Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 20:45



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 56 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 Czy katolik ma obowiązek zadzac się z Ojcem Świętym? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr wrz 15, 2010 19:37
Posty: 108
Post Czy katolik ma obowiązek zadzac się z Ojcem Świętym?
Tak jak w temacie. Szybkie pytanie i szybka odpowiedź bez filozofywowywowania. Nie chodzi mi kiedy mowi ex cathedra ,ale np w encyklikach ,to czy katolik ma obowiazek je wszystkie popierac? tzn czy jest jakis dekret czy dokument o ty mowiacy ze jest taki obowiązek?


N sie 14, 2011 6:23
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sty 04, 2011 12:01
Posty: 1123
Post Re: Czy katolik ma obowiązek zadzac się z Ojcem Świętym?
odpowiem fragmentem książki błogosławiona wina Zofia Kossak która teraz czytam
— Zasiadali wielcy grzesznicy na tronie Piotrowy
przecie żaden z nich nie nazwał zła dobrem i nie kazał wyznawcom naśladować swoich błędów... Wymień mi choćby jeden takowy dekret, buiJ pismo... Nuże! Sięgnij do pism heretyckich, którym tak chętnie ucha użyczasz, i dokument ów przytocz... Nie wątpisz chyba, że opublikowano b go dawno, gdyby egzystował! Ale nie opublikują, bo go nie masz. Rejestr prywatnych błędów papieży jest długi i ciężki. Rejestr ich błędów jak kierowników Kościoła nie istnieje... Ślepy chyba nie dojrzy w tym fakcie Bożej ingerencji. Bez niej, jakżeby się ta nawa Piotrowa ostała? Jakżeb nie zginęła? Tymczasem ona wciąż rośnie i trwa.,, Inne państwa giną, trony się walą — ona stoi.. Ta niewzruszoność mimo opłakanej niedoskonałości duchowieństwa nie jestże jednym z dowodów Boskiej natury Kościoła najczcigodniejszej Matki naszej?
— A gdyby jednak Bóg dopuścił zło? — upierał się wojewoda.
— Gdyby dekret papieski — odpowiedział Barberini uroczyście — oy przeciwny nauce Chrystusowej i dobru wiary, znaczyłoby to, że bramy piekielne przemogły opokę, zaś my, chrześcijanie, wiemy, że podobna rzecz jest niemożliwa. Niemożliwa, gdyż musiałyby się wprzód odmienić
słowa Boże, które są nieodwołalne...


N sie 14, 2011 8:52
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lip 04, 2011 11:29
Posty: 1541
Post Re: Czy katolik ma obowiązek zadzac się z Ojcem Świętym?
dobry cytat merkaba :)

"czy katolik ma obowiazek je wszystkie popierac?"
kacper, katolik winien być posłuszny encyklikom..

_________________
Króluj nam Chryste !
http://www.duchprawdy.com
http://sacerdoshyacinthus.wordpress.com


Pn sie 15, 2011 20:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 30, 2010 9:03
Posty: 1020
Post Re: Czy katolik ma obowiązek zadzac się z Ojcem Świętym?
Kacper1996 napisał(a):
czy katolik ma obowiazek je wszystkie popierac?

Jesteś wolnym człowiekiem. Każdy katolik jest wolnym człowiekiem. Filozofia typu "musi; ma obowiązek" nie ma sensu w obliczu głębi nauki Kościoła.

Wybierasz, bo wierzysz, że to prawda. Wierzysz. Do końca nigdy nie będziesz wiedział. Na tym polega wiara. Ufamy papieżowi, bo wierzymy, że słucha Boga i nie chce nas wprowadzać w błąd. Tutaj pojęcie "obowiązku" traci sens. Po prostu ufamy asystencji Ducha Świętego.

_________________
http://img407.imageshack.us/img407/7421/mjdomtowieczno1.jpg


Pn sie 15, 2011 20:17
Zobacz profil
Post Re: Czy katolik ma obowiązek zadzac się z Ojcem Świętym?
Powinien :),ale jesteśmy tylko ludźmi czasami błądzimy i mamy prawo do odrębnego zdania...


Pn sie 15, 2011 21:03
Post Re: Czy katolik ma obowiązek zadzac się z Ojcem Świętym?
Nie mamy prawa do tłumaczenia Pism. Wykładnię wiary podaje Magisterium Kościoła. Mamy pewność, że nie popełniamy błędów. To, że błądzimy to odrębna kwestia.


Pn sie 15, 2011 21:24
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Czy katolik ma obowiązek zadzac się z Ojcem Świętym?
No to może odrobina Kodeksu Prawa Kanonicznego w tej kwestii:
Cytuj:
Kan. 750 - Wiarą boską i katolicką należy wierzyć w to wszystko co jest zawarte w słowie Bożym, pisanym lub przekazanym, a więc w jednym depozycie wiary powierzonym Kościołowi i co równocześnie jako przez Boga objawione podaje do wierzenia Nauczycielski Urząd Kościoła, czy to w uroczystym orzeczeniu, czy też w zwyczajnym i powszechnym nauczaniu; co mianowicie ujawnia się we wspólnym uznaniu wiernych pod kierownictwem świętego Urzędu Nauczycielskiego. Wszyscy więc obowiązani są unikać doktryn temu przeciwnych.


Cytuj:
Kan. 752 - Wprawdzie nie akt wiary, niemniej jednak religijne posłuszeństwo rozumu i woli należy okazywać nauce, którą głosi Papież lub Kolegium Biskupów w sprawach wiary i obyczajów, gdy sprawują autentyczne nauczanie, chociaż nie zamierzają przedstawić jej w sposób definitywny. Stąd wierni powinni starać się unikać wszystkiego, co się z tą nauką nie zgadza.


Cytuj:
Kan. 753 - Chociaż biskupi, pozostający we wspólnocie z głową Kolegium i członkami, czy to pojedynczy, czy też zebrani na Konferencjach Episkopatu lub na synodach partykularnych nie posiadają nieomylności w nauczaniu, są jednak w odniesieniu do wiernych powierzonych ich trosce autentycznymi nauczycielami i mistrzami wiary. Temu autentycznemu przepowiadaniu swoich biskupów wierni obowiązani są okazać religijne posłuszeństwo.


Cytuj:
Kan. 754 - Wszyscy wierni mają obowiązek zachowywać konstytucje i dekrety, które prawowita władza kościelna wydaje w celu przedstawienia nauki i napiętnowania błędnych opinii. Odnosi się to w sposób szczególny do aktów wydawanych przez Biskupa Rzymskiego lub Kolegium Biskupów.


Tak więc, jak widać są różne rodzaje tego posłuszeństwa względem nauki Kościoła - posłuszeństwo wiary, posłuszeństwo woli i rozumu, posłuszeństwo religijne.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Wt sie 16, 2011 7:24
Zobacz profil
Post Re: Czy katolik ma obowiązek zadzac się z Ojcem Świętym?
gdy sprawują autentyczne nauczanie....a gdy nauczanie sobie a praktyka dnia codziennego sobie?


Wt sie 16, 2011 8:10

Dołączył(a): Pt lip 29, 2011 11:12
Posty: 72
Post Re: Czy katolik ma obowiązek zadzac się z Ojcem Świętym?
Ojciec Święty ma takie poglądy jakie przedstawia chadecja i moim zdaniem katolik ma obowiązek się z nim zgadzać, ponieważ wiara katolicka jasno narzuca pewne zasady i nie można ich lekceważyć np: katolik nie może popierać in vitro i nawet jeśli kobieta jest bezpłodna i bardzo pragnie potomstwa to nie jest żadne usprawiedliwienie, ta wiara wymaga pewnego poświęcenia i wyrzeczeń. W takiej sytuacji pozostaje tylko modlitwa o wyzdrowienie albo adopcja. Tak samo katolik nie może popierać aborcji nawet jeśli w wyniku ciąży jest zagrożone życie kobiety. Wiara jasno ma pewne zasady których nie wolno katolikowi łamać, ojciec Święty wyznaje te poglądy i musimy się z nimi zgadzać


Wt sie 16, 2011 8:29
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Czy katolik ma obowiązek zadzac się z Ojcem Świętym?
Alus napisał(a):
gdy sprawują autentyczne nauczanie....a gdy nauczanie sobie a praktyka dnia codziennego sobie?

Aluś, rozwiniesz?

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Wt sie 16, 2011 11:44
Zobacz profil
Post Re: Czy katolik ma obowiązek zadzac się z Ojcem Świętym?
szumi napisał(a):
Alus napisał(a):
gdy sprawują autentyczne nauczanie....a gdy nauczanie sobie a praktyka dnia codziennego sobie?

Aluś, rozwiniesz?

Opisałam na forum przypadek mojego znajomego katechety, bezrobotnego ojca trojga dzieci i potraktowanie go przez biskupa.
Biskupa, który pisze, głosi naukę uwydatniając troskę Kościoła o rodzinę.
Nie potrafię odnaleźć tego postu - albo ja jestem niekumata, albo wyszukiwarka coś szwankuje - przepraszam.


Wt sie 16, 2011 12:13

Dołączył(a): Śr kwi 13, 2011 17:49
Posty: 56
Post Re: Czy katolik ma obowiązek zadzac się z Ojcem Świętym?
Słuchanie rad Ojca Świętego wyjdzie ci jedynie na dobre. Tu nakazy i zakazy nic nie dadzą, albo wierzysz albo nie. A jak nie to won z Kościoła, nikt Cię nie zmusza do wiary. Encykliki praktycznie nie wnoszą w rytm Kościoła nic nowego, tylko poszerzają myśl ojców Kościoła, a także odpowiadają na współczesne problemy świata w duchu chrześcijańskiego spojrzenia. Papież pisze encykliki, żeby pokazać uniwersalność prawa Bożego na płaszczyźnie ludzkiego życia, iż jest ono aktualne i co najważniejsze jest drogą ku zbawieniu, ku Prawdzie. Ja zawsze zgadzam się z Ojcem Świętym, bo myśl Kościoła to moja myśl, nie wyobrażam sobie innej drogi.


Wt sie 16, 2011 12:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Czy katolik ma obowiązek zadzac się z Ojcem Świętym?
Cytuj:
Szybkie pytanie i szybka odpowiedź bez filozofywowywowania.


A dlaczego tak? Czyżbyś był, o zgrozo, ateistą (bojącym się myślenia i wszelkich komplikacji)?

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt sie 16, 2011 12:43
Zobacz profil
Post Re: Czy katolik ma obowiązek zadzac się z Ojcem Świętym?
pewno idzie o to coby się słuchał dalej lamy . :brawo:


Wt sie 16, 2011 12:46

Dołączył(a): Wt sty 04, 2011 12:01
Posty: 1123
Post Re: Czy katolik ma obowiązek zadzac się z Ojcem Świętym?
gloria polo

Na domiar złego stale krytykowałam księży i ukazywałam ich w złym świetle. Powinniście zobaczyć, jak załamała mnie ta sprawa podczas egzaminu w zaświatach. Pan poczytał mi to postępowanie za bardzo ciężki grzech.. Pan powiedział do mnie smutnym, ale surowym głosem: „Co myślałaś, że ty kim jesteś, aby tak czynić, jak gdybyś była Bogiem, i wydawać osąd o moich konsekrowanych, i przy tym oczerniać ich i im wymyślać? Kontynuował: „Są ludźmi z krwi i ciała. A jeśli chodzi o świętość księdza, to ta wspomagana jest przede wszystkim przez wspólnotę wiernych, przez parafian. Wspólnota wspiera konsekrowanego swoimi modlitwami, szacunkiem. A kiedy ksiądz dopuszcza się grzechu, wtedy nie powinniście tak bardzo wypytywać go o powód i obwiniać, lecz o wiele bardziej szukać winy we wspólnocie, która nie okazała mu szacunku, nie dała wsparcia, nie modliła się za niego lub robiła to w niewystarczającym stopniu.”

trzeba sie modlić za księży by nie grzeszyli

niewiem jak u was ale jest u nas wspólnota modląca sie za księży
i ja do niej nalleze


Wt sie 16, 2011 13:15
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 56 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL