Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 23:22



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 "Kochaj siebie samego" a pułapka Ego 
Autor Wiadomość
zbanowany na stałe
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lip 14, 2007 7:02
Posty: 3507
Post "Kochaj siebie samego" a pułapka Ego
Jezus naucza:
Kochaj Bliźniego swego, jak siebie samego.
Kiedy usłyszałem tę naukę po raz pierwszy, gdy miałem kilka lat, wpadłem w wielkie zamieszanie wewnętrzne. Mój świat odwrócił się do góry nogami i zaczął wirować.
W moim świecie po pierwsze, w ogóle było mało miłości, po drugie nie odczuwałem, by mnie ktoś specjalnie kochał, nie wiedziałem co to kochać siebie samego - kojarzyło mi się to z grzechem pychy, który już poznałem jako swój największy grzech w tamtym czasie.
Miłość Bliźniego jako coś powszechnego wydawała mi się niewłaściwa, bo uczono mnie, że miłość jest przypisana jednej osobie wybranej spośród płci przeciwnej i zgłoszonej i pobłogosławionej w Kościele i że będę mógł tego dokonać w odpowiednim wieku.

A jednak za przykazaniem stał Chrystus i uśmiechał się.
Nie mogłem tego zignorować.

Całe życie szukałem sposobów wypełnienia Jego przykazania.
Dziś chciałbym zwrócić uwagę na drugą część przykazania, bo z pierwszą chrześcijanie jakoś sobie radzą. Kochanie siebie samego nie jest niczym złym. Jest czymś bardzo dobrym, bo Jam Jest obrazem Boga i nie wolno mi Jam Jest wrzucać do piwnicy, czy na śmietnik, jak zdarza się słyszeć w niektórych starszych (przedsoborowych :lol: ) modlitwach i pieśniach.
Nie znalazłem tej miłości w chrześcijaństwie, mimo wieloletnich studiów i badań.
Miłość samego siebie odnalazłem w buddyzmie i zacząłem ją praktykować.
Dzięki temu mogłem ją poznać i przyprowadzić do Kościoła.

Miłość samego siebie jest trudna do prowadzenia. Ciągle wymyka się z rąk i prowadzi do brnięcia w pułapkę Ego, prowadzi do grzechu pychy. Ja to wiedziałem, bo poczucie lepszości od innych nigdy nie sprawiało mi żadnych trudności, także w tzw. obiektywnym spojrzeniu :lol:

Człowiek rozwijający się, także rozwijający się duchowo bardzo szybko odlatuje umiejętnościami wyżej towarzyszy życia i bywa, że wydaje mu się, ze jest lepszy od nich, bo więcej wie i rozumie. Pułapka Ego właśnie na tym polega. Zamiast skupiać się nad sposobem podzielenia się z bliźnimi swoją wiedzą, umiejętnościami, w imię miłości (jak nas nauczał Jezus Chrystus w tym przykazaniu), zaczynamy się porównywać z innymi ludźmi. Porównanie wychodzi na naszą korzyść i pułapka gotowa.
Jezus nie uczy by porównywać. On uczy by kochać siebie.
Rozwijamy się bowiem w duchu miłości do samych siebie, by więcej wiedzieć, więcej rozumieć, bardziej kochać, wreszcie więcej mieć, w sensie zarządzania dobrami doczesnymi.
Jezus wzywa do dzielenia się swoim stanem posiadania - mówi - kochaj bliźniego swego - jak siebie samego. Daj bliźniemu to, czego on potrzebuje. Daj mu z tego co masz, nie z cudzej kieszeni - jak to się wielu darczyńcom przydarza. Daj mu nie z tego, co Ci zbywa, daj mu z tego, co sam uważasz za cenne dla siebie. Jak byś się czuł będą w potrzebie, gdyby bliźni potraktował Cię odpadkami ze swego stołu?

Kiedy czytałem Dzieje Duszy św. Teresy od Dzieciątka Jezus a potem Dzienniczek św. Faustyny czułem jak bardzo mi odpowiada model "małego kwiatka pod stopami Boga", model największych mistrzyń pokory. Pokora nie jest tym, co mi się kojarzyło z siłowym uśmierzaniem mocy niewolnika. Pokora, to stan, w którym człowiek wolny, z własnej nieprzymuszonej woli uznaje wyższość Boga nad sobą. Uznaje wielkość swego bliźniego przed sobą. Bo bliźni jest też obrazem Boga i chcemy to uznać przy okazji realizowania przykazania miłości bliźniego.

Rozpoznaję Boga w człowieku, który przede mną stoi - mówi mądrość pozaeuropejska.
Skoro jest on obrazem Boga, to mam go uszanować jak obraz Boga.
Zaryzykuję twierdzenie, że oba przykazania miłości zmierzają do stanu wielkiej wzajemnej miłości, miłości bez miar, za to nieskończonej. Boga wobec człowieka, człowieka do wszystkiego, co go otacza, bo to jest albo Bóg albo jego obraz. To stan podobny do stanu rajskiego, tyle, że w tym raju nie będzie miejsca na zło, ten raj będzie wybrany przez ludzi świadomych czym jest zło i świadomie wybierających dobro.

Co innego jest być świadomym Boga w bliźnim, co innego praktykować obcowanie z nim, jako takim.

św. Faustyna napisał(a):
W pewnej chwili, kiedy ujrzałam Jezusa w postaci małej Dzieciny, zapytałam się: Jezu, czemu teraz obcujesz ze mną przybierając postać malej dzieciny? – Przecież ja w Tobie i tak widzę Boga nieogarnionego, Stwórcę i Pana swego. Jezus mi odpowiedział, że dopokąd się nie nauczę prostoty i pokory, to będzie ze mną obcował jako małe dziecię.
(Dz 335)


Bądźmy jako dzieci Boga i jako dzieci bawmy się z innymi dziećmi Boga - takie przesłanie płynie dla mnie od małej Tereski i od siostry Faustyny. Czego i czytelnikom i czytelniczkom tego przydługiego tekstu życzę :)

_________________
Mały kwiatek pod stopami Boga - św. Teresa od Dzieciątka Jezus
Zbrodnia państwowa to i państwowe morderstwo i terror demokracji.
Gdy działa Duch Święty, wzrasta wiara, nadzieja, miłość Boga i bliźniego, ginie kłamstwo, nienawiść, magia.


N lip 10, 2011 13:14
Zobacz profil
Post Re: "Kochaj siebie samego" a pułapka Ego
Pułapka ego realnie istnieje. Zawsze trzeba pytać siebie, w cichości i szczerości serca, o motywy naszej pomocy innym. Jeśli jest to sposobem na dowartościowanie siebie to mamy problem. Jest jeszcze inna pułapka. Wiedząc o tym możemy oszukiwać siebie, że chodzi nam jedynie o dobro drugiego człowieka. Zastanówmy się wówczas jak poczujemy się, jeśli wyciągnięta dłoń do drugiego człowieka zostanie odrzucona...
Podobają mi się słowa Matki Teresy:
Jeśli uczynisz coś dobrego, zarzucą ci egoizm i ukryte intencje, czyń dobro mimo to.
Dobro, które czynisz, jutro zostanie zapomniane. Czyń dobro mimo to.
Uczciwość i otwartość wystawią cię na ciosy. Bądź, mimo to uczciwy i otwarty.
To, co zbudowałeś wysiłkiem wielu lat, może przez jedną noc lec w gruzach. Buduj mimo to.
Twoja pomoc jest naprawdę potrzebna. Ale kiedy będziesz pomagał ludziom, oni mogą cię zaatakować. Pomagaj mimo to.
Daj światu z siebie wszystko, a wybiją ci zęby. Mimo to daj światu z sibie wszystko.


So lip 16, 2011 6:41
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 10, 2005 8:12
Posty: 2721
Post Re: "Kochaj siebie samego" a pułapka Ego
św. Augustyn (†430)

"Czyste serce w miłości masz wtedy, gdy miłujesz człowieka według Boga. Wszak i siebie samego w taki sposób powinieneś miłować, gdyż zasada jest bezbłędna"

Enarr. in Ps. 140

_________________
Codziennie jeden cytat z nauczania ojców Kościoła – blog:
http://ojcowiewiary.blogspot.com/


Cz lip 21, 2011 11:34
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 05, 2006 0:21
Posty: 228
Post Re: "Kochaj siebie samego" a pułapka Ego
A czy moze ktos ustosunkować sie do ponizszych zdań w kontekscie kochania siebie samego?:

,,Kto chce Mnie nasladowac, niech sie wpierw zaprze samego siebie" (Mt 16, 24). Od tego zalezy wszystko inne. Skieruj wzrok na siebie samego, a wszedzie gdzie siebie dostrzezesz, tam sie siebie wyrzeknij"

"Błogosławieni ubodzy w duchu" (Mt 5, 3)

Szczerze mowiac mam z tym problem, i milosc do siebie a wyrzekniecie siebie samego , troche wg. mnie sie wykluczają.
dzieki za pomoc:)

_________________
Obrazek

Zły? Być może.. dobry? A czemu... nie tak wiele znów pychy we mnie...
Dajcie zyć po swojemu grzesznemu a i świętym żyć będzie przyjemniej.


Śr lis 23, 2011 0:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: "Kochaj siebie samego" a pułapka Ego
labcio napisał(a):
"Błogosławieni ubodzy w duchu" (Mt 5, 3)
viewtopic.php?f=1&t=27510 - Błogosławieni ubodzy w duchu

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Śr lis 23, 2011 1:06
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 5 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL