Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 16, 2024 12:08



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Obrazy i figury 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N wrz 30, 2018 18:57
Posty: 54
Post Obrazy i figury
Myślę, że Bogu nie podoba się klękanie przed ikonami, figurami itd. Zakazał przecież wykonywania podobizn. Ale jest taki problem. Sobór Nicejski II mówi że można wykonywać obrazy itd. A więc skoro ja uważam nie nie powinno się tego robić a sobór mówi że można to popełniam herezje? A czy nawet jakbym nie klękał przed obrazami bo bym się obawiał że to grzech to tez bym popełniał herezję?


Wt maja 07, 2019 20:14
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1384
Post Re: Obrazy i figury
Pamiętaj o tym, że klękać możesz tylko przed Bogiem. Sam musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, czy obrazy i figury są tobie do czegoś potrzebne. No i pamiętaj też, że czyniąc coś niezgodnie z przekonaniem grzeszysz.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Wt maja 07, 2019 21:35
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 30, 2018 18:57
Posty: 54
Post Re: Obrazy i figury
Wybawiony napisał(a):
Pamiętaj o tym, że klękać możesz tylko przed Bogiem. Sam musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, czy obrazy i figury są tobie do czegoś potrzebne. No i pamiętaj też, że czyniąc coś niezgodnie z przekonaniem grzeszysz.

Dziękuję za odpowiedź. Nie są mi potrzebne. Ale dajmy np. Taka sytuację: ktoś proponuję mi wspólną modlitwę przed figurą matki Bożej. Ja odmawiam dlatego że obawiam się grzechu bałwochwalstwa. Ale sobór zezwolił na to, więc to tak jakbym sprzeciwiał się soborowi a to chyba grzech?


Wt maja 07, 2019 22:08
Zobacz profil
Post Re: Obrazy i figury
A zdajesz sobie sprawę jak ów sobór to uzasadnił? Bo przecież nie jest tak, że w Nicei ustalono „ma być ikonodulia, bo tak i koniec”. Prowadzono wtedy burzliwą dyskusję, podnoszono różne argumenty i ostatecznie stanowisko św. Jana z Damaszku et consortes przeważyło nad stanowiskiem cesarza Konstantyna Kałoimiennego.

Pamiętaj, że Bóg nie jest jakimś policmajstrem, który stoi nad Tobą z pałką i czeka, aż popełnisz wykroczenie przeciwko przepisom. Bóg chce, abyś był wyleczony z grzechu i daje Ci ku temu środki. Jednym z takich środków są ikony – materialne świadectwo Wcielenia Słowa Bożego. Dlaczego nie miałbyś z nich korzystać? Czyżbyś wątpił, że Chrystus przyszedł w ciele? Jeśli tak, to Apostoł mówi, od jakiego ducha pochodzi to zwątpienie.


Śr maja 08, 2019 6:33
Post Re: Obrazy i figury
Przecież KarolPL, zakładał już podobny temat

Poza tym, Sobór nie zezwolił tych zachował ortodoksyjną wiarę. Którą pewne jednostki zaczęły podważać


Śr maja 08, 2019 11:12
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 24, 2018 11:32
Posty: 433
Post Re: Obrazy i figury
KarolPL napisał(a):
Myślę, że Bogu nie podoba się klękanie przed ikonami, figurami itd.


Przed ikonami i figurami "cudzych bogów" na pewno Mu się nie podoba. :)

Czy uważasz, że pstrykanie fotek też jest ciężkim grzechem?


Śr maja 08, 2019 11:24
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 30, 2018 18:57
Posty: 54
Post Re: Obrazy i figury
Palmer napisał(a):
KarolPL napisał(a):
Myślę, że Bogu nie podoba się klękanie przed ikonami, figurami itd.


Przed ikonami i figurami "cudzych bogów" na pewno Mu się nie podoba. :)

Czy uważasz, że pstrykanie fotek też jest ciężkim grzechem?


Nie


Śr maja 08, 2019 13:42
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1384
Post Re: Obrazy i figury
zefciu napisał(a):
Bóg chce, abyś był wyleczony z grzechu i daje Ci ku temu środki. Jednym z takich środków są ikony – materialne świadectwo Wcielenia Słowa Bożego. Dlaczego nie miałbyś z nich korzystać? Czyżbyś wątpił, że Chrystus przyszedł w ciele? Jeśli tak, to Apostoł mówi, od jakiego ducha pochodzi to zwątpienie.

Tylko że ktoś, kto doświadczył osobistego spotkania z Jezusem nie będzie się zajmował figurami i obrazami, tylko będzie mówił i postępował w duchu Ewangelii Chrystusowej. Nie będzie też wątpił ani we wcielenie, ani w zmartwychwstanie, bo niby dlaczego miałby wątpić?

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Śr maja 08, 2019 14:31
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 07, 2012 8:14
Posty: 238
Post Re: Obrazy i figury
Wybawiony napisał(a):
.... Nie będzie też wątpił ani we wcielenie, ani w zmartwychwstanie, bo niby dlaczego miałby wątpić?


Czyżby ?

Cytuj:
Wówczas Jezus rzekł do nich: «Wy wszyscy zwątpicie we Mnie tej nocy. Bo jest napisane: Uderzę pasterza, a rozproszą się owce stada. Lecz gdy powstanę, uprzedzę was do Galilei». Odpowiedział Mu Piotr: «Choćby wszyscy zwątpili w Ciebie, ja nigdy nie zwątpię». Jezus mu rzekł: «Zaprawdę, powiadam ci: Jeszcze tej nocy, zanim kogut zapieje, trzy razy się Mnie wyprzesz». Na to Piotr: «Choćby mi przyszło umrzeć z Tobą, nie wyprę się Ciebie». Podobnie zapewniali wszyscy uczniowie.


Cz maja 09, 2019 9:44
Zobacz profil
Post Re: Obrazy i figury
Wybawiony napisał(a):
Tylko że ktoś, kto doświadczył osobistego spotkania z Jezusem nie będzie się zajmował figurami i obrazami
Fakty pokazują coś innego.
Cytuj:
tylko będzie mówił i postępował w duchu Ewangelii Chrystusowej
Piszesz tak, jakby tutaj istniała jakaś sprzeczność.


Cz maja 09, 2019 9:52

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1384
Post Re: Obrazy i figury
zefciu napisał(a):
Wybawiony napisał(a):
Tylko że ktoś, kto doświadczył osobistego spotkania z Jezusem nie będzie się zajmował figurami i obrazami
Fakty pokazują coś innego.

A konkretnie co masz na myśli?

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Cz maja 09, 2019 21:03
Zobacz profil
Post Re: Obrazy i figury
Wybawiony napisał(a):
A konkretnie co masz na myśli?
A konkretnie świętych. Jakoś nie obserwujemy tendencji, aby święci zostawali masowo ikonoklastami. Ruchy ikonoklastyczne w Bizancjum miały miejsce ze strony dworu i armii. Kręgi monastyczne zaś ostro się im sprzeciwiały.


Pt maja 10, 2019 6:14

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1384
Post Re: Obrazy i figury
Potrafisz sobie wyobrazić uczniów Chrystusa, którzy po jego Wniebowstąpienia dla zachowania/wzmocnienia/praktykowania wiary w Niego uczynili sobie jego podobizny w postaci obrazów i figur? Mnie takie zachowanie wydałoby się dalece dziwne, żeby nie powiedzieć infantylne.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Pt maja 10, 2019 12:48
Zobacz profil
Post Re: Obrazy i figury
Wybawiony napisał(a):
Potrafisz sobie wyobrazić uczniów Chrystusa, którzy po jego Wniebowstąpienia dla zachowania/wzmocnienia/praktykowania wiary w Niego uczynili sobie jego podobizny w postaci obrazów i figur? Mnie takie zachowanie wydałoby się dalece dziwne, żeby nie powiedzieć infantylne.
No tak. Bo jak wiemy źródłem objawienia chrześcijańskiego jest to, co się Wybawionemu wydaje oraz to, co zefciu potrafi sobie wyobrazić.


Pt maja 10, 2019 12:58

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1384
Post Re: Obrazy i figury
Można być zamkniętym na objawienie z powodu przywiązania do tradycji albo nie zadawania sobie stosownych pytań przed Bogiem.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Pt maja 10, 2019 13:09
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL