Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 11:39



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 117 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
 Kto idzie do piekła? 
Autor Wiadomość
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Kto idzie do piekła?
JedenPost napisał(a):
Jaki zarzut, czy tym bardziej oszczerstwo? Stwierdzam po prostu niezbity fakt, że pełnienie Bożej woli w KRK nie sprowadza się do krótkiego, zasadniczego nakazu/zakazu nie czyń drugiemu co tobie niemiłe. Czyżbyś twierdziła, że jest inaczej?

Wskaż zatem społeczność, która czyni tylko dobro i w ten sposób dowiedź, że katolicyzm jest wyjątkiem.
Jesli mówisz o katolicyzmie, mówisz i nauczaniu, a nie o grzechach katolików.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N wrz 02, 2018 18:52
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Kto idzie do piekła?
Mam wrażenie, że emocje nie pozwalają Ci przeczytać ze zrozumieniem jednego zdania, mimo że celowo podkreśliłem kluczowy zwrot, by uwypulić jego sens.

W ogóle nie chodzi mi o czynienie dobra czy zła, tylko o zwrócenie uwagi na fakt, że pełnienie woli Bożej w KRK nie sprowadza się do realizowania wskazanej przez Alus zasady, ale obejmuje także wiele innych czynności.

Wiesz... przyjmowanie sakramentów, przynależność do lokalnego Kościoła, posłuszeństwo hierarchom, ewangelizacja - słyszałaś może o tych sprawach?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


N wrz 02, 2018 19:03
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Kto idzie do piekła?
JedenPost napisał(a):
Mam wrażenie, że emocje nie pozwalają Ci przeczytać ze zrozumieniem jednego zdania, mimo że celowo podkreśliłem kluczowy zwrot, by uwypulić jego sens.

Nie leć w kulki swoim zwyczajem, bo to nie przejdzie.
JedenPost napisał(a):
W ogóle nie chodzi mi o czynienie dobra czy zła, tylko o zwrócenie uwagi na fakt, że pełnienie woli Bożej w KRK nie sprowadza się do realizowania wskazanej przez Alus zasady, ale obejmuje także wiele innych czynności.

Na jedno wychodzi, bo wolą Bożą jest czynienie dobra a unikanie wszystkiego, co miałoby choćby pozór zła.
JedenPost napisał(a):
Wiesz... przyjmowanie sakramentów, przynależność do lokalnego Kościoła, posłuszeństwo hierarchom, ewangelizacja - słyszałaś może o tych sprawach?

Z czym to sie je wzgledem wyjątkowości katolicyzmu w nie wypełnianiu woli Bożej?
@JedenPost, nie masz przed sobą smarkacza, któremu zrobisz wodę z mózgu swoimi pokrętnymi wyjasnieniami.
Ostatnia prośba: wskaż wyjątkowość katolicyzmu w materii pełnienia (tu nie pełnienia - wg Ciebie) woli Bożej poprzez ukazanie społeczności, które tę wolę pełnią, albo odwołaj. W przeciwnym wypadku będzie ostrzeżenie.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N wrz 02, 2018 19:13
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Kto idzie do piekła?
Małgosiaa napisał(a):
Nie leć w kulki swoim zwyczajem, bo to nie przejdzie.


Proponuję, żebyś się uspokoiła.

Małgosiaa napisał(a):
Na jedno wychodzi, bo wolą Bożą jest czynienie dobra a unikanie wszystkiego, co miałoby choćby pozór zła.


Nie, w kontekscie zasady, o której mowa, bynajmniej na jedno nie wychodzi.

Małgosiaa napisał(a):
Z czym to sie je wzgledem wyjątkowości katolicyzmu w nie wypełnianiu woli Bożej?


Je się to względem tezy Alus, że

Cytuj:
Boża wola we wszystkich religiach sprowadza się do krótkiego, zasadniczego nakazu/zakazu nie czyń drugiemu co tobie niemiłe.


Małgosiaa napisał(a):
Ostatnia prośba: wskaż wyjątkowość katolicyzmu w materii pełnienia (tu nie pełnienia - wg Ciebie) woli Bożej poprzez ukazanie społeczności, które tę wolę pełnią, albo odwołaj. W przeciwnym wypadku będzie ostrzeżenie.


Masz potężny problem z

1) czytaniem ze zrozumieniem
2) panowaniem nad emocjami
3) uleganiem pokusie wykorzystywania funkcji moderatora do "wygrywania" dyskusji, w których pochopnie zabierasz głos.

W tym wypadku każesz mi udowadniać lub odwoływac coś, czego nie napisałem. Jeszcze raz, jak komu dobremu:

Alus:

Cytuj:
A Boża wola we wszystkich religiach sprowadza się do krótkiego, zasadniczego nakazu/zakazu nie czyń drugiemu co tobie niemiłe.


JedenPost:

Cytuj:
Mówisz? W takim razie katolicyzm byłby wyjątkiem, prawda?


Jesteś w stanie, osobo podająca się za katechetkę, czyli kogoś związanego jakby nie było z edukacją, zrozumieć tryb warunkowy?

Gdyby teza Alus była prawdziwa, wówczas katolicyzm byłby wyjątkiem. Ponieważ jednak jest to teza błędna - co wykazałem zwracając uwagę na sakramenty, ewangelizację i tak dalej, a czego nie zrozumiałaś - katolicyzm nie różni się od innych religii, ponieważ żadna z nich nie sprowadza kwestii pełnienia woli Bozej do zasady nie czyń drugiemu co tobie niemiłe.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


N wrz 02, 2018 19:29
Zobacz profil
Post Re: Kto idzie do piekła?
JedenPost, chrześcijaństwo sprowadza się do zasady sformułowanej aktywnie " czyń drugiemu, co chciałbyś, zeby on czynił tobie".
I to w sumie wystarcza do zbawienia, co potwierdza opis Sądu Ostatecznego w Ewangelii św Mateusza.

Reszta jak . przyjmowanie sakramentów, przynależność do lokalnego Kościoła, posłuszeństwo hierarchom, ewangelizacja to inna kategoria. Sakramenty są ku umocnieniu wierzących, jak i wspólnota Kościoła a posłuszeństwo hierarchom (nigdy nie ślepe i bezmyślne) i ewangelizacja nie są przymusem a wyzwaniem. Ewangelizacja nie ma sensu jako zorganizowana akcja propagandowa. To powinno być naturalne dzielenie się radością bycia z Jezusem.


Pn wrz 03, 2018 8:41

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Kto idzie do piekła?
Kael napisał(a):
Reszta jak . przyjmowanie sakramentów, przynależność do lokalnego Kościoła, posłuszeństwo hierarchom, ewangelizacja to inna kategoria.


Naprawdę? Podpiszesz się pod tezą, że nie jest wolą Bożą, abyś przyjmowała Komunię?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pn wrz 03, 2018 8:47
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: Kto idzie do piekła?
Kael napisał(a):
JedenPost, chrześcijaństwo sprowadza się do zasady sformułowanej aktywnie " czyń drugiemu, co chciałbyś, zeby on czynił tobie".
I to w sumie wystarcza do zbawienia, co potwierdza opis Sądu Ostatecznego w Ewangelii św Mateusza.


Kael, to sie chyba nie sprawdza. Kolega kilkakrotnie chciał pocałować dziewczynę, by i ona go pocałowała, a ona miast go pocałować, poszła na Policje i bedzie miał sprawę o molestowanie :(


Pn wrz 03, 2018 9:07
Zobacz profil
Post Re: Kto idzie do piekła?
Cytuj:
Alus:

Cytuj:
A Boża wola we wszystkich religiach sprowadza się do krótkiego, zasadniczego nakazu/zakazu nie czyń drugiemu co tobie niemiłe.


JedenPost:

Cytuj:
Mówisz? W takim razie katolicyzm byłby wyjątkiem, prawda?


Jesteś w stanie, osobo podająca się za katechetkę, czyli kogoś związanego jakby nie było z edukacją, zrozumieć tryb warunkowy?

Gdyby teza Alus była prawdziwa, wówczas katolicyzm byłby wyjątkiem. Ponieważ jednak jest to teza błędna - co wykazałem zwracając uwagę na sakramenty, ewangelizację i tak dalej, a czego nie zrozumiałaś - katolicyzm nie różni się od innych religii, ponieważ żadna z nich nie sprowadza kwestii pełnienia woli Bozej do zasady nie czyń drugiemu co tobie niemiłe.

To akurat nie moja osobista teza, ale ewangeliczna -
Bóg jest Miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.
Przez to miłość osiąga w nas kres doskonałości, że mamy pewną ufność na dzień sądu
(1J 2,16-17).
"nie czyń drugiemu co tobie nie miłe, to właśnie wykładnia miłości.
Same sakramenty, ewangelizacja, itd, nie warunkują zbawienia, bo nie ten, który mówi Panie, Panie, a bliźniego ma w nienawiści osiągnie zbawienie.

PS. "podająca sie za katechetkę" to do mnie, czy do Małgosi>


Pn wrz 03, 2018 9:25

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Kto idzie do piekła?
Do Małgosi, Ty przecież jako katechetka się nie przedstawiasz. :)

Cytuj:
Same sakramenty, ewangelizacja, itd, nie warunkują zbawienia, bo nie ten, który mówi Panie, Panie, a bliźniego ma w nienawiści osiągnie zbawienie.


Zgoda, niech będzie, że nie warunkują. Niemniej: ich przyjmowanie jest podążaniem za Bożą wolą, temu chyba nie zaprzeczysz? A zatem: podążanie za Boża wolą nie sprowadza się, do zasady nierobienia drugiemu kuku, jest w nim o wiele więcej.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pn wrz 03, 2018 9:37
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 18, 2018 14:22
Posty: 759
Post Re: Kto idzie do piekła?
Sprzeciwianie się woli Bożej jest grzechem i ten kto się jej sprzeciwia (jak wcześniej było napisane świadomie, dobrowolnie i w ciężkiej materii) te nie wejdzie do królestwa.
Nieprzyjmowanie sakramentów nie jest grzechem.

_________________
"Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą" (Lk 16,31)


Pn wrz 03, 2018 9:47
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Kto idzie do piekła?
Padre77 napisał(a):
Nieprzyjmowanie sakramentów nie jest grzechem.


Ale samo nieuczestniczenie w Eucharystii już tak:

Cytuj:
Eucharystia niedzielna uzasadnia i potwierdza całe działanie chrześcijańskie. Dlatego wierni są zobowiązani do uczestniczenia w Eucharystii w dni nakazane, chyba że są usprawiedliwieni dla ważnego powodu (np. choroba, pielęgnacja niemowląt) lub też otrzymali dyspensę od ich własnego pasterza. Ci, którzy dobrowolnie zaniedbują ten obowiązek, popełniają grzech ciężki.


chociaż mamy tu znów, jak widać, sytuację, w której popełnieniem tego grzechu zagrożeni są jedynie wierni.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pn wrz 03, 2018 9:57
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 18, 2018 14:22
Posty: 759
Post Re: Kto idzie do piekła?
JedenPost napisał(a):
Ale samo nieuczestniczenie w Eucharystii już tak:

Eucharystia (w znaczeniu msza św) nie jest sakramentem, więc nie rozumiem dlaczego się do niej odwołujesz przy dyskusji o sakramentach.
JedenPost napisał(a):
chociaż mamy tu znów, jak widać, sytuację, w której popełnieniem tego grzechu zagrożeni są jedynie wierni.

Posługując się definicją KRK masz rację, tylko dlaczego powołujesz się na tą definicję skoro nie jesteś jego członkiem. Regulacje danej organizacji dotyczą tylko osób do niej należących. To trochę tak jakbyś chciał powiedzieć, że nie chcesz poddawać się obowiązkom nakładanym przez KRK ale rościsz sobie prawa do przywilejów jakie oferuje.

_________________
"Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą" (Lk 16,31)


Pn wrz 03, 2018 10:09
Zobacz profil
Post Re: Kto idzie do piekła?
Wola Boza jest zycie ludzi wedlug przykazania milosci Boga i blizniego - dodam, bo przyklad george45 to ewidentny przyklad egoizmu, dobro blizniego byla tu nieistotne).
Aby ludziom to ulatwic, dane zostaly sakramenty. Na pewno jednak nie sa dane jako przymus niezbedny do zbawienia dla kazdego.

Ogolnie rzecz biorac, bycue w Kosciele, jako wierzacy, a nie tylko ochrzczony, to przywilej i laska, potwierdzone wlasna decyzja i zyciem a jednoczesnie zadanie: Kosciol ma byc swiatlem dla swiata i sola ziemi.
Nigdzie nie jest powiedziane, ze kazdy musi byc chrzescijaninem, bo jest (i bylo) to nawet fizycznie niemozliwe. Dlatego, osobiscie uwazam, ze dla kazdego czlowieka jest suansa na zbawienie, jak on traktowal innyxh.
Dla chrzescijan ufajacych Bogu i zyjacych Ewangelia (i laska sakramentow), Sadu ... moze nie byc.
Cytuj:
24 Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Kto słucha słowa mego i wierzy w Tego, który Mnie posłał, ma życie wieczne i nie idzie na sąd, lecz ze śmierci przeszedł do życia. J 5

A jak bedzie, zobaczymy.


Pn wrz 03, 2018 10:11

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Kto idzie do piekła?
Padre77 napisał(a):
Posługując się definicją KRK masz rację, tylko dlaczego powołujesz się na tą definicję


Choćby dlatego, że rozmawiamy w dziale, którego regulamin wymaga powstrzymywania się od negowania katolickich prawd wiary, w tym, jak mniemam, prawa KRK do formalnego definiowania różnych rzeczy. Tematem może być tu katolicka, czy w każdym razie chrześcijańska koncepcja grzechu i Piekła, a nie moje ewentualne heretyckie impresje ;)

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pn wrz 03, 2018 10:26
Zobacz profil
Post Re: Kto idzie do piekła?
Cytuj:
Same sakramenty, ewangelizacja, itd, nie warunkują zbawienia, bo nie ten, który mówi Panie, Panie, a bliźniego ma w nienawiści osiągnie zbawienie.


Cytuj:
Zgoda, niech będzie, że nie warunkują. Niemniej: ich przyjmowanie jest podążaniem za Bożą wolą, temu chyba nie zaprzeczysz? A zatem: podążanie za Boża wolą nie sprowadza się, do zasady nierobienia drugiemu kuku, jest w nim o wiele więcej.

Niemniej brak sakramentów nie zamyka zbawienia dla wyznawców innych religii lub osób, które powróciły do Boga w ostatnich chwilach swego życia na ziemi.


Pn wrz 03, 2018 10:35
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 117 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL