Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 9:33



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1678 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107 ... 112  Następna strona
 Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
Nieprawda, to irracjonalista próbuje zrobić z ciebie marionetkę.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


N wrz 09, 2018 21:20
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
nolda napisał(a):
IrciaLilith napisał(a):
nolda napisał(a):
Teraz fizycy mówią, że jeśli za pomocą analizy dojdziemy do samej podstawy, wówczas materia zostanie sprowadzona do trzech: elektronu, neutronu i protonu.

Jacy fizycy? Tacy którym się zapomniało albo nigdy się nie dowiedzieli o fotonach, neutrinach i kwarkach?
Protony i neutrony nie są cząstkami elementarnymi - składają się z 3 kwarków 'sklejonych' gluonami...
Tyle kojarzę z początków liceum - czyli moja wiedza jako niefizyka jest większa niż 'fizycy' na których się powołujesz...
Co do samej Trójcy to co ona ma wspólnego z próbami sprowadzenia materii do najprostszych elementów?
Pewnie tyle samo co z 3 podstawowymi stanami skupienia? Wystarczy wiki aby się dowiedzieć że jest ich znacznie więcej ;)

A może tak poczytajcie ze zrozumieniem ;)
nolda napisał(a):
Gurdżijew mówi o „prawie trzech”. […]

Wiedza to łajno świętej krowy. Zarówno Ty jak i Zefciu posiadacie wiedzę (powiedzmy dostęp do wiedzy objawiony w Wiki) większą niż Georgij Iwanowicz Gurdżijew. Ten filozof, mistyk, przywódca duchowy („niefizyk”) ur. według różnych źródeł (ach ta wiedza) w 1866 lub-1872-1877 w Armenii zmarł 29 października 1949 roku. Wytykacie mu że nie miał wiedzy na temat kwarków. O kwarkach pierwsze hipotezy powstały kilkanaście lat po jego śmierci…
Zefciu posługuje się językiem logiki, Ty, ja w jakimś stopniu. Towarzyski Pelikan odszedł z tego forum, bo zapomniał go. Język logiki jest agresywny, kłótliwy, gwałtowny. Jeśli używam języka logiki, agresywnie atakuję twój umysł. Próbuję cię przekonać, nawrócić, zrobić z ciebie marionetkę. Moje rozumowanie jest „słuszne”, a twoje „błędne”. Język logiki jest egocentryczny: „Ja mam rację, ty się mylisz, a więc muszę tego dowieść”. Nie interesuję się tobą, interesuję się swoim ego. Moje ego zawsze ma „rację”.

Kiedy ktoś istnieje bez ego, staje sie natychmiast wolny od wszelkich osobistych sądów, postrzega życie i światprzez boskie oczy i umysł. Nic nie jest dla niego obraźliwe, zawsze pozostaje w doskonałej harmonii i spokoju.
A wracając do " prawa trzech", spotkałem sie z taka interpretacją: Ojciec - to przeszłość, Syn - to przyszłość, a Duch - to teraźniejszość, Tu i Teraz.


Pn wrz 10, 2018 7:50
Zobacz profil
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
nolda napisał(a):
Wiedza to łajno świętej krowy. Zarówno Ty jak i Zefciu posiadacie wiedzę (powiedzmy dostęp do wiedzy objawiony w Wiki) większą niż Georgij Iwanowicz Gurdżijew. Ten filozof, mistyk, przywódca duchowy („niefizyk”) ur. według różnych źródeł (ach ta wiedza) w 1866 lub-1872-1877 w Armenii zmarł 29 października 1949 roku. Wytykacie mu że nie miał wiedzy na temat kwarków.
I znowu łżesz. Niczego nie wytykam Gurżijewowi. I nikomu nie wytykam braku wiedzy. Wytykam Tobie. Wytykam kłamstwo. Ty bowiesz wiesz, że fizycy nie mówią, jakoby „materia sprowadzała się do trzech”. A mimo to piszesz, że mówią.


Pn wrz 10, 2018 8:28

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
george45 napisał(a):
Kiedy ktoś istnieje bez ego, staje się natychmiast wolny od wszelkich osobistych sądów, postrzega życie i świat przez boskie oczy i umysł. Nic nie jest dla niego obraźliwe, zawsze pozostaje w doskonałej harmonii i spokoju.
Zgadzam się, natomiast moim zdaniem taka osoba nadal ma zdolność do oceniania, z tym że wie że to tylko oceny/iluzje a nie rzeczywistość i wie do czego służą i że nie mają wpływu na Jego samego, nie ma utożsamiania się, więc nie ma kto się obrażać, czy się bronić przed krytyką.
Cytuj:
A wracając do " prawa trzech", spotkałem się z taka interpretacją: Ojciec - to przeszłość, Syn - to przyszłość, a Duch - to teraźniejszość, Tu i Teraz.


Ojciec -umysł, Syn -ciało, Duch - dusza - czasem Ojciec jest jako rzeczywistość duchowa a duch jako mentalna...
Tych interpretacji jest całe mnóstwo i może każda jest na swój sposób przekazuje pewną prawdę, tylko co to ma wspólnego z Prawdą? I jak to ocenić? I czy ocenianie ma sens?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn wrz 10, 2018 13:42
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 30, 2018 18:57
Posty: 54
Post Trójca Święta - Problem
Witam. Mam problem. Czy Jezus jest całkowicie równy z Bogiem Ojcem? W Ewangelii wg. Łukasza jest napisane że Jezus będzie nazwany „Synem Najwyższego”. No i ten pslam 83, werset 18. Czy można mówić do Boga Ojca albo do Jezusa „najwyższy”? Przecież nie może być trzech najwyższych. Proszę, niech mi ktoś to wytłumaczy.


Pn lut 18, 2019 19:35
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
To juz było. Proszę poszukać odpowiedzi w tym wątku. Na przyszłość, zanim otworzysz nowy wątek, skorzystaj z wyszukiwarki i sprawdź czy nie ma na forum podobnego tematu.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pn lut 18, 2019 19:54
Zobacz profil
Post Re: Trójca Święta - Problem
KarolPL napisał(a):
Witam. Mam problem. Czy Jezus jest całkowicie równy z Bogiem Ojcem? W Ewangelii wg. Łukasza jest napisane że Jezus będzie nazwany „Synem Najwyższego”.
No i? Relacja Ojciec – Syn wskazuje na zrodzenie Syna z Ojca. A nie na różnicę w godności czy mocy.
Cytuj:
Przecież nie może być trzech najwyższych.
A czemu? Nie może być trzech najwyższych ex aequo? Racją jest zaś, że nie może być trzech wszechmocnych… no chyba że mają wspólną wolę. Tak jak Trójca Święta.


Wt lut 19, 2019 6:44

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
george45 napisał(a):
Kiedy ktoś istnieje bez ego, staje się natychmiast wolny od wszelkich osobistych sądów, postrzega życie i świat przez boskie oczy i umysł. Nic nie jest dla niego obraźliwe, zawsze pozostaje w doskonałej harmonii i spokoju.
Przeciwnie. Ktoś bez ego po prostu nie istnieje.

Cytuj:
Przecież nie może być trzech najwyższych.
Tu są 2 sprawy:
  • po pierwsze, słowa te zostały wypowiedziane o wcielonej II Osobie Boskiej - i rzeczywiście, przebywając na Ziemi Jezus był uniżony - o czym wprost mówi List do Filipian "On, istniejąc w postaci Bożej, nie skorzystał ze sposobności, aby na równi być z Bogiem, lecz ogołocił samego siebie, przyjąwszy postać sługi, stawszy się podobnym do ludzi. A w zewnętrznym przejawie, uznany za człowieka, uniżył samego siebie, stawszy się posłusznym aż do śmierci - i to śmierci krzyżowej."/Flp 2:6-8/
  • Co do kwestii "trzech najwyższych" to musimy cały czas pamiętać, że Bóg jest nieskończonością. Nieskończoność jest najwyższa, a mimo to "inna nieskończoność" (upraszczam, to określenie nie jest ścisłe) nie jest od niej niższa.
    To są rzeczy które trudno poddają się naszej wyobraźni - nie mamy na co dzień do czynienia z nieskończonością, więc nie tylko nie potrafimy sobie tego za bardzo wyobrazić, ale i nasz język nie wykształcił odpowiednich pojęć do rozmowy na ten temat. Pozostaje język matematyki (choc też w ułomny sposób, ale jednak jest najlepszy).

Cytuj:
Jeśli używam języka logiki, agresywnie atakuję twój umysł. Próbuję cię przekonać, nawrócić, zrobić z ciebie marionetkę. Moje rozumowanie jest „słuszne”, a twoje „błędne”. Język logiki jest egocentryczny: „Ja mam rację, ty się mylisz, a więc muszę tego dowieść”. Nie interesuję się tobą, interesuję się swoim ego. Moje ego zawsze ma „rację”.

Przeciwnie: język logiki odwołuje się do Rzeczywistości - realnej. Wszystko inne, to ułuda.
Albo - jak w Twoim wypadku - ideologia.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Wt lut 19, 2019 22:44
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pn cze 25, 2018 15:08
Posty: 124
Post Re: Trójca Święta - Problem
zefciu napisał(a):
A czemu? Nie może być trzech najwyższych ex aequo? Racją jest zaś, że nie może być trzech wszechmocnych… no chyba że mają wspólną wolę. Tak jak Trójca Święta.


Problem w cytacie Zefciu:

Niechaj poznają Ciebie i wiedzą, że tylko Ty, który sam jeden masz Jahwe na imię, jesteś Najwyższy nad całą ziemią.

Więc nie może być trzech najwyższych ex aequo.


Cz lut 21, 2019 11:01
Zobacz profil
Post Re: Trójca Święta - Problem
DżiVi napisał(a):
Problem w cytacie Zefciu
Jaki jest problem w tym cytacie? Zresztą mój argument nie odwoływał się w ogóle do Biblii, czy do tego jak jest. Odwoływał się do konkretnego postulatu stawianego przez KarolPL.


Cz lut 21, 2019 11:26
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
DżiVi napisał(a):
Problem w cytacie Zefciu:

Niechaj poznają Ciebie i wiedzą, że tylko Ty, który sam jeden masz Jahwe na imię, jesteś Najwyższy nad całą ziemią.

Więc nie może być trzech najwyższych ex aequo.

Przykro mi, ale nie masz racji. To jest fragment psalmu, w którym psalmista wilebi Boga, Boga Jedynego, a Bóg w Trójcy jest Bogiem Jedynym, Bogiem Jahwe. Gdyby to były słowa Jezusa, wtedy miałbys rację, ale takich słów, ani podobnych nigdzie w Biblii nie znajdziesz.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz lut 21, 2019 11:34
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn cze 25, 2018 15:08
Posty: 124
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
Mt 4:10
Kontekst dotyczy kwestii, komu Jezus będzie oddawać cześć. Cytując fragment Prawa Mojżeszowego wskazuje Boga Ojca JHWH, mówiąc "tylko dla Niego masz pełnić świętą służbę". Więc sam Jezus czci tylko Ojca, bo w zgodzie z wyżej wymienionym Psalmem, On "sam jest Najwyższym". Podobna wypowiedź w modlitwie Jezusa z Jn 17:3 - oprócz siebie wymienił też Kogoś, kogo nazwał "jedynym prawdziwym Bogiem", czyli w przeciwieństwie do innych bogów (Jn 1:18; 2Ko 4:4) chodziło mu o Boga Najwyższego, Ojca, JHWH.
Przy czym nigdzie w Biblii nie znajdziemy określenia "jedyny prawdziwy Bóg", czy też "Wszechmocny" w nawiązaniu do Jezusa, Chrystusa, Mesjasza, Syna Bożego, itd.


Cz lut 21, 2019 11:46
Zobacz profil
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
DżiVi napisał(a):
Mt 4:10
Kontekst dotyczy kwestii, komu Jezus będzie oddawać cześć. Cytując fragment Prawa Mojżeszowego wskazuje Boga Ojca JHWH, mówiąc "tylko dla Niego masz pełnić świętą służbę". Więc sam Jezus czci tylko Ojca, bo w zgodzie z wyżej wymienionym Psalmem, On "sam jest Najwyższym". Podobna wypowiedź w modlitwie Jezusa z Jn 17:3 - oprócz siebie wymienił też Kogoś, kogo nazwał "jedynym prawdziwym Bogiem", czyli w przeciwieństwie do innych bogów (Jn 1:18; 2Ko 4:4) chodziło mu o Boga Najwyższego, Ojca, JHWH.
Przy czym nigdzie w Biblii nie znajdziemy określenia "jedyny prawdziwy Bóg", czy też "Wszechmocny" w nawiązaniu do Jezusa, Chrystusa, Mesjasza, Syna Bożego, itd.

Ale znajdujemy najistotniejsze JA JESTEM.


Cz lut 21, 2019 11:48
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
Zważ na to, że Syn Boży uniżył siebie i stał się Człowiekiem, nie przestając być Bogiem:
5 To dążenie niech was ożywia; ono też było w Chrystusie Jezusie.
6 On, istniejąc w postaci Bożej,
nie skorzystał ze sposobności,
aby na równi być z Bogiem,
7 lecz ogołocił samego siebie,
przyjąwszy postać sługi,
stawszy się podobnym do ludzi.
A w zewnętrznym przejawie, uznany za człowieka,
8 uniżył samego siebie,
stawszy się posłusznym aż do śmierci -
i to śmierci krzyżowej. (Flp2, 5-8)

Po zmartwychwstaniu i wstąpieniu do nieba jest równy Bogu tak samo jak był przed Wcieleniem.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz lut 21, 2019 11:51
Zobacz profil
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
DżiVi napisał(a):
Kontekst dotyczy kwestii, komu Jezus będzie oddawać cześć. Cytując fragment Prawa Mojżeszowego wskazuje Boga Ojca JHWH
Nadużycie. Nigdzie tutaj nie ma mowy, że ten fragment rozumiany jest wyłącznie w odniesieniu do Boga Ojca. Zresztą Chrystus jest tutaj kuszony w swej ludzkiej naturze.
Cytuj:
Przy czym nigdzie w Biblii nie znajdziemy określenia "jedyny prawdziwy Bóg", czy też "Wszechmocny" w nawiązaniu do Jezusa, Chrystusa, Mesjasza, Syna Bożego, itd.
Ale znajdujemy inne. Chociaż „Pan” – określenie, które tak bardzo Wam uwierało, że musieliście sfałszować Nowy Testament wklejając tam tetragrammaton.


Cz lut 21, 2019 11:56
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 1678 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107 ... 112  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL