Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 18, 2024 15:42



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 135 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona
 Grzech przeciwko Duchowi ŚWIĘTEMU 
Autor Wiadomość
Post Re: Grzech przeciwko Duchowi ŚWIĘTEMU
Swołocz napisał(a):
Alus napisał(a):
Dokładnie to uwypukla bp Ryś - posiadanie świadomości swego zakłamania, chciwości na dobra i rangę społeczną w zderzeniu z utrata ich, skutkuje odrzuceniem Boga i pozostaniem przy swoich grzechach.

Czy biskup Ryś zajmuje się w zakresie działalności naukowej historią wczesnego chrześcijaństwa? Czy wie, jakie rzeczywiście zachodziły relacje światopoglądowe między faryzeuszami a Jezusem? Czy wie, co dokładnie myśleli faryzeusze i jakie były ich motywacje przy odrzuceniu nauki i osoby Jezusa?

Wydaje mi się, że nie wie.

A zatem to co napisałaś to tylko radosna twórczość i pobożne wyobrażenia.

Dobrze, że twierdzisz iż jedynie wydaje Ci się...


Pt sie 16, 2019 12:14

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1439
Post Re: Grzech przeciwko Duchowi ŚWIĘTEMU
Alus napisał(a):
Dobrze, że twierdzisz iż jedynie wydaje Ci się...

A Ty wiesz, że on wie, tak? To udowodnij to.
Z jego notki biograficznej w wiki wynika, że zajmuje się naukowo historią Kościoła, ale raczej okresu średniowiecznego, a nie I w n.e.


Pt sie 16, 2019 17:37
Zobacz profil
Post Re: Grzech przeciwko Duchowi ŚWIĘTEMU
Z tego co mi wiadomo to biskup Ryś to nie UNK i nie jest tez Papieżem i jego prywatne zdanie czy opinia nie są wiążące dla katolika.
Oficjalna nauka Kościoła mówi trochę inaczej o tym grzechu. Myśle ze rozsądniej trzymać się nauczania Kościoła niż mowić o prywatnym zdaniu jakiegokolwiek hierarchy.


Pt sie 16, 2019 18:35

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1439
Post Re: Grzech przeciwko Duchowi ŚWIĘTEMU
Alus napisał(a):
Dobrze, że twierdzisz iż jedynie wydaje Ci się...

I jeszcze jedno.
Czy Ty nie jesteś jakoś złośliwie uprzedzona do mnie? Zazwyczaj bowiem wysyłasz mi złośliwe odpowiedzi.
To raz, że czyste sumienie bo nie używane, to teraz, że "jedynie wydaje mi się".
Czy ja Ci coś zrobiłem?


Pt sie 16, 2019 19:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Grzech przeciwko Duchowi ŚWIĘTEMU
Alus"
Cytuj:
To nie był błędny pogląd faryzeuszy, bo to oni najlepiej znali treść Biblii i proroctwa o Mesjaszu
.
Logika dwuwartościowa: to był błędny, czyli nieprawdziwy pogląd (przekonanie): Pan Jezus wypędzał demony mocą szatana; to była prawda, czyli prawdziwe przekonanie, że Pan Jezus wypędzał demony mocą szatana. Proszę wybrać Szanowna Alus.
Czy znali te proroctwa - to nie wiemy. Powinni znać - to jednak nie to samo. Katolik powinien znać nauczanie KK, ale w praktyce różnie to bywa. Nawet jeśli znali Biblię i proroctwa, to ich interpretacja nie tylko mogła być, ale była zróżnicowana. Nawet sama Biblia na to wskazuje;

Cytuj:
W Księgach Nachuma, Sofoniasza, Habakuka, Malachiasza, Joela i Daniela zbawicielem jest sam Bóg, zaś w Księgach Amosa, Ezechiela, Obadiasza i Psalmów mamy do czynienia ze zbawicielem zbiorowym; świat zbawiają wybawcy i święci mocą swej pobożności oraz sprawiedliwości. Dla Zachariasza zbawicielem jest Zorobabel, którego wyróżnia jedynie pochodzenie z rodu Dawida. W niektórych ustępach Ksiąg Izajasza i Daniela zbawicielem jest cały naród żydowski. W judaizmie wiara w przyszłe zbawienie mogła się więc doskonale obyć bez Bożego pomazańca. Nawet tam, gdzie zapowiadano jego wystąpienie, prawdziwym zbawcą mógł być tylko Bóg, choć zakładano, że w początkowej fazie posłuży się człowiekiem jako swoim narzędziem. Tylko Bóg mógł stworzyć „nową ziemię i nowe niebo”. Rola jego pomazańca ograniczała się do przygotowania zbawienia albo wybawienia z politycznych i społecznych opresji
https://www.jhi.pl/psj/Mesjasz

Alus
Cytuj:
Stanęli wobec działań i nauki jakie te proroctwa wskazywały na przyszłego Mesjasza, a dla stanowisk, dla własnej pozycji społecznej, świadomie odrzucili Jezusa, przypisując mu działanie mocą Belzebuba.

To my chrześcijanie tak dobieramy i interpretujemy te proroctwa, aby Pan Jezus spełniał koncepcję Mesjasza. Żydzi tak dobierają i i interpretują ST, że Pan Jezus nie spełnia wymagań przypisywanych Mesjaszowi. Dennis Prager w Dziewięciu pytaniach, jakie ludzie zadają na temat judaizmu, pisze:
Cytuj:
Dlaczego Żydzi nie akceptują Jezusa jako Mesjasza? Judaizm nie wierzy, że Jezus był Mesjaszem, ponieważ nie spełnił żadnych mesjańskich proroctw. . . Mesjasz przyniesie powszechny pokój. . . Przez ponad tysiąc dziewięćset lat było to oczywiste [i] mesjańskie dni pokoju nie nadeszły
.
Więcej o żydowskiej koncepcji Mesjasza i interpretacji wersetów mesjanistycznych. : https://jewsforjesus.org/jewish-resourc ... -prophecy/

Alus
Cytuj:
Dokładnie to uwypukla bp Ryś - posiadanie świadomości swego zakłamania, chciwości na dobra i rangę społeczną w zderzeniu z utrata ich, skutkuje odrzuceniem Boga i pozostaniem przy swoich grzechach.

Jeszcze raz: gdzie w nauczaniu Pana Jezusa taka postawa jest grzechem przeciwko Duchowi Świętemu? To, co wymieniasz, to pospolite ludzkie grzechy. Faryzeusze nie odrzucili Boga - nie oczerniaj ich.
Alus
Cytuj:
Dlaczego p-ko Duchowi Św, bo już Jan Chrzciciel zdefiniował Ja chrzciłem was wodą, ON zaś chrzcić was będzie Duchem Świętym(Mk 1,8). Znali tą zapowiedź faryzeusze, znają przez wieki wyznawcy Chrystusa.

:? To proszę jaśniej to uzasadnić, jaki związek ma: chrzest Duchem Świętym z grzechem przeciwko Niemu.


Pt sie 16, 2019 22:19
Zobacz profil
Post Re: Grzech przeciwko Duchowi ŚWIĘTEMU
Swołocz napisał(a):
Alus napisał(a):
Dobrze, że twierdzisz iż jedynie wydaje Ci się...

I jeszcze jedno.
Czy Ty nie jesteś jakoś złośliwie uprzedzona do mnie? Zazwyczaj bowiem wysyłasz mi złośliwe odpowiedzi.
To raz, że czyste sumienie bo nie używane, to teraz, że "jedynie wydaje mi się".
Czy ja Ci coś zrobiłem?

Wydaje mi sie - mnie sie też wiele rzeczy "wydaje", ale nie konieczne to jest prawdą. Stąd moje odniesienie do Twojego "wydaje mi sie".

Jockey napisał(a):
Z tego co mi wiadomo to biskup Ryś to nie UNK i nie jest tez Papieżem i jego prywatne zdanie czy opinia nie są wiążące dla katolika.
Oficjalna nauka Kościoła mówi trochę inaczej o tym grzechu. Myśle ze rozsądniej trzymać się nauczania Kościoła niż mowić o prywatnym zdaniu jakiegokolwiek hierarchy.

UNK to autorytet kolegium biskupów i papieża do autentycznego przekładania i wyjaśniania depozytu wiary - na jakiej podstawie twierdzisz, że bp Ryś nie należy do kolegium biskupów?

proteom - nie obraź się, że nie będę dalej prowadziła dysputy, bo nie jestem znawcą teologii, dla mnie wystarczy to co podaje Kościół, m.in. w wypowiedzi abp Rysia.


So sie 17, 2019 7:51
Post Re: Grzech przeciwko Duchowi ŚWIĘTEMU
Dodam jedynie w kwestii wiedzy faryzeuszów studiujących Biblię - niewidomi wzrok odzyskują, chromi chodzą, trędowaci doznają oczyszczenia, głusi słyszą, umarli doznają zmartwychwstania, ubogim głosi się Ewangelię (Mt 11,5)...a faryzeusze widząc to wszystko, pyszni w grzechu swoim twierdzą "mocą Belzebuba" to czyni.


So sie 17, 2019 8:16
Post Re: Grzech przeciwko Duchowi ŚWIĘTEMU
Alus
Według encyklopedi PWN
Magisterium Kościoła, Nauczycielski Urząd Kościoła, Magisterium Ecclesiae, według teologii katolickiej władza autorytatywnego nauczania prawd wiary, sprawowana przez kolegium biskupów z papieżem jako głową, a indywidualnie przez biskupów pozostających w łączności z tym kolegium;
Magisterium Kościoła to urząd mający prawo do przekazywania ludziom Objawienia Bożego i głoszenia go przez kompetentnych przedstawicieli, którzy stanowią instytucję nauczającą (magisterium vivum); nauczanie Kościoła w sprawach wiary i moralności, jeśli ma charakter jednomyślny, jest przyjmowane za nieomylne, zarówno gdy odbywa się w sposób nadzwyczajny (na soborach powszechnych), jak i zwyczajny, przez zgodne nauczanie biskupów w diecezjach.
https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Magis ... 36045.html

I nie twierdze ze biskup nie jest częścią UNK a twierdze ze w tej wypowiedzi nie. Jest to jego prywatna opinia która jest nie do końca zgodna ze stanowiskiem UNK


So sie 17, 2019 8:57
Post Re: Grzech przeciwko Duchowi ŚWIĘTEMU
[ciach... Reg. §II/2/. M.]
A - zuchwale grzeszyć i rozmyślnie trać w niepokucie - to aby nie do tych wskazanych przez UNK grzechów p-ko Duchowi Świętemu, odnoszą sie słowa abp Rysia?


So sie 17, 2019 9:24
Post Re: Grzech przeciwko Duchowi ŚWIĘTEMU
Trzeba by było jeszcze ustalić co to oznacza grzeszyć zuchwale, bo dla każdego może to coś innego oznaczać.


So sie 17, 2019 9:52
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Grzech przeciwko Duchowi ŚWIĘTEMU
Hmm, a niby dlaczego dla każdego może oznaczać co innego? Jeśli zna KKK, to wie, że grzeszy zuchwale ten, kto grzeszy z premedytacją: Bóg jest miłosierny, więc i tak wybaczy. To tak w skórcie. Tu więcej o zuchwałym grzeszeniu: https://www.milosierdzieboze.pl/pogarda.php?text=144

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


So sie 17, 2019 10:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lip 29, 2019 10:21
Posty: 310
Post Re: Grzech przeciwko Duchowi ŚWIĘTEMU
Proteom, dzisiaj spotkałam się z opinią, że bluźnierstwo przeciw Duchowi Świętemu to nic innego, jak właśnie grzech niewiary. I to według mnie miałoby sens. Faryzeusze wykazali się niewiarą, tłumacząc działanie Jezusa szatańskim. Jezus skomentował to tak, że wszystkie grzechy mogą zostać wybaczone, jeśli tylko się wierzy - ale nie można komuś wybaczyć, jeśli nie wierzy. Co o tym myślisz?


So sie 17, 2019 11:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Grzech przeciwko Duchowi ŚWIĘTEMU
Alus

Cytuj:
proteom - nie obraź się, że nie będę dalej prowadziła dysputy, bo nie jestem znawcą teologii, dla mnie wystarczy to co podaje Kościół, m.in. w wypowiedzi abp Rysia.

Dzięki za szczerość, chociaż uważam, że nie trzeba być znawcą teologii ( rozumiem: przede wszystkim biblistyki), aby merytorycznie analizować ten problem. Są np. artykuły biblistów omawiające to zagadnienie np. przedstawiony przeze mnie dr biblistyki Artura Maliny Ewangelia a bluźnierstwo przeciw
Duchowi świętemu (Mk 3,29; 12,40) http://bazhum.muzhp.pl/media//files/Ver ... 09-126.pdf Czytałaś go? Dokonałem jego analizy - zapoznałaś sie z nią?


So sie 17, 2019 11:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Grzech przeciwko Duchowi ŚWIĘTEMU
Kravia napisał(a):
Proteom, dzisiaj spotkałam się z opinią, że bluźnierstwo przeciw Duchowi Świętemu to nic innego, jak właśnie grzech niewiary. I to według mnie miałoby sens. Faryzeusze wykazali się niewiarą, tłumacząc działanie Jezusa szatańskim. Jezus skomentował to tak, że wszystkie grzechy mogą zostać wybaczone, jeśli tylko się wierzy - ale nie można komuś wybaczyć, jeśli nie wierzy. Co o tym myślisz?

Co to jest ta niewiara? Faryzeusze to byli Żydzi, jak Pan Jezus i wierzyli w jednego Boga, Torę itd, co Jezus. Takiego zarzutu Pan Jezus im nie postawił w cytowanych wersetach, chyba, że coś mi umknęło. Dla mnie zarzut niewiary raczej może dotyczyć ateistów, deistów, wyznawców innych religii itp. Poza tym, w wypowiedzi Jezusa jest jednak sformułowanie o bluznierstwie (oczernianiu), a nie o niewierze. Co więcej: zagadkowe rozróżnienie na: bluznierstwo odpuszczone, gdy skierowane wobec Syna Bożego; nieodpuszczone wobec Ducha Świętego. Zauważ, że w chrześcijaństwie, w tym katolicyzmie pojmowanie Boga uznaje: istnieje równość i jedność Osób Bożych w Trójcy Świętej. Nie wiem, jak można selektywnie zgrzeszyć przeciwko Jednej Osobie Trójcy Świętej, tym bardziej, że nie są podmiotem bezpośredniego doświadczenia.


So sie 17, 2019 11:36
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Grzech przeciwko Duchowi ŚWIĘTEMU
Chodziło być moze o to, że celowo, z premedytacją odrzucali Jezusa, mimo cudów i znaków.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


So sie 17, 2019 11:43
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 135 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL