Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 16, 2024 5:03



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 135 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona
 Grzech przeciwko Duchowi ŚWIĘTEMU 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Grzech przeciwko Duchowi ŚWIĘTEMU
proteom napisał(a):
Andy72 napisał(a):
Może tym grzechem są gadki: "—Wypędza demony, bo Belzebub, władca demonów, mu w tym pomaga."

Czyli poglądy? :o Za to do piekła? To w takiego Boga ja nie wierzę.


Poglady? Naziści też mieli swoje "poglądy",
Zauważ że "poglądy" faryzeuszy doprowadziły do ukrzyżowania Jezusa,
Tu chodzi o celowe utwierdzanie się w poglądach. To nic że fakty mówią co innego, odrzucamy Jezusa "bo tak". Chodzi też o nazywanie zła dobrem a dobra złem, Zwłaszcza DOIbra złem,

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


So sie 17, 2019 15:16
Zobacz profil
Post Re: Grzech przeciwko Duchowi ŚWIĘTEMU
proteom napisał(a):
alekmichał napisał(a):
Tu Pan określił wyraźnie postawę faryzeuszy (J 8, 42-47) Rzekł do nich Jezus: "Gdyby Bóg był waszym Ojcem, to i Mnie byście miłowali. Ja bowiem od Boga wyszedłem i przychodzę. Nie wyszedłem od siebie, lecz On Mnie posłał. Dlaczego nie rozumiecie mowy mojej? Bo nie możecie słuchać mojej nauki. Wy macie diabła za ojca i chcecie spełniać pożądania waszego ojca. Od początku był on zabójcą i w prawdzie nie wytrwał, bo prawdy w nim nie ma. Kiedy mówi kłamstwo, od siebie mówi, bo jest kłamcą i ojcem kłamstwa. A ponieważ Ja mówię prawdę, dlatego Mi nie wierzycie. Kto z was udowodni Mi grzech? Jeżeli prawdę mówię, dlaczego Mi nie wierzycie? Kto jest z Boga, słów Bożych słucha. Wy dlatego nie słuchacie, że z Boga nie jesteście".



Gdzie masz zarzut grzechu przeciwko Duchowi Świętemu? Zresztą, tak poważne zarzuty stawia Jezus Ewangelii Janowej, a nie u synoptyków.


Tu masz„..Lecz jeśli Ja mocą Ducha Bożego wyrzucam złe duchy, to istotnie przyszło do was królestwo Boże”
W tym zdaniu masz odpowiedź, ale ignorujesz.
Czyli możecie grzeszyć przeciwko Synowi Bożemu, ale nie można nie widzieć jakiego dobra dokonuje Bóg mocą Ducha Świętego poprzez tego człowieka.
Nie można nie wiedzieć dobra, jakiego Ja Zbawiciel dokonałem mocą Ducha Świętego. To jest zamach na miłość Bożą.

Teraz przypomnijmy sobie, co Chrystus powiedział przed Wniebowstąpieniem
„To wam powiedziałem przebywając wśród was. A Pocieszyciel, Duch Święty, którego Ojciec pośle w moim imieniu, On was wszystkiego nauczy i przypomni wam wszystko, co Ja wam powiedziałem” (J 14, 25-26).

Co to oznacza??


N sie 18, 2019 7:32
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Grzech przeciwko Duchowi ŚWIĘTEMU
Kravia

Cytuj:
Ale jakiego jeszcze uzasadnienia potrzebujesz, poza logiką?

Opartego na egzegezie N.T., a dokładnie: wersetów dot. grzechu przeciwko Duchowi Świętemu.
Cytuj:
Jeśli Jezus jest Bogiem, a żydzi odrzucają Jezusa, to znaczy, że nie wierzą w chrześcijańskiego Boga.

Szanowna Kravio: czy Ty chodziłaś na lekcje religii? Bóg chrześcijan i Żydow jest jeden.
1. Żydzi i chrześcijanie czczą tego samego Boga. Przed powstaniem chrześcijaństwa Żydzi byli jedynymi, którzy czcili Boga Izraela. Jednak chrześcijanie również czczą Boga Abrahama, Izaaka i Jakuba, Stworzyciela nieba i ziemi. Choć chrześcijańskie praktyki religijne nie są życiodajnym religijnym wyborem dla Żydów, my, jako żydowscy teologowie, cieszymy się, że poprzez chrześcijaństwo setki milionów ludzi weszło w związki z Bogiem Izraela.
http://www.tygodnik.com.pl/numer/2706/deklaracja.html

Cytuj:
A wyznaniem ich niewiary jest właśnie nazwanie czynów Jezusa szatańskimi.

Jakiej niewiary? Czytaj dokładnie. Oni nie wierzyli, że Pan Jezus uzdrawia mocą Boga.

Cytuj:
"Kto nie jest po mojej stronie, jest przeciwko Mnie. A kto ze Mną nie zbiera, ten rozprasza." Mt 12,30 - żydzi są przeciwko Jezusowi

Nie dyskutujemy o Żydach ( wielu była za Jezusem), ale o grzechu przeciwko Duchowi Świętemu.

Cytuj:
"Albo uznajcie, że drzewo jest dobre—i wtedy daje dobry owoc, albo uznajcie, że jest złe—a wtedy i jego owoc jest zły. Drzewo rozpoznaje się przecież po owocach." Mt 12,33 - dobre czyny pochodzą od dobrych ludzi. Jezus wypędza złe duchy, a więc czyni dobro. Faryzeusze zaś mówią, że pochodzi to od złego. Jaki z tego wniosek?


To Ty zaproponuj swój, bo ja już pisałem.

Cytuj:
"A gdy tłumy się gromadziły, zaczął mówić: « To plemię jest plemieniem przewrotnym. Żąda znaku, ale żaden znak nie będzie mu dany, prócz znaku Jonasza. Jak bowiem Jonasz był znakiem dla mieszkańców Niniwy, tak będzie Syn Człowieczy dla tego plemienia. Królowa z Południa powstanie na sądzie przeciw ludziom tego plemienia i potępi ich; ponieważ ona przybyła z krańców ziemi słuchać mądrości Salomona, a oto tu jest coś więcej niż Salomon. Ludzie z Niniwy powstaną na sądzie przeciw temu plemieniu i potępią je; ponieważ oni dzięki nawoływaniu Jonasza się nawrócili, a oto tu jest coś więcej niż Jonasz" Łk 11,29-32 - Jezus mówi wprost, że Jego działania są znakiem, dowodem działania Boga. I że faryzeusze ten znak odrzucili.


Zgadza się. Tylko, co z tego ma wynikać w kontekście grzechu przeciwko Duchowi.


N sie 18, 2019 20:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Grzech przeciwko Duchowi ŚWIĘTEMU
Andy72

Cytuj:
Poglady? Naziści też mieli swoje "poglądy",

Porównujesz faryzeuszy do nazistów? To kalumnie!
Cytuj:
Zauważ że "poglądy" faryzeuszy doprowadziły do ukrzyżowania Jezusa,

Zmieniasz temat dyskusji - to jest erystyka. Nie dyskutujemy o odpowidzialności za śmierć Pana Jezusa. Zresztą to jest bardziej złożona kwestia - powinieneś o tym wiedzieć.

Warto tu przytoczyć istotny dla tej kwestii tekst Soboru Watykańskiego II Deklaracji o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich: „Tym, co wydarzyło się w czasie Jego męki, nie można obciążać ani wszystkich bez różnicy Żydów, którzy wówczas żyli, ani Żydów dzisiejszych... Żydzi nie mogą być przedstawiani ani jako odrzuceni przez Boga, ani jako przeklęci, co jakoby wynika z Pisma Świętego” (Nostra aetate 4).

Nie wolno nam zapominać, że sprawcami śmierci Jezusa byli i są grzesznicy. Każdy grzech ludzki, zwłaszcza grzech przeciwko miłości, dotyka i zadaje śmierć Jezusowi. Szawłowi pałającemu rządzą zabijania uczniów Pańskich Jezus zadał pytanie: „dlaczego Mnie prześladujesz”? Świadectwa Nowego Testamentu i wiary świętych Kościoła wyraźnie wskazują, że odpowiedzialność za śmierć Jezusa ponoszą wszyscy, Żydzi i poganie, cała ludzkość: „Zeszli się bowiem rzeczywiście w tym mieście przeciw świętemu Słudze Twemu, Jezusowi, którego namaściłeś, Herod i Poncjusz Piłat, z poganami i pokoleniami Izraela, aby uczynić to, co ręka Twoja i myśl zamierzały” (Dz 4, 27n). Św. Franciszek z Asyżu zaś ujął to tak: „To nie złe duchy ukrzyżowały Go, lecz to ty wraz z nimi Go ukrzyżowałeś i krzyżujesz nadal przez upodobanie w wadach i grzechach” (Admonitio, 5, 3).

Cytuj:
Tu chodzi o celowe utwierdzanie się w poglądach. To nic że fakty mówią co innego, odrzucamy Jezusa "bo tak". Chodzi też o nazywanie zła dobrem a dobra złem, Zwłaszcza DOIbra złem,

Sugerujesz intencje faryzeuszy , ale ich nie znamy. Fakty, można różnie interpretować, nawet najbardziej oczywiste. Faryzeusze nie nazywali dobra złem, ani zła dobrem. Gdzie masz tak napisane? Mieli błędny pogląd - i tyle. Czy świadomie głosili takie przekonanie? Być może. Oznacza to, że mogli kłamać. Czy kłamstwo (każde?) to grzech przeciwko Duchowi Świętemu? Znowu: z tekstu to nie wynika.


N sie 18, 2019 20:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Grzech przeciwko Duchowi ŚWIĘTEMU
alekmichał

Cytuj:
Tu masz„..Lecz jeśli Ja mocą Ducha Bożego wyrzucam złe duchy, to istotnie przyszło do was królestwo Boże”
W tym zdaniu masz odpowiedź, ale ignorujesz.
Czyli możecie grzeszyć przeciwko Synowi Bożemu, ale nie można nie widzieć jakiego dobra dokonuje Bóg mocą Ducha Świętego poprzez tego człowieka.

JAk widac, można nie widzieć, jak ma się odmienne poglądy niż Pan Jezus i chrześcijanie. Faryzeusze ( czy wszyscy - nie wiemy) mieli swój paradygmat religijny i w nim Pan Jezus był w opozycji. Mysle, i tekst N.T. na to wskazuje, że Pan Jezus miał okreslone roszczenia, co do swojej Osoby: władza odpuszczcania grzechów zarezerwowana dla Boga. To musiała faryzeuszy złościć. Do tego cuda! Im się w glowie nie mieściło, że Człowiek może nazywać siebie Synem Boga i posiadać Boskie prerogatywy. To bluznierswto w ich oczach.
Cytuj:
Nie można nie wiedzieć dobra, jakiego Ja Zbawiciel dokonałem mocą Ducha Świętego. To jest zamach na miłość Bożą.

Miłość Boga jest na szczęście silniejsza niż nasze grzechy, co potwierdziło zmartwychwstanie Pana Jezusa.


N sie 18, 2019 21:00
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Grzech przeciwko Duchowi ŚWIĘTEMU
proteom, wybielasz faryzeuszy?

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pn sie 19, 2019 8:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lip 29, 2019 10:21
Posty: 310
Post Re: Grzech przeciwko Duchowi ŚWIĘTEMU
Ok, ja się poddaję. Rozbiłeś moją interpretację na kawałki, aż utraciła sens. Wymagasz, żebym powiedziała ci, co mówi tekst, bez żadnej interpretacji, a to niemożliwe. Według mnie chodzi o niewiarę faryzeuszy, którzy nie uwierzyli, mimo że dano im znak większy, niż innym ludom w przeszłości. I w takim ujęciu wszystko się zgadza.


Pn sie 19, 2019 14:35
Zobacz profil
Post Re: Grzech przeciwko Duchowi ŚWIĘTEMU
@proteom, Twoim zdaniem to Bóg był w opozycji do faryzeuszy. A oni tylko mieli swój paradygmat religijny. No peewnie..

Przychodzi jednak moment kiedy Jahwe mówi sprawdzam. Poślę Moje Odbicie, Swojego Jednorodzonego do narodu, któremu przekazałem Swoje Prawo i który wielokrotnie pouczałem przez proroków, dźwigałem z niewoli i pomagałem zwyciężać. Zobaczę jak Go przyjmą i co z Nim zrobią? Jaki stan ducha zastaje Jezus Chrystus u żydowskich przywódców religijnych? Zafałszowany obraz Ojca, zniekształcone Prawo Boże, fałszywa wiara i służba mamonie.
Jaki można mieć obraz Ojca, kiedy przychodzi na Ziemię Dobro i nie rozpoznaje się w Nim odbicia Ojca? Św. Jan daje nam odpowiedź pisząc „..Kto nie zna Syna, nie zna Ojca”.

Dlatego Nowy Testament ustanowiony przez Chrystusa Zbawiciela nie jest Żydom na rękę. „..Pijcie z niego wszyscy; albowiem to jest krew moja nowego i wiecznego przymierza, która za was i za wielu będzie wylana na odpuszczenie grzechów” .
Nowego i wiecznego przymierza, a więc stare przymierze już nie funkcjonuje. Nie ma już więcej składania ofiar, bo Chrystus Bóg sam stał się Doskonałą Ofiarą przebłagalną za grzechy całego świata. Czego Żydzi nie mogą, albo nie chcą do dziś zrozumieć.
Nawet po Zmartwychwstaniu ówcześni faryzeusze zniekształcili prawdę o Jezusie Zmartwychwstałym, opłacając strażników i każąc rozpowiadać, że ciało Zbawiciela zostało wykradzione. Do dziś to kłamstwo funkcjonuje u Żydów.

Ówcześni Faryzeusze nie chcieli takiego Mesjasza, który przynosi miłość i pokój. Oni oczekiwali na mesjasza wojującego, który zniszczy ich wrogów siłą. Dzisiaj mamy u części Żydów podobne myślenie. Jest wśród nich grupa, która dalej czeka na swojego mesjasza. I tu nasze drogi się rozchodzą..


Pn sie 19, 2019 16:27

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Grzech przeciwko Duchowi ŚWIĘTEMU
Alekmichał- czytałeś ST? Jak Bóg rozprawiał się z wrogami Narodu Wybranego? Z grzesznikami? Miłością czy ogniem, siarką, katastrofami, plagami, udzielaniem wsparcia w walce? Jakiego Mesjasza mogli się spodziewać pod okupacją rzymską, o jakim wybawieniu myśleć?

Faryzeusze przestrzegali praw, które jak wierzyli pochodziły od Boga, Jezus notorycznie je łamał i naginał, widzieli cuda, widzieli lekceważenie tradycji i logicznie wywnioskowali, że moc Jezusa nie może pochodzić od Boga.

To jakby teraz w Polsce zjawił się człowiek, który uzdrawiałby chorych i czynił cuda, ale łamał przykazania kościelne, mówił o konieczności kochania ateistów i homoseksualistów i spotykał się z nimi na długie debaty połączone z imprezami, szanowałby prostytutki obojga płci. Wypominałby publicznie grzechy i zepsucie wysokich hierarchów kościelnych. Rozwaliłby kramy z dewocjonaliami twierdząc, że za blisko domu Boga.
Kto mu uwierzy, że uzdrawia mocą daną od Boga a nie od Szatana? Którzy biskupi go poprą a którzy będą dążyć do jego uciszenia gdy ludzie zaczną mu wierzyć?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn sie 19, 2019 17:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2733
Post Re: Grzech przeciwko Duchowi ŚWIĘTEMU
IrciaLilith napisał(a):
Alekmichał- czytałeś ST? Jak Bóg rozprawiał się z wrogami Narodu Wybranego? Z grzesznikami? Miłością czy ogniem, siarką, katastrofami, plagami, udzielaniem wsparcia w walce?

Uppps. Nie czytalem do tej pory Twoich wypowiedzi na ten temat a przynajmniej sobie nie przypominam.
Nie podejrzewalem Cie o prymitywne rozumienie zagadnienia.


Pn sie 19, 2019 19:05
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Grzech przeciwko Duchowi ŚWIĘTEMU
Robaczku, to jak ja interpretuję ST nie ma tu nic do rzeczy. Zauważ, że w czasach Jezusa z tego co wiem powszechnie podchodzono do tego bardzo dosłownie i nie ma się co dziwić oczekiwaniu Mesjasza, który w sposób siłowy/siłowo nadprzyrodzony pozbędzie się Rzymian. A tymczasem pojawił się Jezus- czynił cuda, uzdrawiał, ale nakazywał kochać wrogów, nie gardził celnikami i poborcami podatkowymi, krytykował uczonych w Piśmie, łamał obowiązujące zasady moralne. W niczym nie przypominał groźnego i wymagającego Boga JHWH, za to nazywał go Ojcem, wręcz Tatą, co dla wielu Jego rodaków podchodziło pod bluźnierstwo.

Po prostu tłumaczę postawę faryzeuszów i innych ludzi, nie popieram, ale po prostu wskazuję racjonalne powody, dla których nie byli w stanie uznać Jezusa za Mesjasza. Po prostu ich oczekiwania i nastawienie było niekompatybilne z postawą jaką prezentował Jezus. Dlatego też z ich punktu widzenia logiczne było uznanie, że uzdrawia mocą Szatana. Tym samym uznanie błędnych przekonań i założeń za niewybaczalny grzech jest moim zdaniem nielogiczne i zwyczajnie coś zostało źle interpretowane. Może to ja źle to rozumiem, ale błąd może tkwić na wielu innych etapach, bo błądzić jest rzeczą ludzką.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn sie 19, 2019 19:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Grzech przeciwko Duchowi ŚWIĘTEMU
Andy72 napisał(a):
proteom, wybielasz faryzeuszy?

Staram się ich nie deprecjonować jako ludzi. Mieli błędny pogląd na temat uzdrowień Pana Jezusa i oczernili Go, że działa mocą szatana. Taka postawa mi się nie podoba. Czy jednak zasługuje na wieczne potępienie?


Wt sie 20, 2019 8:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Grzech przeciwko Duchowi ŚWIĘTEMU
Kravia
Cytuj:
Wymagasz, żebym powiedziała ci, co mówi tekst, bez żadnej interpretacji, a to niemożliwe.

Nie wymagam tego. Przeczytaj proszę o moich oczekiwaniach. Interpretacja powinna pozostawać w ramach tekstu i kontekstu, a nie odklejać się od niego. Oczywiście - taka interpretacja też jest uprawniona, tylko na ile wierna egzegezie i hermeneutyce biblijnej. Jak wiele mozna wczytać w tekst, aby jeszcze pozostał on wierny tej zasadzie?
Cytuj:
Według mnie chodzi o niewiarę faryzeuszy, którzy nie uwierzyli, mimo że dano im znak większy, niż innym ludom w przeszłości. I w takim ujęciu wszystko się zgadza.

Czy brak wiary w boską moc Pana Jezusa jest w takim razie grzechem przeciwko Duchowi Świętemu? Rozumiem, że utożsamiasz zarzut bluznierstwa z brakiem wiary, ale czy to jest to samo? Pan Jezus stawiał Żydom zarzut braku wiary, ale nie łączył go/ nie utożsamiał z grzechem przeciwko Duchowi Świętemu.


Wt sie 20, 2019 8:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Grzech przeciwko Duchowi ŚWIĘTEMU
alekmichał
Cytuj:
A oni tylko mieli swój paradygmat religijny.

Nie tylko, ale aż. To również uprzedzenia, błędy poznawcze, wierność ludzkiej tradycji, a nie Słowu Bozemu. Mieli poczucie swojej wyższości, doskonałości. Uznawali, że znają Boga i wypełniają Jego prawa. A tu pojawia się Pan Jezus i burzy ten obraz. To musiało wywołać w wielu z nich negatywne uczucia, a potem nastawienie. Tak te negatywne uczucia plus paradygmat zawładnęły ich mysleniem, że nie widzieli rzeczy, wydawać by się mogło oczywistych: to Bóg wypędza demony, a nie demon, bo inaczej by siebie zniszczył. Ten absurdalny błąd logiczny, a potem odrzucenie Jezusa jako Mesjasza i Boga, wynika chyba z tych uwarunkowań. Pycha im zamknęła drogę do odkrycia Boga w Jezusie. To wciąż ma miejsce, nawet w naszym katolickim kraju.


Wt sie 20, 2019 8:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lip 29, 2019 10:21
Posty: 310
Post Re: Grzech przeciwko Duchowi ŚWIĘTEMU
proteom napisał(a):
Nie wymagam tego. Przeczytaj proszę o moich oczekiwaniach. Interpretacja powinna pozostawać w ramach tekstu i kontekstu, a nie odklejać się od niego. Oczywiście - taka interpretacja też jest uprawniona, tylko na ile wierna egzegezie i hermeneutyce biblijnej. Jak wiele mozna wczytać w tekst, aby jeszcze pozostał on wierny tej zasadzie?

Ale gdzie moja interpretacja się odkleja od tekstu? Faryzeusze wykazali się brakiem wiary, temu nie możesz zaprzeczyć, bo Jezus sam o tym wspomina kilka zdań później. Męczy cię to pojęcie grzechu niewybaczalnego, ale to nie jest jedyny moment, gdy Jezus o tym wspomina. Jezus wiele razy mówi o zbawieniu, i warunkach zbawienia. Kto nie będzie zbawiony, będzie potępiony. "Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej, jak przeze Mnie". Faryzeusze odrzucili boskość Jezusa, więc zasłużyli sobie na potępienie. A Jezus nadał tutaj temu grzechowi konkretna nazwę.
Cytuj:
Pan Jezus stawiał Żydom zarzut braku wiary, ale nie łączył go/ nie utożsamiał z grzechem przeciwko Duchowi Świętemu.

Skąd taki wniosek?
proteom napisał(a):
Andy72 napisał(a):
proteom, wybielasz faryzeuszy?

Staram się ich nie deprecjonować jako ludzi. Mieli błędny pogląd na temat uzdrowień Pana Jezusa i oczernili Go, że działa mocą szatana. Taka postawa mi się nie podoba. Czy jednak zasługuje na wieczne potępienie?

A to już nie tobie oceniać. Jeśli ktoś ma błędne poglądy na temat Boga (np. nie wierzy w jego istnienie) i ma to wpływ na jego grzeszne zachowanie, to także będzie potępiony. Jak to różnica? Można nawet powiedzieć, że faryzeusze popełnili większy grzech, bo dano im znak wyraźniejszy, niż jakiemukolwiek współczesnemu ateiście.


Wt sie 20, 2019 10:37
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 135 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL