Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 9:04



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 Nurtujące pytanie [Przykazanie: czcij ojca i matkę] 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt lis 01, 2011 8:14
Posty: 20
Post Nurtujące pytanie [Przykazanie: czcij ojca i matkę]
Mam kilka pytań dotyczących prawd wiary:
1. Trzecie przykazanie mówi, czcij ojca swego i matkę swoją, abyś długo żył na ziemi i dobrze Ci się powodziło" Teraz ma pytanie dotyczące tego przykazania
a) czczę ojca swego i matkę czyli mam gwarancję długiego życia tak? to znaczy ile 80, 90 100 lat?
b) co znaczy dobrze powodziło, że będę miał dobra duchowe czy materialne czy jak?
c) mój dziadek stracił ojca mając zaledwie 3 miesiące czyli nie miał szansy w pełni wypełnić tego przykazania więc jak się to ma do rzeczywistości ( żyje już dziadek 73 lata, a więc osoba która czci i ojca i matkę musi dożyc przynajmniej 100 lat zgadza się?
2. Niedawno zmarł mój kolega ( 26 lat), zostawił młodą żonę ( miałą ciężką sytuację rodzinną zanim się poznali) i 3 letnia córeczkę, a prawdopodobnie czcił ojca i matkę więc czemu zmarł? Zapraszam do dyskusji


N sty 20, 2013 1:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2012 21:23
Posty: 3341
Post Re: Nurtujące pytanie
Po uwzględnieniu patriarchalnej struktury biblijnego społeczeństwa i uśrednieniu wszystkich przypadków radę tę można sprowadzić do stwierdzenia: zgoda buduje, niezgoda rujnuje, szczególnie, jeśli nie zgadzasz się z władzą absolutną.

_________________
In my spirit lies my faith
Stronger than love and with me it will be
For always.

Orkiestra!


N sty 20, 2013 9:02
Zobacz profil
Post Re: Nurtujące pytanie
Jest takze inne wyjasnienie: jak ty czcisz i szanujesz swoich rodzicow, tak twoje dzieci beda czcic i szanowac ciebie, bo ty dajesz im przyklad. Przynajmniej w normalnych spoleczenstwach, gdzie rodzina byla podstawa przetrwania.

Bez szacunku i opieki dzieci nie miales zadnych szans na przezycie na starosc, czyli wtedy, kiedy mlodosc odeszla i zdobycie pozywienia bylo utrudnione, o chorobach itp nie wspominajac.


N sty 20, 2013 10:02
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Nurtujące pytanie
Chodzi raczej o czwarte przykazanie. W żadnej wersji nie było ono trzecie. To tak dla porządku.

Nie sądzę aby wyznacznikiem długiego i szczęśliwego życia miało być dbanie o kogoś. Nie jest to powiązania na zasadzie skutku i przyczyny, co pokazują przykłady. Myślę że to raczej coś jak napisali moi poprzednicy, bo prędzej w takim układzie jaki zapowiada przykazanie, uda się szczęśliwie żyć, niż opuszczając rodziców czego skutki mogą nas przyprawić o niezbyt udane życie. No i zapewne przekonanie że Bóg może się rozgniewać i ukarać wyrodne dzieci.

_________________
Pozdrawiam
WIST


N sty 20, 2013 11:42
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lis 01, 2011 8:14
Posty: 20
Post Re: Nurtujące pytanie [Przykazanie: czcij ojca i matkę]
Dziękuję za odpowiedzi


N sty 20, 2013 20:43
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 5 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL