Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 18:07



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 52 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
 Istota katolicyzmu 
Autor Wiadomość
Post 
Ignorancja jest przypadkiem oczywistym. Grzech nie ma miejsca nigdy, gdy w grę nie wchodzi świadome działanie.

Zaniedbanie rozwoju sumienia jest grzechem samo w sobie, natomiast tutaj mowa jest o "niepokonalnej ignorancji":

1793 Jeśli - przeciwnie - ignorancja jest niepokonalna lub sąd błędny bez odpowiedzialności podmiotu moralnego, to zło popełnione przez osobę nie może być jej przypisane. Mimo to pozostaje ono złem, brakiem, nieporządkiem. Konieczna jest więc praca nad poprawianiem błędów sumienia.

Zdaje się, że ktoś kiedyś wyjaśniał, że, mówiąc po ludzku chodzi o takie sytuacje, w których choćby człowiek wiedział dokładnie, że coś jest przez naukę Kościoła potępianie, a za Chiny ludowe, z całą uczciwością i choćby nie wiem jak się starał nie rozumie w czym problem i nie widzi grzechu - to ma obowiązek podporządkować się osądowi własnego sumienia, jednocześnie pracując nad tym tak, by doprowadzić do zgodności. Jak rozumiem, sprawa jest prostsza w drugą stronę, bo jeśli ktoś widzi grzech tam, gdzie Kościół go nie dostrzega, to pozostając wierny swojemu (błędnemu) osądowi i tak grzechu nie popełnia.

Może zresztą łatwiej byłoby po prostu przeczytać całość dotyczącą sumienia, zamiast przerzucać się poszczególnymi artykułami...

http://www.katechizm.opoka.org.pl/rkkkIII-1-1.htm

Artykuł 6: Sumienie moralne (1776-1802)
Wprowadzenie (1776)
I. Sąd sumienia (1777-1782)
II. Formowanie sumienia (1783-1785)
III. Wybierać zgodnie z sumieniem (1786-1789)
IV. Sąd błędny (1790-1794)
W skrócie (1795-1802)


Cz sie 26, 2010 11:02

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post Re: Istota katolicyzmu
wieczny_student napisał(a):
Załóżmy jednak, że jest świadomy tego, że nauka KK jest inna, niż podpowiada mu jego sumienie. jak się do tego ustosunkuje? Uzna, że nauka KK jest błędna (wtedy staje się heretykiem), czy uzna własne sumienie za niedostatecznie ukształtowane? A jeżeli to drugie, czy postanowi je skorygować, czy je zaniedba?


Liam już odpowiedział i ja się z nim zgadzam. Dodam jedynie, że chodzi o sytuację drugą i czas od podjęcia próby skorygowania sumienia do czasu zakończenia korekty. Nie chodzi też o jakieś orzekanie w randze nieomylności o błędzie nauczania KK w kwestii X, a o stwierdzenie, że w mojej ocenie nauczanie KK w kwestii X jest błędne.


Cz sie 26, 2010 12:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 30, 2010 9:03
Posty: 1020
Post Re: Istota katolicyzmu
wieczny_student napisał(a):
Uzna, że nauka KK jest błędna (wtedy staje się heretykiem)
SweetChild napisał(a):
w mojej ocenie nauczanie KK w kwestii X jest błędne.

Czy to już herezja...? (w kontekście cytowanego paragrafu z Kpk)

_________________
http://img407.imageshack.us/img407/7421/mjdomtowieczno1.jpg


Cz sie 26, 2010 22:28
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post Re: Istota katolicyzmu
piok333 napisał(a):
wieczny_student napisał(a):
Uzna, że nauka KK jest błędna (wtedy staje się heretykiem)
SweetChild napisał(a):
w mojej ocenie nauczanie KK w kwestii X jest błędne.

Czy to już herezja...? (w kontekście cytowanego paragrafu z Kpk)


Może tak być. Ale stwierdzenie, że w mojej ocenie nauczanie KK w kwestii X jest prawidłowe, a osąd mojego sumienia w tejże kwestii jest błędny, zahaczałoby, moim zdaniem, o schizofrenię. Tym bardziej, jeśli miałbym być posłuszny głosowi sumienia.


Pt sie 27, 2010 9:20
Zobacz profil
Post Re: Istota katolicyzmu
Cytuj:
Gdzie jest granica między prawem do uważania się za katolika a brakiem takiego prawa?

A kto to jest katolik?Czy katolikiem ktoś jest lub nie , zależnie od swojego widzimisię?
Czy istnieje gdzieś obiektywna definicja słowa "katolik"? Bo o ile się orientuję KK takową nie dysponuje.


N sty 23, 2011 16:08
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Istota katolicyzmu
apriori napisał(a):
Czy istnieje gdzieś obiektywna definicja słowa "katolik"? Bo o ile się orientuję KK takową nie dysponuje.
viewtopic.php?f=11&t=22836 (Kto to jest katolik?)

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


N sty 23, 2011 16:30
Zobacz profil
Post Re: Istota katolicyzmu
Elbrus napisał(a):
apriori napisał(a):
Czy istnieje gdzieś obiektywna definicja słowa "katolik"? Bo o ile się orientuję KK takową nie dysponuje.
viewtopic.php?f=11&t=22836 (Kto to jest katolik?)

Dziekuję za link. Ale tam ostatecznie nie pada jednoznaczne wyjaśnienie tego pojęcia.


N sty 23, 2011 17:18
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 52 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL