Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 18:34



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 159 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Następna strona
 Grzech pierworodny - niebiblijny? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1542
Post Re: Grzech pierworodny - niebiblijny?
chwat napisał(a):
Ale jeśli posłużymy się naszą analogią, kiedy przyjmujemy zbawiające skutki Ofiary Jezusa, która też miała miejsce przed naszym popełnionym grzechem i jest ona mimo tej czasowej sprzeczności skuteczna, to na tej samej zasadzie, może funkcjonować udzielenie przez Boga łaski niepokalania Maryi i być skuteczne.


Tak,tylko by grzechów nie było(zostały zmazane)potrzeba to zbawienie przyjąć, w przeciwnym razie pozostają.
W przypadku niepokalanego poczęcia sprawa już nie jest taka prosta, najpierw musiałoby się wydarzyć (stać) a potem dopiero następuje zgoda, czyli co z tym czynem już dokonanym jeśli zgody by nie wyrażono?
Grzechy bez przyjęcia zbawienia pozostają, a niepokalane poczęcie? Można je cofnąć?
Jezus przed tym nim stał się ciałem taką zgodę wyraził:
"«Oto idę, aby spełnić wolę Twoją»"Hebr.10
Tak więc Twój przykład nie jest adekwatny.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Pt lis 24, 2017 14:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 944
Post Re: Grzech pierworodny - niebiblijny?
Cytuj:
Mysle ze Bog sam nie pozbawil by nikogo wolnej woli by to sie stalo, tylko czekal na kogos kto dzieki wierze w Boga umozliwi to. Czyli z czlowieka ze zmaza pierworodna, narodzenie czlowieka Niepokalanego, by przez niego-Nia, Bog mogl przjsc na swiat.
Tak, ale chodzi o to ze Poczecie jakiekolwiek by nie bylo wymaga rodzicow, innaczej bylo by to stworzenie. Czyli rodzice musieli conajmniej wyrazic na to zgode.
Tak samo jak Jozef wyrazil zgode na przyjecie Maryji i opieke nad Jezusem.

Taka zgoda jest takze oddanie sie Bogu, czyli zgoda na wszystko wedlug Jego Woli, a to juz jest gleboka wiara.
Tak mysle ze taka wiara umozliwila Bogu obdarowanie czlowieka (rodzicow Maryji) potomstwem Niepokalanym, czyli takim jak Bog zamierzal obdarowywac czlowieka w Raju, czyli potomstwo zrodzone, ale dane bezposrednio przez Boga.


Totalny absurd. Zachowanie od zmazy grzechu pierworodnego nie tylko nie pozbawia wolnej woli, ale właśnie jest uwolnieniem wolnej woli ze zniewolenia. Łaska Boża jest uprzedzająca względem każdego naszego dobrego uczynku, ale nie można na nią patrzeć jak na coś, co zniewala naszą wolę. Jest dokładnie na odwrót, Łaska Boża uwalnia wolną wolę człowieka zgnębioną, osłabioną i wypaczoną grzechem pierworodnym.

II Synod w Orange 529r. napisał(a):
I tak według napisanych wyżej zdań Pism Świętych albo określeń dawnych Ojców za łaską Bożą powinniśmy to głosić i wierzyć, że przez grzech pierwszego człowieka wolna wola została tak zgnębiona i osłabiona, że nikt potem albo nie może miłować Boga jak należy, albo wierzyć w Boga, albo działać ze względu na Boga, co jest dobre, jeśli go nie uprzedzi łaska Bożego miłosierdzia.


W świetle tej nauki zachowanie Maryi od zmazy grzechu pierworodnego nie było więc narzuceniem jej czegokolwiek bez pytania o zdanie, tylko właśnie całkowitym uwolnieniem wolnej woli, tak że jej późniejsze fiat było najbardziej wolnym wyborem jaki sobie można tylko wyobrazić.

Proszę sobie wyobrazić grupę niewolników skrępowanych kajdanami poważnie ograniczającymi ruchy, pośród których rodzi się całkowicie wolne dziecko, które nigdy tych kajdan nosić nie będzie. Nagle wśród niewolników podnosi się głos, że nikt tego dziecka, ani jego rodziców nie pytał o zdanie i że pozbawienie pęt ogranicza jego swobodę ruchów...

_________________
Tylko Bogu chwała


Pt lis 24, 2017 15:27
Zobacz profil
Post Re: Grzech pierworodny - niebiblijny?
Dlatego wlasnie pisalem o rodzicach Maryji odnosnie Niepokalanego Poczecia.
Moze przeczytaj jeszcze raz i postaraj sie zrozumiec o czym pialem bo po twojej wypowiedzi widac ze nie zrozumialas i przekrecasz to co napisalem, odnoszac to innych elementow podobnie jak Chwat pomieszal grzech i grzesznosc z Niepokalanym Poczeciem.


Pt lis 24, 2017 16:44
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 944
Post Re: Grzech pierworodny - niebiblijny?
Całość składa się z elementów, jeśli poszczególne elementy się sypią, rozlatuje się cała konstrukcja. Być może coś tam chcesz przekazać, ale wychodzi jak wychodzi, bez ładu i składu. Z całej tej pisaniny wynika, że przedkładasz rolę wiary rodziców Maryi nad zasługi Chrystusa, które to wg. nauczania KK umożliwiły Niepokalane Poczęcie. Jest jeszcze jakiś truizm o tym, że była i zrodzona i dana przez Boga. Najlepiej to napisz po polsku tak, żeby wszyscy zrozumieli o co ci chodzi, a nie utyskuj że cię nie rozumieją.

_________________
Tylko Bogu chwała


Pt lis 24, 2017 17:34
Zobacz profil
Post Re: Grzech pierworodny - niebiblijny?
białogłowa napisał(a):
Całość składa się z elementów, jeśli poszczególne elementy się sypią, rozlatuje się cała konstrukcja. Być może coś tam chcesz przekazać, ale wychodzi jak wychodzi, bez ładu i składu. Z całej tej pisaniny wynika, że przedkładasz rolę wiary rodziców Maryi nad zasługi Chrystusa, które to wg. nauczania KK umożliwiły Niepokalane Poczęcie. Jest jeszcze jakiś truizm o tym, że była i zrodzona i dana przez Boga. Najlepiej to napisz po polsku tak, żeby wszyscy zrozumieli o co ci chodzi, a nie utyskuj że cię nie rozumieją.

Te elementy sie sypia w twoich wypowiedziach nie moich.
A niby w jaki sposob zaslugi rodzicow Maryji mialy by niby pomniejszyc zaslugi Jezusa?
Sama jakies bzdury wymyslasz i starasz sie przykleic je do moich wypowiedzi.
Ja nie utyskuje ze mnie nie rozumiesz, tylko nie pozwalam na wykrecanie moich wypowiedzi, wiec sama nie krec, a jak czegos nie rozumiesz to zapytaj.
Ja tez wiele rzeczy nie rozumiem i dlatego pytam, ale jesli ktos te pytania wykreca jak baca kota, to ani ja ani nikt inny nic nie zrozumie, tylko zaczna sie przepychanki i oskarzenia.


Pt lis 24, 2017 17:48
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 944
Post Re: Grzech pierworodny - niebiblijny?
Cytuj:
Te elementy sie sypia w twoich wypowiedziach nie moich.

Dawaj cytat co się sypie.
Cytuj:
A niby w jaki sposob zaslugi rodzicow Maryji mialy by niby pomniejszyc zaslugi Jezusa?
To wynika z twojego wpisu o tym, że ich wielka wiara umożliwiła Bogu obdarowanie potomka Niepokalanym Poczęciem. Jest to co najmniej fałszywe rozłożenie akcentów.

Cytuj:
jak czegos nie rozumiesz to zapytaj

Pytam zatem jakie jest novum w tym, że była dana przez Boga i zrodzona. Jaka głęboka myśl w tym tkwi, której nikt poza tobą nie widzi.

_________________
Tylko Bogu chwała


Pt lis 24, 2017 17:58
Zobacz profil
Post Re: Grzech pierworodny - niebiblijny?
Nie wiem, zreszta nie rozumiem o co ci chodzi, bo ja tu pytam, a traktowany jestem jakbym mial wszystko wiedziec.
Probuje to zrozumiec i poukladac w jakis sens chocby chronologiczny i zgodny z Biblia.
Akcenty sa jakie sa, kazdy mial jakies zadanie i je wykonal zgodnie z wola Boga, wiec o jakie umniejszanie czyichs zaslug ci chodzi.

Zreszta, widze ze nic sie tu nie dowiem, bo zamiast dyskusji musze jedynie tlumaczyc ze nie jestem wielbladem.


Pt lis 24, 2017 18:05
Post Re: Grzech pierworodny - niebiblijny?
Skoro ciągle się motasz i tworzysz cuda na kiju, to się nie dziw, że musisz się tłumaczyć. Z Niepokalanym Poczęciem NMP sprawa jest prosta (Bóg obdarza NMP łaską, że została poczęcia bez zmazy grzechu pierworodnego), a Ty ze wszystkich sił usiłujesz ją skomplikować wprowadzając jakieś dodatkowe czynniki (wolna wola, rodzice NMP itd).


Pt lis 24, 2017 20:44
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Grzech pierworodny - niebiblijny?
Saqura napisał(a):
chwat napisał(a):
Ale jeśli posłużymy się naszą analogią, kiedy przyjmujemy zbawiające skutki Ofiary Jezusa, która też miała miejsce przed naszym popełnionym grzechem i jest ona mimo tej czasowej sprzeczności skuteczna, to na tej samej zasadzie, może funkcjonować udzielenie przez Boga łaski niepokalania Maryi i być skuteczne.


W przypadku niepokalanego poczęcia sprawa już nie jest taka prosta, najpierw musiałoby się wydarzyć (stać) a potem dopiero następuje zgoda
No i tak właśnie było

Cytuj:
czyli co z tym czynem już dokonanym jeśli zgody by nie wyrażono?

Nic, mielibyśmy odrzucenie łaski Boga.
To samo mamy w przypadku łaski zbawienia. Całe życie przebywamy w przestrzeni tej łaski, ale dopiero nasza zgoda na jej przyjęcie powoduje, że łaska działa. Wielu jednak tę łaskę odrzuca i do końca swojego życia nie wyciąga do niej ręki i z niej nie korzysta. Czy pytamy wtedy, co z tym czynem dokonanym (ofiarą krzyża)?

Cytuj:
Grzechy bez przyjęcia zbawienia pozostają, a niepokalane poczęcie? Można je cofnąć?
Ale dlaczego porównujesz grzechy do niepokalanego poczęcia? Czy grzechy są darem łaski?
Porównuj łaskę zbawienia do niepokalanego poczęcia.

Cytuj:
Jezus przed tym nim stał się ciałem taką zgodę wyraził
Maryja też Niech mi się stanie
Chociaż w zasadzie mówienie o zgodzie Jezusa, jest nie do końca prawidłowe...

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Pt lis 24, 2017 20:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Grzech pierworodny - niebiblijny?
someone1 napisał(a):
odnoszac to innych elementow podobnie jak Chwat pomieszal grzech i grzesznosc z Niepokalanym Poczeciem.

Prosiłem o wskazanie viewtopic.php?p=975870#p975870, na czym rzekome pomieszanie miałoby polegać. Ja żadnego pomieszania nie zauważam.
A że drugi raz powtarzasz, że jest jakieś pomieszanie bez jego wskazania, to się nazywa trolling.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Pt lis 24, 2017 20:51
Zobacz profil
Post Re: Grzech pierworodny - niebiblijny?
Napisales, "Lub przykład nas samych: dostępujemy zbawienia, jeżeli naszą postawą wyznajemy wiarę w Ofiarę Jezusa. Ofiara Jezusa zmienia nas całych i wszystkie grzechy popełnione przez nas wcześniej, czyli działa wstecz. Ale nasi rodzice nie muszą wyrażać na to zgody."

Widzisz, rozmawiamy Niepokalanym Poczeciu, a ty w wyboldowanym tekscie piszesz o grzechu. dalsza czesc chyba jest o Niepokalanym Poczeciu, ktore nie ma nic wspolnego z ewentualnym pozniejszym grzechem, a jedynie grzechem pieroworodnym rodzicow.
Ty pomieszales grzech i grzesznosc z Poczeciem, tlumaczac na podstawie odpuszczania grzechow i zbawienia Niepokalane Poczecie.
Czy wy oslepliscie czy kompletnie nie macie pojecia o czym piszecie?


Pt lis 24, 2017 22:57
Post Re: Grzech pierworodny - niebiblijny?
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Skoro ciągle się motasz i tworzysz cuda na kiju, to się nie dziw, że musisz się tłumaczyć. Z Niepokalanym Poczęciem NMP sprawa jest prosta (Bóg obdarza NMP łaską, że została poczęcia bez zmazy grzechu pierworodnego), a Ty ze wszystkich sił usiłujesz ją skomplikować wprowadzając jakieś dodatkowe czynniki (wolna wola, rodzice NMP itd).


Ja niestety sie nie motam, tylko odpowiedzi wasze sa zamotane i to zamotanie implementujecie w moje pytania.
Jak masz jakies uprzedzenie to lepiej nie pisz nic zamiast pisac cos czego nie rozumiesz.

Mi np. nie robi roznicy w jakim temacie o to pytam, ale jesli tytul was w oczy kluje i nim sie sugerujecie to moze zamiast pogrozek i oskarzen przenies czesc tego tematu do odpowiedniego tematycznie, albo zmien tytul na np. "Czym jest Niepokalane Poczecie", bo tytul tematu nie jest moj.


Pt lis 24, 2017 23:04
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Grzech pierworodny - niebiblijny?
someone1 napisał(a):
Napisales, "Lub przykład nas samych: dostępujemy zbawienia, jeżeli naszą postawą wyznajemy wiarę w Ofiarę Jezusa. Ofiara Jezusa zmienia nas całych i wszystkie grzechy popełnione przez nas wcześniej, czyli działa wstecz. Ale nasi rodzice nie muszą wyrażać na to zgody."

Widzisz, rozmawiamy Niepokalanym Poczeciu, a ty w wyboldowanym tekscie piszesz o grzechu. dalsza czesc chyba jest o Niepokalanym Poczeciu, ktore nie ma nic wspolnego z ewentualnym pozniejszym grzechem, a jedynie grzechem pieroworodnym rodzicow.
Ty pomieszales grzech i grzesznosc z Poczeciem, tlumaczac na podstawie odpuszczania grzechow i zbawienia Niepokalane Poczecie.
Czy wy oslepliscie czy kompletnie nie macie pojecia o czym piszecie?

W wyboldowanym tekście piszę o akcie przyjmowania łaski w czasie.

Łaska zbawienia (akt przyjmowania) wyzwala nas od naszego grzechu.
Łaska niepokalanego poczęcia (akt przyjmowania), służy narodzeniu Zbawiciela, wyzwalającego od grzechu.

Analogia dotyczy późniejszego przyjmowania łaski, względem wcześniejszego momentu jej udzielenia. Grzech jako taki, nie jest tutaj istotny.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Pt lis 24, 2017 23:26
Zobacz profil
Post Re: Grzech pierworodny - niebiblijny?
chwat napisał(a):
someone1 napisał(a):
Napisales, "Lub przykład nas samych: dostępujemy zbawienia, jeżeli naszą postawą wyznajemy wiarę w Ofiarę Jezusa. Ofiara Jezusa zmienia nas całych i wszystkie grzechy popełnione przez nas wcześniej, czyli działa wstecz. Ale nasi rodzice nie muszą wyrażać na to zgody."

Widzisz, rozmawiamy Niepokalanym Poczeciu, a ty w wyboldowanym tekscie piszesz o grzechu. dalsza czesc chyba jest o Niepokalanym Poczeciu, ktore nie ma nic wspolnego z ewentualnym pozniejszym grzechem, a jedynie grzechem pieroworodnym rodzicow.
Ty pomieszales grzech i grzesznosc z Poczeciem, tlumaczac na podstawie odpuszczania grzechow i zbawienia Niepokalane Poczecie.
Czy wy oslepliscie czy kompletnie nie macie pojecia o czym piszecie?

W wyboldowanym tekście piszę o akcie przyjmowania łaski w czasie.

Łaska zbawienia (akt przyjmowania) wyzwala nas od naszego grzechu.
Łaska niepokalanego poczęcia (akt przyjmowania), służy narodzeniu Zbawiciela, wyzwalającego od grzechu.

Analogia dotyczy późniejszego przyjmowania łaski, względem wcześniejszego momentu jej udzielenia. Grzech jako taki, nie jest tutaj istotny.


Nadal nie rozumiesz, albo w jakis zagmatwany sposob tlumaczysz, bo teraz polaczyles wyjasnienia łaski w zyciu doczesnym, ze zbawieniem w przyszlym zyciu.
To ze zbawienie przez Jezusa dziala jakby wstecz-ponadczasowo, to Niepokalane Poczecie nie dziala wstecz.
Ja rozumiem udzielenie jakijkolwiek łaski w ten sposob, ze musi byc jakis chocby najmniejszy akt, mysl, czy Milosc, w kierunku Boga, to wtedy łaski otrzymujemy, choc najczesciej ich nie zauwazamy, dopiero gdy zauwazymy, i zrozumiemy to ze tak powiem "sypia sie" kolejne łaski, dlatego nie zauwazamy momentu kiedy sami tak naprawde gdzies tam kiedys zwrocilismy sie do Boga ze szczerego serca i to bylo zauwazone, i dane nam łaski.
Nie oznacza to zadnych zaslug, tylko jedynie iskierke do okazania dobra, a taka kazdy ma chocby jedna w zyciu, A Bog łaskami te iskierki roznieca w coraz to wiekszy plomien, ale nie zrobi tego wbrew woli czlowieka.

Poza tym czy uwazasz ze gdyby rodzice Maryji byli wielkimi grzesznikami to Niepokalane Poczecie mialo by miejsce mimo wszystko? Niesadze. Czy gdyby planowali kiedy ich dziecko ma sie poczac i dokonywali by aborcji gdy przytrafilo sie nieplanowane, tez tak by sie stalo?
Czy raczej byli bardzo, ale to bardzo wierzacy i oddani Bogu nie tylko sami, ale cale ich zycie, czy nawet pozycie Malzenskie i poczecia ich potomstwa?


So lis 25, 2017 0:34

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Grzech pierworodny - niebiblijny?
Maryja to najdoskonalsza istota stworzona przez Boga, zaplanowana na początku przed innymi istotami.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


So lis 25, 2017 0:36
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 159 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL