Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 16, 2024 15:45



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 59 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Bóg jest wszechwiedzący 
Autor Wiadomość
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Bóg jest wszechwiedzący
Bóg wiedział co zrobi Abraham, kiedy kazał mu zabić Izaaka ;-) Jak myślisz, po co wydał takie polecenie, skoro nie miał zamiaru przyjmować tej ofiary i powstrzymał jego rękę? To człowiek ma się przekonać na ile wierzy/ufa Bogu i często pokazuje, że nie ufa.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


So gru 22, 2018 10:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt gru 05, 2008 16:57
Posty: 121
Post Re: Bóg jest wszechwiedzący
Robek napisał(a):
Damian907 napisał(a):
Gdyby Bóg nie znał przyszłości, to znaczy że sami moglibyśmy tworzyć swoją przyszłość i o niej decydować. Jeśli Bóg wie co się wydarzy, to znaczy że już wszystko jest ustalone i jedynie odkrywamy rolę kukiełek poruszanych przez przeznaczenie.



To nie mogę sobie wybrać tego, co zjem jutro na obiad? to zostało przez Boga, już wybrane?


Jeśli Bóg wie co wybierzesz, to tak naprawdę rządziłyby Tobą prawa przyczyny i skutku a nie wolna wola, coś chyba takiego jest w kalwinizmie, tak wynika z logicznej interpretacji biblii.

_________________
Polecam:



http://www.buddyzm.edu.pl


So gru 22, 2018 22:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt gru 05, 2008 16:57
Posty: 121
Post Re: Bóg jest wszechwiedzący
Padre77 napisał(a):
Damian907 napisał(a):
Gdyby Bóg nie znał przyszłości, to znaczy że sami moglibyśmy tworzyć swoją przyszłość i o niej decydować. Jeśli Bóg wie co się wydarzy, to znaczy że już wszystko jest ustalone i jedynie odkrywamy rolę kukiełek poruszanych przez przeznaczenie.

Moim zdaniem, źle pojmujesz wszechwiedzę Boga.
Bóg stawia przede mną wybór. Jeśli powiem "tak" to wie, że po tym wydarzy się wydarzenie A, jeśli powiem "nie" to wie, że wydarzy się wydarzenie B. Dlaczego ma być z góry ustalone, że musi się wydarzyć A a nie B?


Czyli Bóg wie, że jeśli powiem "Tak" to A, a nie wie co po A? Nie wie czy będzie AA czy AB? To znaczy że nie znałby przyszłości...

_________________
Polecam:



http://www.buddyzm.edu.pl


So gru 22, 2018 22:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Bóg jest wszechwiedzący
Małgosiaa napisał(a):
Jak myślisz, po co wydał takie polecenie, skoro nie miał zamiaru przyjmować tej ofiary i powstrzymał jego rękę?


Żeby wywołać u niego syndrom sztokholmski?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


N gru 23, 2018 14:30
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1385
Post Re: Bóg jest wszechwiedzący
Nie. Aby uczynić Abrahama w pełni wolnym człowiekiem, polegającym wyłącznie na Bogu, a nie na darze od Niego, ktorym był Izaak.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


N gru 23, 2018 14:52
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Bóg jest wszechwiedzący
Też możliwe. Jak widać - konkurencyjnych interpretacji mamy sporo.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


N gru 23, 2018 16:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Bóg jest wszechwiedzący
Damian907 napisał(a):
Jeśli Bóg wie co wybierzesz, to tak naprawdę rządziłyby Tobą prawa przyczyny i skutku a nie wolna wola, coś chyba takiego jest w kalwinizmie, tak wynika z logicznej interpretacji biblii.




Sprawdź co oznacza termin "wolna wola" bo widze że forsujesz pomysł według którego Bóg wie co się wydarzy, więc wszystko zostało już ustalone, i nie ma możliwości nic tutaj zmienić.
Więc gdzie jest tu miejsce na grzech pierworodny? i skąd pomysł żeby za ten grzech wygnać Adama i Ewe z Raju, skoro nie mieli możliwości zrobić inaczej niż zrobili.
I jeśli w 1850 roku, pewien jasnowidz miał objawienie i poznał przyszłość, w której Hitler w trakcie drugiej wojny światowej, wymorduje łącznie kilkadziesiąt milionów ludzi, to wtedy Hitler nie jest za to odpowiedzialny? nie ma grzechu? bo jasnowidz wiedział wcześniej że tak ma być, i Hitler nie miał wyboru musiał ich wymordować?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pn gru 24, 2018 19:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt gru 05, 2008 16:57
Posty: 121
Post Re: Bóg jest wszechwiedzący
Robek napisał(a):
Sprawdź co oznacza termin "wolna wola"


Gdzie miałbym to sprawdzić żebyś był zadowolony?

Robek napisał(a):
bo widze że forsujesz pomysł według którego Bóg wie co się wydarzy, więc wszystko zostało już ustalone, i nie ma możliwości nic tutaj zmienić.


Na tym mniej więcej polegałaby wszechwiedza i wszechmoc Boga.

Robek napisał(a):

Więc gdzie jest tu miejsce na grzech pierworodny? i skąd pomysł żeby za ten grzech wygnać Adama i Ewe z Raju, skoro nie mieli możliwości zrobić inaczej niż zrobili.


Sam sie nad tym zastanawiam...

Robek napisał(a):
I jeśli w 1850 roku, pewien jasnowidz miał objawienie i poznał przyszłość, w której Hitler w trakcie drugiej wojny światowej, wymorduje łącznie kilkadziesiąt milionów ludzi, to wtedy Hitler nie jest za to odpowiedzialny? nie ma grzechu? bo jasnowidz wiedział wcześniej że tak ma być, i Hitler nie miał wyboru musiał ich wymordować?


Jeśli w 1850 roku Bóg wiedział co zrobi Hitler w czasie II WŚ to tak naprawdę Adolf byłby jedynie kukiełką kierowaną prawem przyczyny i skutku.

_________________
Polecam:



http://www.buddyzm.edu.pl


Pn gru 24, 2018 23:09
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Bóg jest wszechwiedzący
Damian907 napisał(a):
Jeśli w 1850 roku Bóg wiedział co zrobi Hitler w czasie II WŚ to tak naprawdę Adolf byłby jedynie kukiełką kierowaną prawem przyczyny i skutku.

Wiedza nie wyklucza wolnej woli.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Wt gru 25, 2018 11:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Bóg jest wszechwiedzący
Damian907 napisał(a):
Gdzie miałbym to sprawdzić żebyś był zadowolony?



Chociażby na Wikipedii.


Damian907 napisał(a):
Jeśli w 1850 roku Bóg wiedział co zrobi Hitler w czasie II WŚ to tak naprawdę Adolf byłby jedynie kukiełką kierowaną prawem przyczyny i skutku.




Właśnie do takich wręcz szalonych poglądów, dochodzi w momencie kiedy ktoś nie zdaje sobie sprawy, co to takiego jest wolna wola.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Wt gru 25, 2018 15:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt gru 05, 2008 16:57
Posty: 121
Post Re: Bóg jest wszechwiedzący
Andy72 napisał(a):
Damian907 napisał(a):
Jeśli w 1850 roku Bóg wiedział co zrobi Hitler w czasie II WŚ to tak naprawdę Adolf byłby jedynie kukiełką kierowaną prawem przyczyny i skutku.

Wiedza nie wyklucza wolnej woli.


Jak to mawiał Ferdek Kiepski: "Jak nie, jak tak".

_________________
Polecam:



http://www.buddyzm.edu.pl


Śr gru 26, 2018 20:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt gru 05, 2008 16:57
Posty: 121
Post Re: Bóg jest wszechwiedzący
Damian907 napisał(a):
Robek napisał(a):
Damian907 napisał(a):
Gdzie miałbym to sprawdzić żebyś był zadowolony?



Chociażby na Wikipedii.


Damian907 napisał(a):
Jeśli w 1850 roku Bóg wiedział co zrobi Hitler w czasie II WŚ to tak naprawdę Adolf byłby jedynie kukiełką kierowaną prawem przyczyny i skutku.




Właśnie do takich wręcz szalonych poglądów, dochodzi w momencie kiedy ktoś nie zdaje sobie sprawy, co to takiego jest wolna wola.

No to idźmy za wikipedią skoro to źródło podałeś.
Wikipedia napisał(a):
Stanowisko Kościoła Katolickiego

Zobacz też: Wspólna deklaracja o usprawiedliwieniu.

Encyklika o wolności człowieka Libertas Praestantissimum (1888) papieża Leona XIII[116] wydaje się nie rozstrzygać ostatecznie kwestii rozumienia wolnej woli: czy właściwym jest pojmowanie kompatybilistyczne, czy libertariańskie. Na rzecz kompatybilizmu przemawia np. cytat (4) ze św. Tomasza kończący akapit 6 o przyczynie zła ("kiedy zaś [człowiek] grzeszy, działa mimo rozumu, a wtenczas rusza nim jakby coś innego, wiążą go cudze względy")[117] oraz podobny passus sugerujący naturalne, przyczynowo-skutkowe działanie ludzkiej woli ("zgodność z naturalną skłonnością", "twórca woli", "porusza wszystkie rzeczy zgodnie z ich naturą") pod koniec akapitu 8 (przy rozważaniu problemu, jak łaska może mieć skutki dla wolnej woli). Z drugiej strony metafizyczny libertarianizm – przynajmniej jako pewnego rodzaju możliwość odwrócenia kierunku swego działania – sugeruje odniesienie do przyjętego w filozofii terminu wolność moralna na początku akapitu 3 oraz, poniekąd, zestawienie kontrastujące zwierząt, działających zawsze z "konieczności", z wolnością ludzką, dzięki której można "działać i nie działać, tak lub inaczej działać"[118].

Krytykę zdającą się mniej lub bardziej iść po myśli popularnych poglądów inkompatybilistycznych można znaleźć w niektórych zwłaszcza XX-wiecznych dokumentach papieży[119], jednakże nie ma tam explicite potępienia najogólniej pojętego determinizmu przyczynowego. Częściej skupiają się one na potępieniu fizykalizmu/materializmu i podkreśleniu znaczenia wiary w duszę, jako niefizyczną substancję niepodzielną z rozumem i wolą, rozstrzygającą w jakiś (może niesprecyzowany) sposób o postępowaniu.

W Katechizmie Kościoła Katolickiego odnajdujemy, że człowiek ma wolną wolę[120] i że "Bóg w żaden sposób, ani bezpośrednio, ani pośrednio, nie jest przyczyną zła moralnego"[121]. To ostatnie nie wyklucza automatycznie kompatybilizmu, ze względu na założenie istnienia diabła (papież Benedykt XVI uznał wręcz w rozważaniu przed modlitwą "Anioł Pański" z 10 lutego 2008 r., że ostateczną przyczyną zła jest szatan[122][123][124], choć ostrzegł, że kluczowe dla chrześcijaństwa jest uznanie własnej odpowiedzialności za zło i świadome wzięcie jej na siebie).


Ciężko się przebić przez te wszystkie opowieści o szatanie i usilne wmawianie sobie że gdyby Jahwe istniał to nie byłby odpowiedzialny za zło (a byłby, co najmniej godząc się na nie), ale nawet w pogrubionym fragmencie jest napisane, iż katolicyzm nie potępia determinizmu (a jak wiadomo determinizm jest przeciwieństwem wolnej woli).

PS. Proszę o zostawienie tego posta a usunięcie poprzedniego, bo coś się zdublowało.

[zrobione. M.]

_________________
Polecam:



http://www.buddyzm.edu.pl


Śr gru 26, 2018 20:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Bóg jest wszechwiedzący
Damian907 napisał(a):
Ciężko się przebić przez te wszystkie opowieści o szatanie i usilne wmawianie sobie że gdyby Jahwe istniał to nie byłby odpowiedzialny za zło (a byłby, co najmniej godząc się na nie), ale nawet w pogrubionym fragmencie jest napisane, iż katolicyzm nie potępia determinizmu (a jak wiadomo determinizm jest przeciwieństwem wolnej woli).



Nie mam już siły dziesiąty raz, powtarzać w kółko tego samego :mrgreen: ale powiem ci że samemu decyduje o tym czy w sklepie kupie sobie Pepsi czy Coca-Cole, i wiedza Boga w tej kwestii nic nie zmienia.
I to twoje myslenie jest bardzo wygodne, bo przeżuca wszelką odpowiedzialność za to co "Damian907" robisz, na Boga, bo w końcu on wszysko już wie, więc to musi sie stać.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pt gru 28, 2018 8:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt gru 05, 2008 16:57
Posty: 121
Post Re: Bóg jest wszechwiedzący
Robek napisał(a):
Damian907 napisał(a):
Ciężko się przebić przez te wszystkie opowieści o szatanie i usilne wmawianie sobie że gdyby Jahwe istniał to nie byłby odpowiedzialny za zło (a byłby, co najmniej godząc się na nie), ale nawet w pogrubionym fragmencie jest napisane, iż katolicyzm nie potępia determinizmu (a jak wiadomo determinizm jest przeciwieństwem wolnej woli).



Nie mam już siły dziesiąty raz, powtarzać w kółko tego samego :mrgreen: ale powiem ci że samemu decyduje o tym czy w sklepie kupie sobie Pepsi czy Coca-Cole, i wiedza Boga w tej kwestii nic nie zmienia.
I to twoje myslenie jest bardzo wygodne, bo przeżuca wszelką odpowiedzialność za to co "Damian907" robisz, na Boga, bo w końcu on wszysko już wie, więc to musi sie stać.


U mnie te rozmyślania prowadzą raczej do odrzucenia koncepcji osobowego stwórcy, to tak btw
W wolną wolę głęboko wierzę.

_________________
Polecam:



http://www.buddyzm.edu.pl


So gru 29, 2018 3:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Bóg jest wszechwiedzący
Damian907 napisał(a):
U mnie te rozmyślania prowadzą raczej do odrzucenia koncepcji osobowego stwórcy, to tak btw



Nie widze żadnego związku między wszechwiedzą Boga, a tym czy on faktycznie istnieje.


Damian907 napisał(a):
W wolną wolę głęboko wierzę.



Ludzie posiadają wolną wole, i większość zdaje siebie z tego sprawę, więc to nie jest wiara, tylko wiedza.
Jeśli rano zamiast wypić kawę, to wypiłeś sobie herbatę, więc za pomocą wolnej woli dokonałeś wybory, i ty wiesz że(za pomocą wolne woli)dokonałeś takiego wyboru, no chyba że u ciebie jest jedynie wiara, i ty wierzysz w to że dokonałeś tego wyboru :mrgreen:

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


So gru 29, 2018 18:16
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 59 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL