Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 19:30



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 81 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Co się może stać z człowiekiem po śmierci? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt gru 09, 2005 16:24
Posty: 63
Lokalizacja: Kraków
Post Co się może stać z człowiekiem po śmierci?
Szanowni forumowicze, mam pytanie do Rzymskich Katolików:

Co się może stać z człowiekiem po śmieci?

Umieram i co dalej?
Co mnie może czekać?

Jaka jest oficjalna nauka Kościoła?

Pozdrawiam wszystkich serdecznie i życzę najlepszości.


Cz mar 16, 2017 8:54
Zobacz profil WWW
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Co się może stać z człowiekiem po śmieci?
Po co zadajesz takie pytania, jakbyś właśnie przyjechał do Europy po raz pierwszy w życiu i nie miał pojęcia, w co wierzą katolicy? Nie lepiej byłoby wprost napisać, o co Ci chodzi?

Natomiast oficjalna nauka Kościoła jest w Katechizmie. Dostępny w sieci za darmo.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Cz mar 16, 2017 12:11
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lip 10, 2014 12:44
Posty: 472
Post Re: Co się może stać z człowiekiem po śmieci?
Piekło, Niebo, Czyściec, innych opcji nie ma, chyba, że przetrwasz armageddon to wtedy Nowa Ziemia.


Cz mar 16, 2017 12:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt gru 09, 2005 16:24
Posty: 63
Lokalizacja: Kraków
Post Re: Co się może stać z człowiekiem po śmieci?
Soul33 napisał(a):
Po co zadajesz takie pytania, jakbyś właśnie przyjechał do Europy po raz pierwszy w życiu i nie miał pojęcia, w co wierzą katolicy? Nie lepiej byłoby wprost napisać, o co Ci chodzi?

Natomiast oficjalna nauka Kościoła jest w Katechizmie. Dostępny w sieci za darmo.


Szanowny Soul33, wychowałem się w rodzinie ateistycznej, ale uwierzyłem w Boga i teraz jestem Jego poszukiwaczem.

Chodzi mi o to, by otrzymać jak najprostszą, zgodną z oficjalnymi dogmatami wiary odpowiedź.
Może być podana strona w Katechizmie.

Pozdrawiam serdecznie i życzę najlepszości, Jacek.


Cz mar 16, 2017 13:12
Zobacz profil WWW
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Co się może stać z człowiekiem po śmieci?
Może tu: http://www.teologia.pl/m_k/kkk1si01.htm

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Cz mar 16, 2017 13:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt gru 09, 2005 16:24
Posty: 63
Lokalizacja: Kraków
Post Re: Co się może stać z człowiekiem po śmieci?
Hufce napisał(a):
Piekło, Niebo, Czyściec, innych opcji nie ma, chyba, że przetrwasz armageddon to wtedy Nowa Ziemia.

Szanowny Hufce, umieram i w zależności od moich uczynków trafiam do Czyśćca, Nieba lub Piekła.
Czy to jest to samo co Otchłań z Biblii?:

Łukasz 16:22, 23
Umarł żebrak, i aniołowie zanieśli go na łono Abrahama. Umarł także bogacz i został pogrzebany. Gdy w Otchłani, pogrążony w mękach, podniósł oczy, ujrzał z daleka Abrahama i Łazarza na jego łonie.

A co z zmartwychwstaniem i sądem ostatecznym?

Pozdrawiam serdecznie i życzę najlepszości.


Cz mar 16, 2017 13:26
Zobacz profil WWW
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Co się może stać z człowiekiem po śmieci?
To wszystko jest w Katechizmie od 1020-1060

Google nie gryzą

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Cz mar 16, 2017 13:39
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt gru 09, 2005 16:24
Posty: 63
Lokalizacja: Kraków
Post Re: Co się może stać z człowiekiem po śmieci?
Soul33 napisał(a):

Bardzo dziękuję.
Częściowo już rozjaśniło mi sprawę.
Umieramy. Ciało się rozkłada a dusza trafia do Otchłani gdzie może za grzechy Cierpieć lub do Duchowego Nieba (Łono Abrahama) gdzie może zaznawać rozkoszy.
Potem następuje zmartwychwstanie, ponowne połączenie duszy z ciałem i Sąd Ostateczny.
O tym doczytałem tutaj:
http://www.teologia.pl/m_k/kkk1z05.htm#1
Następnie jak byłem porządnym człowiekiem to trafię do Nieba.
Jeżeli byłem bardzo złym człowiekiem to trafiam na zawsze do Piekła.
Jeżeli byłem umiarkowanie złym człowiekiem, to trafiam do Czyśćca - Piekła z którego mogę trafić do Nieba po odpokutowaniu swoich złych uczynków.

Czy prawidłowo streściłem Katolicki Dogmat Wiary w tym temacie?

_________________
http://www.youtube.com/user/JacekKwasniewski?feature=mhee


Cz mar 16, 2017 13:42
Zobacz profil WWW
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Co się może stać z człowiekiem po śmieci?
Cytuj:
Czy prawidłowo streściłem Katolicki Dogmat Wiary w tym temacie?

Nie bardzo.
Po śmierci mamy do czynienia z Sądem szczegółowym, kiedy to dusza po śmierci otrzymuje zapłatę* za swoje życie:
- niebo
- czyściec (nie jest on piekłem, ale raczej niebem, w którym świadomi braku swej świętości, będziemy oczyszczali nasze dusze ze skutków grzechu)
- piekło

Na końcu czasów następuje Sąd ostateczny kiedy osądzani są pozostali przy życiu ludzie. Niczego nie zmienia on w losie osób, które zmarły wcześniej, ale jest potwierdzeniem zwycięstwa dobra. W trakcie Sądu ostatecznego nastąpi też zmartwychwstanie ciał.

----
* ta zapłata to spotkanie z miłością Boga.
Cytuj:
Oprócz paruzji uniwersalnej (sądu ostatecznego), która nastąpi na końcu czasów, mówi się o paruzji jednostkowej (sądzie szczegółowym). Ma ona miejsce w momencie śmierci człowieka i polega na osobistym, pełnym miłości, wręcz intymnym spotkaniu Pana historii – Jezusa Chrystusa.
Jest to podsumowanie historii konkretnej osoby, którego w atmosferze miłości dokonuje sam Chrystus w mocy Ducha Świętego. To spotkanie będzie miało dwa etapy: chrystofanii paruzyjnej, czyli miłosnego, upragnionego spotkania Chrystusa twarzą w twarz, oraz sądu szczegółowego.

Sąd szczegółowy nie będzie jednak polegał na tym, że Pan wskaże każdy błąd człowieka na ziemi. Podsumowanie życia człowieka nie będzie też miało nic wspólnego z postępowaniem sądowym, podczas którego odczytuje się protokół zawierający każdy szczegół przestępstwa. Sąd szczegółowy będzie raczej polegał na tym, że człowiek obdarzony Duchem Świętym uświadomi sobie nade wszystko to, jak wielką miłością za życia obdarzała go Trójca Święta i inni ludzie, a dopiero wtórnie – jakby na zasadzie kontrastu – ujrzy swe niegodne postępowanie, polegające na odrzuceniu miłości danej przez Boga i ludzi. W dniu sądu szczegółowego – podobnie jak na sądzie ostatecznym – Trójjedyny Bóg objawi się jako największa Miłość Miłosierna, która jest w stanie wybaczyć wszystko człowiekowi, ale także jako sprawiedliwy Sędzia, respektujący wybory człowieka i szanujący jego wolę. Dlatego wynikiem tego sądu może być niebo, czyściec albo piekło.
Jeśli ktoś przez całe życie szukał Boga, pełnił Jego wolę, żałował za grzechy, kochał Boga i bliźniego ponad swe ziemskie życie, ten na sądzie szczegółowym odbierze wieniec zwycięstwa, o którym mówi św. Paweł: W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem. Na ostatek odłożono dla mnie wieniec sprawiedliwości, który mi w owym dniu odda Pan, sprawiedliwy Sędzia, a nie tylko mnie, ale i wszystkim, którzy umiłowali pojawienie się Jego (2 Tm 4, 7-8). Jeśli natomiast ktoś odrzucił Zbawiciela za życia, ten ujrzy wówczas cały ogrom beznadziei swego żywota.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Cz mar 16, 2017 13:55
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt gru 09, 2005 16:24
Posty: 63
Lokalizacja: Kraków
Post Re: Co się może stać z człowiekiem po śmieci?
medieval_man napisał(a):
Cytuj:
Czy prawidłowo streściłem Katolicki Dogmat Wiary w tym temacie?

Nie bardzo.
Po śmierci mamy do czynienia z Sądem szczegółowym, kiedy to dusza po śmierci otrzymuje zapłatę* za swoje życie:
- niebo
- czyściec (nie jest on piekłem, ale raczej niebem, w którym świadomi braku swej świętości, będziemy oczyszczali nasze dusze ze skutków grzechu)
- piekło

Na końcu czasów następuje Sąd ostateczny kiedy osądzani są pozostali przy życiu ludzie. Niczego nie zmienia on w losie osób, które zmarły wcześniej, ale jest potwierdzeniem zwycięstwa dobra. W trakcie Sądu ostatecznego nastąpi też zmartwychwstanie ciał.


Szanowny medieval_man, czytając Katechizm i przytoczone wersety inaczej to widzę:

Najpierw mamy śmierć ciała, gdzie dusza zostaje oddzielona od ciała, które się rozkłada:

KKK 1005 Aby zmartwychwstać z Chrystusem, trzeba umrzeć z Chrystusem, trzeba "opuścić nasze ciało i stanąć w obliczu Pana" (2 Kor 5, 8). W tym "odejściu" (Flp 1, 23), jakim jest śmierć, dusza jest oddzielona od ciała. Połączy się z nim na nowo w dniu zmartwychwstania umarłych (Por. Paweł VI, Wyznanie wiary Ludu Bożego, 28).

Dusze te mogą cierpieć lub zaznawać rozkoszy, w zależności na co sobie zasłużyły:

Łukasz 16:22, 23
Umarł żebrak, i aniołowie zanieśli go na łono Abrahama. Umarł także bogacz i został pogrzebany. Gdy w Otchłani, pogrążony w mękach, podniósł oczy, ujrzał z daleka Abrahama i Łazarza na jego łonie.

Myślę, że o tym, co które dusze w tym stanie będą przeżywać zależy od sądu Boga, ale nie jest to jednak stan ostateczny, tylko przejściowy. W dniu zmartwychwstania dusze połączą się wraz z ciałami

KKK 1052 "Wierzymy, że dusze tych wszystkich, którzy umierają w łasce Chrystusa... są Ludem Bożym po śmierci, która zostanie całkowicie zniszczona w dniu zmartwychwstania, kiedy te dusze zostaną złączone ze swymi ciałami" (Paweł VI, Wyznanie wiary Ludu Bożego, 28).
KKK 1016 Przez śmierć dusza zostaje oddzielona od ciału, ale w zmartwychwstaniu Bóg udzieli naszemu przemienionemu ciału niezniszczalnego życia, ponownie łącząc je z duszą. Jak Chrystus zmartwychwstał i żyje na zawsze, tak wszyscy zmartwychwstaniemy w dniu ostatecznym.

Według Katechizmu zmartwychwstaną wszyscy – i dobrzy i źli, ale na sąd ostateczny.

KKK 998 Kto zmartwychwstanie? Wszyscy ludzie, którzy umarli: "Ci, którzy pełnili dobre czyny, pójdą na zmartwychwstanie życia; ci, którzy pełnili złe czyny na zmartwychwstanie potępienia" (J 5, 29) (Por. Dn 12, 2).

_________________
http://www.youtube.com/user/JacekKwasniewski?feature=mhee


Cz mar 16, 2017 17:43
Zobacz profil WWW
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Co się może stać z człowiekiem po śmieci?
Streszczając to, co napisałeś to wygląda to tak:
- Najpierw mamy śmierć ciała, gdzie dusza zostaje oddzielona od ciała, które się rozkłada.
- Myślę, że o tym, co które dusze w tym stanie będą przeżywać zależy od sądu Boga, ale nie jest to jednak stan ostateczny, tylko przejściowy. W dniu zmartwychwstania dusze połączą się wraz z ciałami.
- Według Katechizmu zmartwychwstaną wszyscy – i dobrzy i źli, ale na sąd ostateczny.

I ten sąd ostateczny nie zmieni niczego z tego, co dokonało się na sądzie szczegółowym:
- ci, co znaleźli się w niebie pozostaną w niebie (w zmartwychwstałym ciele)
- ci, co znaleźli się w czyśćcu, pozostaną w czyśćcu (w zmartwychwstałym ciele), o ile ich uświęcenie już się nie dokonało.
- ci, co znaleźli się w piekle, pozostaną w piekle (w zmartwychwstałym ciele).

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Cz mar 16, 2017 20:01
Zobacz profil WWW
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Co się może stać z człowiekiem po śmieci?
medieval_man napisał(a):
- ci, co znaleźli się w czyśćcu, pozostaną w czyśćcu (w zmartwychwstałym ciele), o ile ich uświęcenie już się nie dokonało

Nieeeeee, po sądzie ostatecznym czyśćca już nie będzie.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz mar 16, 2017 20:35
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Co się może stać z człowiekiem po śmieci?
Małgosiaa napisał(a):
medieval_man napisał(a):
- ci, co znaleźli się w czyśćcu, pozostaną w czyśćcu (w zmartwychwstałym ciele), o ile ich uświęcenie już się nie dokonało

Nieeeeee, po sądzie ostatecznym czyśćca już nie będzie.

Masz rację...
:oops:

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Cz mar 16, 2017 21:40
Zobacz profil WWW
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Co się może stać z człowiekiem po śmieci?
Spoko, to w innej gałęzi chrześcijaństwa każdy kto się modli jest teologiem :) . Pomyłki, najprawdopodobniej tu z rozpędu, zdarzyć mogą się każdemu.
Jeszcze dopowiem: w czyśćcu sa dusze zbawionych, ale potrzebujących oczyszczenia. A ponieważ są zbawione, to po sądzie ostatecznym będą w niebie.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz mar 16, 2017 21:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt gru 09, 2005 16:24
Posty: 63
Lokalizacja: Kraków
Post Re: Co się może stać z człowiekiem po śmieci?
medieval_man napisał(a):
Streszczając to, co napisałeś to wygląda to tak:
- Najpierw mamy śmierć ciała, gdzie dusza zostaje oddzielona od ciała, które się rozkłada.
- Myślę, że o tym, co które dusze w tym stanie będą przeżywać zależy od sądu Boga, ale nie jest to jednak stan ostateczny, tylko przejściowy. W dniu zmartwychwstania dusze połączą się wraz z ciałami.
- Według Katechizmu zmartwychwstaną wszyscy – i dobrzy i źli, ale na sąd ostateczny.

I ten sąd ostateczny nie zmieni niczego z tego, co dokonało się na sądzie szczegółowym:
- ci, co znaleźli się w niebie pozostaną w niebie (w zmartwychwstałym ciele)
- ci, co znaleźli się w czyśćcu, pozostaną w czyśćcu (w zmartwychwstałym ciele), o ile ich uświęcenie już się nie dokonało.
- ci, co znaleźli się w piekle, pozostaną w piekle (w zmartwychwstałym ciele).

Szanowny medieval_man, czytając Katechizm i Biblię doszedłem do wniosku, że pana wywody są bezpodstawne.
Po pierwsze, Otchłań, która przez różnych tłumaczy biblii bywa też oddana słowami Hades lub Szeol i czasami też Piekło, gdzie trafiają niegrzeczni ludzie po śmierci, to inne miejsce niż ogniste Piekło (zwane też Gehenną) gdzie trafią niegrzeczni ludzie po zmartwychwstaniu, o którym nauczał przede wszystkim szanowny władca Jehoszua (Jezus).
Proszę przeczytajmy wersety, w których pisze o Otchłani do której trafił bogaty człowiek:

Łukasza 16:19-26
Żył pewien człowiek bogaty, który ubierał się w purpurę i bisior i dzień w dzień świetnie się bawił. U bramy jego pałacu leżał żebrak okryty wrzodami, imieniem Łazarz. Pragnął on nasycić się odpadkami ze stołu bogacza; nadto i psy przychodziły i lizały jego wrzody. Umarł żebrak, i aniołowie zanieśli go na łono Abrahama. Umarł także bogacz i został pogrzebany. Gdy w Otchłani, pogrążony w mękach, podniósł oczy, ujrzał z daleka Abrahama i Łazarza na jego łonie. I zawołał: "Ojcze Abrahamie, ulituj się nade mną i poślij Łazarza; niech koniec swego palca umoczy w wodzie i ochłodzi mój język, bo strasznie cierpię w tym płomieniu". Lecz Abraham odrzekł: "Wspomnij, synu, że za życia otrzymałeś swoje dobra, a Łazarz przeciwnie, niedolę; teraz on tu doznaje pociechy, a ty męki cierpisz. A prócz tego między nami a wami zionie ogromna przepaść, tak że nikt, choćby chciał, stąd do was przejść nie może ani stamtąd do nas się przedostać".

Można otchłań nazwać Piekłem, ale trzeba dodać, że jest to Piekło dla dusz i jest to inne miejsce kosztowania bólu niż ogniste Piekło przeznaczone dla dusz ponownie połączonych z ciałami, gdzie niegrzeczni ludzie po zmartwychwstaniu będą smakować bólu.
O tym Piekle mowa w ewangelii Mateusza:

Mateusza 5:27-30
Słyszeliście, że powiedziano: Nie cudzołóż! A Ja wam powiadam: Każdy, kto pożądliwie patrzy na kobietę, już się w swoim sercu dopuścił z nią cudzołóstwa. Jeśli więc prawe twoje oko jest ci powodem do grzechu, wyłup je i odrzuć od siebie. Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało być wrzucone do piekła. I jeśli prawa twoja ręka jest ci powodem do grzechu, odetnij ją i odrzuć od siebie. Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało iść do piekła.

Do Piekła właściwego trafia zatem zmartwychwstałe ciało wraz z duszą.

Proszę przejdźmy teraz do kwestii czyśćca. W Katechizmie napisano:

KKK 1054 Ci, którzy umierają w łasce i przyjaźni z Bogiem, ale nie są jeszcze całkowicie oczyszczeni, chociaż są już pewni swego zbawienia wiecznego, przechodzą po śmierci oczyszczenie, by uzyskać świętość konieczną do wejścia do radości Boga.

Szanowny panie medieval_man, z mojego zrozumienia Biblii i Katechizmu wysnułem wniosek, że Piekło i Czyściec może być dokładnie tym samym, chociaż indywidualnie różnym miejscem.
Na przykład w więzieniach bywają sale zbiorowe, izolatki jak i miejsca tortur dla szczególnie zasłużonych złoczyńców. A z ludźmi bywa tak, że w różnym stopniu się resocjalizują.
Jedna dusza, która trafi do Otchłani by czerpać tam męki może się szybko zresocializować i jeszcze jako dusza zaznać błogosławieństw i jeszcze jako dusza zaznać duchowej pociechy i po zmartwychwstaniu trafić do Nieba już wraz z ciałem.
Zastanówmy się teraz nad tymi osobami, które umarły w łasce i przyjaźni z Bogiem, ale tuż przed sądem ostatecznym i nie zdążyli się oczyścić przed zmartwychwstaniem.
Co z nimi?
Nie są przecież dostatecznie czyści by dostąpić zbawienia, ale jednocześnie nie zasługują na wiecznie męczarnie w Piekle.
Moim zdaniem sprawiedliwość wymaga, by i oni po zmartwychwstaniu mieli szansę oczyścić się z grzechu w Piekle.

Szanowni forumowicze, co o tym myślicie?

_________________
http://www.youtube.com/user/JacekKwasniewski?feature=mhee


Pt mar 17, 2017 11:19
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 81 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL