Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 21:06



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Odpust zupełny - wątpliwości 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N sie 21, 2011 22:04
Posty: 1
Post Odpust zupełny - wątpliwości
Witam.
Od dłuższego czasu nurtuje mnie kwestia odpustów zupełnych.
Otóż z tego co rozumiem to dzięki wypełnieniu pewnych warunków można uzyskać odpust zupełny i ofiarować go albo za siebie albo za jakąś zmarłą duszę i polega on na tym, że zostaje tej osobie/duszy darowana cała kara czyśćcowa.

Bazuję trochę na stronie: http://www.opoka.org.pl/slownik/odpust.html

W związku z powyższym wyobraźmy sobie następującą sytuację. Jest sobie młode małżeństwo. Nagle umiera żona. Godzinę po śmierci żony jej mąż idzie do spowiedzi, spełnia jeden z warunków z listy na stronie, którą przytoczyłem, odmawia stosowne modlitwy i ... no właśnie. Koniec? Zgodnie z tym co rozumiem to:
a) jeśli dusza żony trafiła do piekła to odpust "nie udał się" i już nic jej nie pomoże
b) dusza żony trafiła do czyśćca i po odpuście przeszła do nieba
c) dusza żony była w niebie od razu

W każdym z tych przypadków dalsze jakiekolwiek modlitwy za duszę żony nic nie zmienią, więc bez znaczenia są różańce odmawiane podczas czuwania przy jej ciele, modlitwy nad jej grobem, zamawianie mszy, dawanie na wypominki.
No więc gdzie tu jest haczyk? Dlaczego nie zrobi tak każdy, komu zmarła jakaś bliska osoba? Wtedy traci sens modlitwa "Wieczny odpoczynek...", msze za zmarłych oraz wypominki...


Jest też druga kwestia...
Co się dzieje z odpustem, który został odprawiony za duszę, która jest aktualnie w niebie lub w piekle? Przepada? Słyszałem gdzieś, że w takiej sytuacji odpust przechodzi na inną, dowolnie przez Boga wybraną duszę w czyśćcu.
I takie założenie też doprowadziło mnie do pewnych przemyśleń. Bo ile takich odpustów zupełnych odprawia przeciętny chrześcijanin w ciągu swojego życia? Założyłem, że 10. Ale to i tak jest moim zdaniem liczba ciut zaniżona, bo często (przynajmniej u mnie) mówi się o możliwości uzyskania odpustu zupełnego, więc podejrzewam, że dużo osób z tego korzysta. A więc przyjmijmy 10. Zatem więcej odprawia się odpustów niż jest ludzi. Niż ludzi umiera. Nawet biorąc pod uwagę to, że chrześcijanie stanowią ok. 30% ludności świata to i tak odprawią oni więcej odpustów zupełnych niż umrze ludzi. A przecież nie wszyscy trafiają do czyśćca, są tacy do od razu do nieba lub do piekła. Jaki z tego wniosek? Czyżby czyściec był pusty?!

Wszystkim, którzy pomogą mi rozwiać nurtujące mnie wątpliwości z góry serdecznie dziękuję i pozdrawiam.


N sie 21, 2011 22:07
Zobacz profil
Post Re: Odpust zupełny - wątpliwości
msialk napisał(a):
a) jeśli dusza żony trafiła do piekła to odpust "nie udał się" i już nic jej nie pomoże

Bóg działa poza czasem. Mógł wziąć tę sytuację pod uwagę i obdarzyć zmarłą nadzwyczajną łaską, dzięki której umierająca zdążyła wzbudzić żal doskonały. Jeśli poszła do piekła to odpust pomoże komuś innemu. Ja proszę Maryję, by sama decydowała.
Cytuj:
b) dusza żony trafiła do czyśćca i po odpuście przeszła do nieba

Może skrócić czyściec. Odpust zupełny trudno bowiem uzyskać.
Cytuj:
c) dusza żony była w niebie od razu

Skorzysta ktoś inny.
Cytuj:
Bo ile takich odpustów zupełnych odprawia przeciętny chrześcijanin w ciągu swojego życia? Założyłem, że 10

Niektórzy pamiętają o odpustach codziennie.
Cytuj:
Czyżby czyściec był pusty?!

Niestety tego nie wiemy. Z objawień prywatnych wynika, że tam jest tłoczno. Niektórzy nie wyjdą z czyśca do Paruzji.


N sie 21, 2011 22:40
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 13, 2011 17:38
Posty: 59
Post Re: Odpust zupełny - wątpliwości
Do czyścca trafiają osoby, które napewno nie trafią do piekła, ale jeszcze muszą odpokutowac za swoje grzechy. Odpust zupełny= całkowite darowanie przez Boga kary, a cząstkowy= to zmniejszenie tej kary. Osoba, która odprawia odpust zupełny za zmarłą osobę przyczynia się do tego że dana dusza trafia do nieba.

Sens zamawiania Mszy Św. za zmarłych polega na tym że dopóki trwa Eucharystia, dopóty dana dusza nie czuje "potwornego" cierpienia, jakie sprawia jej pokuta i oczyszczenie.

Odpusty nie przepadają, a korzystają z nich inne dusze przebywające w czyśccu.


Pn sie 22, 2011 20:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2008 22:50
Posty: 559
Post Re: Odpust zupełny - wątpliwości
Taka sobie kumulacja. No ale sorry bardzo. Modlę się za żonę a tu nici z tego i jakaś obca dusza dostaje mój odpust? Jakiś sens to ma?
A tak bardziej poważnie, czy zyskując odpusty dla innych dusz robimy sobie fory u Boga, tj. umarło nam się i szybciej dostaniemy zabłąkany odpust "z przydziału"?

_________________
...


Pn sie 22, 2011 23:14
Zobacz profil
Post Re: Odpust zupełny - wątpliwości
Tak. Możesz na to liczyć. Pomagałeś innym, otrzymasz pomoc. Może się bowiem zdarzyć, że nikt nie będzie się za Ciebie modlił. Tam nie ma ludzkiej sprawiedliwości. Pomoc duszom czyścowym jest udzielana wg Bożej, nie ludzkiej sprawiedliwości i zamożności. Człowiek, którego nie zajmowały sprawy zbawienia i praktyki religijne może długo czekać na pomoc, mimo wielu zamówionych mszy świętych i odpustów. Niezwykle cenne jest uczestnictwo w mszach świętych w dni powszednie w intencji dusz czyścowych, są nabożenstwa (modlitwy z Psalmem 130) za dusze czyścowe na każdy dzień tygodnia połączone z uzyskaniem odpustu cząstkowego. Ta modlitwa zajmuje tylko kilka minut dziennie.


Wt sie 23, 2011 5:40

Dołączył(a): N sie 21, 2011 18:42
Posty: 15
Post Re: Odpust zupełny - wątpliwości
No dobrze, a jeśli np. otrzymuję kilka razy odpust zupełny i za każdym razem przeznaczam go dla zmarłego dziadka to kiedy mam wiedzieć, że to "zadziałało"? Po co już mam się za niego modlić? Może trzeba powiedzieć rodzinie, że już nie muszą zamawiać za niego mszy skoro on juz dawno siedzi w niebie?


Śr sie 24, 2011 13:43
Zobacz profil
Post Re: Odpust zupełny - wątpliwości
Nie poznasz odpowiedzi.


Śr sie 24, 2011 14:44

Dołączył(a): Pt sie 19, 2011 19:15
Posty: 43
Post Re: Odpust zupełny - wątpliwości
Ale ja rozumiem waszą wiarę w Boga i życie po śmierci. Ale czy nie sądzicie, że z tymi odpustami to już trochę przesada?
Przecież wiadomo, że zostały wymyślone dopiero w stosunkowo późnym średniowieczu i były płatne.

Jest to typowy wymysł nie mający poparcia w Biblii.
Bo skoro w Biblii nie ma ani jednego słowa o Czyśćcu. To tym bardziej trudno się w Biblii doszukać o odpustach i możliwości wykupienia się z owego Czyśćca.


So sie 27, 2011 20:39
Zobacz profil
Post Re: Odpust zupełny - wątpliwości
jarura napisał(a):
Jest to typowy wymysł nie mający poparcia w Biblii.
Bo skoro w Biblii nie ma ani jednego słowa o Czyśćcu. To tym bardziej trudno się w Biblii doszukać o odpustach i możliwości wykupienia się z owego Czyśćca.


Ma poparcie w Biblii,chociaż rzeczywiście słowo czysciec, jako takie, w niej nie pada(ktoś znalazł?-ja nie).Jezus sugeruje możliwość odpuszczenie niektórych grzechów w przyszłym życiu-dokładniej Mt 12,31-32(pouczenie o bluznierstwie przeciw Duchowi Św.).Zobacz również Mch 12,38-45(o możliwości wykupienia się).
Jeszcze Kor 3,10-15.


N sie 28, 2011 6:45

Dołączył(a): Pt lip 22, 2011 15:53
Posty: 4
Post Re: Odpust zupełny - wątpliwości
myślę, że to rozważanie trzeba zacząć od tego, że odpust zupełny jest związany z całkowitym oderwaniem się od zła i każdego swojego grzechu - tego lekkiego również...
Nie wiem czy biegnięcie po odpust po utracie żony jest biegiem przemyślanym, wymodlonym i szczerym - a więc spełniającym owe kryteria chęci oderwania się od wszelkiego zła...


N sie 28, 2011 7:50
Zobacz profil
Post Re: Odpust zupełny - wątpliwości
Dlatego napisałam, że uzyskanie odpustu zupełnego jest niezwykle trudne. Wszelkie obliczenia dotyczące liczby dusz czyścowych na podstawie odpustów są jedynie zabawą.


N sie 28, 2011 11:56

Dołączył(a): Wt lis 01, 2011 19:19
Posty: 27
Lokalizacja: Piaseczno, Mazowieckie
Post Re: Odpust zupełny - wątpliwości
Kiedyś poszłam po odpust zupełny dla osoby, która była ateistką, to było 1 listopada. Podobno wtedy od razu może iść do Nieba. Ciekawi mnie ten temat, mam jednak za mało wiedzy.


Wt lis 08, 2011 20:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Odpust zupełny - wątpliwości
Wilczyca85 napisał(a):
Kiedyś poszłam po odpust zupełny dla osoby, która była ateistką, to było 1 listopada.
Podobno wtedy od razu może iść do Nieba.
Ciekawi mnie ten temat, mam jednak za mało wiedzy.
Jeśli ta osoba znajdowała się w czyśćcu, to uzyskała odpust, a jeśli nie, to nie.

jarura napisał(a):
Jest to typowy wymysł nie mający poparcia w Biblii.
Bo skoro w Biblii nie ma ani jednego słowa o Czyśćcu.
viewtopic.php?f=1&t=21652 (Czyściec - czy ten wyraz występuje w Biblii?)

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Wt lis 08, 2011 20:57
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sty 04, 2011 12:01
Posty: 1123
Post Re: Odpust zupełny - wątpliwości
ale występuje
modlitwa za zmarłych przebłaganie za grzechy

i jak to nazwiesz ?


Wt lis 08, 2011 21:16
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lis 01, 2011 19:19
Posty: 27
Lokalizacja: Piaseczno, Mazowieckie
Post Re: Odpust zupełny - wątpliwości
Elbrus napisał(a):
Jeśli ta osoba znajdowała się w czyśćcu, to uzyskała odpust, a jeśli nie, to nie.)

Nie wiem, dokąd mogła trafić młoda ateistka. Nie wierzyła, trochę pogardy do wiary miała. Przed tym 1 listopada się za nią modliłam, potem dałam na wypominki...
Nie wiem, jaki to miało skutek ani dokąd takie osoby trafiają :(


Śr lis 16, 2011 22:29
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL