Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 18, 2024 16:33



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1678 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109 ... 112  Następna strona
 Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat? 
Autor Wiadomość
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
No tak wcześni chrześcijanie np. Św. Ignacy z Antiochii(uczeń św. Jakuba, i człowiek który dobrze znał św. Piotra) mylił się w tym że wierzył w bóstwo Jezusa. Za to Świadkowie Jehowy kilkanaście wieków później mają rację


Pt lut 22, 2019 11:01

Dołączył(a): Wt lis 07, 2017 15:14
Posty: 415
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
zefciu napisał(a):
Paulito napisał(a):
No popatrz, tym samym boskim tytułem został określony Mojżesz. I co teraz? Dalej szukać?
Nie tym samym. Mojżesz nie jest „Ja Jestem”. Mojżesz jest bogiem tylko dla faraona.
W sensie ścisłym pełne imię (znaczenie) Boga (Jahwe) brzmi: "Jestem który jestem"/ "Będę kim Będę" zależnie od przekładu. W żadnej mowie Jezus nie przedstawia się w ten sposób.Tak więc próba przetransferowania na Jezusa "tego imienia" jest bezzasadna. Natomiast tytuł "Bóg" może być przynależny, innym bytom, jak w Psalmie 82 (Jana 10:35).Jest wielu którzy zwą się "bogami", ale jest tylko Jeden prawdziwy i najwyższy Bóg, Ojciec Jezusa Chrystusa (Jana 17:3, Tym 2:5, Ef 4:6).


Pt lut 22, 2019 11:32
Zobacz profil
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
Ble ble ble, a do mojego postu masz zamiar się odnieść?


Ostatnio edytowano Pt lut 22, 2019 12:27 przez Anonim (konto usunięte), łącznie edytowano 1 raz



Pt lut 22, 2019 12:18

Dołączył(a): Wt lis 07, 2017 15:14
Posty: 415
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
Małgosiaa napisał(a):
A co przeszkadza wszechmocy Bożej, aby być jednocześnie duchem i się wcielić? Wszak Bóg to Ojcies, Syn i Duch Święty, czyli Trójca Święta to Bóg
Tak skonfigurowanej formuły próżno szukać w PŚ. W NT znajdziemy teksty, które pozycjonują Ojca i Syna odmiennie. Do takiego pakietu, należy zaliczyć:1 Kor 8:4,5, Ef 4:5, 1Kor11:3, J 14:28, 1Tym 2:5 itp. Wyraźnie widać, że tam gdzie Syn jest nazywany "Panem", Ojciec jest "Bogiem", natomiast określenia "większy" i "głowa" wskazują na prymat Ojca. Oczywiście warto tutaj nadmienić, że Chrystus otrzymał również tytuł "Bóga", ale konotacja tego pojęcia ma węższe odniesienia niż w przypadku Ojca. Podobne nazewnictwo zastosowano w przypadku Mojżesza oraz innych podmiotów z PŚ.
Cytuj:
zapomniałeś jeszcze o Duchu Świętym, który też jest Bogiem :P Jeden Bóg, ale trzy osoby Boskie. Te trzy osoby Boskie są jednym Bogiem.
Tu św. Paweł podkreśla czlowieczeństwo Jezusa, a o Jego Bóstwu mówi w 1Kor 8,6; Kol 1,15-20; Hbr 1,2. Zaprzecza sam sobie (św. Paweł)? Takie wybiórcze czytanie, jakie prezentujesz prowadzi do absurdów.
Jeżeli każda z osób jest Bogiem, to mamy de facto trzy osoby Boskie ( czyli trzech Bogów) Chcąc wyeliminować ten paradoks, stworzono nowy termin "Tròjjedyny", który rzekomo "uzasadnia" nazywanie trzech bytów jednym Bogiem. Formuły z takim bagażem filozoficznych odniesień nie mają zbyt wiele punktów stycznych z NT. I zgadzam się co do tego, że fragmenty które podałaś traktują o Bóstwie Chrystusa, ale należy je czytać przez pryzmat wersów, które bezpośrednio pozycjonują Syna względem Ojca. Po wtóre, gdyby status między nimi był taki sam, to nie istniałaby potrzeba używania tak sformalizowanego garnituru pojęć i znaczeń jaki funkcjonuje w Katechiźmie.
Cytuj:
Najwyraźniej czytanie Biblii w całości rodzi ogromne problemy u ŚJ, skoro wyrywają pojedyncze zdania z kontekstu całej księgi (ST i NT)
Całościowe czytanie Biblii jest oczywiście bardzo istotne, natomiast problem ulokowany jest gdzie indziej. Chodzi o to, aby kryteria niezbędne do wydobycia sensu Pisma, były zwyczajnie transparentne. Pozwalałoby to wyeliminować potrzebę używania tak sformalizowanego i technicznego klucza językowego, na którym bazuje katechizm.Ten specjalistyczny kod jest niezwykle trudny do zrozumienia dla przeciętnego odbiorcy. Na tym podłożu ukonstytuowana została koncepcja "tajemnicy wiary" pełniąca funkcję "zasłony", której głównym celem jest odpieranie wszelakiej krytyki. Nie ma wątpliwości, że tego typu okulary powodują wrażenie enigmatyczności, ale wprawne oko z pewnością zauważy w czym rzecz.


Pt lut 22, 2019 12:23
Zobacz profil
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
Paulito napisał(a):
zefciu napisał(a):
Paulito napisał(a):
No popatrz, tym samym boskim tytułem został określony Mojżesz. I co teraz? Dalej szukać?
Nie tym samym. Mojżesz nie jest „Ja Jestem”. Mojżesz jest bogiem tylko dla faraona.
W sensie ścisłym pełne imię (znaczenie) Boga (Jahwe) brzmi: "Jestem który jestem"/ "Będę kim Będę" zależnie od przekładu. W żadnej mowie Jezus nie przedstawia się w ten sposób.Tak więc próba przetransferowania na Jezusa "tego imienia" jest bezzasadna. Natomiast tytuł "Bóg" może być przynależny, innym bytom, jak w Psalmie 82 (Jana 10:35).Jest wielu którzy zwą się "bogami", ale jest tylko Jeden prawdziwy i najwyższy Bóg, Ojciec Jezusa Chrystusa (Jana 17:3, Tym 2:5, Ef 4:6).

Jestem, który jestem, a Ja jestem to rzeczywiście horrendalna różnica.


Pt lut 22, 2019 12:28

Dołączył(a): Wt lis 07, 2017 15:14
Posty: 415
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
Quinque napisał(a):
No tak wcześni chrześcijanie np. Św. Ignacy z Antiochii(uczeń św. Jakuba, i człowiek który dobrze znał św. Piotra) mylił się w tym że wierzył w bóstwo Jezusa. Za to Świadkowie Jehowy kilkanaście wieków później mają rację
Jest wiele obecnie denominacji antytrynitarnych. W przeszłości również funkcjonowały. W ostatnim poście zawarłem kilka istotnych informacji, które zawierają odpowiedź na Twoje pytanie.


Pt lut 22, 2019 12:32
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lis 07, 2017 15:14
Posty: 415
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
Alus napisał(a):
Jestem, który jestem, a Ja jestem to rzeczywiście horrendalna różnica.
A Będę kim będę? Jeżeli ktoś twierdzi, że Jezus identyfikuje sie jako Jahwe (Jestem który jestem), to niech będzie konsekwentny i wskaże taki dowód.


Pt lut 22, 2019 12:49
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lis 07, 2017 15:14
Posty: 415
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
W komentarzu Pardes Lauder do wersu Wyj 3:14 czytamy: Będę tym, kim zechcę być"( Ehje, dosł "będę" w czasie przyszłym).Oznajmujac nie "Jestem", lecz "będę", to znaczy posługując się kategorią przyszłości, która jest całkowicie zależna od Jego woli, proklamuje wyjątkową żydowską koncepcję Boga, całkowicie nową koncepcję , która ma się stać znana ludzkości dzięki uwolnieniu Żydów z Egiptu i która ostatecznie przyniesie zbawienie całemu światu" (Tora Pardes Lauder ks Szemot str 22). Tak więc argument z Tożsamością Jezusa jako "Jestem" całkowicie upada.


Pt lut 22, 2019 13:16
Zobacz profil
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
Paulito napisał(a):
Alus napisał(a):
Jestem, który jestem, a Ja jestem to rzeczywiście horrendalna różnica.
A Będę kim będę? Jeżeli ktoś twierdzi, że Jezus identyfikuje sie jako Jahwe (Jestem który jestem), to niech będzie konsekwentny i wskaże taki dowód.

Zasadniczy dowód - zmartwychwstanie.


Pt lut 22, 2019 15:22
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
Paulito napisał(a):
Quinque napisał(a):
No tak wcześni chrześcijanie np. Św. Ignacy z Antiochii(uczeń św. Jakuba, i człowiek który dobrze znał św. Piotra) mylił się w tym że wierzył w bóstwo Jezusa. Za to Świadkowie Jehowy kilkanaście wieków później mają rację
Jest wiele obecnie denominacji antytrynitarnych. W przeszłości również funkcjonowały. W ostatnim poście zawarłem kilka istotnych informacji, które zawierają odpowiedź na Twoje pytanie.



Mnie nie interesują żadne sekty i inne denominacje powstałe po XVI wieku. Mnie interesuje to co przekazali apostołowie swoim następcom, w Kościele Chrystusa


Pt lut 22, 2019 16:44

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
No cóż, nie spodziewałem się przekonać Biblią akurat Ciebie Paulito - wszak dla Świadków Jehowy nie ona jest najważniejsza ani najskuteczniejsza, i czytając ją bez ich publikacji można wpaść w błędy:
"(...) stwierdzamy, że ludzie nie tylko nie potrafią dostrzec boskiego planu studiując samą Biblię, lecz widzimy także, że jeżeli ktokolwiek odłoży 'Studia biblijne' nawet jeśli dotychczas używał ich i dobrze je poznał, nawet jeżeli czytał je przez dziesięć lat - jeżeli odłoży je na bok i zignoruje je i wróci do samej Biblii, to choćby rozumiał Biblię przez te dziesięć lat, nasze doświadczenie pokazuje, że w ciągu dwóch lat pogrąży się w ciemnościach . Z drugiej strony, gdyby tylko czytał 'Studia biblijne' z podanymi w nich tekstami Biblii i nie przeczytał ani jednej strony Biblii jako takiej, pod koniec dwóch lat będzie w światłości, ponieważ będzie miał światłość Pisma". ("Strażnica" 15 września 1910 wyd. ang)

To jest niestety częsta przypadłość: w deklaracjach to "Pismo, Pismo" (a nawet "tylko Pismo") a jak coś jest wyraźnie i jednoznacznie napisane w Piśmie, ale nie zgadza się z tym co mówi "Ciało Kierownicze" to przestaje być ważne.

Po co mam z Tobą dyskutować, skoro jednoznaczne i wyraźne świadectwo Biblii Cię nie przekonuje? "Strażnicą" mam Cię przekonywać? ;)

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


So lut 23, 2019 9:27
Zobacz profil WWW
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
No ale przecież tak się z wszystkimi protestantami. Cieszy jedynie to ze część anglikanów w 2009 roku wróciła po rozum do głowy


So lut 23, 2019 20:58

Dołączył(a): Wt lis 07, 2017 15:14
Posty: 415
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
Marek Piotrowski napisał(a):
Po co mam z Tobą dyskutować, skoro jednoznaczne i wyraźne świadectwo Biblii Cię nie przekonuje?
Wprost przeciwnie. Twoja jednoznacznie wyraźna interpretacja Biblii przekonuje mnie, że jesteś niezwykle sprawnym egzegetą :-)


N lut 24, 2019 15:11
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn cze 25, 2018 15:08
Posty: 124
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
Alus napisał(a):
Paulito napisał(a):
Alus napisał(a):
Jestem, który jestem, a Ja jestem to rzeczywiście horrendalna różnica.
A Będę kim będę? Jeżeli ktoś twierdzi, że Jezus identyfikuje sie jako Jahwe (Jestem który jestem), to niech będzie konsekwentny i wskaże taki dowód.

Zasadniczy dowód - zmartwychwstanie.

Czy to, że Jezus został wskrzeszony dowodzi, że jego wypowiedź "Ja jestem", jest nawiązaniem do znaczenia imienia JHWH? W jaki sposób?


Wt lut 26, 2019 18:07
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat?
Jezus nie został wskrzeszony, ale zmartywychwstał "własnymi siłami".

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Wt lut 26, 2019 18:28
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 1678 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109 ... 112  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL