Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 22:50



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 Serce, dusza, umysł - czym się różnią. 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt kwi 27, 2018 11:12
Posty: 27
Post Serce, dusza, umysł - czym się różnią.
W Przykazaniu miłości jest:
Będziesz miłował Pana Boga swego,
całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem,
a bliźniego swego jak siebie samego.

Co to jest "serce", "dusza" i "umysł" i czym się różnią?

Pozdrawiam


Pn cze 18, 2018 15:48
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Serce, dusza, umysł - czym się różnią.
Świetne pytanie!!!

Odpowiedź na pewno nie jest anatomiczna, pod słowem umysł zapewne kryje się rozumowa/logiczna/werbalna część umysłu, pod słowem serce emocjonalno-uczuciowa... Co do duszy to dla mnie samoświadomość, obserwująca świadomość ( ciągle kombinuję jak koń pod górkę z pojęciem duszy...)
Bardzo mnie interesuje co o tym sądzą osoby wierzące.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn cze 18, 2018 15:59
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt kwi 27, 2018 11:12
Posty: 27
Post Re: Serce, dusza, umysł - czym się różnią.
Ktoś wie? Nie chcę ze wszystkim do księdza latać.


Wt cze 19, 2018 20:43
Zobacz profil
Post Re: Serce, dusza, umysł - czym się różnią.
jakjar napisał(a):
W Przykazaniu miłości jest:
Będziesz miłował Pana Boga swego,
całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem,
a bliźniego swego jak siebie samego.

Co to jest "serce", "dusza" i "umysł" i czym się różnią?

Pozdrawiam

Sercem każdy pragnie miłości zmysłowej, czasem platonicznej, umysł podpowiada to nie ten, nie teraz, a dusza pragnie jedynie miłości Boga.


Śr cze 20, 2018 7:35
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 16, 2010 21:21
Posty: 95
Post Re: Serce, dusza, umysł - czym się różnią.
Generalnie temat dość trudny, ciężko to sprecyzować i ciężko komuś wyjaśnić, ja sobie tłumaczę to w ten sposób (staram się w takich sytuacjach szukać odpowiedzi w Biblii, dlatego podaję cytaty)

(45): Wtedy otworzył ich umysł, aby mogli rozumieć Pisma. [Przekład Dosłowny, Łk 24]

umysł - odpowiada za logiczne myślenie, rozumowanie i pojmowanie


(1): Niech się nie trwoży wasze serce; wierzcie w Boga i we Mnie wierzcie! [Przekład Dosłowny, J 14]
(6): Ale ponieważ powiedziałem wam o tym, smutek napełnił wam serce. [Przekład Dosłowny, J 16]
(22): Także i wy teraz doznajecie smutku. Znowu jednak was zobaczę, i rozraduje się serce wasze, a radości waszej nikt wam nie zdoła odebrać. [Biblia Tysiąclecia III, J 16]

serce - może się trwożyć, smucić, radować, czyli odpowiada za uczucia, emocje


(27): że nie zostawisz duszy mojej w Otchłani ani nie dasz Świętemu Twemu ulec skażeniu. [Biblia Tysiąclecia III, Dz 2]
(45): Tak też jest napisane: Stał się pierwszy człowiek , Adam, duszą żyjącą, a ostatni Adam duchem ożywiającym. [Biblia Tysiąclecia III, 1kor 15]

dusza to jest człowiek pozbawiony ciała:) czyli po prostu samo jego sedno, no po prostu człowiek. Nie mogłam pojąć czym jest dusza dopóki nie przeczytałam kiedyś takich słów, że człowiek to nie jest ciało posiadające duszę, ale człowiek to dusza posiadająca ciało, twoja dusza to po prostu ty sam.


Śr sty 02, 2019 22:52
Zobacz profil
Post Re: Serce, dusza, umysł - czym się różnią.
qwertyu napisał(a):
dusza to jest człowiek pozbawiony ciała:) czyli po prostu samo jego sedno, no po prostu człowiek. Nie mogłam pojąć czym jest dusza dopóki nie przeczytałam kiedyś takich słów, że człowiek to nie jest ciało posiadające duszę, ale człowiek to dusza posiadająca ciało, twoja dusza to po prostu ty sam.
To jest oczywiście podejście absolutnie sprzeczne z antropologią chrześcijańską, a wywodzące się z platonizmu (i wcześniejszych doktryn pogańskich). Chrześcijaństwo zakłada zbawienie całego człowieka.

To raczej umysł jest w pismach chrześcijańskich pojęciem odnoszącym się do niepodzielnej istoty człowieka.


Cz sty 03, 2019 6:30
Post Re: Serce, dusza, umysł - czym się różnią.
A to czasem takie rozumienie duszy nie podpada pod kataryzm?


Cz sty 03, 2019 14:03
Post Re: Serce, dusza, umysł - czym się różnią.
Quinque napisał(a):
A to czasem takie rozumienie duszy nie podpada pod kataryzm?
A także starożytny gnostycyzm, czy późniejsze bogomilstwo. Ta koncepcja przewija się przez historię w różnych wydaniach.


Cz sty 03, 2019 14:34
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 8 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL