Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 10:12



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1678 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 108, 109, 110, 111, 112  Następna strona
 Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat? 
Autor Wiadomość
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
Poprawka, Netoriusz żył za św. Augustyna. Pomyliły mi się daty. Myślałem że Augustyn zmarł pod koniec IV wieku a nie V


Wt mar 05, 2019 21:00
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
WACUCHNA napisał(a):
i można spokojnie zamknąć temat
Nie można, jak widać spokojnie zamknąć tematu. Bo są tacy jak Paulito, którzy będą naukę o Trójcy Świętej podważać. Fakt, że nie potrafimy zrozumieć tajemnicy Trójcy nie implikuje, jakobyśmy nie mogli czegokolwiek powiedzieć o Trójcy. Nawet jeśli to co powiemy będzie w większości miało charakter apofatyczny.


Śr mar 06, 2019 7:45
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
Myślę, że Trójcę Świętą można w pewien sposób porównać do małżeństwa, a być może nawet do rodziny.

Kobieta i mężczyzna po zawarciu Sakramentu Małżeństwa są jednym, choć w dalszym ciągu pozostają dwiema osobami.


So kwi 06, 2019 10:36
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
zefciu napisał(a):
WACUCHNA napisał(a):
i można spokojnie zamknąć temat
Nie można, jak widać spokojnie zamknąć tematu. Bo są tacy jak Paulito, którzy będą naukę o Trójcy Świętej podważać.
Dyskusja nie służy do poklepywania się po pleckach. Jest starciem odmiennych opinii z użyciem argumentów. Zaś uzupełnienie Regulaminu zamieszczone specjalnie odnośnie dyskusji w tym dziale:
viewtopic.php?p=220225#p220225
mówi wyraźnie:
Cytuj:
Poglądy na niektóre problemy wiary różnią się w poszczególnych wspólnotach chrześcijańskich czy wywodzących się z chrześcijaństwa. Uważamy, że o tych różnicach można rozmawiać, ale zależy nam, by podstawą rozmowy był wzajemny szacunek, argumenty i czytanie wypowiedzi rozmówcy.
Krytyka trynitaryzmu, czyli "kwestionowanie Boga w Trójcy Jedynego", dopóki nie narusza tych zasad, nie jest werbowaniem, wbrew temu, jak uzasadniła swoją decyzję moderatorka Małgosiaa.


So kwi 06, 2019 12:00
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
DżiVi napisał(a):
Ezechiela 18:4 "Dusza, która grzeszy, ta umrze".


Nie ma to jak zacytować wyrwany z kontekstu fragment, aby podpierać nim swoje nauki.Wykorzystujecie różne znaczenia określenia "dusza" aby udowodnić swoje racje, w ogóle nie uwzględniając całości omawianego fragmentu.Jak zapewne wiesz, w Biblii, określenie "dusza" ma różne znaczenia, i czasem oznacza całego człowieka tak jak np. w omawianym przez nas fragmencie, a czasami duszę nieśmiertelną.Wystarczy przeczytać zacytowany przez ciebie urywek w szerszym kontekście i jasno widać, że w tym fragmencie jest mowa o osobach, gdyż nawet wymieniona jest tam krew osób (Ez 18,13) której dusza nie posiada.Współczesne tłumaczenia uwzględniając fakt wieloznaczności słowa "dusza" w Biblii, oraz kontekst w jakim jest ono użyte, oddają słowo występujące w tym wersecie jako "osoba"

Ez 18,4

BT "Oto wszystkie osoby są moje: tak osoba ojca, jak osoba syna. Są moje. Umrze tylko ta osoba, która zgrzeszyła."

BP "Oto każde życie jest w moim ręku. Tak życie ojca, jak życie syna do mnie [należy]. Umrze [tylko] ta osoba, która grzeszy."

DżiVi napisał(a):
Wg Biblii człowiek nie ma duszy.Wg Biblii człowiek jest duszą


Błąd.Nie według Biblii, tylko według nauki ŚJ.Według Biblii człowiek ma duszę, nie ma jej natomiast według nauczania ŚJ, a to różnica.Natomiast skoro według nauczania ŚJ człowiek nie ma duszy a jest duszą, dziwnym jest, że Chrystus rozgraniczył w człowieku ciało, które może zabić człowiek, i duszę, której człowiek nie jest w stanie zabić.

Prawdą jest, że słowo "dusza" może oznaczać w Biblii całego człowieka. Ale prawdą jest również to, że dusza może opuścić ciało i stanąć przed obliczem Pana (2 Kor 5,8) Ale wy oczywiście przemilczacie fakt, że słowo "dusza" może mieć różne znaczenie, w zależności w jakim kontekście jest użyte.

DżiVi napisał(a):
Jeśli by dusza była "nieśmiertelna" to nie byłoby potrzebne zmartwychwstanie - bo przecież dusza nie umiera...


Po pierwsze, dusza jest nieśmiertelna, po drugie natomiast, zmartwychwstanie jest potrzebne, bo człowiek składa się z ciała i duszy, a nie z samej duszy. Zmartwychwstanie dotyczy zaś tego, co w człowieku śmiertelne.


N kwi 07, 2019 6:40
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
Paulito napisał(a):
Pytanie tylko, czy Bóg był człowiekiem, skoro Pismo mówi jednoznacznie, że Bóg jest Duchem i nikt go nigdy nie widział (Jana 4:24,Jana 1:18).


Widzisz, Bóg istnieje w trzech osobach a nie tylko jednej, dlatego Pismo mówi również, że Bóg (druga Osoba Trójcy Świętej ) stał się człowiekiem: "Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo...A Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas." (J 1, 1-14) Odnośnie zaś J 1,18 to niestety manipulujesz tym wersetem mówiąc tylko o pierwszej części, a przemilczając drugą:

J 1,18

"Boga nikt nigdy nie widział, Ten Jednorodzony Bóg, który jest w łonie Ojca, [o Nim] pouczył"

Jak można mówić tylko o tym, co mówi część wersetu a potem pisać czy Bóg byłby człowiekiem skoro przecież Pismo mówi, że "nikt go nigdy nie widział".Św. Jan Ewangelista napisał przecież, że Jezus jest Jednorodzonym Bogiem.A Jezus powiedział w innym miejscu:

"Gdybyście Mnie poznali, znalibyście i mojego Ojca. Ale teraz już Go znacie i zobaczyliście». Rzekł do Niego Filip: «Panie, pokaż nam Ojca, a to nam wystarczy».Odpowiedział mu Jezus: «Filipie, tak długo jestem z wami, a jeszcze Mnie nie poznałeś? Kto Mnie zobaczył, zobaczył także i Ojca. Dlaczego więc mówisz: "Pokaż nam Ojca?" Czy nie wierzysz, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie? Słów tych, które wam mówię, nie wypowiadam od siebie. Ojciec, który trwa we Mnie, On sam dokonuje tych dzieł. Wierzcie Mi, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie. Jeżeli zaś nie - wierzcie przynajmniej ze względu na same dzieła!" (J 14,7-11)

Paulito napisał(a):
Po drugie, gdyby Jezus był Bogiem, to razem z Jego Ojcem mielibyśmy dwóch Bogów...


Nie, gdyż Jezus razem z Ojcem i Duchem Świętym jest jednym Bogiem.

Paulito napisał(a):
Lokowanie tego segmentu jako bazy dla konstatacji, że Jezus jest prawdziwym Bogiem jest z kilku powodów wątpliwe. Po pierwsze, głównym celem rozważań apostoła jest osoba "Prawdziwego".


Nie jest to prawda.Głównym tematem wersetu 1 J 5,20 jest Jezus:

"Wiemy też, że Syn Boży przyszedł i dał nam rozum, abyśmy poznali tego, który jest prawdziwy. My jesteśmy w tym, który jest prawdziwy w Synu jego, Jezusie Chrystusie. On jest tym prawdziwym Bogiem i życiem wiecznym."

W tym wersecie nie ma nigdzie ani słowa Bóg, ani Ojciec, jest o Nim tutaj mowa tylko jako "ten który jest prawdziwy" Natomiast imię Jezusa jest bardzo wyraźnie wysunięte na pierwszy plan.Jezus jest tutaj wyraźnie określony jako "Syn Boży", "Syn Jego" i "Jezus Chrystus.Ponadto, ten werset zaczyna się i kończy osobą Jezusa, co jeszcze bardziej wysuwa Go na pierwszy plan.Cały ten list św.Jana jest poświęcony osobie Jezusa Chrystusa i wezwaniu do wiary w Niego.Mówią już tym, pierwsze wersety tego listu:

"Co było od początku, co słyszeliśmy, co oczami naszymi widzieliśmy, na co patrzyliśmy i czego ręce nasze dotykały, o Słowie żywota -A żywot objawiony został, i widzieliśmy, i świadczymy, i zwiastujemy wam ów żywot wieczny, który był u Ojca, a nam objawiony został -" (1 J 1,1-2)

I teraz wystarczy porównać te słowa z początkiem Ewangelii tego samego autora, św. Jana i z wersetem z tego samego listu: "Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo. Ono było na początku u Boga." ( J 1,1)

Widać w tych wersetach wyraźne podobieństwo, które stosuje ten sam autor św.Jan apostoł.Raz utożsamia Jezusa ze Słowem a innym razem z życiem wiecznym, pisząc że był On u Ojca: "A takie jest to świadectwo, że żywot wieczny dał nam Bóg, a żywot ten jest w Synu jego.Kto ma Syna, ma żywot; kto nie ma Syna Bożego, nie ma żywota." (1 J 5, 11-12)

A teraz końcówka 1 J 5,20: "On jest tym prawdziwym Bogiem i życiem wiecznym." W 1 J 1,2 który wcześniej cytowałem, Jezus jest wyraźnie nazwany życiem wiecznym.

Paulito napisał(a):
po kropce zaczyna się nowe zdanie, które nie zawiera informacji bezpośrednio identyfikującej Jezusa z Prawdziwym Bogiem.


Nie masz racji.Otóż grecki zaimek "houtos"odnosi się do wyrażenia bezpośrednio go poprzedzającego, ostatnio wymienionego, a mówiąc ściślej odnosi się on do:

- głównego tematu zdania. (jeśli kontekst temu bardzo wyraźnie nie zaprzecza)
- tego co stoi bezpośrednio przed nim (jeśli kontekst temu wyraźnie nie zaprzecza)
- tego, na co wskazuje kontekst.

Jak wykazałem powyżej, w wersecie 1J 5,20 mamy spełnione wszystkie te warunki w stosunku do Jezusa.


N kwi 07, 2019 7:39

Dołączył(a): Śr kwi 09, 2008 10:19
Posty: 1245
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
Mam takie pytanie: dlaczego Bóg jest trzema osobami, a nie tylko jedną osobą, jak wierzą np. muzułmanie (którzy może jedynie zdają się w to wierzyć, bo nie wiem, czy Bóg według nich nie jest po prostu nieosobowy)? Dlaczego Najwyższy Byt jest politarny (neologizm analogiczny do słowa "unitarny"), a nie unitarny (jak Allah według wyznawców islamu)? Czy trynitarność daje Bogu jakąś przewagę, większą wspaniałość niż byłaby w przypadku Jego unitarności? Unitarianie mogliby powiedzieć, że unitarny Bóg z nikim nie dzieli się Swoją chwałą, nawet z samym Sobą i że nikt nie jest równie wspaniały, jak ów Byt unitarny. Czy taki argument byłby mocny i przekonujący? Myślę, że nie za bardzo, że trynitarianizm "czyni" Boga bardziej godnym uwielbienia niż unitarianizm. Trynitarny Bóg wygląda na bardziej fascynującego i chwalebnego niż unitarny. Według mnie trzy osoby boskie są de facto "ponadosobami" - nie są takimi samymi osobami, jak ludzie i aniołowie, a sam Bóg jedyny jest "ponadponadosobą" czy "ponadosobą drugiego rzędu". Bóg unitarny miałby tylko jeden poziom ponadosobności. Myślę, że trynitarny Bóg może mówić o Sobie w liczbie pojedynczej, jako Ja, a nie My. Jest przecież rzeczywiście jeden, jedyny, wyjątkowy i unikalny, pojedynczy (ang. singular).

Unitarian może razić rzekoma złożoność trynitarnego Boga. I tu widzę jeszcze większy problem niż w przypadku stwierdzenia, że "unitarny Bóg nie dzieli Swej chwały z nikim, nawet z samym Sobą". Ale czy trzy osoby boskie są częściami, fragmentami, elementami Boga? Zdecydowanie nie! Każda z osób Trójcy jest jednocześnie całym Bogiem, według mnie Bóg "jakby wyraża Siebie, będąc trzema osobami jednocześnie".

_________________
Bóg jest tylko jeden. Nie ma boga poza BOGIEM. Nie chcę iść do piekła! Nie chcę być potępiony bez końca! Wszystko, co nie jest Bogiem, jest stworzeniem jedynego Boga, jaki istnieje we wszechbycie. Bóg jest niezmienny, bez początku, bez końca.


Wt paź 15, 2019 19:13
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 09, 2008 10:19
Posty: 1245
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
Fragment ze strony https://ichi.pro/pl/liczba-liczb-niesko ... 2235019112 (z własnymi wyróżnieniami):

Cytuj:
1. Nieskończony zbiór (np. Liczby całkowite) i nieskończony właściwy podzbiór zbioru (np. Liczby naturalne) mogą mieć taką samą liczbę elementów. W rzeczywistości wszystkie następujące nieskończone zbiory mają tę samą liczbę elementów: liczby naturalne, liczby całkowite, liczby całkowite, liczby parzyste, liczby nieparzyste, liczby pierwsze itp.
2. Bardziej gęsty nieskończony zbiór (w geometrycznej reprezentacji zbioru) może mieć taką samą liczbę elementów jak mniej gęsty nieskończony zbiór. Może się to utrzymywać, nawet jeśli jeden zestaw jest nieskończenie gęstszy niż inny zestaw. Na przykład liczby wymierne są nieskończenie gęstsze niż liczby całkowite na osi liczbowej. A jednak liczba wymiernych jest taka sama jak liczb całkowitych.
3. Niektóre zestawy nieskończone mają więcej elementów niż inne zestawy nieskończone. Na przykład jest nieskończenie więcej liczb niewymiernych niż wymiernych.

Co ciekawe, w tym tekście są trzy punkty... Może to mi nasuwać skojarzenia z dogmatem trynitarnym. Jest nieskończoność liczb całkowitych, zbiór liczby całkowitych ma nieskończone podzbiory (np. zbiór liczb pierwszych, zbiór liczb podzielnych przez 10). Liczby całkowite można byłoby uznać za "pierwszy poziom". Liczby wymierne są nieskończenie gęstsze od mających nieskończoną "liczbę" liczb całkowitych, np. w przedziale (0,1) jest nieskończona liczba liczb wymiernych. Liczby wymierne mogą być "drugim poziomem". Z kolei wszystkich liczb rzeczywistych (łącznie z niewymiernymi, w tym przestępnymi) jest nieskończenie więcej niż samych liczb wymiernych. Liczby rzeczywiste jako całość mogą być zatem "trzecim poziomem". "Na jednowymiarowej osi liczbowej można byłoby umieścić nieskończoności liczb: całkowitych, wymiernych i niewymiernych rzeczywistych". Nawet "pierwszy poziom" (liczby całkowite) jest nieskończony, nieskończone są nawet jego podzbiory takie jak, między innymi, liczby złożone czy liczby podzielne przez 5. A co dopiero "drugi poziom" i "trzeci poziom"! One są "jakby jeszcze bardziej" nieskończone!

Czy "właściwości" liczb rzeczywistych mogą stanowić jakiś "ontologiczny" argument za tym, że Bóg jest Trójcą, a nie Jedyńcą, że jest bytem trynitarnym, a nie bytem unitarnym? Bóg jest Jednością, a nie Zerem, a nie Nicością. Nawet logika uczy, że Bóg jest niepodzielny, dla słabego ludzkiego rozumu wiara w jedynego Boga, który jest trynitarny, a nie unitarny, może jawić się jako absurd, przyznaję... Bardzo ciężkie zagadnienie dla rozumu stworzenia.

_________________
Bóg jest tylko jeden. Nie ma boga poza BOGIEM. Nie chcę iść do piekła! Nie chcę być potępiony bez końca! Wszystko, co nie jest Bogiem, jest stworzeniem jedynego Boga, jaki istnieje we wszechbycie. Bóg jest niezmienny, bez początku, bez końca.


So lut 19, 2022 22:48
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lut 23, 2022 2:01
Posty: 3
Post Re:
Vide napisał(a):
Nie próbuj, objąc tajemnic Boga swoim ludzkim umysłem. Gdyby wiara byłaby czymś oczywistym, każdy by wierzył, tak jak nikt nie ma wątpliwości co do istnienia np. drzew, bo każdy je widzi, a naukowcy mogą udowodnić ich istnienie i zasady na jakiej działają.

"Błogosławieni ci, którzy nie widzieli a uwierzyli"
czyj to numer telefonu
Staraj się uwierzyć a nie udowodnić.
Powodzenia


Chciałbym tak bardzo ufać i wierzyć w Boga, jak wy wszyscy tutaj..


Śr lut 23, 2022 1:56
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3719
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
chrissday, nie Trójca Święta, a Trójca Przenajświętsza. To już dużo mówi. Świętym każdy być może, ale przenajświętszym już nie, to jest zarezerwowane tylko dla Boga. Trójce Przenajświętszą charakteryzuje jeszcze to , że jest tajemnicą. Tak więc mamy do czynienia z tajemnicą Trójcy Przenajświętszej . Wobec tego próba zrozumienia tego zagadnienia jest nieporozumieniem.


N mar 06, 2022 22:23
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 09, 2022 12:18
Posty: 31
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
W miarę czasu dostrzegałem w chrześcijaństwie coraz więcej absurdów, aż w końcu musiałem je porzucić.. ale akurat, w przeciwieństwie do większości ateistów, nie widzę absurdów w dogmacie o trójcy... ba, w przeciwieństwie do większości chrześcijan nie uważam jej za niezrozumiałą tajemnicę. Cóż w tym dziwnego, że jeden byt ma kilka osobowości?


Cz cze 09, 2022 12:31
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3719
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
Adeptus 7, otóż to ,Trójca Przenajświętsza to najbardziej tajemnicza Katolicka prawda wiary.
Już dawno Doktorowie Kościoła tłumaczyli, że prędzej dziecko łyżeczką przeleje może do dziurki w piasku na plaży niż człowiek zrozumie naturę Boga.


N lip 10, 2022 21:43
Zobacz profil
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
Inny_punkt_widzenia napisał(a):
Już dawno Doktorowie Kościoła tłumaczyli, że prędzej dziecko łyżeczką przeleje może do dziurki w piasku na plaży niż człowiek zrozumie naturę Boga.

Może przeleje, może nie przeleje. Możesz uchylić rąbka tajemnicy i zdradzić co według ciebie, może będzie przelewało do tej dziurki w piasku na plaży, jak rozumiem nad brzegiem morza?


N lip 10, 2022 22:27

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3719
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
Nolda miało być Morze. Prędzej przeleje całe Morze. (Ach ten android, jak człowiek czegoś nie sprawdzi to poprawi za ciebie i to błędnie.)


Pn lip 11, 2022 17:11
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
Teraz poprawiło na wielką literę. Ostatnio rozmawiałem na Facebooku o Trójcy, administrator grupy twierdzi że definicja wg. Kościoła Katolickiego jest błędna, bo taka Trójca jest niezrozumiała.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pn lip 11, 2022 17:44
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 1678 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 108, 109, 110, 111, 112  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL