Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 16:10



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 53 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
 Przedstawienia Jezusa w malarstwie 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1944
Post Re: Przedstawienia Jezusa w malarstwie
Soul33 napisał(a):
Nie mogę teraz tego znaleźć, ale kiedyś czytałem, że w tamtej kulturze "długie włosy" to były włosy do pasa i nosiły je kobiety. Mężczyźni nosili włosy do ramion.
Być może; myślę kategoriami współczesnymi...

Soul33 napisał(a):
Inna interpretacja mówi o tym, że w kontekście okoliczności i miejsca związanych z tym listem chodzi o to, aby szanować lokalne zwyczaje i nie wyróżniać się na siłę. I to może mieć sens, ponieważ nawet sobie nie wyobrażam, co Boga może obchodzić długość włosów. Albo kształt kołnierzyka, tudzież krój spodni.
W sumie, to racja, że "nie szata zdobi człowieka", ale liczy się jego duchowe wnętrze! Mimo to i na szatę trzeba pewną uwagę zwracać, aby np. nie prowokować do grzechu golizną...

Soul33 napisał(a):
A może powinniśmy chodzić w tunikach, skoro wtedy spodnie były uznawane za barbarzyńskie?
A o tym nie słyszałem; ciekawe - są na to jakieś dowody, że tak postrzegano spodnie/portki?...

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Cz sty 04, 2024 8:01
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Przedstawienia Jezusa w malarstwie
Jerzy_67 napisał(a):
A o tym nie słyszałem; ciekawe - są na to jakieś dowody, że tak postrzegano spodnie/portki?...

Przeczytałem o tym wczoraj, gdy szukałem informacji na temat tego cytatu.

https://ciekawostkihistoryczne.pl/2023/ ... i-rzymian/

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Cz sty 04, 2024 8:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1944
Post Re: Przedstawienia Jezusa w malarstwie
Dzięki, przeczytam jutro.
A skoro mowa o portkach, to może wiesz, albo ktoś: jak w dawnych czasach ludzie radzili sobie z tym, co my robimy przy pomocy papieru toaletowego (gdy portki zdejmiemy w WC)?...

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Cz sty 04, 2024 18:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1944
Post Re: Przedstawienia Jezusa w malarstwie
Aby Cię nie fatygować, sam zrobiłem "śledztwo" z tym wynikiem:
:lol:
    W minionych wiekach, kiedy nie było dostępu do papieru toaletowego, ludzie korzystali z różnych metod i materiałów do utrzymania higieny po wypróżnieniu. Oto kilka przykładów:

    1. Ręce i woda: W wielu kulturach popularne było korzystanie z rąk i wody do mycia po wypróżnieniu. W niektórych miejscach używano specjalnych dzbanków z wodą lub strumieni wody.

    2. Kamienie, żwir i muszle: W niektórych społecznościach ludzie używali gładkich kamieni, żwiru lub muszli do wytarcia. Nie były to zawsze najbardziej komfortowe metody, ale dostępność różnych materiałów była uzależniona od lokalnych warunków.

    3. Liczne odmiany ręczników i tkanin: Bogatsze społeczności mogły sobie pozwolić na użycie różnych rodzajów tkanin, ręczników lub miękkich materiałów do wytarcia. Ręczniki były często używane wielokrotnie przed wymianą.

    4. Siano, łodygi i inne rośliny: W niektórych obszarach ludzie korzystali z siana, łodyg roślin lub innych naturalnych materiałów do wytarcia. To były często dostępne opcje w rolniczych społecznościach.

    5. Gąbki i drewno: W starożytnym Rzymie gąbki nasączane wodą były używane jako rodzaj ręcznika. Drewniane kije zakończone gąbką były jednym ze wcześniejszych pomysłów na wersję podobną do dzisiejszego papieru toaletowego.

    Warto zauważyć, że standardy higieny i praktyki różniły się w zależności od kultury, dostępności zasobów oraz poziomu zamożności danej społeczności. Papier toaletowy, jak go znamy dzisiaj, stał się powszechniejszy w XX wieku, choć nadal nie był dostępny we wszystkich częściach świata.

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Cz sty 04, 2024 19:08
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3796
Post Re: Przedstawienia Jezusa w malarstwie
Osoby które znają Pismo Święte wiedzą że Apostołowie prosili o zwykłą przyzwoitość aby nie gorszyć innych, więc prośba oto aby mężczyźni nosili krótkie włosy wynika z troski o estetykę i dobre zwyczaje, nie jest to więc żadne Boże Przykazanie. W piśmie Świętym w Starym Testamencie odnajdujemy ,,śluby Laziratu" czy jakoś tak gdzie mężczyźni nie mogli obcinać włosów, z resztą zapominamy o Samsonie , który nosił długie włosy i nikogo to nie raziło i był właśnie poświęcony Bogu, zginął kiedy je stracił.
Kiedyś jak nie znano Całunu Turyńskiego, bo był przeświętym reliktem zagadkowym i utrzymywanym w tajemnicy aby go barbażyńcy walczący z chrześcijanami nie spalili , w tamtych dawnych czasach malowano Jezusa i z krótkimi włosami , jednak od czasu kiedy zaczęto wystawiać wizerunek Całunu na którym Jezus ma długie włosy i od czasu kiedy nauka posunęła się do tego stopnia że ludzie zaczęli rozumieć zdolność dziedziczenia podobieństwa do swoich rodziców, mamy prawo sądzić że Jezus miał raczej dzienną karnację , choć mógł mieć oczy niebieskie jak gdzieś w którymś momencie wymienia to Pismo Święte, to nie jest nic dziwnego, dzisiaj również znajdujemy ludzi o dziwnej karnacji ciemnych z niebieskimi oczami, znajdujemy białe kruki , znajdujemy białe dygrysy , to się nazywa , zapomniałem nazwę, może ktoś przypomni jak nazywamy takie mało spotykane osobliwości w świecie przyrody?


Pt sty 05, 2024 10:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1944
Post Re: Przedstawienia Jezusa w malarstwie
Inny_punkt_widzenia napisał(a):
mamy prawo sądzić że Jezus miał raczej dzienną karnację , choć mógł mieć oczy niebieskie jak gdzieś w którymś momencie wymienia to Pismo Święte, to nie jest nic dziwnego,
...za to dziwne jest to, że piszesz, jakoby Biblia coś na temat koloru oczu Pana Jezusa nas informowała... :o
A może i o rozmiarze Jego obuwia coś w niej się znajdzie, fantasto... ;)

Inny_punkt_widzenia napisał(a):
znajdujemy białe kruki , znajdujemy białe dygrysy , to się nazywa , zapomniałem nazwę, może ktoś przypomni jak nazywamy takie mało spotykane osobliwości w świecie przyrody?
Chyba chodzi o albinosy.

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Pt sty 05, 2024 16:50
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Przedstawienia Jezusa w malarstwie
Jerzy_67 napisał(a):
Dzięki, przeczytam jutro.
A skoro mowa o portkach, to może wiesz, albo ktoś: jak w dawnych czasach ludzie radzili sobie z tym, co my robimy przy pomocy papieru toaletowego (gdy portki zdejmiemy w WC)?...

Jakoś umknęło mi to pytanie. O modzie Greków i Rzymian czytałem tutaj:

https://ciekawostkihistoryczne.pl/2023/ ... i-rzymian/

Znalazłem to szukając interpretacji cytatu św. Pawła o włosach.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Pt sty 05, 2024 17:54
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3796
Post Re: Przedstawienia Jezusa w malarstwie
W Biblii nie ma poruszonych wielu innych tematów, nie oznacza to jednak że nie były przez Jezusa poruszane.
Np nic nie pisze Co Jezus robił gdy miał 13 lat , zdaniem niektórych tutaj Jezus nie miał 13 lat bo nic o tym nie pisze.


Cz lut 15, 2024 9:48
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 53 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL