Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 9:13



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 47 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Czy żal wam ludzi w piekle? 
Autor Wiadomość
Post Re: Czy żal wam ludzi w piekle?
Padre77 napisał(a):
Zmarli przebywający w piekle (potępieni) nie są objęci żadnymi odpustami.

A skąd wiesz, że są potępieni i przebywają w piekle?


Śr paź 24, 2018 12:51
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 24, 2018 11:32
Posty: 433
Post Re: Czy żal wam ludzi w piekle?
Believing napisał(a):
Padre77 napisał(a):
Zmarli przebywający w piekle (potępieni) nie są objęci żadnymi odpustami.

A skąd wiesz, że są potępieni i przebywają w piekle?


Przecież nie wymienił nikogo konkretnego, tylko przedstawił pewną kategorię.


Śr paź 24, 2018 12:53
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 18, 2018 14:22
Posty: 759
Post Re: Czy żal wam ludzi w piekle?
Believing napisał(a):
A skąd wiesz, że są potępieni i przebywają w piekle?

A musisz to wiedzieć?
To, że są w piekle nie oznacza, że nie możesz się za nich modlić i ofiarować odpustów, tyle, że w takim wypadku nic im to nie da.

_________________
"Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą" (Lk 16,31)


Śr paź 24, 2018 12:54
Zobacz profil
Post Re: Czy żal wam ludzi w piekle?
Believing napisał(a):
Ponieważ nie mogę edytować, dlatego dopisuję ściągawkę odpustową:
http://www.archidiecezja.lodz.pl/czytelni/odpusty.html


Tak, ale mnie się zawsze wydawało, ze oprócz stanu łaski uświęcającej trzeba jeszcze :

www.archidiecezja.lodz.pl napisał(a):
Odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami (mianowicie sakramentalna spowiedź, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Święte- go) udziela się w granicach Polski wiernemu, który z duszą całkowicie wolną od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu pobożnie odmówi Koronkę do Miłosierdzia Bożego w kościele lub kaplicy wobec Najświętszego Sakramentu Eucharystii, publicznie wystawionego lub też przechowywanego w tabernakulum.


wykluczyć grzechy powszednie popełniane regularnie...co (chyba) mało komu się udaje...

nie mówiąc już o sytuacjach gdzie nie można iść do spowiedzi, bo nie ma chęci zerwania z grzechem - typu mieszkanie razem przed ślubem, małżeństwo cywilne itp...


Śr paź 24, 2018 12:56
Post Re: Czy żal wam ludzi w piekle?
Do uzyskania odpustu zupełnego wymagane są trzy warunki:

1) spowiedź sakramentalna;
2) komunia św.;
3) modlitwa w intencji Papieża.
W celu uzyskania odpustu zupełnego za zmarłych należy jeszcze odwiedzić cmentarz i odmówić dowolną modlitwę za zmarłych.
Masz osiem dni oktawy Wszystkich Św.
Czyli osiem zmarłych osób w jednym roku otrzymuje odpust zupełny.

Proste.

To dało impuls by zastanowić się nad sensem wypominek miesięcznych, kwartalnych, półrocznych i rocznych za zmarłych z naszych rodzin.
Jeśli ktoś modlitwą i postawą uzyskał odpust zupełny za bliskich mu zmarłych, to jedyne sensowne wytłumaczenie modlitw za zmarłych dotyczy zmarłych za których nie ma się kto modlić.
Ale w trakcie każdej Eucharystii kapłan modli się za wszystkich zmarłych.

Więc gdzie tkwi haczyk?

Teresse.
Myślę, że warto zapytać się siebie, czy błogosławieństwem w dzisiejszym świecie nie jest cisza i możliwość bycia samemu ze sobą. Wsłuchania się w siebie, swoje myśli, pragnienia. Bez natłoku informacji i pośpiechu.
Może warto wyjść z domu i odetchnąć powietrzem, by nie dać się zwariować ludzkim koncepcjom najprawdziwszej prawdy.


Śr paź 31, 2018 8:01

Dołączył(a): Pt maja 18, 2018 14:22
Posty: 759
Post Re: Czy żal wam ludzi w piekle?
Believing napisał(a):
1) spowiedź sakramentalna

To nie jest warunek uzyskania odpustu. Warunkiem jest bycie w stanie łaski uświęcającej.

_________________
"Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą" (Lk 16,31)


Śr paź 31, 2018 8:06
Zobacz profil
Post Re: Czy żal wam ludzi w piekle?
Padre77 napisał(a):
Believing napisał(a):
1) spowiedź sakramentalna

To nie jest warunek uzyskania odpustu. Warunkiem jest bycie w stanie łaski uświęcającej.


Sorki, dane ze strony:
http://www.archidiecezja.lodz.pl/czytelni/odpusty.html


Śr paź 31, 2018 8:19
Post Re: Czy żal wam ludzi w piekle?
Believing napisał(a):
Padre77 napisał(a):
Believing napisał(a):
1) spowiedź sakramentalna

To nie jest warunek uzyskania odpustu. Warunkiem jest bycie w stanie łaski uświęcającej.


Sorki, dane ze strony:
http://www.archidiecezja.lodz.pl/czytelni/odpusty.html

Sorki - ze strony:
https://brewiarz.pl/czytelnia/odpusty.php3

Znajoma, dość leciwa pani, ostatnio była bardzo poruszona, bo ksiądz, gdy usłyszał iż u spowiedzi była 3 tygodnie wcześniej, spytał czy popełniła ciężki grzech. Gdy odpowiedziała, że nie, delikatnie ale stanowczo nakazał jej odejść od konfesjonału, bo musi spowiadać ludzi, którzy autentycznie mają czego żałować.


Śr paź 31, 2018 15:56
Post Re: Czy żal wam ludzi w piekle?
Believing napisał(a):
Do uzyskania odpustu zupełnego wymagane są trzy warunki:

1) spowiedź sakramentalna;
2) komunia św.;
3) modlitwa w intencji Papieża.
W celu uzyskania odpustu zupełnego za zmarłych należy jeszcze odwiedzić cmentarz i odmówić dowolną modlitwę za zmarłych.
Masz osiem dni oktawy Wszystkich Św.
Czyli osiem zmarłych osób w jednym roku otrzymuje odpust zupełny.

Proste.

To dało impuls by zastanowić się nad sensem wypominek miesięcznych, kwartalnych, półrocznych i rocznych za zmarłych z naszych rodzin.
Jeśli ktoś modlitwą i postawą uzyskał odpust zupełny za bliskich mu zmarłych, to jedyne sensowne wytłumaczenie modlitw za zmarłych dotyczy zmarłych za których nie ma się kto modlić.
Ale w trakcie każdej Eucharystii kapłan modli się za wszystkich zmarłych.

Więc gdzie tkwi haczyk?



Z tego co wiem to każdy odpust można oferować za zmarłych, nie tylko w te 8 dni oktawy...


Śr paź 31, 2018 16:48
Post Re: Czy żal wam ludzi w piekle?
Teresse napisał(a):
Z tego co wiem to każdy odpust można oferować za zmarłych, nie tylko w te 8 dni oktawy...

Tylko w oktawę odpust zupełny.
Pozostałe odpusty jedynie cząstkowe.
Z tego co pamiętam.


Śr paź 31, 2018 18:05
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Czy żal wam ludzi w piekle?
IrciaLilith napisał(a):
Alus, ja jak kiedyś się nabijałam z wersji piekła z ogniem to powiedziano że to bajka dla dzieci i że każdy rozsądny człowiek wie że to metafora i chodzi o oddzielenie od Boga.

Nic na to nie poradzę że i tak w kółko o tym ogniu, co zresztą wynika z Ewangelii...


To ktoś kto jest oddzielony od Boga, znajduje sie w piekle?
Ja jakoś nie widze żebym był czymś z Bogiem połączony? bo niby na jakiej zasadzie to miałoby działać? więc w tej sytuacji to gdzie ja teraz jestem?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


So lis 03, 2018 19:46
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lis 28, 2018 17:26
Posty: 6
Post Re: Czy żal wam ludzi w piekle?
Na religii za podstawówki katechetka powiedziała że piekło to wieczne przebywanie bez Boga samemu tylko ze swoim sumieniem, ale wersja z ogniem też była omawiana.
jeśli to pierwsze to chyba niema powodu by ich żałować

Teresse napisał(a):
Tak się zastanawiam - pewnie już wiele razy te pytania były zadawane, ale jak można pogodzić się z doktryną piekła wiecznego?

W jakichś prywatnych objawieniach(wiem nie trzeba wierzyć) czytałam, że rzekomo Bóg ukarał kogoś w czyśćcu patrzeniem na męki piekielne bliskiej krewnej :shock:

Wiem, że niby każdy sam wybiera, ale naprawdę wierzycie, że ktoś z własnej woli wskakuje w ogień wieczny? :-X


Obejrzyj film "Kowal i diabeł" tam się "pchali" do piekła


Cz lis 29, 2018 11:32
Zobacz profil
Post Re: Czy żal wam ludzi w piekle?
Believing napisał(a):
Teresse napisał(a):
Z tego co wiem to każdy odpust można oferować za zmarłych, nie tylko w te 8 dni oktawy...

Tylko w oktawę odpust zupełny.
Pozostałe odpusty jedynie cząstkowe.
Z tego co pamiętam.


Nie tylko w oktawę można uzyskać odpust zupełny. Ale w oktawę są trochę inne warunki (np. odwiedzenie cmentarza).

Brak przywiązania do grzechu nie jest równoznaczny ze stanem łaski uświęcającej. Więcej tutaj:
http://www.rozmawiamy.jezuici.pl/forum/47/n/3998


Wt gru 11, 2018 18:39

Dołączył(a): Cz maja 30, 2019 18:51
Posty: 31
Post Re: Czy żal wam ludzi w piekle?
Natomiast ja mam obawy bo w internecie można znależć wiele wypowiedzi świętych mówiących o tym że większa częśc ludzkości będze potępiona.Bardzo mnie to zasmuciło,mimo wiedzy iż wypowiedzi świętych niekoniecznie są nauczaniem Kościoła,i niekoniecznie są nieomylne.Jednak jak święty mówi takie rzeczy to czy to oznacza że to jest prawdą?Mam stwierdzoną nerwicę natręctw ,boję się że spędzanie czasu z innymi to grzech bo oni pewnie będa potępieni,że muszę ich upominać na każdym kroku.I to również daje domyslenia że nalezy wciąz pokutować być smutnym i szukać grzechu. Niewiem,może te zdania świętych nie są ich,ale może ich są?Boję sie też że mam obowiązek mówić innym że pewnie będziecie potępieni.



„Wchodźcie przez ciasną bramę! Bo szeroka jest brama i przestronna ta droga, która prowadzi do zguby, a wielu jest takich, którzy przez nią wchodzą. Jakże ciasna jest brama i wąska droga, która prowadzi do życia, a mało jest takich, którzy ją znajdują!” (Mt. 7, 13);

„Bo wielu jest powołanych, lecz mało wybranych” (Mt. 22, 14).

Pewnego dnia św. Jan Chryzostom, głosząc kazanie w katedrze w Konstantynopolu i rozważając te proporcje, nie mógł się powstrzymać przed zadrżeniem z przerażenia i zapytał: „Jak sądzicie, ilu z tej wielkiej liczby ludzi zostanie zbawionych?”. I nie czekając na odpowiedź dodał: non possunt in tot milibus inveniri centum qui salventur, quin et de his dubito (pośród tylu tysięcy ludzi nie znaleźlibyśmy więcej niż setkę tych, którzy są zbawieni, a nawet wątpię, czy byłoby ich stu).
„Tak ogromna liczba nieszczęśliwych dusz zginie” (św. Filip Nereusz);

„Tak, rzeczywiście wielu ludzi będzie potępionych” (św. Benedykt Józef Labre);

„Jak wiele dusz traci niebo i idzie do piekła” (św. Franciszek Ksawery);

„Liczba potępionych potępionych jest nieobliczalna” (św. Weronika Giulani);

„Większa część ludzi wybiera potępienie zamiast kochać Boga wszechmogącego” (św. Alfons Liguori).


Pt sie 16, 2019 13:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Czy żal wam ludzi w piekle?
random14 napisał(a):
„Bo wielu jest powołanych, lecz mało wybranych” (Mt. 22, 14).


Wielu jest powołanych, ale przecież nie wszyscy, i jeśli część ludzi jest powołana do potępienia, to nic na to nie poradzisz, więc nie widze powodu żebyś się tym przejmował.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


So sie 24, 2019 19:34
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 47 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL