Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 14:37



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1678 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106 ... 112  Następna strona
 Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 21:39
Posty: 716
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
Cytuj:
zefciu napisał(a):
Czemu ten czas przeszły?


A jakie ma znaczenie czas przeszły? Według Ciebie istniał jednocześnie jako człowiek i jako nierozdzielny byt prosty i jako Trójjedyny Bóg. To bezsens.
Rozumiesz znaczenie słowa "nierozdzielny"?


Wt paź 03, 2017 21:19
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 09, 2008 10:19
Posty: 1245
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
Dogmat trynitarny nie oznacza, że są trzej bogowie. Nie ma trzech Bogów, tylko jeden, jedyny i unikalny Bóg. Dogmat o Trójcy mogę rozumieć tak, że Bóg "wyraża Siebie" będąc trzema osobami. Myślę, że można do Trójcy mówić "Panie". Oczywiście nie ma tu mowy o czymś takim jak rozszczepienie osobowości. Bóg nie jest unitarny, uczy katolicyzm. Jest "politarny", wieloosobowy. Nie jest stowarzyszeniem. "Wspólnota" to też niedobre określenie, bo mogłoby sugerować osobność.

Większym dogmatem jest to, że jest jeden Bóg, niż to, że są trzy osoby boskie. O jednym Bogu mówi pierwsza główna prawda wiary, a o drugim dopiero trzecia. Większą herezją jest tryteizm (zaprzeczający jedyności Boga) niż unitarianizm (zaprzeczający trynitarności Boga).

_________________
Bóg jest tylko jeden. Nie ma boga poza BOGIEM. Nie chcę iść do piekła! Nie chcę być potępiony bez końca! Wszystko, co nie jest Bogiem, jest stworzeniem jedynego Boga, jaki istnieje we wszechbycie. Bóg jest niezmienny, bez początku, bez końca.


So wrz 01, 2018 21:52
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
niewazny12 napisał(a):
Dogmat trynitarny nie oznacza, że są trzej bogowie. Nie ma trzech Bogów, tylko jeden, jedyny i unikalny Bóg. Dogmat o Trójcy mogę rozumieć tak, że Bóg "wyraża Siebie" będąc trzema osobami. Myślę, że można do Trójcy mówić "Panie". Oczywiście nie ma tu mowy o czymś takim jak rozszczepienie osobowości. Bóg nie jest unitarny, uczy katolicyzm. Jest "politarny", wieloosobowy. Nie jest stowarzyszeniem. "Wspólnota" to też niedobre określenie, bo mogłoby sugerować osobność.

Większym dogmatem jest to, że jest jeden Bóg, niż to, że są trzy osoby boskie. O jednym Bogu mówi pierwsza główna prawda wiary, a o drugim dopiero trzecia. Większą herezją jest tryteizm (zaprzeczający jedyności Boga) niż unitarianizm (zaprzeczający trynitarności Boga).


Nie ma większej i mniejszej herezji. Herezja to zaprzeczenie lub stałe powiątpiewanie o prawdzie wiary podawanej przez Kościół. Jeśli ktoś zaprzecza istnienia jednego Boga, popełnia herezję. Jeśli ktoś zaprzecza temu, że Bóg jest jeden w trzech osobach, popełnia herezję. To dwie prawdy wiary - porzucenie jednej z nich jest herezją.

Trzy osoby zakładają osobność. Jedność to całość składająca się z jakiś elementów. Z tego, co mi wiadomo, tylko kwarki nie dzielą się, bo są cząstkami elementarnymi. Każda rzecz, przedmiot, ciało - jest jednością, która składa się z mniejszych elementów. Jedność można wyodrębnić spośród innych ciał, organizmów, przedmiotów, ale może składać się z elementów, które znowu można wyodrębnić. Stąd rozumiem Boga jako jedność, z której można wyodręnić trzy osoby.

_________________
MODERATOR


N wrz 02, 2018 20:33
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
Zbigniew3991 napisał(a):
Stąd rozumiem Boga jako jedność, z której można wyodręnić trzy osoby.

Gdyby to było takie proste, to nie było by tajemnicy Trójcy.
Każda z tych Osób jest całym Bogiem.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


N wrz 02, 2018 20:35
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
Andy72 napisał(a):
Zbigniew3991 napisał(a):
Stąd rozumiem Boga jako jedność, z której można wyodręnić trzy osoby.

Gdyby to było takie proste, to nie było by tajemnicy Trójcy.
Każda z tych Osób jest całym Bogiem.


Możesz to rozwinąć?

Nie do końca mogę się z tym zgodzić, ale być może czegoś nie rozumiem. Jezus nie raz mówi o tym, że nie jest niezależny od Boga Ojca, czyli Jahwe. Duch Święty jest posyłany przez Jahwe i Jezusa, więc znowu nie jest bytem niezależnym.

_________________
MODERATOR


N wrz 02, 2018 20:38
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
Obrazek
Gdyby tak było jak Ty mówisz , to było by trzech Bogów tworzących jeden zarząd jak w firmie.
I świętemu Augustynowi nie powiedziano by że zrozumienie Trójcy to jak przelanie oceanu do dołka na plaży.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


N wrz 02, 2018 20:45
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
O tym mówię: Bóg jest Synem, Bóg jest Jahwe, Bóg jest Duchem. Jezus nie istnieje bez Jahwe. Duch także nie istnieje bez Jahwe i bez Jezusa.

Tak można tłumaczyć wszystko - to tajemnica, nikt tego nie wie. Bez tego nie dowiedzielibyśmy się wielu rzeczy.

_________________
MODERATOR


N wrz 02, 2018 21:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
Dla mnie ma to sens gdy jest analogią człowieka : ciało człowieka jest człowiekiem, umysł człowieka jest człowiekiem , dusza człowieka jest człowiekiem. Żaden z tych elementów nie jest tożsamy z innym, żaden nie istnieje w oddzieleniu od reszty,stanowią jedność - jeden człowiek w trzech 'osobach', a gdy takie oddzielenie nastąpi nie ma już przemijającej istoty jaką jest człowiek, zostaje tylko jego boska cząstka.
Wówczas rzeczywiście jesteśmy na obraz i podobieństwo z tą różnicą że to co boskie jest wieczne i doskonałe a to co ludzkie przemijające i dążące do doskonałości.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn wrz 03, 2018 21:46
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
Nasze ciała zmartwychwstaną, więc nie są znowu aż tak przemijające ;)

_________________
MODERATOR


Wt wrz 04, 2018 7:48
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 09, 2008 10:19
Posty: 1245
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
Bóg nie składa się z trzech elementów. Dogmat trynitarny jest trudniejszy do zrozumienia niż unitarianizm. Ale unitarianizm jest herezją. Bóg jest Bytem jednym i jedynym takim Bytem. Trynitarność trudno zrozumieć. Mogę wyobrażać sobie, że jedna z Osób Trójcy symbolizuje osobne Ja, druga - inne Ja, trzecia - "zachwyt" pierwszej, że istnieje inne Ja.

_________________
Bóg jest tylko jeden. Nie ma boga poza BOGIEM. Nie chcę iść do piekła! Nie chcę być potępiony bez końca! Wszystko, co nie jest Bogiem, jest stworzeniem jedynego Boga, jaki istnieje we wszechbycie. Bóg jest niezmienny, bez początku, bez końca.


Wt wrz 04, 2018 22:38
Zobacz profil
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
Gurdżijew mówi o „prawie trzech”. Mówi, że istnienie w absolutnym sensie jest jedno. W absolutnym sensie, w ostatecznym sensie, jest tylko jedno. Ale to jest absolutne, a wszystko, co widzimy, jest względne. Nic, co widzimy, nie jest absolutne; absolutne jest zawsze ukryte. Nie możemy tego widzieć, ponieważ kiedy coś widzimy, to już jest podzielone. Jest podzielone na trzy: widzącego, widziane i związek. Widzę ciebie: ja jestem tu, ty jesteś tam, a między tymi dwoma jest związek wiedzy, widzenia, wizji, poznania. Ten proces jest podzielony na trzy. Absolut, kiedy zostaje poznany, staje się trzema. Nieznany pozostaje jednym. Poznany staje się trzema. Poznane jest względne; nieznane jest absolutne
„Prawo trzech” jest podstawowe dla tego wszechświata jaki znamy. Jeżeli będziemy badali głęboko, odkryjemy, musimy odkryć, że wszystko sprowadza się do trzech. To jest prawo trzech. Chrześcijanie nazwali je trójcą: Bóg Ojciec, Syn Boży Jezus i Duch Święty. Hindusi nazwali je Trimurti: twarz Brahmy, Wisznu i Maheśwary, czyli Siwy. Teraz fizycy mówią, że jeśli za pomocą analizy dojdziemy do samej podstawy, wówczas materia zostanie sprowadzona do trzech: elektronu, neutronu i protonu. Poeci mówią, że jeśli głęboko badamy ludzkie uczucie, emocję, znajdujemy satjam, śiwam, sundaram, czyli prawdę, dobro i piękno. Ludzkie uczucie opiera się na nich. Mistycy mówią, że jeśli analizujemy ekstazę, samadbi, to mamy sat-chit-ananda: istnienie, świadomość i szczęście.


Śr wrz 05, 2018 17:57

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
nolda napisał(a):
wówczas materia zostanie sprowadzona do trzech: elektronu, neutronu i protonu.

Jak odkryto mion to Isidor Raabi zadał pytanie "I kto to zamawiał?"
Świat nie jest taki prosty.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Śr wrz 05, 2018 18:08
Zobacz profil
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
nolda napisał(a):
Teraz fizycy mówią, że jeśli za pomocą analizy dojdziemy do samej podstawy, wówczas materia zostanie sprowadzona do trzech: elektronu, neutronu i protonu.​
Oczywiście łżesz. Fizycy niczego takiego nie mówią. I przecież świadoma jesteś, że to łgarstwo zostanie Ci wytknięte. Ale łżesz i tak. To jest niepojęta dla mnie tragedia.


Śr wrz 05, 2018 19:34

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
nolda napisał(a):
Teraz fizycy mówią, że jeśli za pomocą analizy dojdziemy do samej podstawy, wówczas materia zostanie sprowadzona do trzech: elektronu, neutronu i protonu.​
Jacy fizycy? Tacy którym się zapomniało albo nigdy się nie dowiedzieli o fotonach, neutrinach i kwarkach?
Protony i neutrony nie są cząstkami elementarnymi - składają się z 3 kwarków 'sklejonych' gluonami...
Tyle kojarzę z początków liceum - czyli moja wiedza jako niefizyka jest większa niż 'fizycy' na których się powołujesz...

Co do samej Trójcy to co ona ma wspólnego z próbami sprowadzenia materii do najprostszych elementów?
Pewnie tyle samo co z 3 podstawowymi stanami skupienia? Wystarczy wiki aby się dowiedzieć że jest ich znacznie więcej ;)

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pt wrz 07, 2018 16:06
Zobacz profil
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
IrciaLilith napisał(a):
nolda napisał(a):
Teraz fizycy mówią, że jeśli za pomocą analizy dojdziemy do samej podstawy, wówczas materia zostanie sprowadzona do trzech: elektronu, neutronu i protonu.

Jacy fizycy? Tacy którym się zapomniało albo nigdy się nie dowiedzieli o fotonach, neutrinach i kwarkach?
Protony i neutrony nie są cząstkami elementarnymi - składają się z 3 kwarków 'sklejonych' gluonami...
Tyle kojarzę z początków liceum - czyli moja wiedza jako niefizyka jest większa niż 'fizycy' na których się powołujesz...
Co do samej Trójcy to co ona ma wspólnego z próbami sprowadzenia materii do najprostszych elementów?
Pewnie tyle samo co z 3 podstawowymi stanami skupienia? Wystarczy wiki aby się dowiedzieć że jest ich znacznie więcej ;)

A może tak poczytajcie ze zrozumieniem ;)
nolda napisał(a):
Gurdżijew mówi o „prawie trzech”. […]

Wiedza to łajno świętej krowy. Zarówno Ty jak i Zefciu posiadacie wiedzę (powiedzmy dostęp do wiedzy objawiony w Wiki) większą niż Georgij Iwanowicz Gurdżijew. Ten filozof, mistyk, przywódca duchowy („niefizyk”) ur. według różnych źródeł (ach ta wiedza) w 1866 lub-1872-1877 w Armenii zmarł 29 października 1949 roku. Wytykacie mu że nie miał wiedzy na temat kwarków. O kwarkach pierwsze hipotezy powstały kilkanaście lat po jego śmierci…
Zefciu posługuje się językiem logiki, Ty, ja w jakimś stopniu. Towarzyski Pelikan odszedł z tego forum, bo zapomniał go. Język logiki jest agresywny, kłótliwy, gwałtowny. Jeśli używam języka logiki, agresywnie atakuję twój umysł. Próbuję cię przekonać, nawrócić, zrobić z ciebie marionetkę. Moje rozumowanie jest „słuszne”, a twoje „błędne”. Język logiki jest egocentryczny: „Ja mam rację, ty się mylisz, a więc muszę tego dowieść”. Nie interesuję się tobą, interesuję się swoim ego. Moje ego zawsze ma „rację”.


Ostatnio edytowano N wrz 09, 2018 21:21 przez Anonim (konto usunięte), łącznie edytowano 1 raz



N wrz 09, 2018 21:19
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 1678 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106 ... 112  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL