Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 17:21



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 103 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
 Konwersja na prawosławie 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Konwersja na prawosławie
@zephyr7

Zauważ sam niekonsekwencję swoich wypowiedzi. Oceniasz cały Kościół na podstawie pewnych lokalnych cech Twojego polskiego Kościoła partykularnego. A z drugiej strony "Wszyscy wiedzą jak jest w rosyjskim kościele prawosławnym". No coś tu nie pasi, różną miarą oceniasz. Zwłaszcza jeżeli chodzi o proporcje, jednak Cerkiew rosyjska to jedna z największycch i najbardziej znaczących (może i nawet na pierwszym miejscu). A polski episkopat w porównaniu z cały Kościołem Katolickim...


Kolejny argument o infantylizacji... cóż, powiem, że katolicyzm stara się przybliżać do ludzi, natomiast w Cerkwi, takie mam wrażenie, panuje pewna nieprzekraczalna granica między sacrum a profanum. Niektórych właśnie ta granica mistycyzmu, ta "niezrozumiałość obrzędu" pociąga szczególnie (wybaczą mi bracia prawosławni). Ja tylko dodam moją osobistą ocenę, że ta granica uwalnia wiernego od zajmowania się samemu pewnymi treściami. Jak świadectwo czy miłosierdzie, tak przez Ciebie tutaj przytaczane.

zephyr7 napisał(a):
W kościele prawosławnym jest inaczej


A z tym się zgodzę. Tylko że sam musisz się zastanowić, czy chcesz iść DO innego Kościoła. Czy też tylko i jedynie uciekasz OD Twojego Kościoła.

Znałem jednego gościa w internecie, który z katolicyzmu przeszedł na prawosławie. Po jakimś czasie i zaliczniu kolejnej porcji rozczarowań szarą skrzeczącą rzeczywistością przeszedł na protestantyzm. Straciłem kontakt, ale przypuszczam, że ucieka nadal.


PS: I zacznij stosować poprawną pisownię: "Kościół" z wielkiej litery, jeżeli chodzi o organizację czy o mistyczną wspólnotę wiernych. A "kościół" z małej litery to tylko budynek.


zephyr7 napisał(a):
Jakie są owoce kościoła w naszym kraju? Dobre, czy kwaśne?


Oceny są różne, zależą od miejsca i czasu. Być może nie mówiłbyś dziś po polsku, albo nadal mieszkał w PRL-u, gdyby nie takie "kwaśne owoce".

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Śr maja 17, 2017 10:24
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Konwersja na prawosławie
zefciu napisał(a):
medieval_man napisał(a):
Bez komentarza.
Naprawdę.
Niemożliwe. Ludzie dostrzegają, że w Polsce PiS ma zbyt duże wpływy w KRK i że biskupi przekraczają pewne granice, których przekraczać nie powinni. Lepiej udawajmy, że taka teza jest absurdalna i odmawiajmy komentarzy.

Ale nie o to przecież chodzi. Są księża, którzy uprawiają politykę, czy to pro-międlarową, czy to pro-michnikową, a jest całkiem sporo parafii czy kościołów, gdzie tego, zwyczajnie, nie ma.
To z minusem wobec Zachodu to też chyba jakaś fantazja. Pewnie zależna od osobistego doświadczenia.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Śr maja 17, 2017 10:34
Zobacz profil WWW
Post Re: Konwersja na prawosławie
zephyr7 napisał(a):
i Ciemną: o. Rydzyka, różnych Rycerzy Chrystusa Króla, Natanków, itp.
Przecież Natanek jest poza Kościołem Rzymskokatolickim. I pewnie "różni rycerze" też.

zephyr7 napisał(a):
Jakie są owoce kościoła w naszym kraju? Dobre, czy kwaśne?
Różne. Ale jeśli chcesz takiej wspólnoty, która Ci wmówi, że wszyscy jej członkowie są nieskazitelni i nie grzeszą, to idź do tej, która ostatnio robiła najazd na nasze forum pod postacią wybranej i servusa.

medieval_man napisał(a):
Ale nie o to przecież chodzi. Są księża, którzy uprawiają politykę, czy to pro-międlarową, czy to pro-michnikową, a jest całkiem sporo parafii czy kościołów, gdzie tego, zwyczajnie, nie ma.
Owszem. Ale, gdy biskup zaczyna głosić dogmaty Sekty Smoleńskiej to już trochę grubszego kalibru sytuacja, niż gdy jakiś księżulo z Psiej Wólki coś tam powie na kazaniu.
Cytuj:
To z minusem wobec Zachodu to też chyba jakaś fantazja. Pewnie zależna od osobistego doświadczenia.
Z mojego doświadczenia zachodniego - w Edynburgu tamtejsza parafia katolicka uczestniczyła w akcji "make poverty history". Oficjalnie się przyłączyli do manifestacji, w której dominowały czerwone gwiazdy i mordy pana Ernesto.


Śr maja 17, 2017 10:45

Dołączył(a): Wt paź 07, 2008 19:13
Posty: 800
Post Re: Konwersja na prawosławie
No właśnie, fajnie byłoby posłuchać kogoś, kto przeszedł na prawosławie - jak to wygląda z perspektywy apostaty :)

Bo przecież nie przeszedł na inną wiarę, tylko dlatego, że "jest pięknie i klimatycznie" :)


Śr maja 17, 2017 11:08
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Konwersja na prawosławie
zefciu napisał(a):
medieval_man napisał(a):
Ale nie o to przecież chodzi. Są księża, którzy uprawiają politykę, czy to pro-międlarową, czy to pro-michnikową, a jest całkiem sporo parafii czy kościołów, gdzie tego, zwyczajnie, nie ma.
Owszem. Ale, gdy biskup zaczyna głosić dogmaty Sekty Smoleńskiej to już trochę grubszego kalibru sytuacja, niż gdy jakiś księżulo z Psiej Wólki coś tam powie na kazaniu.

Celowo od pewnego czasu nie wchodzę na "Z kraju i ze świata", żeby nie widzieć postów pisanych pod wpływem nienawiści (bo czym jak nie nienawiścią jest nazywanie ludzi sekciarzami - jednych sektą smoleńską, innych sektą pancernej brzozy), ale widzę, że i tu, w "Prawdach wiary" mnie dopadło.
:(

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Śr maja 17, 2017 11:16
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Konwersja na prawosławie
zefciu napisał(a):
Oficjalnie się przyłączyli do manifestacji, w której dominowały czerwone gwiazdy i mordy pana Ernesto.


No może to nie ten temat, ale organizacje chrześcijańskie uczestniczyły oficjalnie* w tej inicjatywie, więc to raczej zwolennicy gwiazdy czerwonej hijackowali te manifestacje.

(*według wiki członkami VENRO, inicjatora tego ruchu, są trzy chrześcijańskie organizacje, z tego jedna katolicka. Komunistów tam nie zauważyłem)

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Śr maja 17, 2017 11:19
Zobacz profil
Post Re: Konwersja na prawosławie
medieval_man napisał(a):
bo czym jak nie nienawiścią jest nazywanie ludzi sekciarzami
Nazywanie ludzi sekciarzami jest wyrażeniem opinii, że postawa tych ludzi jest sekciarska. Tyle. Wmawianie na siłę emocji powinno być poniżej Ciebie, mm.

@bert dzięki, nie wiedziałem. Opisywałem tak jak to widziałem z zewnątrz po prostu.

@zephyr7 chętnie, ale może nie na tym forum?


Śr maja 17, 2017 11:22

Dołączył(a): Wt paź 07, 2008 19:13
Posty: 800
Post Re: Konwersja na prawosławie
ale reasumując: przechodząc do cerkwii stałbym się heretykiem i schizmatykiem, objętym ekskomuniką.

I znowu - jedno wyznanie skazuje mnie na potępienie, a drugie wręcz przeciwnie :)

w takiej sytuacji, chyba lepiej ma zupełny ateista, który przechodzi do jednej z tych religii.


Śr maja 17, 2017 11:25
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Konwersja na prawosławie
zefciu napisał(a):
medieval_man napisał(a):
bo czym jak nie nienawiścią jest nazywanie ludzi sekciarzami
Nazywanie ludzi sekciarzami jest wyrażeniem opinii, że postawa tych ludzi jest sekciarska. Tyle. Wmawianie na siłę emocji powinno być poniżej Ciebie, mm.

Nie kupuję. Wystarczyłoby zamiast:
gdy biskup zaczyna głosić dogmaty Sekty Smoleńskiej
napisać:
gdy biskup powtarza publicznie tezy zwolenników teorii zamachu

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Śr maja 17, 2017 11:44
Zobacz profil WWW
Post Re: Konwersja na prawosławie
zephyr7 napisał(a):
ale reasumując: przechodząc do cerkwii stałbym się heretykiem i schizmatykiem, objętym ekskomuniką.
Utraciłbyś łączność eucharystyczną z KRK. Ale to chyba oczywiste.
Cytuj:
I znowu - jedno wyznanie skazuje mnie na potępienie, a drugie wręcz przeciwnie
Ale co to ma do rzeczy? Co Cię interesuje, czy Cię nie-Twoje wyznanie skazuje, czy nie skazuje.
Cytuj:
w takiej sytuacji, chyba lepiej ma zupełny ateista, który przechodzi do jednej z tych religii.
Dlaczego? Jaką realną korzyść ma z tego?
mm - niech Ci będzie, zwał jak zwał, nie powinien tego robić.


Śr maja 17, 2017 12:00
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Konwersja na prawosławie
zefciu napisał(a):
Utraciłbyś łączność eucharystyczną z KRK. Ale to chyba oczywiste.


No właśnie nie do końcewicz. W KRK ścierają się dwie wykładnie. Jedna, że ekskomunika z urzędu i anatema sit. A druga, że semel catholic semper catholic. Czyli że raz na zawsze, mimo wszystkich ekskomunik, schizm czy innych apostazji. Zakresy stosowania jednej i drugiej wykładni nie są zawsze jednoznaczne.

Może to mieć znaczenie, jeżeli zephyr7 (lub zefciu?) będzie w jakiś sposób miał kontakt z sakramentami KRK. Przykładowo ślub z katoliczką, przykładowo chrzestny. W tym przypadku prawosławny-konwertyta może być inaczej traktowany niż natural-born-prawosławny, a bardziej jak katolik-grzesznik, podlegający pod "rygor sakramentalny" KRK.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Śr maja 17, 2017 12:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 935
Post Re: Konwersja na prawosławie
zephyr7 napisał(a):
No właśnie, fajnie byłoby posłuchać kogoś, kto przeszedł na prawosławie [...]

Żeby poznać argumenty, czy też sensownie brzmiące uzasadnienie, których mnie samemu brak.

_________________
Tylko Bogu chwała


Śr maja 17, 2017 12:55
Zobacz profil
Post Re: Konwersja na prawosławie
bert04 napisał(a):
No właśnie nie do końcewicz. W KRK ścierają się dwie wykładnie. Jedna, że ekskomunika z urzędu i anatema sit. A druga, że semel catholic semper catholic. Czyli że raz na zawsze, mimo wszystkich ekskomunik, schizm czy innych apostazji. Zakresy stosowania jednej i drugiej wykładni nie są zawsze jednoznaczne.
Z punktu widzenia prawosławnego jednak sytuacja jest raczej oczywista.
Cytuj:
Może to mieć znaczenie, jeżeli zephyr7 (lub zefciu?) będzie w jakiś sposób miał kontakt z sakramentami KRK. Przykładowo ślub z katoliczką, przykładowo chrzestny. W tym przypadku prawosławny-konwertyta może być inaczej traktowany niż natural-born-prawosławny, a bardziej jak katolik-grzesznik, podlegający pod "rygor sakramentalny" KRK.
A są jakieś podstawy kanoniczne do takiego rozróżnienia? Bo ja przykładowo ostatnio zostałem chrzestnym dziewczynki wychowywanej w wierze katolickiej. Z drugiej strony moja kuma pewnie się nie chwaliła szczególnie, że jestem konwertytą.


Śr maja 17, 2017 13:03
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Konwersja na prawosławie
Z tego, co czytałem, KK ma bardziej liberalne podejście do konwertytów niż Kościół prawosławny, który często jest bardziej konserwatywny. Szczere przekonanie, że prawda leży w innym Kościele niż katolicki nie jest grzechem wg katolicyzmu.

W kwestii liturgii, w KK nadal są msze trydenckie. Trzeba tylko poszukać i można sprawdzić.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Śr maja 17, 2017 13:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 935
Post Re: Konwersja na prawosławie
Smokepsv napisał(a):
Prawie przez 4 strony zainteresowany sprawnie maskował chęć poważnej rozmowy. Ale udawać długo się nie da.

Przychylam się do smokowej opinii.
Soul33 napisał(a):
W kwestii liturgii, w KK nadal są msze trydenckie. Trzeba tylko poszukać i można sprawdzić.

Tak, tak. Najpewniej tu o te msze właśnie chodzi.
zephyr7 napisał(a):
trudno mi jest wyobrazić sobie istniejącego - dziś - Boga, czerpiącego przyjemność z długawych mszy, procesji dookoła kościoła i obowiązkowej spowiedzi. W tym względzie pozostaję chyba ateistą!

Psiakrew, że też ta prawosławna liturgia tak długo trwa.

_________________
Tylko Bogu chwała


Śr maja 17, 2017 13:22
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 103 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL