Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 6:51



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 125 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna strona
 Dlaczego Chrystus nie zna daty końca świata? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz gru 20, 2012 0:39
Posty: 301
Post Re: Dlaczego Chrystus nie zna daty końca świata?
WIST napisał(a):
Ludzkimi ograniczeniami tłumaczy się tą niewiedzę. Dla misji Jezusa nie była ona niezbędna.(....)


Ale przecież zanim podjął się tej misji, to według waszego zrozumienia stanowił w niebie jedną z trzech Osób wchodzących w skład Boga Wszechmogącego. O tak wielu rzeczach z czsu niebiańskiej egzystencji pamietał, a o dacie końca świata nie? Czy możesz podać mi jeden powód dlaczego by miał zapaść w tym przypadku na amnezję? Czyżby jego doskonały umysł nie był w stanie pomieścić tej informacji- na tym polegało to "ograniczenie"?

A i jeszcze jedna sprawa: dlaczego Jezus nie powiedział, że oprócz Boga Ojca o dacie końca świata wie jeszcze "Bóg Duch święty"? On też jest w jakimś stopniu ograniczony?


Pt sty 04, 2013 20:03
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz gru 20, 2012 0:39
Posty: 301
Post Re: Dlaczego Chrystus nie zna daty końca świata?
Cawilian napisał(a):
Może też być i tak, że definicja tego zdarzenia znajduje się całkowicie poza jakąkolwiek warstwą porozumienia, jaka mogłaby zaistnieć między ludźmi. Podobnie jak intuicyjnie możemy pojmować wieczność, ale nie jesteśmy w stanie tego komukolwiek przekazać.


Wiesz co to jest przykład ze złej analogii?


Pt sty 04, 2013 20:06
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz gru 20, 2012 0:39
Posty: 301
Post Re: Dlaczego Chrystus nie zna daty końca świata?
MARIEL napisał(a):
XI Synod w Toledo (675)
"Trzeba jednak wierzyć, że Syn został posłany nie tylko przez Ojca, lecz (także) przez
Ducha Świętego: ponieważ sam w Nim mówi przez proroka: „I teraz posłał mnie Pan i Jego
Duch" (por. Iz. 48, 16). (55) Został posłany także przez samego siebie, jak się przyjmuje:
dlatego że nie tylko wola, lecz (także) działanie całej Trójcy jest, jak się uznaje, nierozdzielne.
(56) Ten bowiem, który przed wiekami został nazwany Jednorodzonym, w czasie stał
się Pierworodnym: Jednorodzonym ze względu na substancję Bóstwa, Pierworodnym ze
względu na naturę przyjętego ciała."


No to sami sobie strzelili w kolana:)

---
Darwin się mylił. Życie zostało inteligentnie zaprojektowane.
http://bioslawek.wordpress.com/

Obrazek


Pt sty 04, 2013 20:09
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego Chrystus nie zna daty końca świata?
@Qwerty, jeśli interesowała Cię odpowiedź forumowiczów w duchu wiary katolickiej mogłabym przenieść Twój wątek do działu Prawd wiary. Pytam, bo nie jestem pewna czy świadomie wybrałeś ten akurat dział do publikacji swojego wątku(?) W razie potrzeby daj znać na priv.


Pt sty 04, 2013 20:14

Dołączył(a): Cz gru 20, 2012 0:39
Posty: 301
Post Re: Dlaczego Chrystus nie zna daty końca świata?
MARIEL napisał(a):
@Qwerty, jeśli interesowała Cię odpowiedź forumowiczów w duchu wiary katolickiej mogłabym przenieść Twój wątek do działu Prawd wiary. Pytam, bo nie jestem pewna czy świadomie wybrałeś ten akurat dział do publikacji swojego wątku(?) W razie potrzeby daj znać na priv.


Że się wtrącę, ale jeden z moich wątków o pokrewnej tematyce stamtąd przeniesiono tutaj. Moim zdaniem lepiej, jakby ta tematyka została w kupie:).


Pt sty 04, 2013 20:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 21, 2011 22:52
Posty: 1365
Post Re: Dlaczego Chrystus nie zna daty końca świata?
MARIEL napisał(a):
Tymczasem wiemy, że Jezus podkreśla gdy jakieś działania są "bardziej własne" dla danej osoby Trójcy,

W tej - obrazowo ujmując - kończynie Trójcy, akurat to działanie (stworzenie, działanie, zakończenie świata) jest w innym listku?

(Dz 1)
Cytuj:
7 Odpowiedział im: "Nie wasza to rzecz znać czasy i chwile, które Ojciec ustalił swoją władzą


humalog napisał(a):
Tak więc z cała pewnością nie chodzi o to, że Jezus "nie wie"....prędzej jestem gotów uwierzyć w to, że "nie chce powiedzieć" kiedy to nastąpi.

Jakoś zalatuje mi to nieszczerością i do Jezusa mi nie pasuje (udaje, że nie wie, żeby apostołowie nie zawracali mu głowy?)

WIST napisał(a):
Tak samo jego cechą jest ta mała niewiedza. On nie musi wiedzieć, bo ufa Ojcu.

Tutaj może być klucz do zrozumienia. W niektórych miejscach wiedza zmienia swoją "energię" i jest miłością (zaufaniem). Ta "energia" Trójcy jest więc niejednolita i po prostu przybiera różną postać w zależności od sytuacji i osoby (może być miłością, mądrością, wiedzą, sprawiedliwością, miłosierdziem itd.)
Uff... To na pewno jest nie do ogarnięcia... :)

_________________
"Przechowujemy zaś ten skarb w naczyniach glinianych, aby z Boga była owa przeogromna moc, a nie z nas"
(2 Kor 4)


Pt sty 04, 2013 23:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Dlaczego Chrystus nie zna daty końca świata?
Może w ten sposób Bóg ujawnia się jako ktoś zupełnie odmienny od nas, ktoś kto nie jest określony, ograniczony, lecz może być jaki chce. Nie musi całym sobą znać daty końca, bo to dla niego pikuś. To my się ciągle boimy, bo to nas dotyczy, a dla Niego znajomość i nieznajomość nie stanowi problemu. A może w ten sposób chce pokazać że to tak na prawdę nie istotne, kiedy będzie koniec. Mamy żyć jakby koniec był za chwilę, nie aby się uratować, ale aby żyć dobrze. Zamiast szukać bodźców do bycia dobrymi, może po prostu chodzi o to aby takimi być, bo taka jest nasza natura. Życie to nie może być transakcja z Bogiem, gdzie ja coś robię dla zysku.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Pt sty 04, 2013 23:32
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego Chrystus nie zna daty końca świata?
Qwerty2011 napisał(a):
humalog napisał(a):
Tak więc z cała pewnością nie chodzi o to, że Jezus "nie wie"....prędzej jestem gotów uwierzyć w to, że "nie chce powiedzieć" kiedy to nastąpi.

Jakoś zalatuje mi to nieszczerością i do Jezusa mi nie pasuje (udaje, że nie wie, żeby apostołowie nie zawracali mu głowy?)
Pan Jezus często "zalatuje nieszczerością", jest na to wiele przykładów, chociażby te:
1. Chrystus mówi: "jeżeli kogoś gorszy jego własna ręka, niech ją sobie odetnie", a jednak nie chciał zachęcać w ten sposób ludzi do samookaleczania się.
2. Chrystus mówi: "zburzcie tę świątynię, a ja w trzy dni ją odbuduję", mając na myśli siebie i swoje zmartwychwstanie.
3. Chrystus po zmartwychwstaniu ukazał się m. in. dwóm swoim uczniom, którzy zmierzali do Emaus i mimo iż wiedział, że Go nie rozpoznają, nie dał im do zrozumienia (od razu), że to On.
Z tego można wyciągnąć wniosek, że Pan Jezus zwykł mówić i robić rzeczy, które mają "drugie dno" (i, przy okazji, wydają się dziwne i złe).

PS W moim poprzednim poście napisałem zaimek "mu" z małej litery, pomimo że odnosił się on do Pana Boga. Drobny błąd...


So sty 05, 2013 0:22
Post Re: Dlaczego Chrystus nie zna daty końca świata?
Qwerty

Zgadzam sie MIXerem.
To z cała pewnościa nie nieszczerość co raczej niechęć do oznajmiania ludziom rzeczy, które byłyby dla nich wysoce szkodliwe.
Jesteśmy tylko ludzmi i są rzeczy dla nas niedostepne na czas życia na ziemi.
Mojżesz rozmawiając bezpośrednio z Bogiem nie mógł Go zobaczyć.
Bóg nigdy nie ukazał sie ludziom w całej Swojej okazałości.....mogłoby to nas zabić.
Jezus tez nie mówił wprost, ale posługiwał sie przypowieściami, omówieniami, przykładami.
Bóg zawsze bedzie dla nas Swiety, ale Niepojety ludzkim rozumem.

Tak samo wiedza o końcu świata jest dla nas niedostepna. Zresztą zawsze twierdziłem, ze koniec tego świata dla każdego z nas nastepuje w momencie śmierci.
No i my mamy ciągle "oczekiwać końca", byc cały czas gotowymi....a nie znając date, kłaśc na wszystko labe bo czasu dużo.
Zreszta źle sie wyraziłem.....my nie mamy oczekiwac "końca świata", ale "powtórnego przyjścia Jezusa w chwale". To niby to samo, ale znacznie sie różni. Koniec to.....koniec i nie ma nic. Powtórne przyjscie to początek lepszego świata i lepszego życia, ale oczywiście tylko dla tych, którzy na to zasłuża swoja gotowoscią, dla tych nieprzygotowanych to rzeczywiście może byc prawdziwy KONIEC.


So sty 05, 2013 9:55

Dołączył(a): Cz gru 20, 2012 0:39
Posty: 301
Post Re: Dlaczego Chrystus nie zna daty końca świata?
humalog napisał(a):
Qwerty

Zgadzam sie MIXerem.
To z cała pewnościa nie nieszczerość co raczej niechęć do oznajmiania ludziom rzeczy, które byłyby dla nich wysoce szkodliwe.
(....)


Dla Jezusa, który był "człowiekiem - Bogiem" też?


So sty 05, 2013 10:02
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego Chrystus nie zna daty końca świata?
Od tego momentu temat znajduje się w dziale Prawdy wiary. Proszę osoby wypowiadające się, które dotąd nie zapoznały się z regulaminem działu, aby zwróciły uwagę na specyfikę dz. Prawdy wiary.


So sty 05, 2013 10:06
Post Re: Dlaczego Chrystus nie zna daty końca świata?
bioslawek napisał(a):
humalog napisał(a):
Qwerty

Zgadzam sie MIXerem.
To z cała pewnościa nie nieszczerość co raczej niechęć do oznajmiania ludziom rzeczy, które byłyby dla nich wysoce szkodliwe.
(....)


Dla Jezusa, który był "człowiekiem - Bogiem" też?


Nie, gdyz to Jego powtóren przyjście będzie tym dniem i ta godziną.
Podałem zreszta przykład o owej "niewiedzy Bożej" na podstawie Sodomy i Gomory. Niewiedzy w ludzkim pojeciu, które to pojmowanie jest inne od Bozego. Tam tez Bóg "osobiscie udał sie" by potwierdzic pogłoski.
Czy to też znaczy, ze Bóg wszystkiego nie wie?


So sty 05, 2013 10:26
Post Re: Dlaczego Chrystus nie zna daty końca świata?
Qwerty2011 napisał(a):
MARIEL napisał(a):
Tymczasem wiemy, że Jezus podkreśla gdy jakieś działania są "bardziej własne" dla danej osoby Trójcy,

W tej - obrazowo ujmując - kończynie Trójcy, akurat to działanie (stworzenie, działanie, zakończenie świata) jest w innym listku?

Myślę, że można tak to przedstawić.


So sty 05, 2013 10:28

Dołączył(a): Cz gru 20, 2012 0:39
Posty: 301
Post Re: Dlaczego Chrystus nie zna daty końca świata?
MARIEL napisał(a):
Qwerty2011 napisał(a):
MARIEL napisał(a):
Tymczasem wiemy, że Jezus podkreśla gdy jakieś działania są "bardziej własne" dla danej osoby Trójcy,

W tej - obrazowo ujmując - kończynie Trójcy, akurat to działanie (stworzenie, działanie, zakończenie świata) jest w innym listku?

Myślę, że można tak to przedstawić.


Dużo ci nie trzeba informacji, żeby zrozumieć trudne sprawy.

humalog napisał(a):
bioslawek napisał(a):
humalog napisał(a):
Qwerty

Zgadzam sie MIXerem.
To z cała pewnościa nie nieszczerość co raczej niechęć do oznajmiania ludziom rzeczy, które byłyby dla nich wysoce szkodliwe.
(....)


Dla Jezusa, który był "człowiekiem - Bogiem" też?


Nie, gdyz to Jego powtóren przyjście będzie tym dniem i ta godziną.


No i w związku z tym?

Cytuj:
Podałem zreszta przykład o owej "niewiedzy Bożej" na podstawie Sodomy i Gomory. Niewiedzy w ludzkim pojeciu, które to pojmowanie jest inne od Bozego. Tam tez Bóg "osobiscie udał sie" by potwierdzic pogłoski.
Czy to też znaczy, ze Bóg wszystkiego nie wie?


Podaj jeszcze raz, nie chce mi się wszystkiego wertować.


So sty 05, 2013 11:23
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Dlaczego Chrystus nie zna daty końca świata?
http://www.teologia.protestanci.org/artykuly/art17.php
Cytuj:
Werset ten bywa przytaczany jako argument przeciw Boskości Chrystusa z tej racji, że Bóg Ojciec najwyraźniej ma według niego przewagę nad Jezusem w zakresie znajomości terminu Jego powrotu. Wartościowego komentarza na temat tego fragmentu dostarczył ceniony biblista katolicki, ks. Hugolin Langkammer: „Zdanie to nie koliduje wcale z ogólnym przeświadczeniem pierwotnego Kościoła o Boskiej naturze Jezusa i o Jego równości z Ojcem. Inaczej opuszczono by je. Akcent położony jest na ukrytym w planach zbawczych Boga terminie powtórnego przyjścia Jezusa i na Jego człowieczeństwie. Przemawia wprawdzie Syn Boży, który jednak przyjął naszą ludzką naturę i wziął także na siebie tę ››niewiedzę‹‹ o paruzji. Dlatego jest rzeczą daremną debatować na temat terminu paruzji; trzeba zwrócić uwagę na sam fakt jej nadejścia, a z racji niepewności i niewiedzy przyjąć postawę stałej czujności i czuwania” („Ewangelia według Św. Marka, tłumaczenie, wstęp i komentarz”, Redakcja Wydawnictw KUL, Lublin 1997, s. 121).

Myśl tę rozwinął Walter W. Wessel, który napisał, że „niewiedzę Jezusa na temat dnia lub godziny jego powrotu należy pojmować w oparciu o naukę Nowego Testamentu odnośnie Wcielenia. Prawdziwe Wcielenie wiązało się z taką niepełną wiedzą. Jezus celowo tymczasowo zrezygnował z korzystania ze swej wszechwiedzy, wiązało się to z faktem, że stał się istotą ludzką” („Zondervan NIV Bible Commentary”, tom 2, Zondervan, Grand Rapids, Michigan, USA, 1994, s. 190).

Jak zaznaczył dr Robert Morey, „doktryna o człowieczeństwie Jezusa Chrystusa oznacza, że miał On ograniczenia jak każdy śmiertelny człowiek [...] Był ››człowiekiem‹‹ w najpełniejszym znaczeniu tego słowa (Jana 8:40). [...] Musiał zadawać pytania, o to, gdzie się coś znajdowało (Jana 11:34), lub żeby uzyskać informację (Jana 18:34). Nie znał daty końca świata (Marka, 13:32)” - „The Trinity. Evidence and Issues”, World Bible Publishers, Inc., Iowa Falls, USA, s. 294.

W świetle powyższych faktów wypada stwierdzić, że niewiedza Jezusa na temat terminu paruzji wcale nie przeczy Jego Boskości, ale wyraża prawdę, że „istniejąc w postaci Bożej, nie skorzystał ze sposobności, aby na równi być z Bogiem, lecz ogołocił samego siebie, („umniejszył samego siebie”, PE; „wyniszczył samego siebie”, Nowy Testament z greki, ks. Dąbrowskiego) przyjąwszy postać sługi, stawszy się podobnym do ludzi” (Filipian 2:6, 7, BT). „Znacie przecież łaskę Pana naszego Jezusa Chrystusa, który będąc bogaty, dla was stał się ubogim, aby was ubóstwem swoim ubogacić” (2 Koryntian 8:9, BT).

Zgodnie z powyższymi wersetami Syn Boży ogołocił samego siebie, zubożył siebie, gdyż w czasie swego życia na ziemi nie korzystał w pełni z pewnych atrybutów Boskich, takich jak wszechwiedza.

Dla równowagi musimy tu dodać, że przy wielu okazjach Jezus wykazywał się nadzwyczajną, nadprzyrodzoną wiedzą (Jana 2:24, 25; 6:64; Mateusza 17:27; Łukasza 6:8). Korzystał z niej jednak tylko do pewnego stopnia, o czym mówi nasz werset.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


So sty 05, 2013 11:51
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 125 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL