Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 10:38



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 59 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
 Bóg jest wszechwiedzący 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Bóg jest wszechwiedzący
Damian907 napisał(a):
U mnie te rozmyślania prowadzą raczej do odrzucenia koncepcji osobowego stwórcy, to tak btw
W wolną wolę głęboko wierzę.

Niektórzy tak chcą podkreślić wolną wolę, że przeczą czemuś znacznie większemu - Wszechwiedzy Boga.
A wolna wola nie oznacza nieprzewidywalność. W takim razie gdyby to znaczyło to samo, to można by w łatwy sposób dać komputerowi wolną wolę, wyposażyć go w generator losowy czy pseudolosowy ;-)

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


So gru 29, 2018 20:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt gru 05, 2008 16:57
Posty: 121
Post Re: Bóg jest wszechwiedzący
[ciach... dział dla chrześcijan. M. viewtopic.php?f=48&t=10496 ]

_________________
Polecam:



http://www.buddyzm.edu.pl


So gru 29, 2018 22:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt gru 05, 2008 16:57
Posty: 121
Post Re: Bóg jest wszechwiedzący
[ciach. j.w. M]

_________________
Polecam:



http://www.buddyzm.edu.pl


So gru 29, 2018 22:32
Zobacz profil
Post Re: Bóg jest wszechwiedzący
Robek napisał(a):
[…] Jeśli rano zamiast wypić kawę, to wypiłeś sobie herbatę, więc za pomocą wolnej woli dokonałeś wybory, i ty wiesz że(za pomocą wolne woli)dokonałeś takiego wyboru […]

Czy to jest twoja wolna wola, czy została w tobie zaprogramowana przez media, rodziców środowisko?
Pij rano wodę z cytryną i miodem, dziadek pił i dożył setki.
Pij rano kawę, twoja babcia piła i w wieku 95 lat zdrowa umarła.
Pij rano herbatę, miliony Japończyków piją, przez co średnia życia Japończyków jest najwyższa na świecie.
Wypij rano naparstek naleweczki, a … .
Wypij z rana szklankę soku, a …. .
Cokolwiek byś wypił, zrobisz to z własnej woli, czy to będzie twoja wola, czy "wola" innych w którą uwierzyłeś i uważasz za swoją?


N gru 30, 2018 13:25
Post Re: Bóg jest wszechwiedzący
nolda napisał(a):
Robek napisał(a):
[…] Jeśli rano zamiast wypić kawę, to wypiłeś sobie herbatę, więc za pomocą wolnej woli dokonałeś wybory, i ty wiesz że(za pomocą wolne woli)dokonałeś takiego wyboru […]

Czy to jest twoja wolna wola, czy została w tobie zaprogramowana przez media, rodziców środowisko?
Pij rano wodę z cytryną i miodem, dziadek pił i dożył setki.
Pij rano kawę, twoja babcia piła i w wieku 95 lat zdrowa umarła.
Pij rano herbatę, miliony Japończyków piją, przez co średnia życia Japończyków jest najwyższa na świecie.
Wypij rano naparstek naleweczki, a … .
Wypij z rana szklankę soku, a …. .
Cokolwiek byś wypił, zrobisz to z własnej woli, czy to będzie twoja wola, czy "wola" innych w którą uwierzyłeś i uważasz za swoją?

A dziadek twój chlał, żonę lał, majątek przepił, żona odeszła.....chlaj i lej i ty.....na co dzień to tak nie działa.....


N gru 30, 2018 14:31
Post Re: Bóg jest wszechwiedzący
Czy wedlug nolda wolna wola to zaczynanie od zera i powtarzanie wszystkich bledow ludzkosci przez kazda osobe w kierunku "donikad" czy "gdziekolwiek"?
Czy moze zdefiniowanie wlasnych priorytetow i kierunku w zyciu na bazie informacji i doswiadczen poprzednich pokolen i wykorzystywanie w dazeniu do osiagniecia wlasnych celow tychze doswiadczen z uzyciem rozumu?


N gru 30, 2018 14:50
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Bóg jest wszechwiedzący
nolda napisał(a):
Czy to jest twoja wolna wola, czy została w tobie zaprogramowana przez media, rodziców środowisko?



W największym stopniu geny, natomiast rodzina i pozostali ludzie, wśród których się obracasz, również mają na wolną wole, jakiś minimalny wpływ, ale to jednak bardziej geny, bo syn zachowuje się podobnie jak ojciec, nie dlatego, że ojciec go dobrze wychował, tylko dlatego, że syn ma podobne geny jak ojciec, więc to "dobre wychowanie" przeszło w genach.

No i jest to liczone w ten sposób, że to są moje geny, więc i moja wolna wola.

Bo przecież jak kogoś okradnę, to nie powiem, że to nie jest moja wina, to wszystko przez te geny które mi zostały przez przodków przekazane, więc do tych genów trzeba mieć pretensje, nigdy do mnie.


nolda napisał(a):
Pij rano wodę z cytryną i miodem, dziadek pił i dożył setki.
Pij rano kawę, twoja babcia piła i w wieku 95 lat zdrowa umarła.
Pij rano herbatę, miliony Japończyków piją, przez co średnia życia Japończyków jest najwyższa na świecie.
Wypij rano naparstek naleweczki, a … .
Wypij z rana szklankę soku, a …. .
Cokolwiek byś wypił, zrobisz to z własnej woli, czy to będzie twoja wola, czy "wola" innych w którą uwierzyłeś i uważasz za swoją?



To nie jest wolna wola, to jest brak asertywności, w końcu, jeśli większość ludzi zacznie chodzić z durszlakiem na głowie, to i ty "nolda" zaczniesz tak robić, skoro większość tak chodzi po ulicy, to i ty "nolda" tak powinieneś.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


N gru 30, 2018 18:02
Zobacz profil
Post Re: Bóg jest wszechwiedzący
Robek napisał(a):
W największym stopniu geny, natomiast rodzina i pozostali ludzie, wśród których się obracasz, również mają na wolną wole, jakiś minimalny wpływ, ale to jednak bardziej geny […]
No i jest to liczone w ten sposób, że to są moje geny, więc i moja wolna wola.
Bo przecież jak kogoś okradnę, to nie powiem, że to nie jest moja wina […]

Wybacz, ale nie zrozumiałem twej wypowiedzi. Widzę pewnego rodzaju sprzeczności, a także sarkazm. Jeżeli nie sprawi ci to większego problemu, postaraj się wytłumaczyć bardziej prostym językiem.

Robek napisał(a):
To nie jest wolna wola, to jest brak asertywności, w końcu, jeśli większość ludzi zacznie chodzić z durszlakiem na głowie, to i ty "nolda" zaczniesz tak robić, skoro większość tak chodzi po ulicy, to i ty "nolda" tak powinieneś.

Czy zacznę chodzić? zobacz 99,9999% ludzi chodzi.

Jeśli urodziłem się i zostałem wychowany w środowisku Żydowskim, będę chodził w „durszlaku” jaki mają Żydzi, podobnie jako Muzułmanin, Chrześcijanin … . Takie będzie „moje” zdanie, wyrażane przez noszenie takiego bądź takiego durszlaka. Ten durszlak nie ja wybierałem, zastał mi dany w postaci prezentu, okrzykniętego przez wszystkich wokół jako „najwspanialszy durszlak na świecie”.
Podobnie jest z innymi durszlakami.


N gru 30, 2018 20:12
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Bóg jest wszechwiedzący
nolda napisał(a):
Wybacz, ale nie zrozumiałem twej wypowiedzi. Widzę pewnego rodzaju sprzeczności, a także sarkazm. Jeżeli nie sprawi ci to większego problemu, postaraj się wytłumaczyć bardziej prostym językiem.



Nie specjalnie się orientuje, co to są te sarkazmy czy tam inne metafory, więc raczej nie używam takiego języka.
Ale jeśli chcesz prościej, to mogę spróbować.

Bo twój wygląd charakter i zachowanie, jest spowodowane przez twoje geny, które zostały przekazane tobie przez rodziców, jeśli rodzice byli niskiego wzrostu, to i ty jesteś niskiego wzrostu, jak również jeśli rodzice są inteligentni, to i dziecko jest inteligentne, i tak dalej.

Co prawda część genów jest tworzona w sposób losowy, jak również dziadkowie, pradziadkowie mają, w tym swój udział, i nie można zapomnieć o zdrowym trybie życia, który również wpływa na wzrost, więc jakby to wszystko zliczyć, to dość sporo czynników wpływa na to jak wysoko ktoś urośnie.
Ale bez względy na tu od kogo te geny otrzymałeś, to one zostały uznane za coś twojego, i ty za to odpowiadasz, tak dla przykładu, czysto teoretycznie twój ojciec ma dość ciężki charakter i jest z tego powodu dość agresywny, więc ty się wrodziłeś do ojca, i też jesteś agresywny, a efektem tego jest to że z tej agresji odziedziczonej po ojcu, kogoś pobiłeś i grozi ci za to więzienie.

I teraz nie możesz powiedzieć, to jest wina ojca że jestem agresywny, to on mi te złe geny przekazał, więc nie można mnie karać, bo to jest jego wina, że kogoś pobiłem.

W ten sposób się tego nie liczy, bo nie dałoby się nikogo ukarać, w końcu każdy mógłby powiedzieć, że popełnia przestępstwa z winy rodziców, którzy przekazali jemu takie geny, więc jest nie winny.

A przecież ludzi trzeba karać za popełniane przestępstwa, bo inaczej społeczeństwo nie mogłoby normalnie funkcjonować.

Więc z jednej strony te geny zostały mi w większości przekazane, więc można by powiedzieć że nie są moje, ale jednak to są moje geny, mój charakter, moja wolna wola, za którą w 100% odpowiadam.


nolda napisał(a):
Czy zacznę chodzić? zobacz 99,9999% ludzi chodzi.

Jeśli urodziłem się i zostałem wychowany w środowisku Żydowskim, będę chodził w „durszlaku” jaki mają Żydzi, podobnie jako Muzułmanin, Chrześcijanin … . Takie będzie „moje” zdanie, wyrażane przez noszenie takiego bądź takiego durszlaka. Ten durszlak nie ja wybierałem, zastał mi dany w postaci prezentu, okrzykniętego przez wszystkich wokół jako „najwspanialszy durszlak na świecie”.
Podobnie jest z innymi durszlakami.



Ja nie mówiłem, o tym.

Bo co innego jest znajdować się w jakimś środowisku, i od początku przejmować to co się w nim znajduje, więc skoro wszyscy chodzą w ubraniach to i ja będę chodził w ubraniu.
Tutaj zacząłeś mówić "Pij rano kawę, twoja babcia piła i w wieku 95 lat zdrowa umarła." a to już jest zupełnie co innego, to są jakieś ludowe mądrości, w które nie specjalnie wierze, i co mogę spokojnie od siebie odrzucić, i tak samo z tym durszlakiem, jakby zaczęła się moda i ludzie zaczęliby z czymś takim chodzić po ulicach, a wszyscy dookoła by mi mówili żebym jednak ten durszlak na głowe założy, to ja bym tego nie zrobił, i bym się naśmiewał, z tych ludzi którzy z czymś taki na głowie chodzą po ulicach, no i dla jasności mówiąc durszlak, na serio mam na myśli durszlak, to nie są z mojej strony jakieś przenośnie porównania czy inne metafory.
I po twoich wypowiedziach "nolda", mam wrażenie że masz właśnie taki charakter, kogoś kto się nie wychyla i podąża za tym co jest aktualnie modne, więc jakby jednak zdarzyła się taka sytuacja, i ludzie by zaczeli chodzić w durszlakach po ulicy, to "nolda" również by tak robił, w końcu jak jest taka moda, to co poradzisz.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Wt sty 01, 2019 1:18
Zobacz profil
Post Re: Bóg jest wszechwiedzący
Uogólniając, piszesz, że zostały przekazanie Tobie: kształt ciała, wzrost, kolor włosów, kolor oczu, kształt żuchwy…., ponadto zdolność do postrzegania, analizy, rozumienia, uczenia się oraz wykorzystywania posiadanej wiedzy, myślenia …. . Tu powstaje pytanie; Tobie, to znaczy komu? Kim jesteś, ciałem, umysłem, czy może właścicielem ciała i umysłu? Każemy ciało, umysł, właściciela, czy może kogoś/coś innego?
O durszlaku potem ;)


Wt sty 01, 2019 19:48
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Bóg jest wszechwiedzący
nolda napisał(a):
Uogólniając, piszesz, że zostały przekazanie Tobie: kształt ciała, wzrost, kolor włosów, kolor oczu, kształt żuchwy…., ponadto zdolność do postrzegania, analizy, rozumienia, uczenia się oraz wykorzystywania posiadanej wiedzy, myślenia …. . Tu powstaje pytanie; Tobie, to znaczy komu? Kim jesteś, ciałem, umysłem, czy może właścicielem ciała i umysłu? Każemy ciało, umysł, właściciela, czy może kogoś/coś innego?
O durszlaku potem ;)



Oczywiście że każemy właściciela ciała i umysłu :mrgreen: bo niby kogo innego, chciałbyś karać? są jakieś alternatywne możliwości?
Natomiast przekazane zostały mi jedynie, czy aż większość genów, tutaj reszta została dobrana losowo, ale bez względu na to czy te geny zostały mi przekazane, czy nawet wszystkie geny bym dostał z jakiejś losowej puli, to i tak wychodzi na to samo.
Choć po względem filozoficznym, to można się doszukiwać winnych dużo dalej, w końcu winą za to jak dziś zachowują się ludzie, można obarczyć naszych przodków, żyjących setki tysięcy lat temu, w końcu to ich wina, ich geny.

Ale jaki sens miałoby takie zachowanie? co by to dało? komu by to pomogło?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Śr sty 02, 2019 16:52
Zobacz profil
Post Re: Bóg jest wszechwiedzący
Robek napisał(a):
Oczywiście że każemy właściciela ciała i umysłu :mrgreen: bo niby kogo innego, chciałbyś karać? są jakieś alternatywne możliwości?

No to może określmy, kim jest właściciel ciała i umysłu. Ile waży, jak wygląda, czy się zmienia (jeśli tak to w jaki sposób), czy jest zawsze taki sam.


Śr sty 02, 2019 19:29
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Bóg jest wszechwiedzący
nolda napisał(a):
No to może określmy, kim jest właściciel ciała i umysłu. Ile waży, jak wygląda, czy się zmienia (jeśli tak to w jaki sposób), czy jest zawsze taki sam.



Z biegiem lat wygląd się zmienia, ludzie zaczynają się starzeć, wszystkie organy pracują coraz wolniej słabiej, i oczywiście mózg też się do tego zalicza.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Śr sty 02, 2019 22:04
Zobacz profil
Post Re: Bóg jest wszechwiedzący
Robek napisał(a):
nolda napisał(a):
No to może określmy, kim jest właściciel ciała i umysłu. Ile waży, jak wygląda, czy się zmienia (jeśli tak to w jaki sposób), czy jest zawsze taki sam.



Z biegiem lat wygląd się zmienia, ludzie zaczynają się starzeć, wszystkie organy pracują coraz wolniej słabiej, i oczywiście mózg też się do tego zalicza.


Opisujesz ciało, umysł, a miałeś opisać właściciela ciała i umysłu.


Śr sty 02, 2019 22:34
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 59 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL