Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 7:28



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 57 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
 Eucharystia... Jestem przeklęty? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz maja 03, 2007 9:16
Posty: 3755
Post Re: Eucharystia... Jestem przeklęty?
Przytoczę tu odpowiedź, którą znalazłem w innym miejscu.

xeloreu napisał(a):
2. "Jeżeli ktokolwiek będzie twierdził, że materia chleba i wina pozostaje w sakramencie Przenajświętszej Eucharystii razem z ciałem i krwią naszego Pana Jezusa Chrystusa... - niech będzie przeklęty!"


"Na początku pragnę odnieść się do zaprezentowanego kanonu Soboru Trydenckiego. W tym stwierdzeniu Soboru chodzi o to, że cała materia chleba i wina przemienia się w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa, a nie jedynie jej część.
Określenie: fizyczna obecność jest trochę mylące, gdyż Ciało zmartwychwstałe nie podlega prawom fizyki. Lepsze jest określenie: realna, czy rzeczywista obecność. Chrystus Zmartwychwstały nie jest też Duchem, więc absolutnie niedopuszczalne jest określenie: obecność duchowa.

Kościół Katolicki naucza, że w czasie Mszy świętej, w momencie Konsekracji, chleb i wino stają się prawdziwie Ciałem i Krwią Jezusa Chrystusa. Chleb i wino przestają istnieć, choć ich zewnętrzna postać i cechy – przymioty – pozostają. Ta wielka tajemnica zwana jest Przeistoczeniem, czyli zmianą substancji.
Zarówno chleb jak i wino przeistaczają się w Jezusa Chrystusa – Jego Ciało, Krew, Duszę i Boskość (Bóstwo), tak że w Komunii Świętej Chrystus przychodzi do nas cały i prawdziwy.
Co ważne, nawet najmniejsza cząstka Konsekrowanej Hostii oraz najmniejsza kropla Konsekrowanego Wina jest zawsze całym i niepodzielnym Chrystusem."

xeloreu napisał(a):
1. "Jeżeli ktokolwiek zaprzeczy, że ciało i krew razem z duszą i Bóstwem naszego Pana Jezusa Chrystusa, a więc cały Chrystus są prawdziwe, rzeczywiście i cieleśnie obecnie w sakramencie Przenajświętszej Eucharystii i jeżeli twierdzi, że jest On tam tylko w sposób symboliczny - to niech będzie przeklęty!"


"Błędne opinie jakoby Chrystus był obecny w Eucharystii jedynie symbolicznie, lub że przyjmujemy Go jedynie w sposób duchowy, zostały jednoznacznie potępione przez Sobór Trydencki (Sesja XIII, kanon 1, 6, 8, 11, październik 1551 r.).

Różnica między obecnością symboliczną a rzeczywistą jest raczej zrozumiała, ale o wiele trudniej jest pojąć różnicę pomiędzy obecnością realną (substancjalną) a duchową.
Najprościej jest powiedzieć, że Pan Jezus w Eucharystii jest obecny dokładnie tak samo jak jest obecny w Niebie, ale że tu jest niewidzialny.
Toteż nie musimy dokładnie rozumieć, w jaki sposób to się dzieje, gdyż jest to jedną z największych tajemnic naszej wiary, ale powinniśmy na jej mocy niezawodnie w to wierzyć.

Chociaż jest prawdą, że Bóg jest obecny wszędzie, a przez Łaskę jest obecny w każdej duszy będącej w Łasce uświęcającej, to jednak jest to obecność duchowa. Natomiast obecność eucharystyczna jest obecnością Pana Jezusa z Jego Ciałem i Krwią, Duszą i Bóstwem, jest całkowicie unikalną i realną obecnością. Ponieważ Chrystus jest zjednoczony z Ojcem i Duchem, więc cała Trójca Osób Boskich zamieszkuje wtedy serce człowieka i udziela się mu trynitarnie."

Cytaty za:
http://www.katolik.pl/forum/read.php?f= ... t=1707&v=f

_________________
Piotr Milewski


Cz cze 17, 2010 18:14
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pt lip 02, 2010 8:11
Posty: 8
Post Re: Eucharystia... Jestem przeklęty?
A słyszałeś o Cudzie Eucharystycznym w Lanciano?


Pt lip 02, 2010 8:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 04, 2011 12:32
Posty: 4
Post Re:
Annariel napisał(a):

Te terminy to próby poradzenia sobie antycznej filozofii z problemem "wielości" świata ( podobnie jak platońskie określenie typu "idea"). My jednak mamy już wiedzę, która umożliwia nam ( umożliwiła de facto już co najmniej pół tysiaca lat temu) porzucenie tych terminów, tych intelektualnych nadużyć. Mozemy opisać chleb jako związek chemiczny, określić jego właściwości chemiczne i fizyczne. Nie ma tu miejsca na substancje i przypadłość, bo ta tajemnicza "substancja" jest po prostu hipotezą, niczym nieuzasadnioną. Nic w naszym doświadczeniu nie wskazuje na to, że chleb ma jakąś "substancję". Dlaczego mielibyśmy w to wierzyć? Tylko dlatego, ze tak sądził Arystoteles..? ...?!


Możesz mi opisać krzesło?
Czy krzesło jest drewniane czy metalowe?
Czy jest tapicerowane czy nie?
Czy ma 4 czy 3 nogi? Albo jedną? A może nie ma wcale?

[url]http://www.google.pl/images?q=krzesło[/url]

Mimo to, każde dziecko bez problemu rozpozna w tych diametralnie różniących się przedmiotach KRZESŁO, jego substancjonalność czy też ideę właśnie.


Pt lut 04, 2011 14:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 03, 2010 15:13
Posty: 1226
Post Re:
Kamyk napisał(a):
Cytuj:
Nie wierzę, że chleb poprzez sakrament przestaje być chlebem. Czyli pod drugi punkt podpadam. Pod pierwszym w sumie też. I to ze dotychczas nie wiedziałem że (wg wielce wybitnych teologów czy innych tam głosicieli) jestem w błędzie to nie znaczy, że teraz zmienię postrzeganie świata po tak mi nakazuje Kościół poprzez straszenie przekleństwem

Nikt Ci tego nie nakazuje i nakazać nie może. Jednak negując jedną z najważniejszych prawd wiary Kościoła katolickiego, teraz już w pełni świadome i dobrowolne, nie należysz w sposób pełny do Kościoła, zaciągasz grzech ciężki i pozbawiasz się prawa do sakramentów - np. przyjmując Komunię Świętą popełniasz świętokradztwo

Cytuj:
Denrwuje mnie, że czyni to poprzez szantaż. Wierz we wszyściutko co ci powiemy, chodź do kościoła, módl się codziennie, dbaj o potrzeby Kościoła bo jak nie to szczeźniesz w najgłębszych czeluściach otchłani piekielnych a tam będzie tylko płacz i zgrzytanie zębów.

Głupoty. Kościół głosi tylko i wyłącznie naukę Boga, a nie swą własną - odpowiednio ją aktualizując do potrzeb czasów. Kościół mówi "Wierz, bo tego chce Bóg. Wierz, bo od tego może zależeć Twoje zbawienie". Nie mówi natomiast "Wierz bo inaczej pójdziesz do piekła"

........................................
Kamyk czy mozesz podac gdzie w Pismie Swietym pisze o ekskomunice i ze trzeba nalezec do Kosciola bo inaczej uczestniczac w Ostatniej Wieczerzy popelnia sie ...swietokradztwo ??

_________________
Bog jest Miloscia :)


Śr lut 09, 2011 21:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Re:
amadeus35 napisał(a):
Kamyk czy mozesz podac gdzie w Pismie Swietym pisze o ekskomunice
Jest to dział 'Prawdy wiary', a w nim panują takie zasady:
Kamyk napisał(a):
przypominam, że w Prawdach Wiary obowiązuje wyłącznie katolicki punkt widzenia


A jeśli nie wiesz, gdzie w Piśmie mowa jest o ekskomunice, to należy współczuć,
bo zawierający do niej odniesienie fragment jest chyba jednym z ulubionych wśród protestantów.
//podpowiedź: znajduje się w Liście do Galatów

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Śr lut 09, 2011 21:57
Zobacz profil
czasowo zablokowany

Dołączył(a): Śr lut 09, 2011 21:15
Posty: 100
Post Re:
Hunter napisał(a):
Sobor taki czy inny moze cie potepic i nie bedzie to mialo zadnego wplywu na twoja relacje z Bogiem tak dlugo jak spelniasz JEGO warunki.

Jaki jest JEGO warunek na zbawienie? wierzyc w Jezusa Chrystusa Dz Ap 16,31

Bog jest niezmienny i wiarygodny w swoich obietnicach, a czlowiek jak to czlowiek czasem wydaje mu sie ze jest czyms wiecej niz naprawde jest.
..."niech Bog bedzie prawda a kazdy czlowiek klamca"..Rzym 3,4

Polecam: Łk 10,14


N lut 20, 2011 13:16
Zobacz profil
zbanowana na stałe
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 15, 2007 21:52
Posty: 2219
Lokalizacja: GG 304230
Post Re: Eucharystia... Jestem przeklęty?
Tu macie ogrom Cudów EUCHARYSTYCZNYCH.

Listę tę poszerzamy i wzbogacamy o nowe tematy.


http://katolik.d500.pl/index.php?option ... Itemid=121
http://katolik.d500.pl/index.php?option ... Itemid=121


I pamiętajcie że BÓG JEST BOGIEM Miłości i Miłosierdzia i każdego Poszukującego traktuje szczególnie Troskliwie.


Wt lut 22, 2011 12:45
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr mar 23, 2011 19:09
Posty: 2
Lokalizacja: Gorzów Wlkp., Lubuskie
Post Re: Eucharystia... Jestem przeklęty?
Wierze że w Eucharysti jest ciało Chrystusa. Ale przyjmując komunie wierze ale nie czuje.Czy jestem przeklęta?


So mar 26, 2011 6:30
Zobacz profil WWW
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Eucharystia... Jestem przeklęty?
Wiara, to nie kwestia uczuć.
Nie mniej możesz modlić się, o odczucie Bożej obecności.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


So mar 26, 2011 6:59
Zobacz profil
Post Re: Eucharystia... Jestem przeklęty?
:aniol: poloi tak myślę , że przyjmując komunię św, nie myśl , zapomnij o modlitwie , myśleniu , jakimś rozumowym uwielbieniu - po prostu trwaj .niech twoja dusza wielbi a nie twój rozum . :buja:


So mar 26, 2011 17:17

Dołączył(a): So kwi 28, 2007 16:39
Posty: 67
Post Re: Eucharystia... Jestem przeklęty?
Proponuję zapoznać się z innymi wyznaniami chrześcijańskimi(np baptysci, zielonoswiatkowcy), które podchodzą do sprawy wieczerzy Pańskiej bardziej biblijnie, czyli:
- na pamiątkę ofiary Chrystusa spożywany jest chleb i wino, które dalej pozostają chlebem i winem - "Ilekroć bowiem spożywacie ten chleb albo pijecie kielich, śmierć Pańską głosicie, aż przyjdzie." 1 Kor 11:26
- jest to pamiątka dokonanej raz na zawsze ofiary za grzechy - "złożywszy raz na zawsze jedną ofiarę za grzechy, zasiadł po prawicy Boga" Hbr 10:12

_________________
One God and one aim
This is the destiny that we supposed to claim


Pt kwi 22, 2011 13:10
Zobacz profil

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 21:33
Posty: 138
Post Re: Eucharystia... Jestem przeklęty?
Tak jak żydzi mieli wspominać i pamiętać swoje wyjście z niewoli w Egipcie podczs Paschy,tak cheścijanie mają pamiętać i wspominać swoje wyjscie z niewoli grzechu przez śmierć i zmartwychwstanie Pana Jezusa.Tyle odnośnie sakramentu komuni to wynika z Pisma. A kto dokłada coś innego to dołoży mu Pan Bóg plag egipskich.


So kwi 23, 2011 0:00
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 57 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL