Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 20:15



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 103 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona
 Konwersja na prawosławie 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt paź 07, 2008 19:13
Posty: 800
Post Konwersja na prawosławie
Dobry wieczór,

Chciałbym zapytać, jak z punktu widzenia katolików i prawosławnych wygląda konwersja katolika na prawosławie?

- czy katolicyzm od razu skazuje takiego człowieka na potępienie, a prawosławne chrześcijaństwo za herezję lub odstępstwo od wiary?

- pytanie drugie - czy osoba prawosławna może odmawiać katolicki (Maryjny) różaniec?

W ogóle, jak Kościół Katolicki odnosi się do takiej zmiany wyznania?


Pn maja 08, 2017 21:50
Zobacz profil

Dołączył(a): So cze 05, 2010 13:07
Posty: 103
Post Re: Konwersja na prawosławie
Katolicyzm nikogo nie skazuje na potępienie. Nie ma takiej władzy. Zostawia to przestrzeni indywidualnego spotykania osoby z Bogiem. Kościół katolicki o nikim nie mówi: na pewno został potępiony.


Pn maja 08, 2017 23:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Konwersja na prawosławie
zephyr7 napisał(a):
Dobry wieczór,

Chciałbym zapytać, jak z punktu widzenia katolików i prawosławnych wygląda konwersja katolika na prawosławie?

No prawosławni są za, a katolicy - przeciw.

Cytuj:
- czy katolicyzm od razu skazuje takiego człowieka na potępienie, a prawosławne chrześcijaństwo za herezję lub odstępstwo od wiary?


Za schizmę. Wprawdzie mamy z prawosławnymi też parę rozbieżności doktrynalnych. Jednak nie nadaje im się dziś już tak wysokiej rangi, jak kiedyś.

I nie Kościòł "skazuje". Sam się skazuje ten, co wiedząc, że w Kosciele Katolickim jest pełnia prawdy, od niego się odcina.

Cytuj:
- pytanie drugie - czy osoba prawosławna może odmawiać katolicki (Maryjny) różaniec?

Też jestem ciekaw. Z jednej strony chyba nie, w Cerkwi "zdrowaśka" jest o połowę krótsza i z tego co słyszałem, są przeciw. Z drugiej strony w Toruniu na prawosławnym straganie można było od mniszek kupić różaniec. Być może na terenach mieszanych nie robi się takiego ścisłego rozgraniczenia,

Cytuj:
W ogóle, jak Kościół Katolicki odnosi się do takiej zmiany wyznania?


No jak myślisz, są zadowoleni czy nie? Czy o co konkretnie chodzi, że się dwa razy pytasz?

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Pn maja 08, 2017 23:58
Zobacz profil
Post Re: Konwersja na prawosławie
A czy zdanie Kosciola katolickiego jest wazne dla kogos, kto od niego odchodzi?
Po co ta konwersja? Dla slubu? Czy z przekonania?


Wt maja 09, 2017 0:04
Post Re: Konwersja na prawosławie
Po pierwsze - chyba trochę dziwne miejsce na takie pytanie. Po drugie:
Cytuj:
a prawosławne chrześcijaństwo za herezję lub odstępstwo od wiary?
Nie bardzo rozumiem, co masz na myśli. Że prawosławie nie chce przyjmować konwertytów z przekonania? Po trzecie:
zephyr7 napisał(a):
Czy osoba prawosławna może odmawiać katolicki (Maryjny) różaniec
W niektórych modlitewnikach spotyka się praktykę bardzo podobną do katolickiego różańca. Wywodzą ją od św. Pachomiusza.
bert04 napisał(a):
Z drugiej strony w Toruniu na prawosławnym straganie można było od mniszek kupić różaniec.
Ale w takiej formie jak w katolicyzmie? Ciekawe.


Wt maja 09, 2017 5:45
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Konwersja na prawosławie
zefciu napisał(a):
Ale w takiej formie jak w katolicyzmie?


Tak i to mnie zdziwiło. Czotki też mieli. Próbowałem się dopytać, czy jacyś grekokatolicy czy jak, ale to co udało mi się zrozumieć było, że prawosławne siostry z Białorusi. Podejrzewam, że to coś jak marketingowy chwyt, ale nie wykluczam, że jednak używają.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Wt maja 09, 2017 6:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 06, 2015 10:22
Posty: 630
Post Re: Konwersja na prawosławie
bert04 jaki marketingowy chwyt? :) Zarzucasz siostrom zakonnym, że nie kochają Matki Najświętszej i handlują różańcami dla niegodziwej mamony?
Przecież Mama Maryja jest Królową Nieba i ziemi, a co za tym idzie też i wszystkich ludzi.
Myślisz sobie, że dlaczego św. Jan Paweł II zawierzył świat Maryi Niepokalanej? Gdyby nie to zawierzenie, dawno by było 'pierdut atomowe' a nie pierestrojka w Rosji (przeczytaj tekst Wielkiej Nowenny Fatimskiej przed setną rocznicą Objawień Fatimskich, tam jest jedno wezwanie aby nas Matka Boża chroniła od wojny atomowej). Warto czytać też piękne dzieła z Ducha Świętego, takie jak np. Dzienniczek św. Siostry Faustynki, która pisała co Pan Jezus mówił o Rosji. Nasz Święty Apostoł Narodów Jan Paweł II dobrze o tym wiedział, dlatego uciekł się do Bożego Miłosierdzia w tej jakże trudnej dla ludzkości chwili kryzysu politycznego w ZSRR.

Mama Maryja zawsze wyprasza niezbędne łaski dla wszystkich, którzy tylko uciekają się pod Płaszcz Jej Opieki. To jest Mama Syna Bożego, cóż więcej chcieć.

p.s. do autora wątka jeszcze - nie zmieniaj wyznania, bądź gorliwym katolikiem, pragnij świętości życia.

_________________
Warto zerknąć: Egzorcyzmy | Mamre | Różaniec | Modlitwy i życiorysy świętych | Życie wieczne


Wt maja 09, 2017 8:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 935
Post Re: Konwersja na prawosławie
dominikbartlomiej napisał(a):
bert04 jaki marketingowy chwyt? :) Zarzucasz siostrom zakonnym, że nie kochają Matki Najświętszej i handlują różańcami dla niegodziwej mamony?
Przecież Mama Maryja jest Królową Nieba i ziemi, a co za tym idzie też i wszystkich ludzi.
Myślisz sobie, że dlaczego św. Jan Paweł II zawierzył świat Maryi Niepokalanej? Gdyby nie to zawierzenie, dawno by było '(censored) atomowe' a nie pierestrojka w Rosji (przeczytaj tekst Wielkiej Nowenny Fatimskiej przed setną rocznicą Objawień Fatimskich, tam jest jedno wezwanie aby nas Matka Boża chroniła od wojny atomowej).


Naprawdę nie musisz tego robić publicznie. Nie musisz za każdym razem jak wpadasz na forum pisać w jak największej liczbie wątków, nie czytając tego co ludzie w nich napisali.
Możesz poćwiczyć w domu, prywatnie, tak żeby nikt nie musiał się przez ciebie denerwować, sztukę czytania ze zrozumieniem.

_________________
Tylko Bogu chwała


Wt maja 09, 2017 9:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Konwersja na prawosławie
dominikbartlomiej napisał(a):
bert04 jaki marketingowy chwyt? :) Zarzucasz siostrom zakonnym, że nie kochają Matki Najświętszej i handlują różańcami dla niegodziwej mamony?


Wiem, że prawosławie czci Maryję, w końcu najważniejszy święty obraz w Polsce mamy od nich. Więc co jak co, ale ten zarzut jest mocno nie na miejscu.

Niemniej spotkałem się z krytyką praktyki różańca ze strony prawosławnych w internecie. Nie ze względu na Maryję ale na praktykę wizualizacji i podobne "bzdety". Zresztą, katolicka krytyka hezychazmu nie oznaczała nigdy, że katolicy nie modlą się do Jezusa.

No i niestety moje znajomości rosyjskiego / białoruskiego nie wystarczyły, żeby dopytać dokładniej. Chyba mówiły, że używają różańca, ale nie mam pewności, czy dobrze zrozumiałem, więc snuję przypuszczenia. Być może ktoś uznał, że różaniec nie jest sprzeczny z prawosławiem (tak jak dziś katolicyzm nie potępia hezychazmu), a zwłaszcza w okolicy Wielkiejnocy warto uzupełnić "asortyment" o to. W końcu po Wielkiejnocy jest "sezon" na Pierwsze Komunie.

-------------------------

białogłowa napisał(a):
Nie musisz za każdym razem jak wpadasz na forum pisać w jak największej liczbie wątków, nie czytając tego co ludzie w nich napisali.


Hmmm.... tak biorąc na logikę, dlaczego miałby przeczytać powyższe zdanie?

Sorry, znowu odjeżdżam w dygresje.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Wt maja 09, 2017 9:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 06, 2015 10:22
Posty: 630
Post Re: Konwersja na prawosławie
białogłowa: nie piszę we wszystkich wątkach i nie robię tak,że ich nie czytam. Niektóre może pobieżnie , ale z reguły ustosunkowuję się do tego co związane z meritum. Poza tym, jak upominasz, napisz najpierw na PW, to jest z Duchem Ewangelii wtedy, wiesz, najpierw w 4 oczy, potem z siostrą/bratem, potem donieś Kościołowi, jak nie posłucha. Dzięki za wyrażenie zdania swojego, przymuję z pokorą, ale się z tym nie zgadzam, a może ty też przemyślisz i procentowo moje wypowiedzi przejrzysz i się wypowiesz, tylko po co?

bert04: nie miałem intencji urazić, a wypowiedź u Ciebie była wcześniej była ze zwrotem: "marketingowy chwyt". Na bieżąco jak piszę to czytam co kto pisze. Zatem odpisałem na spokojnie z uśmiechem zamieszczając emotikony z uśmiechem. I na końcu do autora wątku napisałem, na czym się trzeba skupiać.

Wybacz bracie, wybacz siostro, pax et bonum :)

W duchu miłości braterskiej jak się prowadzi dyskusje i prowadzi dialog można naprawdę dojść w wielu kwestiach doktrynalnych do ładu, wszak są kwestie wiary, na które niektóre osoby są tak zamknięte jak faryzeusze za czasów Pana Jezusa, którzy popełnili 'samobójstwo duchowe' - sami sobie zamknęli drogę do Zbawienia, z takimi osobami dyskusja będzie prowadzić do nikąd. (taki mały off-top)

_________________
Warto zerknąć: Egzorcyzmy | Mamre | Różaniec | Modlitwy i życiorysy świętych | Życie wieczne


Pt maja 12, 2017 20:41
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 07, 2012 8:14
Posty: 238
Post Re: Konwersja na prawosławie
Takiego ściany tekstu nawet bez grama treści już dawno nie widziałem.


So maja 13, 2017 8:36
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Konwersja na prawosławie
@zephyr7
Podpisuję się pod pytaniem Kael: z jakiego powodu chcesz dokonać konwersji? Pominąwszy różnice w dogmatach (tu może niezbyt trudno zmienić zdanie jesli ma się wątpliwości co do katolickich), duchowość prawosławna jest zupełnie inna niż katolicka. Nie jest takie proste przestawić się w tej kwestii.
bert04 napisał(a):
No prawosławni są za, a katolicy - przeciw.

Nie do końca prawdą jest, że prawosławni są za. Wygląda to jakby liczyła się sztuka, a tak nie jest. Z tego co wiem od zaprzyjaźnionego prawosławnego, księża prawosławni (batiuszkowie) podchodzą bardzo ostrożnie do osób chcących dokonać konwersji.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


So maja 13, 2017 19:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Konwersja na prawosławie
Małgosiaa napisał(a):
bert04 napisał(a):
No prawosławni są za, a katolicy - przeciw.

Nie do końca prawdą jest, że prawosławni są za. Wygląda to jakby liczyła się sztuka, a tak nie jest. Z tego co wiem od zaprzyjaźnionego prawosławnego, księża prawosławni (batiuszkowie) podchodzą bardzo ostrożnie do osób chcących dokonać konwersji.


Fajnie, a ja słyszałem o księżach katolickich, którzy odmawiają chrztu dzieciom, bo cośtam u rodziców się nie zgadza. Nie powiem przez to jednak, że katolicy nie są za chrzczeniem dzieci. Tyle ze czasem maja jakieś uzasadnione obiekcje.

Tak na marginesie, przed laty na jednym protestanckim forum udzielał sie jeden gostek, ktory z katolicyznu przeszedl na prawosławie, a potem bodajże do kalwinów. Być moze w międzyczasie pofrunął dalej, Yarpen może będzie kojarzył, o kim mówię. Może to przykład, dlaczego niektórzy batiuszkowie wnikliwie sprawdzają przed przyjęciem "ochotników".

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


So maja 13, 2017 19:40
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Konwersja na prawosławie
bert04 napisał(a):
Może to przykład, dlaczego niektórzy batiuszkowie wnikliwie sprawdzają przed przyjęciem "ochotników".

Nie do końca. Wydaje mi się, że większość (nie wszyscy) dokonuje konwersji, bo "obrazili się" na KK. Potem, już jako prawosławni, są bardzo agresywni w stosunku do katolików, czego przykład mieliśmy na sąsiednim forum. I głównie o to chodzi w tym wnikliwym sprawdzaniu, aby uniknąć agresywnych wiernych, bo to nie jest chrześcijaństwo.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


So maja 13, 2017 19:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Konwersja na prawosławie
A co prawosławie uznaje za największą różnicę między nimi a katolicyzmem?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


So maja 13, 2017 21:19
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 103 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL