Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr kwi 24, 2024 18:22



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 125 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 9  Następna strona
 Dlaczego Chrystus nie zna daty końca świata? 
Autor Wiadomość
Post Re: Dlaczego Chrystus nie zna daty końca świata?
@janek2124
Proszę się zapoznać z informacją dotyczącą zasad dyskusji w dziale Prawdy wiary.


Cz sty 10, 2013 10:00

Dołączył(a): Śr sty 11, 2012 19:17
Posty: 1188
Post Re: Dlaczego Chrystus nie zna daty końca świata?
humalog napisał(a):

Wniosek błędny.
To, że "ogołocił samego siebie i przyjął postac sługi", nie oznacza wcale, ze w jakimś procencie przestał być Bogiem.

To inaczej.
Jeżeli twierdzisz że Syn będac na ziemi nie posiadał w pełni tych atrybutów co Ojciec ( wszechwiedza i wszechmoc) to w takim razie używasz w stosunku do Syna pojęcia "Bóg"w innym znaczeniu niż do Ojca.W ten sposób tworzysz nierówność w wyżej wymienionym sensie,między Ojcem a Synem.


Cz sty 10, 2013 13:14
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego Chrystus nie zna daty końca świata?
Może najpierw wyjaśnię, że to co teraz napiszę to jest moj sposób pojmowania. Nie jestem teologiem, ani tez filozofem i nie mam zamiaru wikłać sie w dyskusje akademickie w tym temacie.

No więc....

Przede wszystkim to jest "Tajemnica Wcielenia". Bóg który jest Wszechmocny i Wszechobecny wcielając się, stając się człowiekiem sam sobie nałożył pewne ograniczenia. Jezus jako człowiek nie był wszechobecny, gdyz ograniczył siebie do możliwości człowieka - czyli mógł być obecny tylko w jednym miejscu jednocześnie.
W ten sam sposób ograniczył też swoją wiedzę....czyli w momencie gdy Go pytano nie wiedział, a równocześnie mógł wiedzieć gdyby chciał, ale nie chciał bo sam siebie ograniczył....no i kółko się zamyka.
Wiem, że to dosyć dziwaczne tłumaczenie, ale zaznaczam, że moje prywatne.
No i druga ważniejsza sprawa jest taka, że....nikt nie potrafi wyjasnić Tajemnicy Wcielenia. Tęgie głowy od dwóch tysiecy lat sie nad tym głowią, a nie słyszałem by ktos podał jednoznaczne i nie budzące watpliwości wyjasnienie.....wszystko to tylko dywagacje.


A ty chcesz bym ja ci odpowiedział....no nie rób sobie jaj :D


Cz sty 10, 2013 13:36

Dołączył(a): Śr sty 11, 2012 19:17
Posty: 1188
Post Re: Dlaczego Chrystus nie zna daty końca świata?
humalog napisał(a):

Przede wszystkim to jest "Tajemnica Wcielenia". Bóg który jest Wszechmocny i Wszechobecny wcielając się, stając się człowiekiem sam sobie nałożył pewne ograniczenia.

Cytuj:
wszystko to tylko dywagacje.

Tez bym to w ten sposób okreslił :)


Cz sty 10, 2013 15:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 21, 2011 22:52
Posty: 1365
Post Re: Dlaczego Chrystus nie zna daty końca świata?
humalog napisał(a):
W ten sam sposób ograniczył też swoją wiedzę....czyli w momencie gdy Go pytano nie wiedział, a równocześnie mógł wiedzieć gdyby chciał, ale nie chciał bo sam siebie ograniczył....no i kółko się zamyka.


No a Duch Św? Ani Syn Człowieczy, ani Duch Św. - tylko Ojciec wie...

_________________
"Przechowujemy zaś ten skarb w naczyniach glinianych, aby z Boga była owa przeogromna moc, a nie z nas"
(2 Kor 4)


Cz sty 10, 2013 21:39
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego Chrystus nie zna daty końca świata?
Qwerty2011 napisał(a):
humalog napisał(a):
W ten sam sposób ograniczył też swoją wiedzę....czyli w momencie gdy Go pytano nie wiedział, a równocześnie mógł wiedzieć gdyby chciał, ale nie chciał bo sam siebie ograniczył....no i kółko się zamyka.


No a Duch Św? Ani Syn Człowieczy, ani Duch Św. - tylko Ojciec wie...


Bóg Ojciec i Duch Swięty to ta sama Osoba.....Z całej Trójcy Sw. jedynie Syn sie "zubożył".
Poza tym w cytowanym fragmencie jest tylko o "niewiedzy" Syna (Jak dla mnie niewiedzy zamierzonej) no i oczywistej niewiedzy aniołów.


Cz sty 10, 2013 23:04

Dołączył(a): Śr sty 11, 2012 19:17
Posty: 1188
Post Re: Dlaczego Chrystus nie zna daty końca świata?
humalog napisał(a):

Bóg Ojciec i Duch Swięty to ta sama Osoba.....Z całej Trójcy Sw. jedynie Syn sie "zubożył".
Poza tym w cytowanym fragmencie jest tylko o "niewiedzy" Syna (Jak dla mnie niewiedzy zamierzonej) no i oczywistej niewiedzy aniołów.


Cytuj:

KKK 266 "Fides autem catholica haec est, ut unum Deum in Trinitate, et Trinitatem in unitate veneremur, neque confundentes personas, neque substantiam separantes: alia est enim persona Patris, alia Filii, alia Spiritus Sancti; sed Patris et Filii et Spiritus Sancti una est divinitas, aequalis gloria, coaeterna maiestas" – "Wiara katolicka polega na tym, abyśmy czcili jednego Boga w Trójcy, a Trójcę w jedności, nie mieszając Osób ani nie rozdzielając substancji: inna jest bowiem Osoba Ojca, inna Syna, inna Ducha Świętego; lecz jedno jest Bóstwo, równa chwała, współwieczny majestat Ojca i Syna, i Ducha Świętego" (Symbol Quicumque: DS 75).

Z tej definicji jasno wynika że Bóg Ojciec i Duch Święty to nie ta sama osoba.
Mat 24:36
Jak wynika z tego fragmentu wiedzą "o dniu owym"dysponuje TYLKO Ojciec.
Jeżeli Duch i Ojciec to nie ta sama osoba,a tak wynika z definicji,to werset ten wyklucza z"wiedzy"Ducha Świętego.


Pt sty 11, 2013 8:21
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego Chrystus nie zna daty końca świata?
Hosi

Łapiesz mnie za słówka, a przecież wyraźnie napisałęm, że "uczonym teologiem" nie jestem.

Pisząc "jedna osoba" miałem na mysli Bóg w Trójcy Jedyny, gdyz jak sam możesz zauważyc w podanym przez siebie cytacie:
Cytuj:
lecz jedno jest Bóstwo, równa chwała, współwieczny majestat Ojca i Syna, i Ducha Świętego


Teraz załapałes?


Pt sty 11, 2013 9:41

Dołączył(a): Śr sty 11, 2012 19:17
Posty: 1188
Post Re: Dlaczego Chrystus nie zna daty końca świata?
humalog napisał(a):
Hosi

Łapiesz mnie za słówka, a przecież wyraźnie napisałęm, że "uczonym teologiem" nie jestem.

No chyba jesteś"uczonym teologiem",jeżeli z prostego stwierdzenia Jezusa że czegoś "nie wie"konstruujesz poniższe zdanie:
Cytuj:
W ten sam sposób ograniczył też swoją wiedzę....czyli w momencie gdy Go pytano nie wiedział, a równocześnie mógł wiedzieć gdyby chciał, ale nie chciał bo sam siebie ograniczył....no i kółko się zamyka.

Po co gmatwać tak proste i jasne wypowiedzi Jezusa jak ta z Mat 24?


Pt sty 11, 2013 10:16
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego Chrystus nie zna daty końca świata?
Nie ja jestem "konstruktorem" tego zdania.....ja tylko uprościłem to co wyczytałem w róznych powaznych artykułach. Skompensowałem i uprościłem tak jak to zrozumiałem.
Co nie omieszkałem zaznaczyć - że to moje uwagi i przemyslenia i nie wiem czy sie nie mylę.

Na razie nikt mi kontry nie dał i nie stwierdził zbytnich odchyleń.

No bo to co ty piszesz tego nie można podciągnąć pod uswiadamianie mi, ze bładzę.


Pt sty 11, 2013 10:37

Dołączył(a): Śr sty 11, 2012 19:17
Posty: 1188
Post Re: Dlaczego Chrystus nie zna daty końca świata?
humalog napisał(a):

No bo to co ty piszesz tego nie można podciągnąć pod uswiadamianie mi, ze bładzę.

Wykazałem wczesniej niespójność "nie twojej"argumentacji poprzez poniższy tekst:
Cytuj:

To inaczej.
Jeżeli twierdzisz że Syn będac na ziemi nie posiadał w pełni tych atrybutów co Ojciec ( wszechwiedza i wszechmoc) to w takim razie używasz w stosunku do Syna pojęcia "Bóg"w innym znaczeniu niż do Ojca.W ten sposób tworzysz nierówność w wyżej wymienionym sensie,między Ojcem a Synem.

Ty stwierdziłeś:
Cytuj:
Może najpierw wyjaśnię, że to co teraz napiszę to jest moj sposób pojmowania. Nie jestem teologiem, ani tez filozofem i nie mam zamiaru wikłać sie w dyskusje akademickie w tym temacie.

oraz:
Cytuj:

Przede wszystkim to jest "Tajemnica Wcielenia". Bóg który jest Wszechmocny i Wszechobecny wcielając się, stając się człowiekiem sam sobie nałożył pewne ograniczenia.


Cytuj:
nikt nie potrafi wyjasnić Tajemnicy Wcielenia. Tęgie głowy od dwóch tysiecy lat sie nad tym głowią, a nie słyszałem by ktos podał jednoznaczne i nie budzące watpliwości wyjasnienie....


Przy takiej "argumentacji"nikt nigdy ci nie wykaże że błądzisz ponieważ z góry zakładasz że "tajemnica wcielenia"(Bóg-człowiek)jest jedyną możliwością egzegetyczną.Mylę się?


Pt sty 11, 2013 11:25
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego Chrystus nie zna daty końca świata?
Cytuj:
Przy takiej "argumentacji"nikt nigdy ci nie wykaże że błądzisz ponieważ z góry zakładasz że "tajemnica wcielenia"(Bóg-człowiek)jest jedyną możliwością egzegetyczną.Mylę się?


Nie, nie mylisz sie gdyz z samego założenia "Tajemnica" jest pojęciem niewyjaśnialnym, dopóki "własciciel" jej sam nie ujawni.


Pt sty 11, 2013 12:25

Dołączył(a): Śr sty 11, 2012 19:17
Posty: 1188
Post Re: Dlaczego Chrystus nie zna daty końca świata?
humalog napisał(a):

Nie, nie mylisz sie gdyz z samego założenia "Tajemnica" jest pojęciem niewyjaśnialnym, dopóki "własciciel" jej sam nie ujawni.

Zgadza się.
Ale co konkretnie masz tutaj na mysli w kontekscie omawianego tematu?


Pt sty 11, 2013 15:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sty 13, 2013 14:44
Posty: 4
Post Re: Dlaczego Chrystus nie zna daty końca świata?
nie można uznać, że 'wie ale nie powie'?

_________________
startup wiecie coś o tym?


N sty 13, 2013 14:52
Zobacz profil

Dołączył(a): N sty 06, 2013 21:34
Posty: 3
Post Re: Dlaczego Chrystus nie zna daty końca świata?
Moim zdaniem Chrystus nie wiedział bo sam "Ojciec" może tą datę zmienić bo jest bardzo wyrozumiały i w zależności jak ludzkość będzie dalej postępowała to ta data może się zmienić.

_________________
[url=http://www.best-media.pl]piekarnik do zabudowy[/url] powinien być w każdym domu


Pn sty 14, 2013 23:20
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 125 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 9  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL