Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 20:53



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 125 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Następna strona
 Dlaczego Chrystus nie zna daty końca świata? 
Autor Wiadomość
Post Re: Dlaczego Chrystus nie zna daty końca świata?
Cytuj:
"Prawdziwe Wcielenie wiązało się z taką niepełną wiedzą. Jezus celowo tymczasowo zrezygnował z korzystania ze swej wszechwiedzy, wiązało się to z faktem, że stał się istotą ludzką”

W świetle powyższych faktów wypada stwierdzić, że niewiedza Jezusa na temat terminu paruzji wcale nie przeczy Jego Boskości, ale wyraża prawdę, że „istniejąc w postaci Bożej, nie skorzystał ze sposobności, aby na równi być z Bogiem, lecz ogołocił samego siebie, („umniejszył samego siebie”, PE; „wyniszczył samego siebie”, Nowy Testament z greki, ks. Dąbrowskiego) przyjąwszy postać sługi, stawszy się podobnym do ludzi” (Filipian 2:6, 7, BT). „Znacie przecież łaskę Pana naszego Jezusa Chrystusa, który będąc bogaty, dla was stał się ubogim, aby was ubóstwem swoim ubogacić” (2 Koryntian 8:9, BT).

Zgodnie z powyższymi wersetami Syn Boży ogołocił samego siebie, zubożył siebie, gdyż w czasie swego życia na ziemi nie korzystał w pełni z pewnych atrybutów Boskich, takich jak wszechwiedza.

Czy w powyższych wyjaśnieniach nie pobrzmiewa koncepcja cimcum - wycofania, samoograniczenia Boga, pochodząca z kabalistycznego judaizmu?


So sty 05, 2013 12:48
Post Re: Dlaczego Chrystus nie zna daty końca świata?
Cytuj:
Podaj jeszcze raz, nie chce mi się wszystkiego wertować.


Lenistwo nie usprawiedliwia pozostawania w niewiedzy....a ja lenistwa nie popieram.


So sty 05, 2013 14:51
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 21, 2011 22:52
Posty: 1365
Post Re: Dlaczego Chrystus nie zna daty końca świata?
medieval_man napisał(a):
Zgodnie z powyższymi wersetami Syn Boży ogołocił samego siebie, zubożył siebie, gdyż w czasie swego życia na ziemi nie korzystał w pełni z pewnych atrybutów Boskich, takich jak wszechwiedza.

Dla równowagi musimy tu dodać, że przy wielu okazjach Jezus wykazywał się nadzwyczajną, nadprzyrodzoną wiedzą (Jana 2:24, 25; 6:64; Mateusza 17:27; Łukasza 6:8). Korzystał z niej jednak tylko do pewnego stopnia, o czym mówi nasz werset.


Jeśli to było samoograniczenie na czas pobytu Jezusa na ziemi, to czy teraz Chrystus zna datę końca świata?

_________________
"Przechowujemy zaś ten skarb w naczyniach glinianych, aby z Boga była owa przeogromna moc, a nie z nas"
(2 Kor 4)


N sty 06, 2013 10:27
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Dlaczego Chrystus nie zna daty końca świata?
A czy Syn Boży przebywa teraz w niebie z ciałem czy bez ciała?
Czy ma w niebie naturę Bożą, czy ludzkę, czy dwie natury: Bożą i ludzką?

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


N sty 06, 2013 14:53
Zobacz profil WWW
Post Re: Dlaczego Chrystus nie zna daty końca świata?
medieval_man napisał(a):
A czy Syn Boży przebywa teraz w niebie z ciałem czy bez ciała?
Chrystus posiada ciało, w końcu dokonał wcielenia z permanentnym skutkiem. Po zmartwychwstaniu na końcu czasów każdy święty w niebie też będzie miał ciało.
medieval_man napisał(a):
Czy ma w niebie naturę Bożą, czy ludzkę, czy dwie natury: Bożą i ludzką?
Pan Jezus nie przestał być ani Bogiem, ani człowiekiem, zachował więc dwie natury.


N sty 06, 2013 16:44

Dołączył(a): Cz gru 20, 2012 0:39
Posty: 301
Post Re: Dlaczego Chrystus nie zna daty końca świata?
humalog napisał(a):
Cytuj:
Podaj jeszcze raz, nie chce mi się wszystkiego wertować.


Lenistwo nie usprawiedliwia pozostawania w niewiedzy....a ja lenistwa nie popieram.


To nie jest lenistwo, a ty jak widać masz bardzo dużo czasu. To może chociaż nadawaj tytuły swoim elaboratom, ponieważ bardzo niechlujnie prowadzisz swoje dyskusje.


N sty 06, 2013 21:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 21, 2011 22:52
Posty: 1365
Post Re: Dlaczego Chrystus nie zna daty końca świata?
Qwerty2011 napisał(a):
czy teraz Chrystus zna datę końca świata?


Oto sytuacja opisana w Dziejach Apostolskich (1):

Cytuj:
1 Pierwszą Księgę2 napisałem, Teofilu2, o wszystkim, co Jezus czynił i czego nauczał od początku 2 aż do dnia, w którym udzielił przez Ducha Świętego3 poleceń Apostołom, których sobie wybrał, a potem został wzięty do nieba. 3 Im też po swojej męce dał wiele dowodów, że żyje: ukazywał się im przez czterdzieści dni i mówił o królestwie Bożym. 4 A podczas wspólnego posiłku4 kazał im nie odchodzić z Jerozolimy, ale oczekiwać obietnicy Ojca:
«Słyszeliście o niej ode Mnie - [mówił] - 5 Jan chrzcił wodą, ale wy wkrótce zostaniecie ochrzczeni5 Duchem Świętym». 6 Zapytywali Go zebrani: «Panie, czy w tym czasie przywrócisz królestwo Izraela?» 7 Odpowiedział im: «Nie wasza to rzecz znać czasy i chwile, które Ojciec ustalił swoją władzą, 8 ale gdy Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami6 w Jerozolimie i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziemi».


Tutaj wyraźnie Jezus zaznacza, że To Bóg wyznacza swoją władzą "daty" (czasy i chwile). Czyli tutaj zgodnie z tym, co twierdzi Mariel i WIST - swoisty "podział" zadań w Trójcy.

_________________
"Przechowujemy zaś ten skarb w naczyniach glinianych, aby z Boga była owa przeogromna moc, a nie z nas"
(2 Kor 4)


N sty 06, 2013 22:40
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego Chrystus nie zna daty końca świata?
Qwerty

Skoro Trójca Swieta jest jednoscia to nie ma tam podziału wiedzy, a co najwyżej zadań, a i to tylko w ludzkim pojęciu.
To jest Jeden Bóg w Trzech Osobach. Ustalił Ojciec, a wiec cała Trójca i co najważniejsze "Nie wasza to rzecz znać czasy i chwile".

Kosciół uczy o niepojetej tajemnicy jaka jest Bóg w Trójcy Jedyny.
Tak więc nigdy nie dojdziemy do konkretnych wniosków i niepodważalnych tez w tym wzgledzie.....bo tego nigdy nie pojmiemy.

Pisząc "nigdy" mam na mysli nasze doczesne zycie. Jak bedzie TAM to sie dowiemy POTEM :)


N sty 06, 2013 23:24
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 21, 2011 22:52
Posty: 1365
Post Re: Dlaczego Chrystus nie zna daty końca świata?
humalog napisał(a):
Kosciół uczy o niepojetej tajemnicy jaka jest Bóg w Trójcy Jedyny.
Tak więc nigdy nie dojdziemy do konkretnych wniosków i niepodważalnych tez w tym wzgledzie.....bo tego nigdy nie pojmiemy.

To prawda, ale przynajmniej intuicyjnie możemy wyczuć jaka jest Trójca. A na jej poznanie mamy całą wieczność. :-D

_________________
"Przechowujemy zaś ten skarb w naczyniach glinianych, aby z Boga była owa przeogromna moc, a nie z nas"
(2 Kor 4)


Pn sty 07, 2013 21:57
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego Chrystus nie zna daty końca świata?
No to coś jeszcze o "niewiedzy" Jezusa:
Cytuj:
Gdy więc Jezus ujrzał jak płakała ona i Żydzi, którzy razem z nią przyszli, wzruszył się w duchu, rozrzewnił i zapytał: «Gdzieście go położyli?» J 11, 33


Cytuj:
Jezus odpowiedział: «Czy to mówisz od siebie, czy też inni powiedzieli ci o Mnie?» J 18, 34


Jako Człowiek musiał więc zadawać pytania, czyli wszystkiego w danym momencie nie wiedział.
Dlaczego?
Moze to tu jest odpowiedź :

Cytuj:
On, istniejąc w postaci Bożej,
nie skorzystał ze sposobności,
aby na równi być z Bogiem,
lecz ogołocił samego siebie,
przyjąwszy postać sługi,
stawszy się podobnym do ludzi.
A w zewnętrznym przejawie, uznany za człowieka, (Flp 2, 6-7 )


oraz:
Cytuj:
Znacie przecież łaskę Pana naszego Jezusa Chrystusa, który będąc bogaty, dla was stał się ubogim, aby was ubóstwem swoim ubogacić (2Kor 8, 9 )


Mozna więc dojśc do wniosku, że Jezus przebywając na ziemie sam dobrowolnie wyzbył sie części wszechwiedzy, a i wszechmocy.
No bo przecież nie rozmnażał chleba przy każdym posiłku tylko jako ciesla pracował na niego jak każdy człowiek. Nie chodził nagminnie po wodzie, tylko jak każdy smiertelnik korzystał z łodzi...itd, itp.
Tak samo też dla dobra człowieka "Postanowił" nie wiedziec o "owym dniu, ani godzinie" i najwyraźniej ta własnie wiedza nie wchodziła w zakres Objawienia.

Krótko mówiąc. Wraca to co napisałem wcześniej - Nie chciał ludziom tej daty oznajmić.


Pn sty 07, 2013 22:40
Post Re: Dlaczego Chrystus nie zna daty końca świata?
Jezus nie podawał się za Boga. Później urósł do rangi Boga.
Cytuj:
Kiedy już wybierał się w drogę, przybiegł ktoś i padając przed Nim na kolana, pytał Go: "Nauczycielu dobry, co mam zrobić, aby stać się dziedzicem życia wiecznego?" 18 Jezus mu odpowiedział: "Dlaczego nazywasz mnie dobrym? Nikt dobry, tylko jeden Bóg. Mk 10.17


Śr sty 09, 2013 21:11
Post Re: Dlaczego Chrystus nie zna daty końca świata?
janek2124 napisał(a):
Jezus nie podawał się za Boga. Później urósł do rangi Boga.
Cytuj:
Kiedy już wybierał się w drogę, przybiegł ktoś i padając przed Nim na kolana, pytał Go: "Nauczycielu dobry, co mam zrobić, aby stać się dziedzicem życia wiecznego?" 18 Jezus mu odpowiedział: "Dlaczego nazywasz mnie dobrym? Nikt dobry, tylko jeden Bóg. Mk 10.17


janek

Przeczytaj post wyzej, a szczególnie zacytowany fragment Flp 2, 6-7. Tam masz jasno wytłumaczone jak było naprawdę....no i nie tak jak ty to piszesz.


Cz sty 10, 2013 7:39

Dołączył(a): Wt paź 09, 2012 12:00
Posty: 55
Post Re: Dlaczego Chrystus nie zna daty końca świata?
Z tego co wiem i gdzieś czytałam to tylko Bóg stworzyciel ziemi wie kiedy nastąpi koniec.


Cz sty 10, 2013 8:21
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sty 11, 2012 19:17
Posty: 1188
Post Re: Dlaczego Chrystus nie zna daty końca świata?
humalog napisał(a):

Mozna więc dojśc do wniosku, że Jezus przebywając na ziemie sam dobrowolnie wyzbył sie części wszechwiedzy, a i wszechmocy.

Czyli dobrowolnie wyzbył się częsci swojego Bóstwa.
Wniosek:Był tylko po częsci Bogiem na ziemi.Czy tak?


Cz sty 10, 2013 8:30
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego Chrystus nie zna daty końca świata?
Hosi napisał(a):
humalog napisał(a):

Mozna więc dojśc do wniosku, że Jezus przebywając na ziemie sam dobrowolnie wyzbył sie części wszechwiedzy, a i wszechmocy.

Czyli dobrowolnie wyzbył się częsci swojego Bóstwa.
Wniosek:Był tylko po częsci Bogiem na ziemi.Czy tak?


Wniosek błędny.
To, że "ogołocił samego siebie i przyjął postac sługi", nie oznacza wcale, ze w jakimś procencie przestał być Bogiem.
Taki wniosek to efekt nadmiernej personifikacji Boga. Bóg to nie "staruszek, młodzieniec i gołąbek nad nimi".


Cz sty 10, 2013 9:19
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 125 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL