Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 16:04



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 217 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 11, 12, 13, 14, 15  Następna strona
 Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1373
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Zbigniew3991 napisał(a):
Wybawiony napisał(a):

Czy kiedy Jezus napełni Cię swoją świętością, to uważasz siebie nadal za grzesznika czy za świętego?

Za człowieka. No właśnie Eucharystia pozwala mi na postawę pokornego, ale jednocześnie wartościowego człowieka. Pokornego, bo nie z własnej zasługi doświadczyłem Zbawienia, a wartościowego dlatego, że Bóg mnie kocha do tego stopnia, że mnie zbawił.

Czy rozumiesz, że Bóg zbawił Cię właśnie po to, byś nie był dalej grzesznikiem, lecz świętym dzięki świętości Jezusa? Można więc posiadać tożsamość albo grzesznika, albo świętego. To obecność Chrystusa w nas decyduje o naszej wartości przed Bogiem. Bez Niego nie mógłby mieć z nami społeczności.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Wt sty 08, 2019 21:47
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Jestem i święty i grzeszny. Jestem święty, bo Bóg mnie uświęca i grzeszny, bo jestem slaby i grzeszę.

_________________
MODERATOR


Wt sty 08, 2019 21:57
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1373
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Tylko że ja pisałem o tożsamości wierzącego a nie o jego doświadczeniu. Grzesznik został osądzony i wykonano na nim wyrok śmierci w Jezusie. W Chrystusie zmartwychwstałym mamy nowe życie a nie stare po liftingu.Jeśli tylko żyjemy z wiary, to nasze doświadczenie zaczyna się zmieniać. Jeśli natomiast patrzymy na siebie przez pryzmat tego czego dziś doświadczamy to czujemy się tak jak ktoś o rozdwojonej jaźni. Istotne powinno być dla nas to, co Bóg o nas myśli a nie to, co nam się wydaje.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Wt sty 08, 2019 22:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Zbigniew3991 napisał(a):
Jestem i święty i grzeszny. Jestem święty, bo Bóg mnie uświęca i grzeszny, bo jestem slaby i grzeszę.

'Święty grzesznik" to termin teologiczny wprowadzony przez Lutra. Czyżbyś był heretykiem ? ;)

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Wt sty 08, 2019 23:06
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Kozioł napisał(a):
Zbigniew3991 napisał(a):
Jestem i święty i grzeszny. Jestem święty, bo Bóg mnie uświęca i grzeszny, bo jestem slaby i grzeszę.

'Święty grzesznik" to termin teologiczny wprowadzony przez Lutra. Czyżbyś był heretykiem ? ;)


Już od dawna jestem heretykiem - przeczytaj moje posty w innych działach.

_________________
MODERATOR


Śr sty 09, 2019 15:19
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3723
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Protestanci nie spożywają z Hostią Ciała i Krwi Chrystusa dla nich Chrystus nie jest obecny w Hostii, dla nich to tylko symbol.


Cz sty 10, 2019 21:16
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Inny_punkt_widzenia napisał(a):
Protestanci nie spożywają z Hostią Ciała i Krwi Chrystusa dla nich Chrystus nie jest obecny w Hostii, dla nich to tylko symbol.

Nie dla wszystkich, nie dla wszystkich. Luteranie spożywają Ciało i Krew, z tą różnicą, że uważają iż poza Eucharystią Hostia traci właściwości Ciała Chrystusa.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz sty 10, 2019 21:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Inny_punkt_widzenia napisał(a):
Protestanci nie spożywają z Hostią Ciała i Krwi Chrystusa dla nich Chrystus nie jest obecny w Hostii, dla nich to tylko symbol.

Dla niektórych jest to symbol, dla innych znak, dla jeszcze innych taka, czy inna obecność.

Znak przy symbolu nie jest "tylko" znakiem, ale "aż" znakiem. O ile symbol istnieje jako taki, to znak przede wszystkim wskazuje konkretną rzeczywistość (jak znak drogowy informujący np. o niebezpiecznym skrecie w lewo).

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Pt sty 11, 2019 17:54
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Kozioł napisał(a):
Inny_punkt_widzenia napisał(a):
Protestanci nie spożywają z Hostią Ciała i Krwi Chrystusa dla nich Chrystus nie jest obecny w Hostii, dla nich to tylko symbol.

Dla niektórych jest to symbol, dla innych znak, dla jeszcze innych taka, czy inna obecność.

Znak przy symbolu nie jest "tylko" znakiem, ale "aż" znakiem. O ile symbol istnieje jako taki, to znak przede wszystkim wskazuje konkretną rzeczywistość (jak znak drogowy informujący np. o niebezpiecznym skrecie w lewo).


To znaczy, że Hostia jest znakiem rzeczywistej obecności Jezusa? Czyli de facto oznacza, ze Jezus jest rzeczywiście obecny. To jak ma się to do wiary w realną obecność Jezusa w Eucharystii? Bo widzę, że to niemal to samo...

_________________
MODERATOR


Pt sty 11, 2019 19:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Zbigniew3991 napisał(a):
To znaczy, że Hostia jest znakiem rzeczywistej obecności Jezusa? Czyli de facto oznacza, ze Jezus jest rzeczywiście obecny. To jak ma się to do wiary w realną obecność Jezusa w Eucharystii? Bo widzę, że to niemal to samo...
Niemal to samo ale nie to samo. Bo przecież nie jest fizycznie Jezusem. Bardzo wiele protestantów widzi w Chlebie i Winie własnie znak, choć rożnie to określa, definiuje.
A wszyscy uczestnicząc w Wieczerzy jesteśmy w społeczności z Jezusem, z jego wszystkimi uczniami jakich miał i ma, oraz głosimy Jego śmierć i Jego zmartwychwstanie. I ten wspólnotowy wymiar jest u wszystkich chrześcijan: czy to ewangelików, katolików, prawosławnych, ewangelikalnych czy jak jeszcze kogos nazwą.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Pt sty 11, 2019 20:16
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3723
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Dajcie spokój z tymi różnorakimi kościołami. Jest tylko jeden Kościół Chrystusowy, który Sam założył mniej więcej w 30 roku naszej ery. Więcej Chrystus żadnych kościołów nie budował, wszystko co zostało wymyślone przez ludzi później, to do Chrystusa już nie należy, nie jest Jego własnością. Eucharystia i Jego Ciało spożywane jest tylko w Jego Kościele.


Pt sty 11, 2019 21:19
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3723
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Kościoły Prawosławne zostały założone w 1054, a Protestanckie w 1517 , więc dużo później niż Chrystusowy, więc nie mogą to być kościoły , których właścicielem jest Chrystus, bo On zbudował tylko Jeden Kościół.


Pt sty 11, 2019 21:41
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Inny_punkt_widzenia napisał(a):
Kościoły Prawosławne zostały założone w 1054, a Protestanckie w 1517 , więc dużo później niż Chrystusowy, więc nie mogą to być kościoły , których właścicielem jest Chrystus, bo On zbudował tylko Jeden Kościół.

Nieprawda. Kościół prawosławny (jeden, nie ma wielu Kosciołów prawosławnych) ma sukcesję apostolską. Nie został założony w 1054 r. Wóczas doszło do schizmy, ale mają ciągłość święceń biskupich od apostołów, a wiarę opierają na Biblii i Tradycji. W Kościołach protestanckich (tu jest mnóstwo denominacji) jest to bardziej złożone. Z pewnością nie mają tej sukcesji Kościoły baptystyczne, zielonoświątkowe i im podobne. Jeśli chodzi o luteran, musiałabym głębiej pogrzebać, gdyż tylko Pismo bez Tradycji trochę mi zgrzyta w tym temacie.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pt sty 11, 2019 22:19
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3723
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Małgosiu, pogrzeb sobie głębiej, a jak skończysz to powiedz ile na początku było kościołów, a ile jest dzisiaj? Mi nie chodzi o żadną sukcesję, a o zwykłą matematykę. Wszyscy wiemy, że Jezus zbudował tylko Jeden Kościół i jest Właścicielem tylko jednego Kościoła, więc jak mi zaczniesz wymieniać inne kościoły to Ci powiem wprost - kto je zbudował?


N sty 13, 2019 7:20
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Jak rozumieć, że Chrystus jest obecny w Hostii?
Inny_punkt_widzenia napisał(a):
Małgosiu, pogrzeb sobie głębiej, a jak skończysz to powiedz ile na początku było kościołów, a ile jest dzisiaj?

Od początku był jeden i jest jeden.
Inny_punkt_widzenia napisał(a):
Mi nie chodzi o żadną sukcesję, a o zwykłą matematykę.

Mnie nie interesuje Twój punkt widzenia, ale stan faktyczny. Kościół jest jeden, podzielony, ale jeden. Nawet biorąc ten podział na katolicki, prawosławny i protestancki, to Cerkiew prawosławna jest jedna. Poszczególne autokefalie nie są oddzielnymi Cerkwiami w sesnie wiary, a jedynie w sensie prawnym.
Jeśli chcesz na ten temat rozmawiać, wydzielę wątek, bo tu to zagadnienie jest offtopem.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N sty 13, 2019 9:47
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 217 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 11, 12, 13, 14, 15  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL