Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 25, 2024 12:32



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 135 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Następna strona
 Grzech przeciwko Duchowi ŚWIĘTEMU 
Autor Wiadomość
Post Re: Grzech przeciwko Duchowi ŚWIĘTEMU
Bluźnieniem Duchowi Świętemu jest osądzanie dzieł Boga jako zła i postawienie sobie zadania prześladowania ich, oczerniania, potępiania, przypisywanie ich zwodniczym duchom. Ludzie tacy dlatego popełniają bluźnierstwo, ponieważ nazywają złem to, co jest w rzeczywistości Bożym dziełem, pochodzącym od Ducha Świętego. Przykład: prawdziwe objawienia i próby ludzi uciszenia Głosu Ducha Świętego, który działał i działa przez wybrane dusze.


N sie 11, 2019 14:36

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Grzech przeciwko Duchowi ŚWIĘTEMU
Czekaj, to jakbym miała prawdziwe objawienie to ludzie, którzy przypisywaliby to złym duchom lub oczerniali w inny sposób grzeszyliby przeciwko Duchowi Świętemu?
Pytam czysto teoretycznie mając świadomość jak często ludzie, którzy próbują przekonać innych, że Bóg do nich przemawia są obrażani i ich objawienia odrzucane, bo są dla kogoś niewygodne.
Przecież w świetle ich wiedzy i wiary najprawdopodobniej będą przekonani, że to nie może pochodzić od Boga i robą to w dobrej wierze... Czy jednak nie chodzi tylko o sytuację gdy ktoś jest przekonany, że to dzieło Boga a mimo to przypisuje je innym bytom lub zjawiskom. To co się robi z braku świadomości i wiedzy nie może być traktowane jako niewybaczalny grzech.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


N sie 11, 2019 19:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Grzech przeciwko Duchowi ŚWIĘTEMU
alekmichał napisał(a):
Bluźnieniem Duchowi Świętemu jest osądzanie dzieł Boga jako zła i postawienie sobie zadania prześladowania ich, oczerniania, potępiania, przypisywanie ich zwodniczym duchom. Ludzie tacy dlatego popełniają bluźnierstwo, ponieważ nazywają złem to, co jest w rzeczywistości Bożym dziełem, pochodzącym od Ducha Świętego. Przykład: prawdziwe objawienia i próby ludzi uciszenia Głosu Ducha Świętego, który działał i działa przez wybrane dusze.

Czekam, aż uzasadnisz swoje stwierdzenia w oparciu o N.T., a przede wszystkim wypowiedzi PANA Jezusa.


N sie 11, 2019 19:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Grzech przeciwko Duchowi ŚWIĘTEMU
Kravia


Cytuj:
Widzieli te niezwykłe rzeczy, i przypisali je szatanowi.

Bo nie wierzyli, że przez tego Człowieka - Jezusa może działać Bóg. To raczej nie jest aż takie dziwne. Uznali, że działa szatan. Mylili się, bo nie podzielali wiarę chrześcijańską. Czy posiadanie błędnych poglądów (wg chrześcijan) to coś złego, zasługującego na potępienie?

Cytuj:
Nazywają Boże działanie działaniem szatana. Niby wierzą w Jahwe, a gdy widzą Jego działanie, to się od Niego odwracają, bluźnią Mu.

Wierzą w Boga Jahwe , a nie wierzą w działanie Boga przez Jezusa. To jest istotna różnica i nie wyklucza ich z miana wyznawców prawdziwego Boga i Jego prawa oraz Słowa (Tanach).
Gdzie jest napisane, że faryzeusze odwracają się od Boga Jahwe i Mu bluznią - zacytuj te wersety? Oni są oskarżeni o grzech przeciwko Duchowi Świętemu. Staramy się zrozumieć, na czym on naprawdę polega - również aktualnie.

Cytuj:
Wyobraź sobie taką sytuację: twoi koledzy wierzą w twoją mamę, mimo że nigdy jej nie widzieli. Pewnego dnia przynosisz torbę pełną ciastek, i mówisz, że twoja mama je upiekła. A ci na to wyrzucają z obrzydzeniem ciastka, nawet nie próbując, twierdząc, że chyba jakaś Baba Jaga ci je dała, żeby ich otruć. Czy według ciebie twoi koledzy wierzą w tę samą mamę, co ty? Jeśli ich zdaniem takie ciastka, jakie ona upiekła, mogły być stworzone tylko przez Babę Jagę w złych intencjach?

Najpierw muszą wierzyć, że moja mama je upiekła. Musiałbym również znać motywy odrzucenia - mają jakieś uprzedzenia, zaburzenia psychiczne itd. Szkoda , że Ewangelie nie przekazują nam motywów odrzucenia cudów (wypędzenie demonów) Jezusa przez faryzeuszy.
proteom
Cytuj:
Oczywiście się mylisz. Bóg Jahwe obiecywał Żydom zbawienie i sam tego zbawienia dokona.

Cytuj:
Nie, to jest interpretacja chrześcijańska. Żydzi inaczej interpretowali te fragmenty. Oczekiwali Mesjasza, który uwolni ich spod okupacji Rzymian, i zjednoczy wszystkich żydów.

To jest interpretacja biblijna. Koncepcji Mesjasza w tamtych czasach było sporo m.in Boga, który wyzwala z grzechów przez Mesjasza swój lud.
Cytuj:
Nie, Jezus mówi tylko, że nazywanie Boga szatanem jest niewybaczalne. A ja interpretuję, dlaczego tak jest.

Gdzie tak mówi? Gdzie tak czynią faryzeusze? Nawet, gdyby to było prawdą, to dlaczego za błędny pogląd niewybaczalnie karać? jeszcze nie wytłumaczyłaś, co to znaczy?
Przypominam Tobie i odsyłam do literatury: faryzeusze, to byli ŻYDZI i wierzyli w tego samego Boga, co Pan Jezus. To są fakty.
Cytuj:
Skoro nie poznał prawdy, gdy Jezus przy nim wyrzucał złe duchy, to myślisz, że rozpoznał by dobro w Bogu?

Bóg działa różnymi sposobami i może w dowolny sposob nawrócić człowieka. Ktoś, może na danym etapie nie przyjmować prawdy, ale w swoim czasie i miejscu - tego dokonać.


N sie 11, 2019 20:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Grzech przeciwko Duchowi ŚWIĘTEMU
IrciaLilith napisał(a):
Czekaj, to jakbym miała prawdziwe objawienie to ludzie, którzy przypisywaliby to złym duchom lub oczerniali w inny sposób grzeszyliby przeciwko Duchowi Świętemu?
.

Tu chyba nie chodzi o jakiekolwiek objawienie ( np. prywatne), nawet prawdziwe, ale dostępne zmysłom i nadprzyrodzone np. wypędzanie złych duchów, czy uzdrowienie. To musi być coś mega mocnego, co nie da się inaczej wytłumaczyć, niż działaniem Boga. Po drugie: ktoś musi uznać to za działanie szatana. Pytanie: jak uzna, że nie wiadomo, jak to się stało - to też grzeszy? Albo uzna za mistyfikację, złudzenie itp. Protestanci kwestionują cuda Maryjne - uznają je za kłamstwa lub działanie szatana. Też bluznią Duchowi Świętemu?


N sie 11, 2019 20:18
Zobacz profil
Post Re: Grzech przeciwko Duchowi ŚWIĘTEMU
proteom napisał(a):
alekmichał napisał(a):
Bluźnieniem Duchowi Świętemu jest osądzanie dzieł Boga jako zła i postawienie sobie zadania prześladowania ich, oczerniania, potępiania, przypisywanie ich zwodniczym duchom. Ludzie tacy dlatego popełniają bluźnierstwo, ponieważ nazywają złem to, co jest w rzeczywistości Bożym dziełem, pochodzącym od Ducha Świętego. Przykład: prawdziwe objawienia i próby ludzi uciszenia Głosu Ducha Świętego, który działał i działa przez wybrane dusze.

Czekam, aż uzasadnisz swoje stwierdzenia w oparciu o N.T., a przede wszystkim wypowiedzi PANA Jezusa.


Mk (3,28-30); Mt (12,22-33)


N sie 11, 2019 20:48
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Grzech przeciwko Duchowi ŚWIĘTEMU
alekmichał

Cytuj:
Mk (3,28-30); Mt (12,22-33)

Wersety to ja znam. Chodzi mi o to, żebyś dokonał egzegezy, a może też hermeneutyki tych tekstów, w wyniku czego otrzymasz (prawdopodobnie) swoją interpretacje. A może jednak inną. Zapraszam :)


N sie 11, 2019 21:19
Zobacz profil
Post Re: Grzech przeciwko Duchowi ŚWIĘTEMU
Biblia mówi, że surowość Boga jest równie wielka jak Jego Miłosierdzie – por. Syr 16,12.
Poza tym "Kto nie jest ze Mną, jest przeciwko Mnie; i kto nie zbiera ze Mną, rozprasza".

Ktoś, kto przeszkadza duszom w poznaniu Woli Bożej, sprowadza niebezpieczeństwo na wiele dusz, które mogłyby skorzystać z dzieła Bożego Miłosierdzia dla swego ocalenia. Nie ma znaczenia, czy jest to osoba duchowna, świecka, czy jakiś teolog. Należy postawić pytanie dlaczego to ludzie robią, dlaczego nie zamilkną, a podejmują się pochopnie prześladowania i oczerniania dzieła Bożego? Dot. to również objawień prywatnych.

Jeśli Bóg udziela jakiegoś daru, np daru prorokowania, uzdrawiania, czy innego charyzmatu, to udziela go z Nieskończonego Miłosierdzia i jest to zawsze dla pożytku całego Kościoła. Zawsze jest grzechem uznawanie za zło dzieła, które wychodzi z Miłosierdzia Bożego.


N sie 11, 2019 21:52
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lip 29, 2019 10:21
Posty: 310
Post Re: Grzech przeciwko Duchowi ŚWIĘTEMU
proteom napisał(a):
Cytuj:
Widzieli te niezwykłe rzeczy, i przypisali je szatanowi.

Bo nie wierzyli, że przez tego Człowieka - Jezusa może działać Bóg. To raczej nie jest aż takie dziwne. Uznali, że działa szatan. Mylili się, bo nie podzielali wiarę chrześcijańską. Czy posiadanie błędnych poglądów (wg chrześcijan) to coś złego, zasługującego na potępienie?

Chyba kręcimy się w kółko. Nie wierzyli, to jest ich problem. Przecież z założenia Bóg nie wybaczy wszystkim - tylko tym, którzy w Niego uwierzyli i spełnili Jego zalecenia. Jeśli faryzeusze widząc najbardziej bezpośredni dowód, jaki może być dany człowiekowi, nie byli w stanie uwierzyć, to nie ma szans, że uwierzą:

Lecz Abraham odparł: „Mają Mojżesza i Proroków, niechże ich słuchają!” „Nie, ojcze Abrahamie — odrzekł tamten — lecz gdyby ktoś z umarłych poszedł do nich, to się nawrócą”. Odpowiedział mu: „Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby ktoś z umarłych powstał, nie uwierzą” Lk 16, 29-31
Cytuj:

Cytuj:
Wyobraź sobie taką sytuację: twoi koledzy wierzą w twoją mamę, mimo że nigdy jej nie widzieli. Pewnego dnia przynosisz torbę pełną ciastek, i mówisz, że twoja mama je upiekła. A ci na to wyrzucają z obrzydzeniem ciastka, nawet nie próbując, twierdząc, że chyba jakaś Baba Jaga ci je dała, żeby ich otruć. Czy według ciebie twoi koledzy wierzą w tę samą mamę, co ty? Jeśli ich zdaniem takie ciastka, jakie ona upiekła, mogły być stworzone tylko przez Babę Jagę w złych intencjach?

Najpierw muszą wierzyć, że moja mama je upiekła. Musiałbym również znać motywy odrzucenia - mają jakieś uprzedzenia, zaburzenia psychiczne itd. Szkoda , że Ewangelie nie przekazują nam motywów odrzucenia cudów (wypędzenie demonów) Jezusa przez faryzeuszy.

Nie zrozumiałeś. I ty, i oni, wierzycie niby w tę samą kobietę. Ale gdy przynosisz coś dobrego od tej kobiety, oni twierdzą, że to nie pochodzi od niej, że to pochodzi od kogoś złego. jak myślisz, czy oni faktycznie wierzą w tę kobietę, czy w kogoś innego, a tylko nazwa pozostaje wspólna?
Cytuj:
Cytuj:
Nie, to jest interpretacja chrześcijańska. Żydzi inaczej interpretowali te fragmenty. Oczekiwali Mesjasza, który uwolni ich spod okupacji Rzymian, i zjednoczy wszystkich żydów.

To jest interpretacja biblijna. Koncepcji Mesjasza w tamtych czasach było sporo m.in Boga, który wyzwala z grzechów przez Mesjasza swój lud.

Poczytaj sobie trochę o judaizmie. Bóg nigdzie w ST nie obiecywał zmazania grzechów wszystkich ludzi, ani tym bardziej zesłania Syna, który byłby człowiekiem. Fragmenty ST, do których odwołują się Ewangeliści, są wyrwane z kontekstu.


Pn sie 12, 2019 11:37
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Grzech przeciwko Duchowi ŚWIĘTEMU
Kravia napisał(a):
Fragmenty ST, do których odwołują się Ewangeliści, są wyrwane z kontekstu.

Czym jest wg Ciebie Pismo Święte w calości, czym jest ST, a czym NT?

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pn sie 12, 2019 19:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Grzech przeciwko Duchowi ŚWIĘTEMU
alekmichał napisał(a):
Biblia mówi, że surowość Boga jest równie wielka jak Jego Miłosierdzie – por. Syr 16,12.
Poza tym "Kto nie jest ze Mną, jest przeciwko Mnie; i kto nie zbiera ze Mną, rozprasza".

.

Zamiast cytować wyrwane z kontekstu powyższe wersety, prosiłem Ciebie o dokonanie egzegezy wersetów, które wcześniej podałeś i które bezpośrednio dot. grzechu przeciwko Duchowi Świętemu.
Przypominam:
Mk 28 8 Zaprawdę, powiadam wam: wszystkie grzechy i bluźnierstwa, których by się ludzie dopuścili, będą im odpuszczone. 29 Kto by jednak zbluźnił przeciw Duchowi Świętemu, nigdy nie otrzyma odpuszczenia, lecz winien jest grzechu wiecznego». 30 Mówili bowiem: «Ma ducha nieczystego».
Mt 22 Wówczas przyprowadzono Mu opętanego10, który był niewidomy i niemy. Uzdrowił go, tak że niemy mógł mówić i widzieć. 23 A wszystkie tłumy pełne były podziwu i mówiły: «Czyż nie jest to Syn Dawida?» 24 Lecz faryzeusze, słysząc to, mówili: «On tylko przez Belzebuba, władcę złych duchów, wyrzuca złe duchy». 25 Jezus, znając ich myśli, rzekł do nich: «Każde królestwo, wewnętrznie skłócone, pustoszeje. I żadne miasto ani dom, wewnętrznie skłócony, się nie ostoi. 26 Jeśli szatan wyrzuca szatana, to sam ze sobą jest skłócony, jakże się więc ostoi jego królestwo? 27 I jeśli Ja przez Belzebuba wyrzucam złe duchy, to przez kogo je wyrzucają wasi synowie? Dlatego oni będą waszymi sędziami. 28 Lecz jeśli Ja mocą Ducha Bożego wyrzucam złe duchy, to istotnie przyszło do was królestwo Boże. 29 Albo jak może ktoś wejść do domu mocarza, i sprzęt mu zagrabić, jeśli mocarza wpierw nie zwiąże? I dopiero wtedy dom Jego ograbi.
30 Kto nie jest ze Mną, jest przeciwko Mnie; i kto nie zbiera ze Mną, rozprasza. 31 Dlatego powiadam wam: Każdy grzech i bluźnierstwo będą odpuszczone ludziom, ale bluźnierstwo przeciwko Duchowi nie będzie odpuszczone. 32 Jeśli ktoś powie słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie mu odpuszczone, lecz jeśli powie przeciw Duchowi Świętemu, nie będzie mu odpuszczone ani w tym wieku, ani w przyszłym12. 33 Albo uznajcie, że drzewo jest dobre, wtedy i jego owoc jest dobry, albo uznajcie, że drzewo jest złe, wtedy i owoc jego jest zły; bo z owocu poznaje się drzewo.

alekmichał
Cytuj:
Bluźnieniem Duchowi Świętemu jest osądzanie dzieł Boga jako zła i postawienie sobie zadania prześladowania ich, oczerniania, potępiania, przypisywanie ich zwodniczym duchom.

Gdzie w podanych wersetach faryzeusze prześladują działa Boże? Gdzie osądzają dziela Boga jako złe? Oni po prostu przypisują Panu Jezusowi szatańską moc, gdy wypędza złe duchy, gdyż nie wierzą, że Bóg - Duch Święty działa przez Niego. To z naszego punktu widzenia absurdalne, nieracjonalny pogląd, ale faryzeusze nie podzielali wiary chrześcijańskiej, a do tego mogli mieć negatywny stosunek do Pana Jezusa np. uprzedzenia, niechęć, zawiść. To blokowało ich na otwarcie się na Prawdę o Wcielonym Bogu: w Nim, przez Niego i dla Niego -działa Wszechmogący Bóg Jahwe.
Dlaczego taki błędny pogląd ma mieć charakter niewybaczalnego grzechu ( co to znaczy?). Czy w ogóle to był grzech, czyli świadome i dobrowolne złamania Prawa Bozego - DEkalogu.
alekmichał
Cytuj:
Ktoś, kto przeszkadza duszom w poznaniu Woli Bożej, sprowadza niebezpieczeństwo na wiele dusz, które mogłyby skorzystać z dzieła Bożego Miłosierdzia dla swego ocalenia. Nie ma znaczenia, czy jest to osoba duchowna, świecka, czy jakiś teolog. Należy postawić pytanie dlaczego to ludzie robią, dlaczego nie zamilkną, a podejmują się pochopnie prześladowania i oczerniania dzieła Bożego? Dot. to również objawień prywatnych.

Jeśli Bóg udziela jakiegoś daru, np daru prorokowania, uzdrawiania, czy innego charyzmatu, to udziela go z Nieskończonego Miłosierdzia i jest to zawsze dla pożytku całego Kościoła. Zawsze jest grzechem uznawanie za zło dzieła, które wychodzi z Miłosierdzia Bożego.

Znowu porcja swawolnych rozważań. Potrafisz je bezpośrednio powiązać z grzechem przeciwko Duchowi Świętemu


Pn sie 12, 2019 20:10
Zobacz profil
Post Re: Grzech przeciwko Duchowi ŚWIĘTEMU
Napisałem ci prawdę, krótko i zwięźle, esencję, sedno tego o co chodzi w tym temacie. Zamiast rozbierać wersety, przemyśl, co czuje Bóg. kiedy Jego stworzenie podnosi rękę na Jego Miłosierdzie w sytuacji przeze mnie opisanej.


Pn sie 12, 2019 20:52
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Grzech przeciwko Duchowi ŚWIĘTEMU
"Kravia"

Cytuj:
Chyba kręcimy się w kółko. Nie wierzyli, to jest ich problem. Przecież z założenia Bóg nie wybaczy wszystkim - tylko tym, którzy w Niego uwierzyli i spełnili Jego zalecenia. Jeśli faryzeusze widząc najbardziej bezpośredni dowód, jaki może być dany człowiekowi, nie byli w stanie uwierzyć, to nie ma szans, że uwierzą:

Lecz Abraham odparł: „Mają Mojżesza i Proroków, niechże ich słuchają!” „Nie, ojcze Abrahamie — odrzekł tamten — lecz gdyby ktoś z umarłych poszedł do nich, to się nawrócą”. Odpowiedział mu: „Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby ktoś z umarłych powstał, nie uwierzą” Lk 16, 29-31

Czy z założenia Bóg nie wybacza wszystkim, to jest kwestia Twojego rozumienia ofiary Jezusa.
Z dowodami tej natury jest taki problem, że one są subiektywnie prawdziwe/fałszywe. Widzieli wypędzanie duchów złych, ale nie wierzyli, że Bóg za tym stoi. Dlaczego? Bo my duchowni lepiej wiemy, niż ten Jezus z Nazaretu. My mamy autorytet Boży oparty na boskiej tradycji.

Cytuj:
Nie zrozumiałeś. I ty, i oni, wierzycie niby w tę samą kobietę. Ale gdy przynosisz coś dobrego od tej kobiety, oni twierdzą, że to nie pochodzi od niej, że to pochodzi od kogoś złego. jak myślisz, czy oni faktycznie wierzą w tę kobietę, czy w kogoś innego, a tylko nazwa pozostaje wspólna?


Żydzi, w tym Pan Jezsu wierzyli w jednego i tego samego prawdziwego Boga Jahwe. To nie było na niby. Wyraząli to poprzez czytanie Tanach, święta itd. i przestrzeganie Dekalogu. Twoja anologia zawiera element pośrednika - tym jest Jezus: przynoszę wam uzdrowienie, bo działa przeze mnie i we mnie Bóg. Ten sam Bóg, w którego wierzymy. Faryzeusze wierzą w możliwość uzdrowień dokonanych przez tylko Boga. Jakichś Człowiek UZDRAWIA? Czyją mocą to czyni - szatańską. Dlaczego? Bo wypędzać demony może tylko Bóg, a przecież widzimy, że Jezus jest Człowiekiem.
]
Cytuj:
Nie zrozumiałeś. I ty, i oni, wierzycie niby w tę samą kobietę.

Nie niby, ale naprawdę wierzymy w tą samą kobietę.
Cytuj:
Ale gdy przynosisz coś dobrego od tej kobiety, oni twierdzą, że to nie pochodzi od niej, że to pochodzi od kogoś złego. jak myślisz, czy oni faktycznie wierzą w tę kobietę, czy w kogoś innego, a tylko nazwa pozostaje wspólna?

Może te ciastka nie są takie dobre? Może nie ufają mi? Sporo możliwośći.
Cytuj:

Cytuj:
Poczytaj sobie trochę o judaizmie. Bóg nigdzie w ST nie obiecywał zmazania grzechów wszystkich ludzi, ani tym bardziej zesłania Syna, który byłby człowiekiem. Fragmenty ST, do których odwołują się Ewangeliści, są wyrwane z kontekstu

ST nie zapowiadał przyjścia Syna Bozego na Ziemię i wcielenia Go. To jest trudny problem: relacja proroctw mesjanistycznych w ST, ich interpretacja w czasach Jezusa; oraz pozniejsza recepcja w pismach N.T. oO sobiśćie uważąm, że nie ma tam sprzeczności, ale potwierdzenia są rzeczywiśćie cząstkowe i niepełne. Można stworzyć wątek o tym, ale czy ktoś tutaj kompetentnie go przeanalizuje, a nie tylko dogmatycznie będzie dowwodzić swojej racji.
To jeszcze raz ( bez dygresji): 1.czym jest w swej istocie/konkrecie grzech faryzeuszy oskarżonych o popełnienie bluznierstwa przeciwko Duchowi Świętemu?
2. Czym współcześnie jest lub może być taki grzech? Jakie warunki/kryteria musi spełnić?


Pn sie 12, 2019 21:01
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Grzech przeciwko Duchowi ŚWIĘTEMU
alekmichał napisał(a):
Napisałem ci prawdę, krótko i zwięźle, esencję, sedno tego o co chodzi w tym temacie. Zamiast rozbierać wersety, przemyśl, co czuje Bóg. kiedy Jego stworzenie podnosi rękę na Jego Miłosierdzie w sytuacji przeze mnie opisanej.
A skąd wytrzasnąłeś ową prawdę o grzechu przeciwko Duchowi Świętemu polegającemu na osądzaniu dzieł Boga jako zła i postawieniu sobie zadania prześladowania ich, oczerniania, potępiania, przypisywania ich zwodniczym duchom? Grzech przeciwko Ducowi Świętemu to zaparcie się Boga, w pełni świadome i dobrowolne odrzucenie Boga wyrażone życiem.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pn sie 12, 2019 21:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Grzech przeciwko Duchowi ŚWIĘTEMU
alekmichał napisał(a):
Napisałem ci prawdę, krótko i zwięźle, esencję, sedno tego o co chodzi w tym temacie. Zamiast rozbierać wersety, przemyśl, co czuje Bóg. kiedy Jego stworzenie podnosi rękę na Jego Miłosierdzie w sytuacji przeze mnie opisanej.

Nie wiem, czy Bóg ma uczucia. To my mu przypisujemy ludzkie cechy.
ujęcia Boga w wierszu Anioła Ślązaka, XVII-wiecznego niemieckiego poety i mistyka
Zatrzymaj się! Cóż znaczy Bóg?
nie duch, nie ciało, nie światło,
nie wiara, nie miłość,
nie mara senna, nie przedmiot,
nie zło i nie dobro,
nie w małym On, nie w licznym,
On nawet nie to, co nazywa się Bogiem.
Nie jest On uczuciem, nie jest myślą,
nie jest dźwiękiem, a tylko tym,
o czym z nas wszystkich nie wie nikt.

Polecam teologię apofatyczną
Tym jednak, co pozostaje dla nas istotne, jest podstawowa intuicja Areopagity na temat wielkiego niepodobieństwa Boga do stworzeń, które w klasyczny sposób ujął Sobór Laterański IV:

"Między Stwórcą a stworzeniem nie można stwierdzić tak wielkiego podobieństwa, iżby nie można było mówić o jeszcze większym niepodobieństwie"( https://opoka.org.pl/biblioteka/T/TD/gr ... mu_04.html


Pn sie 12, 2019 21:06
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 135 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL