Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 16:11



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 135 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9
 Grzech przeciwko Duchowi ŚWIĘTEMU 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Grzech przeciwko Duchowi ŚWIĘTEMU
Wróćmy do początku:
Ewangelia Mateusza: Mt 12,31-32
Cytuj:
Dlatego powiadam wam: Każdy grzech i bluźnierstwo będą odpuszczone ludziom, ale bluźnierstwo przeciwko Duchowi nie będzie odpuszczone. Jeśli ktoś powie słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie mu odpuszczone, lecz jeśli powie przeciw Duchowi Świętemu, nie będzie mu odpuszczone ani w tym wieku, ani w przyszłym.


Ewangelia Marka: Mk 3,28-29
Cytuj:
Zaprawdę, powiadam wam: wszystkie grzechy i bluźnierstwa, których by się ludzie dopuścili, będą im odpuszczone. Kto by jednak zbluźnił przeciw Duchowi Świętemu, nigdy nie otrzyma odpuszczenia, lecz winien jest grzechu wiecznego. – Każdemu, kto mówi jakieś słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie przebaczone, lecz temu, kto bluźni przeciw Duchowi Świętemu, nie będzie przebaczone.


Ewangelia Łukasza: Łk 12,10
Cytuj:
Każdemu, kto mówi jakieś słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie przebaczone, lecz temu, kto bluźni przeciw Duchowi Świętemu, nie będzie przebaczone.


Uważamy, że słowa te nie są kierowane tylko do faryzeuszów, ale że dotyczą każdego człowieka i do każego są kierowane, tak?

Może zamiast roztrząsać samo wydarzenie poprzedzające te słowa skupić się na samych słowach, gdyż wyraźnie wynika z nich, że każde bluźnierstwo przeciwko Jezusowi lub bliźnim będzie wybaczone, a niewybaczalne jest bluźnienie przeciwko Duchowi Świętemu. I tu dla mnie jest spory problem, bo co my tak na serio wiemy o Duchu Świętym?
Co i dlaczego jest uznawane za bluźnierstwo przeciwko Duchowi Świętemu? Szczególnie interesuje mnie dlaczego akurat to. Czy ktoś potrafi to prosto, czytelnie i konkreynie przedstawić, bo ja im dużej szukam tym mam większy mętlik...

Tu dochodzi jeszcze następna kwestia: faryzeusze nie znali chyba koncepcji Trójcy, więc jak rozumieli i kim/czym był dla nich Duch Święty?

Czy faryzeusze serio czyli świadomie bluźnili przeciwko Duchowi Świętemu, czy przeciwko Jezusowi, którego uznali za niegodnego posiadania mocy od Boga/od Ducha Świętego?

Mamy fragment:
Cytuj:
Mówili bowiem: «Ma ducha nieczystego».

Ale ich ocena była dokonywana przez pryzmat ich poglądów na temat samego Jezusa a tym samym niewiedzy.

Jeśli to byłoby niewybaczalne i powiedzmy osoba XYZ , której czyny bulwersowałyby hierarchów kościelnych leczyłaby mocą Ducha Świętego i jakiś biskup, któremu wcześniej osoba XYZ wypomniała jakieś grzechy oraz ten biskup wie o notorycznym łamaniu przez XYZ przykazań kościelnych powie, że leczy mocą ducha nieczystego, bo jego zdaniem prawdziwy Duch Święty może dać dar leczenia tylko prawowiernemu katolikowi a nie heretykowi XYZ to ma niewybaczalny grzech? Czy tylko mi coś tu nie pasuje?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Wt sie 20, 2019 13:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Grzech przeciwko Duchowi ŚWIĘTEMU
IrciaLilith napisał(a):
I tu dla mnie jest spory problem, bo co my tak na serio wiemy o Duchu Świętym?
Co i dlaczego jest uznawane za bluźnierstwo przeciwko Duchowi Świętemu? Szczególnie interesuje mnie dlaczego akurat to. Czy ktoś potrafi to prosto, czytelnie i konkreynie przedstawić, bo ja im dużej szukam tym mam większy mętlik..

Moze Duch to sama idea, mysl, koncept. Kiedys zadalem pytanie kiedy zadanie z matematyki uwaza sie za rozwiazane - gdy wiemy jak to zrobic czy gdy zapiszemy?

"Człowiek powinien być zawsze posłuszny pewnemu sądowi swojego sumienia. Gdyby dobrowolnie działał przeciw takiemu sumieniu, potępiałby sam siebie.' - tylko nie za bardzo moge sobie wyobrazic taka sytuacje. Sumienie moze byc zle uformowane ale "Człowiek powinien być zawsze posłuszny pewnemu sądowi swojego sumienia"


Wt sie 20, 2019 14:09
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Grzech przeciwko Duchowi ŚWIĘTEMU
Robaczku- to stwierdzenie ma sens przy założeniu, że sumienie nie może być źle uformowane a jedynie jego głos zagłuszony stertami poglądów sprzecznych z wiedzą jaką dysponuje sumienie. Wówczas samo stwierdzenie o formowaniu sumienia staje się absurdalne i oznacza raczej nauczenie się słuchania głosu sumienia i nie zagłuszania go, a raczej budowania pudła rezonansowego, aby wyraźniej je słyszeć i tym pudłem są poglądy zgodne z wiedzą zawartą w sumieniu...

Duch jako idea, myśl, koncept... Nadal mówisz o Duchu Świętym?

Co do zadania z matematyki zależy jakiego rozwiązania szukamy i w jakiej formie jest ono wystarczające,czyli jak kto definiuje rozwiązanie, bo miałam nauczycieli którym poprawny wynik nie wystarczał i mimo, że rozwiązanie miałam w głowie na automacie trzeba było rozpisać to konkretną bezsensowną z mojego punktu widzenia metodą i dopiero to było uznane za rozwiązanie.
U mojego brata rozwiązanie liczy się dopiero gdy zostanie wykorzystane w praktyce i budynek przejdzie odbiór techniczny ;)
Z rozwiązaniami problemów etycznych, moralnych czy natury religijnej jest podobnie należy ustalić jaka forma rozwiązania nas zadowoli: intuicyjna wiedza, poczucie zrozumienia, umiejętność ubrania tego w zrozumiałe dla rozmówców słowa czy praktyczna sprawdzalność rozwiązania, itd ?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Wt sie 20, 2019 14:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Grzech przeciwko Duchowi ŚWIĘTEMU
IrciaLilith napisał(a):
Robaczku- to stwierdzenie ma sens przy założeniu, że sumienie nie może być źle uformowane
......................................
Duch jako idea, myśl, koncept... Nadal mówisz o Duchu Świętym?
.....................................
Co do zadania z matematyki zależy jakiego rozwiązania szukamy

Jezeli zle to tez nalezy sluchac - inaczej potelpialby sam sibie ergo grzech przeciwko Duchowi Sw.
Nie za bardzo sobie wyobrazam.

Mowie o tym, ktory unosil sie nad wodami.

Nie komplikuj z tym zadaniem


Wt sie 20, 2019 16:51
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Grzech przeciwko Duchowi ŚWIĘTEMU
Jeśli potępienie siebie miałoby być grzechem to zrobiłby się potężny problem, bo każde poczucie winy czy wstydu jest formą potępienia siebie. Osobiście uważam, że poczucie wstydu i poczucie winy powinny być zastąpione szacunkiem i odpowiedzialnością, ale są wstępnym etapem do tych postaw.

Duch Święty jako koncept, myśl, idea? Czyja? Boga?
Przecież ponoć Duch Święty jest osobowy? Jak idea może być osobą?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Wt sie 20, 2019 17:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Grzech przeciwko Duchowi ŚWIĘTEMU
IrciaLilith napisał(a):
Jak idea może być osobą?

Jezeli Bog jest alfa i omega to jest rowniez idea. I osoba poniewaz podejmuje w sposob wolny decyzje. Decyzja to pomysl jak rozwiazac zadanie. Nie widze problemu.


Wt sie 20, 2019 17:55
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1427
Post Re: Grzech przeciwko Duchowi ŚWIĘTEMU
robaczek2 napisał(a):
Moze Duch to sama idea, mysl, koncept.

W wierze żydowskiej czasów Jezusa Duch Święty to była inaczej obecność Boża, po hebrajsku Szekinah.


Wt sie 20, 2019 18:41
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Grzech przeciwko Duchowi ŚWIĘTEMU
Mógłbyś, Swołocz, się trochę rozpisać o Szechinie, bo to może rzucić istotne światło na sprawę Ducha Świętego ?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Wt sie 20, 2019 18:46
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1427
Post Re: Grzech przeciwko Duchowi ŚWIĘTEMU
IrciaLilith napisał(a):
Mógłbyś, Swołocz, się trochę rozpisać o Szechinie, bo to może rzucić istotne światło na sprawę Ducha Świętego ?

No właśnie niespecjalnie mogę się rozpisać, bo dawno czytałem książkę na temat judaizmu, a głównie Talmudu, z której czerpię tę wiedzę. Nie pamiętam prawie nic oprócz tego, że była to Obecność Boża w świecie.

W wikipedii jest dużo na ten temat, więc polecam:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Szechina

Mały fragment:
"W judaizmie termin określający immanencję, niecielesną obecność Boga w świecie. (...) Podmiotowo Szechina jest identyczna z Bogiem, jednak nigdy nie była adresatem modlitw i nie przypisywano jej boskich atrybutów. Termin był w targumach stosowany dla podkreślenia zróżnicowania tej formy Bożej obecności, od pierwotnego, antropomorficznego wyobrażenia Stwórcy."

"Miejscem Boga zawsze było niebo, Szechina była sposobem objawiania się, udzielania się i nawiązywania relacji z dziełem stworzenia. Była obecna w Namiocie Spotkania (hebr. ohel moed), w czasie wędrówki Izraelitów z Egiptu do Ziemi Obiecanej. Kluczowym biblijnym miejscem pobytu Szechiny była Świątynia Jerozolimska – między innymi tam jej obecność była silniej odczuwana. W Księdze Powtórzonego Prawa była „Obecnością Boga” określaną jako „zamieszkiwanie przez imię”, a literatura midraszowa stosowała określenie Szechina jako jedno z Imion Boga."


Wt sie 20, 2019 19:12
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Grzech przeciwko Duchowi ŚWIĘTEMU
Dużo nam to raczej nie daje, szczególnie że w Ewangeliach mamy słowo pneumatos tłumaczone jako Duch Święty... bo mamy tłumaczenia z greki, podczas gdy Jezus po grecku raczej nie mówił i jest tu spore pole do zniekształceń... Natomiast kwestia utożsamiana Ducha Świętego z Szechiną to interesujący koncept.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Wt sie 20, 2019 21:18
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1427
Post Re: Grzech przeciwko Duchowi ŚWIĘTEMU
Wpadła mi do głowy pewna intuicja wyjaśniająca słowa Jezusa o nieodpuszczeniu grzechu przeciwko Duchowi Świętemu. Ma to związek z definicją Szechiny, podaną przeze mnie w poprzednim poście. Skoro Szechina (Duch Święty) to po prostu Bóg, tylko w aspekcie immanentnym, to Jezus tym samym chciał powiedzieć i ostrzec: mnie, jako człowieka, możecie obrażać, i zostanie to wam odpuszczone. Ale bluźnierstwo przeciw Bogu (czyli Szechinie) nie zostanie odpuszczone.

Ważna jest tutaj ta opozycja: Bóg - człowiek. Jezus oburza się, że faryzeusze przypisując Duchowi Świętemu charakter szatański, obrażają już nie jego samego (Jezusa), ale samego Boga.

Zdaję sobie sprawę, że moje stanowisko wzbudzi sprzeciw ortodoksyjnych wierzących. Nie powinni oni jednak tracić z pola widzenia faktu, że współcześni uczeni badający Jezusa historycznego wskazują, że najstarsze przekazy (m.in. Ewangelia Marka) nie dają podstaw do przyjęcia, że Jezus uważał się za Boga. Jest to tzw. problem deifikacji Jezusa. Deifikacja ta następowała stopniowo. Najwyraźniejszy jej obraz obecny jest w Ewangelii wg Jana, późnym etapie opisu Jezusa. Natomiast w Ewangelii wg Marka mamy m.in. słynne słowa Jezusa do bogatego młodzieńca: "Dlaczego nazywasz mnie dobrym? Tylko jeden Bóg jest dobry".


Wt sie 20, 2019 21:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Grzech przeciwko Duchowi ŚWIĘTEMU
Kravia
Cytuj:
Faryzeusze odrzucili boskość Jezusa, więc zasłużyli sobie na potępienie. A Jezus nadał tutaj temu grzechowi konkretna nazwę.

Gdzie w tekście jest utożsamienie odrzucenia boskości Jezusa z grzechem przeciwko Duchowi Świętemu? Proszę o wersety.
proteom
Cytuj:
Pan Jezus stawiał Żydom zarzut braku wiary, ale nie łączył go/ nie utożsamiał z grzechem przeciwko Duchowi Świętemu.

Kravia
Cytuj:
Skąd taki wniosek?

Ja tego utożsamienia nie widzę w tekście. Jeśli jest, to zacytuj gdzie?

Cytuj:
Jeśli ktoś ma błędne poglądy na temat Boga (np. nie wierzy w jego istnienie) i ma to wpływ na jego grzeszne zachowanie, to także będzie potępiony.

To na szczęście Bóg decyduje, nie Ty.
Cytuj:
Jak to różnica? Można nawet powiedzieć, że faryzeusze popełnili większy grzech, bo dano im znak wyraźniejszy, niż jakiemukolwiek współczesnemu ateiście.

Każdy znak (czyn, wypowiedz) można różnie interpretować, co pokazuje postawa faryzeuszy, i nie tylko.


Pt sie 23, 2019 6:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lip 29, 2019 10:21
Posty: 310
Post Re: Grzech przeciwko Duchowi ŚWIĘTEMU
proteom napisał(a):
Cytuj:
Faryzeusze odrzucili boskość Jezusa, więc zasłużyli sobie na potępienie. A Jezus nadał tutaj temu grzechowi konkretna nazwę.

Gdzie w tekście jest utożsamienie odrzucenia boskości Jezusa z grzechem przeciwko Duchowi Świętemu? Proszę o wersety.

Widzisz, znowu to robisz. W wersetach masz napisane tylko to, co jest napisane. A ja piszę ci moją interpretację całości. Żeby odrzucić interpretację, musiałbyś pokazać, w którym miejscu nie zgadza się ona z tekstem. A jeśli się zgadza, to staje się możliwa.

Cytuj:
Cytuj:
Jeśli ktoś ma błędne poglądy na temat Boga (np. nie wierzy w jego istnienie) i ma to wpływ na jego grzeszne zachowanie, to także będzie potępiony.

To na szczęście Bóg decyduje, nie Ty.

Ja tylko mówię, co wynika z Pisma.


Pt sie 23, 2019 10:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Grzech przeciwko Duchowi ŚWIĘTEMU
Znalazłem takie wyjaśnienie(?)
https://biblianpd.pl/lk-121-12-npd/
Tylko trzeba zmienić przekład.
W przekładzie (NPD) Łk 12,10

Każdemu bowiem, kto by mówił złe rzeczy przeciwko innemu człowiekowi(*6), może być to odpuszczone; jednak temu, kto by trwał w bluźnieniu(*7) przeciwko Duchowi Uświęcenia(*8), który świadczy o mnie(*9), nie zostanie odpuszczone(*10).

NPD wprowadza do tekstu natchnionego słowa: innemu człowiekowi. To zmienia zasadniczo rozumienie. W pozostałych przekładach syn człowieczy to Pan Jezus i to z nich wielokrotnie utożsamia się Jezus. Moim zdaniem, to nie chodzi o jakiegoś człowieka, ale o Syna Człowieczego.
Przekład dosłowny:
Każdemu, kto powie słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie odpuszczone; temu zaś, kto zbluźnił przeciw Duchowi Świętemu, nie będzie odpuszczone.


Pn sie 26, 2019 1:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Grzech przeciwko Duchowi ŚWIĘTEMU
Kravia

Cytuj:
Żeby odrzucić interpretację, musiałbyś pokazać, w którym miejscu nie zgadza się ona z tekstem.

To Ty powinnaś pokazac, dlaczego z egzegezy danego fragmentu tekstu wyciagasz takie wnioski. Onus probandi spoczywa na Tobie.
Cytuj:
Faryzeusze odrzucili boskość Jezusa, więc zasłużyli sobie na potępienie. A Jezus nadał tutaj temu grzechowi konkretna nazwę.
Gdzie o tym mówi Pan Jezus? Czy bezposrednio, czy posrednio? Jaki i dlaczego ma to związek z grzechem przeciwko Duchowi Świętemu.


Cytuj:
Ja tylko mówię, co wynika z Pisma.

Z Twojej interpretacji Pisma, która może być błędna.


Pn sie 26, 2019 1:23
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 135 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL