Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz maja 16, 2024 2:51



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 217 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15  Następna strona
 Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Zbigniew3991 napisał(a):
Wybawiony - to już było. Po Katolicku, jeśli ktoś pojmuje Wieczerzę w inny sposób, czyli nie po katolicku, to grzeszy w sposób świadomy i ciężki, czyli grzeszy śmiertelnie.
Bzdura i to nawet wg teologi katolickiej. Jeżeli chrześcijanin ma jakimś punkcie odmienne rozumienie Wieczerzy niz katolicy, to nie uważa, że grzeszy, tym samym nie może zgrzeszyc ciezko wg teologii katolickiej.

Widzę, że znalazłeś jakiś następny powód do ekskluzywizmu katolików: tylko oni przyjmują Wieczerzę po katolicku, więc tylko katolicy beda zbawieni.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Wt sty 08, 2019 14:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Zbigniew3991 napisał(a):
Planuję przejść się do Protestantów na liturgię i zastanawiam się, czy przyjąć tam Eucharystię... KK na to pozwala?
W imieniu swoim, mojego zboru, KEM i UMCH zapraszam każdego chrześcijanina. Podobna gościnność jest u luteran, reformowanych i w Kościołach starokatolickich w Polsce.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Wt sty 08, 2019 14:15
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2611
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Kozioł napisał(a):
Zbigniew3991 napisał(a):
Wybawiony - to już było. Po Katolicku, jeśli ktoś pojmuje Wieczerzę w inny sposób, czyli nie po katolicku, to grzeszy w sposób świadomy i ciężki, czyli grzeszy śmiertelnie.
Bzdura i to nawet wg teologi katolickiej. Jeżeli chrześcijanin ma jakimś punkcie odmienne rozumienie Wieczerzy niz katolicy, to nie uważa, że grzeszy, tym samym nie może zgrzeszyc ciezko wg teologii katolickiej.

Widzę, że znalazłeś jakiś następny powód do ekskluzywizmu katolików: tylko oni przyjmują Wieczerzę po katolicku, więc tylko katolicy beda zbawieni.


Nie znajduję powodu do ekskluzywizmu Katolików. Zgodnie z prawami logiki KK rozumie Wieczerzę po katolicku, a Protestanci rozumieją Wieczerzę po protestancku.


Co do grzechu - ten, kto nie wierzy lub wątpi w to, że Jezus jest obecny pod postacią chleba i wina w Sakramencie Eucharystii, ten nie uznaje dogmatu Kościoła. To dla KK herezja, herezja jest grzechem. Wiadome jest to, jaki KK ma stosunek do grzechu. Jeśli więc, Koźle, Ty i członkowie Twojego wyznania, wierzycie w realną obecność Jezusa pod postaciami Eucharystycznymi - nie macie tego problemu.

_________________
MODERATOR


Wt sty 08, 2019 14:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Zbigniew3991 napisał(a):
Co do grzechu - ten, kto nie wierzy lub wątpi w to, że Jezus jest obecny pod postacią chleba i wina w Sakramencie Eucharystii, ten nie uznaje dogmatu Kościoła. To dla KK herezja, herezja jest grzechem. Wiadome jest to, jaki KK ma stosunek do grzechu. Jeśli więc, Koźle, Ty i członkowie Twojego wyznania, wierzycie w realną obecność Jezusa pod postaciami Eucharystycznymi - nie macie tego problemu.
Pisałeś o grzechu śmiertelnym i wysyłałeś do Piekła. Pierwsze było fałszem, przed drugim sie powstrzymaj - nie ty będziesz sadził;.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Wt sty 08, 2019 14:42
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2611
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Herezja jest grzechem śmiertelnym. Nie ja sądzę, tylko piszę, jak rozumiem naukę KK.

Prawo Kanoniczne mówi jasno, że herezja skutkuje ekskomuniką. Jasne, że KK nie sądzi o tym, kto idzie do piekła i za co, ale sugeruje, że Ci, którzy zostali wykluczeni, narażają się na kary po śmierci. No chyba, że Kościół od tak sobie ekskomunikuje za różne rzeczy i wierzy w to, że nie ma to większych konsekwencji. Po co wtedy by ekskomunikował?

Protestanci mogą jak najbardziej przystępować do Eucharystii w KK - jeśli wierzą w realną obecność Jezusa w tym sakramencie i dostaną pozwolenie odpowiednich władz lub znajdą się w zagrożeniu życia.

Tak rozumiem nauczanie KK, ale rzecz jasna mogę się mylić - w takim razie podaj argumenty, bo wrzeszczenie na mnie nie przekona mnie do niczego.

_________________
MODERATOR


Wt sty 08, 2019 14:56
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1397
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
@ Zbigniew3991

Mnie mimo wszystko bardziej interesują owoce, jakie przynosi dane wierzenie. Czy mógłbyś podzielić się tym, jakie owoce życia wiecznego dostrzegasz w sobie poprzez praktykowanie Eucharystii rozumianej zgodnie z wykładnią KK?

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Wt sty 08, 2019 15:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Zbigniew3991 napisał(a):
Herezja jest grzechem śmiertelnym. Nie ja sądzę, tylko piszę, jak rozumiem naukę KK.
O nie, to nie jest prawda. To uproszczenie lub własciwie kategoria. Tutaj wg twojego myslenia wszyscy niekatolicy sa skazani na piekło. A to jest własnie ekskluzywizm (tylko katolicy zbawieni).

Zbigniew3991 napisał(a):
Protestanci mogą jak najbardziej przystępować do Eucharystii w KK - jeśli wierzą w realną obecność Jezusa w tym sakramencie i dostaną pozwolenie odpowiednich władz lub znajdą się w zagrożeniu życia.
Protestanci nie uważają, że np. Wieczerza ich zbawi, więc nie maja nagłej potrzeby w zagrożeniu zycia.

Zbigniew3991 napisał(a):
Tak rozumiem nauczanie KK, ale rzecz jasna mogę się mylić - w takim razie podaj argumenty, bo wrzeszczenie na mnie nie przekona mnie do niczego.
Przecież nie wrzeszczyłem. TERAZ WRZESZCZĘ.

Jeżeli mamy rozmawiać swobodnie to proponuje jakiś inny watek.
Moderatorze: jeżeli wykroczylismy poza ramy działu, to prosze o przeniesienie np. do "ekumenizm ogólnie"

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Wt sty 08, 2019 15:23
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2611
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
To nie jest moje myślenie, ale tak widzę nauczanie KK. Być może się mylę, ale taki mam obraz KK w tej kwestii. I szczerze mam nadzieję, że się mylę, więc może znajdzie się ktoś, kto mnie wyprowadzi z błędu.

_________________
MODERATOR


Wt sty 08, 2019 15:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Zbigniew3991 napisał(a):
To nie jest moje myślenie, ale tak widzę nauczanie KK. Być może się mylę, ale taki mam obraz KK w tej kwestii. I szczerze mam nadzieję, że się mylę, więc może znajdzie się ktoś, kto mnie wyprowadzi z błędu.

To sie zdecyduj: to jest twoje myslenie (tak rozumiesz nauczanie KK), czy też to nie jest twoje myslenie i tak naucza KK. Jedno z dwóch.
I tak, mylisz się.
Historycznie KK nauczał, że poza strukturami KK nie ma zbawienia. stad ekskomunika była potężnym batem przed którym ukląkł nawet cesarz Henryk IV (przynajmniej za pierwszym razem), była środkiem "wychowawczym" (bo ciebie ekskomunikuje i w piekle będziesz się smażył). I dziś srodkiem "wychowawczym" pozostaje, jak sam to odczuwasz.

Niech katolicy tu sie wypowiedzą, bo taki już ten dział. Swobodna rozmowę moge ci zaproponować i innym dziale, bez dodatkowych obostrzeń.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Ostatnio edytowano Wt sty 08, 2019 15:47 przez Kozioł, łącznie edytowano 1 raz



Wt sty 08, 2019 15:38
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2611
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Kozioł napisał(a):
Zbigniew3991 napisał(a):
To nie jest moje myślenie, ale tak widzę nauczanie KK. Być może się mylę, ale taki mam obraz KK w tej kwestii. I szczerze mam nadzieję, że się mylę, więc może znajdzie się ktoś, kto mnie wyprowadzi z błędu.

To sie zdecyduj: to jest twoje myslenie (tak rozumiesz nauczanie KK), czy też to nie jest twoje myslenie i tak naucza KK. Jedno z dwóch.


Ja tak rozumiem nauczanie KK, ale nie wiem, czy się z tym zgadzam.

_________________
MODERATOR


Wt sty 08, 2019 15:43
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 08, 2018 19:39
Posty: 619
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
A według mnie to całe niegrzeszenie to jest pic na wodę fotomontaż, że nic to tak naprawdę nie daje. Bo co faktycznie daje niegrzeszenie? Nic.


Wt sty 08, 2019 15:46
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Zbigniew3991 napisał(a):
Co do grzechu - ten, kto nie wierzy lub wątpi w to, że Jezus jest obecny pod postacią chleba i wina w Sakramencie Eucharystii, ten nie uznaje dogmatu Kościoła. To dla KK herezja, herezja jest grzechem. Wiadome jest to, jaki KK ma stosunek do grzechu. Jeśli więc, Koźle, Ty i członkowie Twojego wyznania, wierzycie w realną obecność Jezusa pod postaciami Eucharystycznymi - nie macie tego problemu.

Herezja jest grzechem, ale @Kozioł nie jest heretykiem. @Kozioł jest członkiem jednego z wyznań chrześcijańskich innego niż katolickie i wierząc tak, jak wierzy jego Kościół, nie grzeszy.
Heretykiem możesz być Ty, ja i każdy inny katolik, jesli zacznie głosić w ramach KK herezje. Zrozumiałeś w końcu?
Swoją drogą to dziwny sposób okazywania szacunku: z jednej strony pisanie słowa protestanci wielką literą, a z drugiej obrażanie nazywając heretykiem :?
Zbigniew3991 napisał(a):
Herezja jest grzechem śmiertelnym. Nie ja sądzę, tylko piszę, jak rozumiem naukę KK.

Prawo Kanoniczne mówi jasno, że herezja skutkuje ekskomuniką. Jasne, że KK nie sądzi o tym, kto idzie do piekła i za co, ale sugeruje, że Ci, którzy zostali wykluczeni, narażają się na kary po śmierci. No chyba, że Kościół od tak sobie ekskomunikuje za różne rzeczy i wierzy w to, że nie ma to większych konsekwencji. Po co wtedy by ekskomunikował?

Protestanci mogą jak najbardziej przystępować do Eucharystii w KK - jeśli wierzą w realną obecność Jezusa w tym sakramencie i dostaną pozwolenie odpowiednich władz lub znajdą się w zagrożeniu życia.

Tak rozumiem nauczanie KK, ale rzecz jasna mogę się mylić - w takim razie podaj argumenty, bo wrzeszczenie na mnie nie przekona mnie do niczego.

I posklejałeś to wszystko do kupy, tzn. PK katolckie przykleiłeś do protestantów, a ich to prawo nie obowiązuje. Mają swoje PK czy być może inaczej się ono nazywa, tego nie wiem.
Kiedy w końcu zrozumiesz, że nauczanie katolickie obowiązuje katolików, a nie inne wyznania?
Zbigniew3991 napisał(a):
To nie jest moje myślenie, ale tak widzę nauczanie KK. Być może się mylę, ale taki mam obraz KK w tej kwestii. I szczerze mam nadzieję, że się mylę, więc może znajdzie się ktoś, kto mnie wyprowadzi z błędu.


Tak rozumiesz (Ty), czyli tak myslisz (Ty), czyli to jest Twoje myślenie, bo nikt inny tak nie mysli (mówię o forum, a nie o ogóle, bo nie wiem ilu jeszcze jest "Zbigniewów" w KK). Tak prostej rzeczy nie rozumiesz?

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Wt sty 08, 2019 15:46
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2611
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Nie nazywam Kozła heretykiem, ale próbuję zrozumieć tok myślenia w nauczaniu KK.

Rozumiem, że prawo kanoniczne nie obowiązuje Protestantów. Z tym, że zapytano mnie, jaki stosunek KK ma do ludzi, którzy nie wierzą w realną obecność Jezusa w Eucharystii. To jaki jest ten stosunek? Według KK jeśli ktoś nie wierzy w prawdziwość Eucharystii to jest wszystko ok?

Protestanci są poza Kościołem - to znaczy, że jaki KK ma do nich stosunek i co KK sądzi o ich zbawieniu? Czy według nauczania Kościoła Katolickiego Protestanci wejdą bezpośrednio do Raju?

_________________
MODERATOR


Wt sty 08, 2019 15:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Zbigniew3991 napisał(a):
Rozumiem, że prawo kanoniczne nie obowiązuje Protestantów. Z tym, że zapytano mnie, jaki stosunek KK ma do ludzi, którzy nie wierzą w realną obecność Jezusa w Eucharystii. To jaki jest ten stosunek? Według KK jeśli ktoś nie wierzy w prawdziwość Eucharystii to jest wszystko ok?
Wg tego, co tłumaczyli mi katolicy, to dopóki tego nie naucza, to jest to sprawa jego sumienia. W sumieniu swoim nie grzeszy, więc ...
Zbigniew3991 napisał(a):
Protestanci są poza Kościołem - to znaczy, że jaki KK ma do nich stosunek i co KK sądzi o ich zbawieniu? Czy według nauczania Kościoła Katolickiego Protestanci wejdą bezpośrednio do Raju?
Józef Ratzinger jako prefekt Kongregacji ds Wiary (dawniej inkwizycja) za potwierdzeniem JP2 wydał dokument Dominus Iesus. Dla mnie w części skandaliczny, dla ciebie może byc odkrywczy.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Wt sty 08, 2019 16:05
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Zbigniew3991 napisał(a):
Nie nazywam Kozła heretykiem, ale próbuję zrozumieć tok myślenia w nauczaniu KK.

Wieć są dwa wyjścia:
1) naucz się wyrażać jasno swoje myśli
2) zwyczajnie plączesz się w swoich wypowidziach, aby być na wierzchu i nie przyznać się do błędu/ataku
Które jest prawdziwe?
Zbigniew3991 napisał(a):
Rozumiem, że prawo kanoniczne nie obowiązuje Protestantów. Z tym, że zapytano mnie, jaki stosunek KK ma do ludzi, którzy nie wierzą w realną obecność Jezusa w Eucharystii. To jaki jest ten stosunek? Według KK jeśli ktoś nie wierzy w prawdziwość Eucharystii to jest wszystko ok?

No i odpowiedziałeś na to pytanie, że KK uważa ich za heretyków i że popełniają grzech śmiertelny.
I znów:
1) nie umiesz wyrażać swoich mysli
2) plączesz się w wyjaśnieniach ...
Zbigniew3991 napisał(a):
Protestanci są poza Kościołem

Bzdura. Wg nauczania KK protestanci są w Kosciele, ale w sposób niepełny.
Zbigniew3991 napisał(a):
Czy według nauczania Kościoła Katolickiego Protestanci wejdą bezpośrednio do Raju?

Zapoznaj się z tym: http://www.teologia.pl/m_k/zag05-03.htm bo najwyraźniej nie znasz nauczania KK i siejesz ferment pisząc bzdury. A na przyszłość, zamiast coś napiszesz, sprawdź w nauczaniu kk. Mozesz to zrobić pod podanym przeze mnie linkiem, bo tam są różne hasła, a odpowiedzi na pytania poparte stosownymi dokumentami UNK.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Wt sty 08, 2019 16:10
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 217 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL