki wierzy w dogmat wniebowzięcia Maryi zresztą niczym sensownie nie udokumentowany..!! Biblijnie..!!!
Skoro Kościół Prawosławny wierzy z w Zaśnięcie Maryi (Obchodne jest takowe Święto – Dzień Zaśnięcie ) Podobnie też zresztą wierzą pozostałe kościoły chrześcijańskie .. Niekoniecznie tylko protestanci..!!
A i podobnie muzułmanie nawiedzając grób Maryi Matki proroka Jezusa..!!
Pozdrówka


Pn sie 30, 2004 11:56
Zobacz profil
Post 
Cytuj:
Ale skoro sam Jezus Chrystus Umiera na krzyżu ! . Po to aby powstać z martwych po trzech dniach . Skoro Syn Boży przeszedł przez bramę śmierci . To dlaczego miałby robić wyjątek w tym przypadki..? To każdy człowiek musi umrzeć aby się od nowa narodzić z ciała w dniu Sądu Ostatecznego .. Podobnie zapewne jest z Maryją

Godunow. Podejrzewam, że nie rozumiesz fenomenu zbawienia. Przede wszystkim nie po to Pan Jezus umarł aby zmartwychwstać. Jezus, BÓG PRAWDZIWY Z BOGA PRAWDZIWEGO, wybawił ludzkość od skutku grzechu pierworodnego przez to, że wziął na siebie skutki wszystkich grzechów. A skutkiem grzechu, jest śmierć. I dlatego umarł. Czy jednak Bóg mógł się narodzić z niewiasty obarczonej grzechem pierworodnym? Maryja, wybrana przez Boga-Ojca, na Matkę Boga-Syna, nie mogła być tym grzechem obciążona a skoro tak, to nie podlegała śmierci i żyje wiecznie. Jeżeli bowiem mówimy, że Jezus nas odkupił, to o Maryji możemy powiedzieć, że zachował Ją od zmazy pierworodnej.
Nie tylko prawosławni czczą zaśnięcie NMP, także i katolicy często mówią o zaśnięciu Maryji Panny. Pamiętam, że w moim domu rodzinnym był obraz zatytułowany Zaśnięcie Maryji Panny. Była to - ile się nie mylę - kopia obrazu z Kalwarii Zebrzydowskiej. I myślę, że tak jak w czasie Przemienienia na górze Tabor, a potem po zmartwychwstaniu Jezus objawił się przemienionym i uwielbionym Ciele, tak i ciało Maryji, która Go na świat przyniosła, uległo owej przemianie i uwielbieniu, i jako takie stało się niewidzialne dla nas grzeszników. Ale Maryja jest nie tylko Matką Jezusa. Niejako w spadku po Nim otrzymal ją za Matkę, Poprzez Jana Apostoła także każdy z nas. Pan Bóg nie czynił tu żadnego wyjątku, chyba ten tylko, że od samego początku (zaraz potem jak Ewa dopuściła się grzechu pierworodnego) ale we właściwym czasie, powołał ją do zycia, aby się stała Matką Jego Syna.
A czy Maryja, Matka Jezusa, może się ludziom objawiać? Nie przypominam sobie aby Jej Syn kiedykolwiek Jej tego zabronił. I warto się chyba zastanowić nad tym kim są osoby, którym Ona się pokazuje?


Pn sie 30, 2004 14:04
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 27, 2003 22:40
Posty: 1707
Post 
Janek Pisze
Cytuj:
Godunow. Podejrzewam, że nie rozumiesz fenomenu zbawienia. Przede wszystkim nie po to Pan Jezus umarł aby zmartwychwstać. Jezus, BÓG PRAWDZIWY Z BOGA PRAWDZIWEGO, .



Janku Witaj co do zbawienie podobnie Myślę Jak Ty…!!
Pytasz Janku dalej
Cytuj:
. I dlatego umarł. Czy jednak Bóg mógł się narodzić z niewiasty obarczonej grzechem pierworodnym?

Zadać by można pytanie .?? Czy coś dla Boga jest niemożliwe..?
Janie dalej piszesz
Cytuj:
ciało Maryji, która Go na świat przyniosła, uległo owej przemianie i uwielbieniu, i jako takie stało się niewidzialne dla nas grzeszników.


To już jest dogmat wiary katolickiej a nie stwierdzenie ewangeliczne..
Piszesz dalej
Cytuj:
Ale Maryja jest nie tylko Matką Jezusa. Niejako w spadku po Nim otrzymal ją za Matkę, Poprzez Jana Apostoła

Po prostu przekazał ją Janowi Apostołowi pod opiekę..Swoją Ziemską Matkę i Tyle..
A Ewangelista Marek Pisze Marka 3:32 A wielkość ludzi siedziała około niego i opowiedziano mu: Oto matka twa i bracia twoi szukają cię na dworze.
33 Tedy im odpowiedział mówiąc: Któż jest matka moja i bracia moi?
34 A pojźrzawszy wszędy w około i na zwolenniki, którzy siedzieli około niego rzekł: Otoć matka moja i bracia moi.
35 Abowiem ten kto będzie czynił wolą Bożą, tenci jest brat mój, siostra moja i matka moja.


Mamy tu wyraźną Janie odpowiedź w omawianej kwesti..

Pozdrówka


Pn sie 30, 2004 14:48
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lip 11, 2003 18:46
Posty: 677
Post 
Witaj Godunowie. Ale powiedz , czy twoim zdaniem Maryja grzeszyla , a jeśli tak to czy skalane Ciało mogło gy wydać ciała nieskalane owym grzechem?.

_________________
Bardzo mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy
św. Jan Kasjan


Pn sie 30, 2004 15:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 06, 2004 19:08
Posty: 105
Post 
A juz chcialem zadac te ironiczne pytania "czy Maryja grzeszyła".
Jezeli Maryja nie grzeszyła, to po co jej był jakiś tam zbawiciel, rownie dobrze sama mogła by zbawic świat.
Sęk w tym że ona też potrzebowała zbawiciela. Każdy człowiek jest grzeszny, Jezus natomiast wypełnił prawo dane przez Boga, bo przeciez On jest Bogiem. Dlatego tylko w Nim jest zbawienie WSZYSTKICH ludzi.
Czy Maryja nie była człowiekiem?

_________________
Jezus umarł za nas jako za grzesznikow, gdysmy byli bezsilni


Pn sie 30, 2004 20:15
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 27, 2003 22:40
Posty: 1707
Post 
Wojtek pisze
Cytuj:
Witaj Godunowie. Ale powiedz , czy twoim zdaniem Maryja grzeszyla , a jeśli tak to czy skalane Ciało mogło gy wydać ciała nieskalane owym grzechem?.


Wojtku Nie nam to sądzić skoro Ewangelie na tema grzechu lub braku nic nie pisze .. A postawa Maryi W Ewangeliach daje nam wiele do myślenia . Choćby zapis W Ewangelii Marka cytowany prze zemnie wyżej.. Zresztą drogi Wojtku znasz historie pierwszych wieków chrześcijaństwa .. Podejście różnych ruchów chrześcijańskich do tego zagadnienia.. Bardzo ciekawe i wręcz sprzeczne..
Ja osobiście szanuję Maryję jako Matkę Naszego Pana Zbawiciela.. I co do jej grzech ów raczej nie przeprowadzam takich dywagacji.. Wojtku skoro w naszych czasach jest wielu ludzi, którzy całe lata potrafią przeżyć dokładnie z godnie z Nauką Chrystusa .. To dlaczego by nie Maryja..?
Pozdrawiam Serdecznie.!!


Pn sie 30, 2004 20:47
Zobacz profil
Post 
Godunowie !

Powiedz nam jak w świetle tego, co napisałeś Protestanci interpretują słowa:
Inni więc uczniowie mówili do niego: Widzieliśmy Pana! Ale on rzekł do nich: Jeżeli na rękach Jego nie zobaczę śladu gwoździ i nie włożę palca mego w miejsce gwoździ, i nie włożę ręki mojej do boku Jego, nie uwierzę. A po ośmiu dniach, kiedy uczniowie Jego byli znowu wewnątrz /domu/ i Tomasz z nimi, Jezus przyszedł mimo drzwi zamkniętych, stanął pośrodku i rzekł: Pokój wam! Następnie rzekł do Tomasza: Podnieś tutaj swój palec i zobacz moje ręce. Podnieś rękę i włóż /ją/ do mego boku, i nie bądź niedowiarkiem, lecz wierzącym. Tomasz Mu odpowiedział: Pan mój i Bóg mój! Powiedział mu Jezus: Uwierzyłeś dlatego, ponieważ Mnie ujrzałeś? Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli.
(Ew.Jana 20:25-29)


Zależy mi na tym by się dowiedzieć, czy Chrystus jeszcze raz się narodził po to, by się pokazać Tomaszowi swoje rany , czy też coś innego nastąpiło ?


Pn sie 30, 2004 21:10
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 27, 2003 22:40
Posty: 1707
Post 
DDV Pisze
Cytuj:
Godunowie !

Powiedz nam jak w świetle tego, co napisałeś Protestanci interpretują słowa:


Nie widzą i wierzą , Żaden Chrystusa żywego w postaci ludzkiej na pewno nie widzi tak jak każdy z nas.. A że czuje jego obecność wierzący człowiek to już jakby inny temat..
Tylko Bracie nie bardzo rozumiem to przełożenie Twoje w stosunku Do Maryi

Piszesz dalej
Cytuj:
Zależy mi na tym by się dowiedzieć, czy Chrystus jeszcze raz się narodził po to, by się pokazać Tomaszowi swoje rany , czy też coś innego nastąpiło ?


A i w dzisiejszych czasach Chrystus podobnie się pokazuje wielu po przez swoje działanie.. I wtedy wielu się otwierają oczy.. Takich Tomaszów mamy i dzisiej , którzy dopiero jak doświadczą działanie Boga namacalnie!!!! Zaczynają wierzyć..
Pozdrawiam


Wt sie 31, 2004 7:00
Zobacz profil
Post 
Godunowie, czy w wyznaniu, które dobrowolnie wybrałeś, Ewangelia wg. Łukasza (nie piszę "świętego" aby Cię nie drażnić, wszak Twoje wyznanie świętych nie uznaje) jest uznawana za Księgę Pisma Świętego? Katolicy - jak zapewne Ci wiadomo - Ewangelię wg. Łukasza za taką ją uznają. Więc posłużę sie fragmentem z tej Ewangelii. Dodam wcześniej, że wśród biblistów (także protestanckich) panuje przekonanie, że zwiastowanie oraz dzieciństwo Pana Jezusa zostały przez Łukasza opisane niejako pod dyktando Maryji, Matki Jezusa. A oto jak pozdrowił Archanioł Gabriel Maryję:
Cytuj:
"Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą!" [Łk 1,28].

Możesz mi wiarygodnie wyjaśnić co oznaczał ów zwrot "pełna łaski"?
Dość dobrze znam Pismo Św. ale - poza tym właśnie fragmentem - nigdzie indziej nie spotkałem tego zwrotu.


Wt sie 31, 2004 10:32
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 06, 2004 19:08
Posty: 105
Post 
w oryginale jest przetlumaczone jako 'napelniona_łaską'.
Musiała być napełniona łaską przez Boga, bo w końcu miala urodzić Boga.
Warto się zastanowić co to jest łaska. Łaska dla mnie, to dostanie czegoś, na co nie zasługujemy (oczywiscie na temat łaski by szło sie dlugo rozwodzic, ale to jest najprostrza definicja).
Wynika z tego ze Maryja dostąpiła łaski od Boga, czyli normalnie nie zasługiwała by na to zeby urodzić Boga, poniewaz jak każdy człowiek także grzeszyła, jednak dostała ten przywilej z łaski.

_________________
Jezus umarł za nas jako za grzesznikow, gdysmy byli bezsilni


Wt sie 31, 2004 11:01
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 27, 2003 22:40
Posty: 1707
Post 
JAn napisał
Cytuj:
Możesz mi wiarygodnie wyjaśnić co oznaczał ów zwrot "pełna łaski"?


Dobrze to wyjaśnił poprzednik..!!
POzdrówka


Wt sie 31, 2004 16:23
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 107 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL