Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 15:26



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 135 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona
 Grzech przeciwko Duchowi ŚWIĘTEMU 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lip 29, 2019 10:21
Posty: 310
Post Re: Grzech przeciwko Duchowi ŚWIĘTEMU
proteom napisał(a):
Kravia napisał(a):
ciach... zbędny cytat. M.]

Co to jest ta niewiara? Faryzeusze to byli Żydzi, jak Pan Jezus i wierzyli w jednego Boga, Torę itd, co Jezus. Takiego zarzutu Pan Jezus im nie postawił w cytowanych wersetach, chyba, że coś mi umknęło. Dla mnie zarzut niewiary raczej może dotyczyć ateistów, deistów, wyznawców innych religii itp. Poza tym, w wypowiedzi Jezusa jest jednak sformułowanie o bluznierstwie (oczernianiu), a nie o niewierze. Co więcej: zagadkowe rozróżnienie na: bluznierstwo odpuszczone, gdy skierowane wobec Syna Bożego; nieodpuszczone wobec Ducha Świętego. Zauważ, że w chrześcijaństwie, w tym katolicyzmie pojmowanie Boga uznaje: istnieje równość i jedność Osób Bożych w Trójcy Świętej. Nie wiem, jak można selektywnie zgrzeszyć przeciwko Jednej Osobie Trójcy Świętej, tym bardziej, że nie są podmiotem bezpośredniego doświadczenia.

Już ci tłumaczyłam, że nie wystarczy używać tej samej nazwy Boga, by stwierdzić, że dwie osoby wierzą w tego samego Boga. Żydzi są w takiej samej pozycji, co innowiercy - wierzą w jakieś bóstwo, ale nie w Zbawienie. A bluźnierstwo, oczernianie, pasuje także do powiedzenia Bogu w twarz: "ty nie jesteś Bogiem. Jesteś szatanem".

Dla mnie Syn Boży to po prostu Jezus w ludzkiej postaci. A Duch Święty to Bóg działający przez ludzkie ręce. Dlatego człowiekowi można bluźnić, ale nie Bogu.


So sie 17, 2019 12:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Grzech przeciwko Duchowi ŚWIĘTEMU
Andy72 napisał(a):
Chodziło być moze o to, że celowo, z premedytacją odrzucali Jezusa, mimo cudów i znaków.

Co znaczy: odrzucali Jezusa? Czytałeś, jaki zarzut postawił im Pan Jezus i w jakim kontekście?


So sie 17, 2019 12:13
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Grzech przeciwko Duchowi ŚWIĘTEMU
To że twierdzili że cuda działał mocą szatańską

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


So sie 17, 2019 12:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Grzech przeciwko Duchowi ŚWIĘTEMU
[ciach... Reg. §II/2. M.]
Co to znaczy: odrzucać Jezusa? To nie jest to samo - mam nadzieję, że widzisz różnicę?


So sie 17, 2019 13:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lip 29, 2019 10:21
Posty: 310
Post Re: Grzech przeciwko Duchowi ŚWIĘTEMU
Odrzucać Jezusa jako wysłannika Boga.


So sie 17, 2019 13:29
Zobacz profil
Post Re: Grzech przeciwko Duchowi ŚWIĘTEMU
Tu Pan określił wyraźnie postawę faryzeuszy (J 8, 42-47) Rzekł do nich Jezus: "Gdyby Bóg był waszym Ojcem, to i Mnie byście miłowali. Ja bowiem od Boga wyszedłem i przychodzę. Nie wyszedłem od siebie, lecz On Mnie posłał. Dlaczego nie rozumiecie mowy mojej? Bo nie możecie słuchać mojej nauki. Wy macie diabła za ojca i chcecie spełniać pożądania waszego ojca. Od początku był on zabójcą i w prawdzie nie wytrwał, bo prawdy w nim nie ma. Kiedy mówi kłamstwo, od siebie mówi, bo jest kłamcą i ojcem kłamstwa. A ponieważ Ja mówię prawdę, dlatego Mi nie wierzycie. Kto z was udowodni Mi grzech? Jeżeli prawdę mówię, dlaczego Mi nie wierzycie? Kto jest z Boga, słów Bożych słucha. Wy dlatego nie słuchacie, że z Boga nie jesteście".

Kolejny fragment wypowiedzi Pana „..Lecz jeśli Ja mocą Ducha Bożego wyrzucam złe duchy, to istotnie przyszło do was królestwo Boże”
Po wskrzeszeniu Łazarza, zapadła decyzja, żeby Go schwytać, fałszywie oskarżyć i zabić. Zaplanowali to i zapłacili.

Człowiek, który odrzuca miłość Bożą i Jego Miłosierdzie, odrzuca Łaskę i wybiera ojca kłamstwa za swego przewodnika, staje czynnie po stronie zła. Nie ma ziemi niczyjej..


So sie 17, 2019 13:39
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Grzech przeciwko Duchowi ŚWIĘTEMU
Kravia napisał(a):
Odrzucać Jezusa jako wysłannika Boga.

Mam prośbę: staraj się uzasadniać w oparciu o tekst N.T. Czy odrzucenie Jezusa to grzech przeciwko Duchowi Świętemu?


So sie 17, 2019 13:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Grzech przeciwko Duchowi ŚWIĘTEMU
alekmichał napisał(a):
Tu Pan określił wyraźnie postawę faryzeuszy (J 8, 42-47) Rzekł do nich Jezus: "Gdyby Bóg był waszym Ojcem, to i Mnie byście miłowali. Ja bowiem od Boga wyszedłem i przychodzę. Nie wyszedłem od siebie, lecz On Mnie posłał. Dlaczego nie rozumiecie mowy mojej? Bo nie możecie słuchać mojej nauki. Wy macie diabła za ojca i chcecie spełniać pożądania waszego ojca. Od początku był on zabójcą i w prawdzie nie wytrwał, bo prawdy w nim nie ma. Kiedy mówi kłamstwo, od siebie mówi, bo jest kłamcą i ojcem kłamstwa. A ponieważ Ja mówię prawdę, dlatego Mi nie wierzycie. Kto z was udowodni Mi grzech? Jeżeli prawdę mówię, dlaczego Mi nie wierzycie? Kto jest z Boga, słów Bożych słucha. Wy dlatego nie słuchacie, że z Boga nie jesteście".



Gdzie masz zarzut grzechu przeciwko Duchowi Świętemu? Zresztą, tak poważne zarzuty stawia Jezus Ewangelii Janowej, a nie u synoptyków.


So sie 17, 2019 13:47
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Grzech przeciwko Duchowi ŚWIĘTEMU
22 Przyprowadzono wtedy do Jezusa człowieka niemego i ślepego—zniewolonego przez demona. Jezus uzdrowił go, przywracając mu wzrok i mowę, 23 a cały tłum wpadł w podziw, mówiąc:

—Czyż On nie jest Mesjaszem, potomkiem króla Dawida?

24 Gdy faryzeusze dowiedzieli się o tym cudzie, stwierdzili:

—Wypędza demony, bo Belzebub, władca demonów, mu w tym pomaga.

25 —Każde królestwo, które jest wewnętrznie skłócone, upadnie—odparł Jezus, znając ich myśli. —I żadne miasto ani dom nie przetrwają, jeśli panuje w nich niezgoda. 26 Jeśli szatan wypędza szatana, to zwalcza siebie samego. Jak więc jego królestwo może przetrwać? 27 Skoro ja wypędzam demony mocą Belzebuba, to dzięki komu robią to wasi synowie? To oni was osądzą! 28 Lecz jeśli wypędzam demony mocą Ducha Bożego, znaczy to, że przyszło do was królestwo Boże. 29 Jak można wejść do domu siłacza i okraść go, jeśli się go najpierw nie obezwładni? Dopiero wtedy można zabrać jego rzeczy. 30 Kto nie jest po mojej stronie, jest przeciwko Mnie. A kto ze Mną nie zbiera, ten rozprasza. 31 Dlatego ostrzegam: Każdy grzech i bluźnierstwo mogą być przebaczone, lecz bluźnierstwo przeciwko Duchowi Świętemu nie będzie przebaczone! 32 Jeśli ktoś powiedziałby coś przeciwko Mnie, Synowi Człowieczemu, może otrzymać przebaczenie. Ale jeśli ktoś powiedziałby coś przeciwko Duchowi Świętemu, nie otrzyma przebaczenia ani w tym, ani w przyszłym życiu. 33 Albo uznajcie, że drzewo jest dobre—i wtedy daje dobry owoc, albo uznajcie, że jest złe—a wtedy i jego owoc jest zły. Drzewo rozpoznaje się przecież po owocach. 34 Jesteście podli! Zresztą jak wy, źli ludzie, możecie mówić coś dobrego? Przecież usta, gdy mówią, czerpią z serca. 35 Człowiek dobry wyciąga ze swojego skarbca dobre rzeczy, a człowiek zły—złe rzeczy. 36 Ostrzegam was: W dniu sądu ludzie zdadzą sprawę z każdego niepotrzebnego słowa, które wypowiedzieli. 37 Na podstawie twoich własnych słów zostaniesz uniewinniony albo skazany!

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


So sie 17, 2019 13:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lip 29, 2019 10:21
Posty: 310
Post Re: Grzech przeciwko Duchowi ŚWIĘTEMU
proteom napisał(a):
Kravia napisał(a):
Odrzucać Jezusa jako wysłannika Boga.

Mam prośbę: staraj się uzasadniać w oparciu o tekst N.T. Czy odrzucenie Jezusa to grzech przeciwko Duchowi Świętemu?

Cały czas odnoszę się do tego samego tekstu. Nie wiem, czego jeszcze chcesz, sam tekst nic więcej ci nie powie, co jest napisane, to jest i tyle. Reszta to nasza interpretacja. Według mnie moja ma sens i dobrze wyjaśnia, dlaczego akurat ten jeden grzech miałby być niewybaczalny.


So sie 17, 2019 13:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Grzech przeciwko Duchowi ŚWIĘTEMU
Kravia

Cytuj:
Już ci tłumaczyłam, że nie wystarczy używać tej samej nazwy Boga, by stwierdzić, że dwie osoby wierzą w tego samego Boga. Żydzi są w takiej samej pozycji, co innowiercy - wierzą w jakieś bóstwo, ale nie w Zbawienie.

Mam prosbę: jak piszesz takie "rewelacje", to staraj się je dobrze uzasadnić, choćby w oparciu o artykuł jakiegoś biblisty. Inaczej potraktuję to jako żart.
Cytuj:
A bluźnierstwo, oczernianie, pasuje także do powiedzenia Bogu w twarz: "ty nie jesteś Bogiem. Jesteś szatanem".

Zapraszam do tekstu N.T. i wypowiedzi Pana Jezusa zawarte w tych wersetach. Potrafisz to w ten sposób uzasadnić?

Cytuj:
Dla mnie Syn Boży to po prostu Jezus w ludzkiej postaci. A Duch Święty to Bóg działający przez ludzkie ręce. Dlatego człowiekowi można bluźnić, ale nie Bogu.

Nie dyskutujemy, kim jest dla Ciebie Jezus, czy Duch Święty, tylko czym jest grzech przeciwko Duchowi Świętemu. Najpierw w ramach samego tekstu N.T., a potem będziemy uogólniać.


So sie 17, 2019 13:55
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Grzech przeciwko Duchowi ŚWIĘTEMU
Może tym grzechem są gadki: "—Wypędza demony, bo Belzebub, władca demonów, mu w tym pomaga."

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


So sie 17, 2019 13:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Grzech przeciwko Duchowi ŚWIĘTEMU
Kravia"]
Cytuj:
Cały czas odnoszę się do tego samego tekstu.

:o To go zacytuj, jeśli potwierdza Twoje rozumowanie.
Cytuj:
Nie wiem, czego jeszcze chcesz, sam tekst nic więcej ci nie powie, co jest napisane, to jest i tyle. Reszta to nasza interpretacja.

Interpretujemy tekst, ale najpierw trzeba go zrozumieć.
Cytuj:
Według mnie moja ma sens i dobrze wyjaśnia, dlaczego akurat ten jeden grzech miałby być niewybaczalny.

Możesz sobie twierdzić, co chcesz. Ważne, jakie argumenty stosujesz. Nie wystarczy napisać: odrzucali Jezusa jako wysłannika Boga. Trzeba to uzasadnić w oparciu o tekst N.T., jaki to ma związek z grzechem przeciwko Duchowi Świętemu.


So sie 17, 2019 14:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Grzech przeciwko Duchowi ŚWIĘTEMU
Andy72 napisał(a):
Może tym grzechem są gadki: "—Wypędza demony, bo Belzebub, władca demonów, mu w tym pomaga."

Czyli poglądy? :o Za to do piekła? To w takiego Boga ja nie wierzę.


So sie 17, 2019 14:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lip 29, 2019 10:21
Posty: 310
Post Re: Grzech przeciwko Duchowi ŚWIĘTEMU
Cytuj:
proteom napisał(a):
Cytuj:
Już ci tłumaczyłam, że nie wystarczy używać tej samej nazwy Boga, by stwierdzić, że dwie osoby wierzą w tego samego Boga. Żydzi są w takiej samej pozycji, co innowiercy - wierzą w jakieś bóstwo, ale nie w Zbawienie.

Mam prosbę: jak piszesz takie "rewelacje", to staraj się je dobrze uzasadnić, choćby w oparciu o artykuł jakiegoś biblisty. Inaczej potraktuję to jako żart.

Ale jakiego jeszcze uzasadnienia potrzebujesz, poza logiką? Jeśli Jezus jest Bogiem, a żydzi odrzucają Jezusa, to znaczy, że nie wierzą w chrześcijańskiego Boga. A wyznaniem ich niewiary jest właśnie nazwanie czynów Jezusa szatańskimi.

"Kto nie jest po mojej stronie, jest przeciwko Mnie. A kto ze Mną nie zbiera, ten rozprasza." Mt 12,30 - żydzi są przeciwko Jezusowi

"Albo uznajcie, że drzewo jest dobre—i wtedy daje dobry owoc, albo uznajcie, że jest złe—a wtedy i jego owoc jest zły. Drzewo rozpoznaje się przecież po owocach." Mt 12,33 - dobre czyny pochodzą od dobrych ludzi. Jezus wypędza złe duchy, a więc czyni dobro. Faryzeusze zaś mówią, że pochodzi to od złego. Jaki z tego wniosek?

"A gdy tłumy się gromadziły, zaczął mówić: « To plemię jest plemieniem przewrotnym. Żąda znaku, ale żaden znak nie będzie mu dany, prócz znaku Jonasza. Jak bowiem Jonasz był znakiem dla mieszkańców Niniwy, tak będzie Syn Człowieczy dla tego plemienia. Królowa z Południa powstanie na sądzie przeciw ludziom tego plemienia i potępi ich; ponieważ ona przybyła z krańców ziemi słuchać mądrości Salomona, a oto tu jest coś więcej niż Salomon. Ludzie z Niniwy powstaną na sądzie przeciw temu plemieniu i potępią je; ponieważ oni dzięki nawoływaniu Jonasza się nawrócili, a oto tu jest coś więcej niż Jonasz" Łk 11,29-32 - Jezus mówi wprost, że Jego działania są znakiem, dowodem działania Boga. I że faryzeusze ten znak odrzucili.


So sie 17, 2019 14:55
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 135 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL