Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 3:16



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 367 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 25  Następna strona
 Gdzie jest Królestwo Boże? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Gdzie jest Królestwo Boże?
Witam
Zainteresowałem się problemem Królestwa Bożego. Zachęciła mnie dyskusja z Alus viewtopic.php?f=46&t=41704&start=45
Czy można jednoznacznie wskazać, gdzie i w jaki sposób poznać, czym jest Królestwo Boże? Czy to dopiero zaświaty; a może każdy człowiek uduchowiony ma je w sobie (w duszy,sercu?); czy jednak odkryć je można w pewnym (dużym?) stopniu we wspólnotach chrześcijańskich, a najdoskonalej w katolickiej? Te pytania stawiają mi często ludzie, którzy odchodzą od wiary chrześcijańskiej (z reguły katolickiej), bo nie widzą/nie przeżywają tam, aby w sposób jasny i zrozumiały Królestwa Boże przejawiało swą Boską moc. Dominuje obraz KK, gdzie przeważa grzech, zwłaszcza wśród duchownych, co wg sceptyków kłóci się z Królestwem Bożym. Może to utopia, jakaś idealistyczna ideologia, jak twierdzą jeszcze inni adwersarze.


N paź 20, 2019 0:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Gdzie jest Królestwo Boże?
proteom napisał(a):
Witam
Zainteresowałem się problemem Królestwa Bożego. Zachęciła mnie dyskusja z Alus viewtopic.php?f=46&t=41704&start=45
Czy można jednoznacznie wskazać, gdzie i w jaki sposób poznać, czym jest Królestwo Boże? Czy to dopiero zaświaty; a może każdy człowiek uduchowiony ma je w sobie (w duszy,sercu?); czy jednak odkryć je można w pewnym (dużym?) stopniu we wspólnotach chrześcijańskich, a najdoskonalej w katolickiej? Te pytania stawiają mi często ludzie, którzy odchodzą od wiary chrześcijańskiej (z reguły katolickiej), bo nie widzą/nie przeżywają tam, aby w sposób jasny i zrozumiały Królestwa Boże przejawiało swą Boską moc. Dominuje obraz KK, gdzie przeważa grzech, zwłaszcza wśród duchownych, co wg sceptyków kłóci się z Królestwem Bożym. Może to utopia, jakaś idealistyczna ideologia, jak twierdzą jeszcze inni adwersarze.


Z tego co sie orientuje, Królestwo Boże to jest Niebo, Niebo jest w przestworzach, w końcu Jezus uniósł się w górę i poleciał do Nieba, więc Królestwo Boże jest nad naszymi głowami.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


N paź 20, 2019 0:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Gdzie jest Królestwo Boże?
"Robek
Cytuj:
Z tego co sie orientuje, Królestwo Boże to jest Niebo, Niebo jest w przestworzach, w końcu Jezus uniósł się w górę i poleciał do Nieba, więc Królestwo Boże jest nad naszymi głowami

Uprawiasz sofistykę, a nie poważną dyskusję. Banalizujesz i trywializujesz problem. Ważny problem. Ja mam wielkie pragnienie i marzenie, aby trafić do Królestwa Bozego. To, co ty opisujesz, jest jego karykaturą. Jeśli przyjąć twoje pokrętne rozumowanie, to co widzisz nad swoją głową? Widzisz Boga,Aniołów itd


N paź 20, 2019 1:13
Zobacz profil
Post Re: Gdzie jest Królestwo Boże?
http://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=256

Krolestwo niebieskie jest wsrod nas. Jest niewidzialna rzeczywistoscia, Obecnoscia Boga, w ktorej juz tu mozemy miec udzial, stajac sie Jego uczniami i zyjac wedlug Ewangelii.


Cytuj:
20 Zapytany przez faryzeuszów, kiedy przyjdzie królestwo Boże, odpowiedział im: «Królestwo Boże nie przyjdzie dostrzegalnie; 21 i nie powiedzą: "Oto tu jest" albo: "Tam". Oto bowiem królestwo Boże pośród was jest» Lk 17


N paź 20, 2019 5:42
Post Re: Gdzie jest Królestwo Boże?
proteom napisał(a):
Witam
Zainteresowałem się problemem Królestwa Bożego. Zachęciła mnie dyskusja z Alus viewtopic.php?f=46&t=41704&start=45
Czy można jednoznacznie wskazać, gdzie i w jaki sposób poznać, czym jest Królestwo Boże? Czy to dopiero zaświaty; a może każdy człowiek uduchowiony ma je w sobie (w duszy,sercu?); czy jednak odkryć je można w pewnym (dużym?) stopniu we wspólnotach chrześcijańskich, a najdoskonalej w katolickiej? Te pytania stawiają mi często ludzie, którzy odchodzą od wiary chrześcijańskiej (z reguły katolickiej), bo nie widzą/nie przeżywają tam, aby w sposób jasny i zrozumiały Królestwa Boże przejawiało swą Boską moc. Dominuje obraz KK, gdzie przeważa grzech, zwłaszcza wśród duchownych, co wg sceptyków kłóci się z Królestwem Bożym. Może to utopia, jakaś idealistyczna ideologia, jak twierdzą jeszcze inni adwersarze.

Królestw Boże jest w Tobie, w każdym z nas. Każdy może w nie wejść, ale by w nie wejść najpierw należy odkryć wejście do niego. Jeśli je odkryjesz – wejdziesz. Wejdziesz, ale tylko Ty. Nikogo z zewnątrz nie zabierzesz z sobą. Moim zdaniem wszystkie wspólnoty, te „mniej doskonałe” i te „najbardziej doskonałe” bardziej oddalają, niż przybliżają do Królestwa Bożego.


N paź 20, 2019 5:56
Post Re: Gdzie jest Królestwo Boże?
Pozwole sie nie zgodzic. Wspolnoty sa niezbedna czescia zycia chrzescijanina. Czynna milosc blizniego jest papierkiem lakmusowym naszej wiary i nikt nie zbawia sie sam dla siebie duchowymi rozwazaniami. Nie mowiac o misji ewangelizacyjnej i przekazywaniu wiary.


N paź 20, 2019 6:15
Post Re: Gdzie jest Królestwo Boże?
Kael napisał(a):
Pozwole sie nie zgodzic. Wspolnoty sa niezbedna czescia zycia chrzescijanina. Czynna milosc blizniego jest papierkiem lakmusowym naszej wiary i nikt nie zbawia sie sam dla siebie duchowymi rozwazaniami. Nie mowiac o misji ewangelizacyjnej i przekazywaniu wiary.

Zgadzam się, wspólnota jest częścią życia muzułmanina, chrześcijanina, judaisty. Każda tworzy swoje papierki lakmusowe i nimi dokonuje selekcji. Każda ma swoje Księgi i nawet gdy są spisane przez tego samego autora, inaczej je interpretuje. Każda przekazuje "swoją" wiarę. Wspólnota jest na zewnątrz, ją możesz zobaczyć, tak jak jej księgi, relikwie, świętych, ale to nie ma nic wspólnego z Królestwem Bożym. Ono nie jest w Księgach, relikwiach, malowidłach, rzeźbach. Ono jest w Tobie. Nie odkryjesz go w tych przedmiotach.


N paź 20, 2019 6:47
Post Re: Gdzie jest Królestwo Boże?
Krolestwo Boze jest posrod nas. Jest rzeczywistoscia.
Nie wiem, skad ci sie wziely obrazy, ale moga byc pomocne tak jak (niezbedne) jest Slowo Boze z Ksiegi ksiag.
Inaczej nie masz szansy poznac Krolestwa i jego regul.


N paź 20, 2019 6:57
Post Re: Gdzie jest Królestwo Boże?
Pośród nas, czy w nas? Moim zdaniem to bardzo wielka różnica.


N paź 20, 2019 7:11
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Gdzie jest Królestwo Boże?
proteom napisał(a):
Uprawiasz sofistykę, a nie poważną dyskusję. Banalizujesz i trywializujesz problem. Ważny problem. Ja mam wielkie pragnienie i marzenie, aby trafić do Królestwa Bozego. To, co ty opisujesz, jest jego karykaturą.


Czytałeś Biblie? w którą stronę i w jakie miejsce poleciał Jezus?

proteom napisał(a):
Jeśli przyjąć twoje pokrętne rozumowanie, to co widzisz nad swoją głową? Widzisz Boga,Aniołów itd.


Nad głową widze niebo, a jeśli aniołowie znajdują się na wysokości kilkunastu kilometrów, to i tak ich nie zobaczę, bo to jest zbyt duża odległość.

Kael napisał(a):
http://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=256

Krolestwo niebieskie jest wsrod nas. Jest niewidzialna rzeczywistoscia, Obecnoscia Boga, w ktorej juz tu mozemy miec udzial, stajac sie Jego uczniami i zyjac wedlug Ewangelii.

Cytuj:
20 Zapytany przez faryzeuszów, kiedy przyjdzie królestwo Boże, odpowiedział im: «Królestwo Boże nie przyjdzie dostrzegalnie; 21 i nie powiedzą: "Oto tu jest" albo: "Tam". Oto bowiem królestwo Boże pośród was jest» Lk 17


Czyli Jezu uniósł się i poleciał do Nieba, a Królestwo Boże jest pośród nas?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


N paź 20, 2019 8:25
Zobacz profil
Post Re: Gdzie jest Królestwo Boże?
nolda napisał(a):
Pośród nas, czy w nas? Moim zdaniem to bardzo wielka różnica.

Pośród nas - w osobie Jezusa i Jego Ewangelii.
W nas - żyjących i starających się żyć Ewangelią.


N paź 20, 2019 9:13
Post Re: Gdzie jest Królestwo Boże?
Robek, a skad ty wiesz dokad fizycznie Pan Jezus sie przeniosl? Oblok Go zaslonil i zniknal. Mogl zniknac it tak, jak przez drzwi przenikal, albo w Emaus zrobil, ale widac uczniowie byli zafiksowani na Boga w "niebie" i nie chodzilo o tlumaczenie, ze Bog jest wszedzie i wszystko przenika.


Ostatnio edytowano N paź 20, 2019 9:36 przez Anonim (konto usunięte), łącznie edytowano 1 raz



N paź 20, 2019 9:28
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Gdzie jest Królestwo Boże?
Alus napisał(a):
nolda napisał(a):
Pośród nas, czy w nas? Moim zdaniem to bardzo wielka różnica.

Pośród nas - w osobie Jezusa i Jego Ewangelii.
W nas - żyjących i starających się żyć Ewangelią.

Jak to rozumiesz? KB w Ewangelii, czyli gdzie? To raczej metafora, ale realna rzeczywistość. W nas? W mózgu? W jaki sposób - też dosłownie/ W każdym ochrzczonym w KK, czy tylko starającym się żyć miłosiernie wobec ludzi? A ateiśći itd?


N paź 20, 2019 9:31
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1425
Post Re: Gdzie jest Królestwo Boże?
W Ewangeliach są różne koncepcje królestwa Bożego. Jedną z nich jest ta podobna do koncepcji Jana Chrzciciela - czyli apokaliptyczne nadejście panowania Boga. Jezus mówi: "Niektórzy z tych co tu stoją nie umrą, aż ujrzą królestwo Boże nadchodzące w mocy". Przy czym, jak zaznaczyłem w odrębnym wątku, królestwo to miało nadejść niedługo, jeszcze za pokolenia uczniów Jezusa ("Nie zdążycie obejść miast Izraela, aż przyjdzie Syn Człowieczy"; "Nie przeminie to pokolenie, aż to wszystko się stanie").

Drugą koncepcją, obecną zwłaszcza w Ewangelii wg Mateusza, jest królestwo jako rzeczywistość, która może być obecna pośród ludzi tu na Ziemi, która może powoli się ujawniać i wzrastać. Jezus naucza: "Szukajcie najpierw królestwa Bożego, a to wszystko inne będzie wam dodane". Czyli innymi słowy chodzi mu o jakieś królestwo możliwe do znalezienia tu i teraz, a nie dopiero wraz z apokaliptycznym przyjściem Boga. Innym przykładem tego rozumienia są przypowieści o ziarnku gorczycy, o skarbie zakopanym w ziemi, o zaczynie.

Teraz pytanie: czy Jezus nauczał obu koncepcji? Czy one się wykluczają? Być może nauczał obydwu, a być może nauczał tylko jednej z nich, a druga znalazła się w Ewangeliach za sprawą twórczości i interpretacji jego pierwszych uczniów i pierwszych chrześcijan.


N paź 20, 2019 9:37
Zobacz profil
Post Re: Gdzie jest Królestwo Boże?
Cytuj:
24 Bóg, który stworzył świat i wszystko na nim, On, który jest Panem nieba i ziemi, nie mieszka w świątyniach zbudowanych ręką ludzką 25 i nie odbiera posługi z rąk ludzkich, jak gdyby czegoś potrzebował, bo sam daje wszystkim życie i oddech, i wszystko. 26 On z jednego [człowieka] wyprowadził cały rodzaj ludzki, aby zamieszkiwał całą powierzchnię ziemi. Określił właściwie czasy i granice ich zamieszkania, 27 aby szukali Boga, czy nie znajdą Go niejako po omacku. Bo w rzeczywistości jest On niedaleko od każdego z nas. 28 Bo w Nim żyjemy, poruszamy się i jesteśmy, jak też powiedzieli niektórzy z waszych poetów: "Jesteśmy bowiem z Jego rodu". 29 Będąc więc z rodu Bożego, nie powinniśmy sądzić, że Bóstwo jest podobne do złota albo do srebra, albo do kamienia, wytworu rąk i myśli człowieka. 30 Nie zważając na czasy nieświadomości, wzywa Bóg teraz wszędzie i wszystkich ludzi do nawrócenia, 31 dlatego że wyznaczył dzień, w którym sprawiedliwie będzie sądzić świat przez Człowieka, którego na to przeznaczył, po uwierzytelnieniu Go wobec wszystkich przez wskrzeszenie Go z martwych». Dz 17


A nawrocenie to uwierzenie w Ewangelie.

Przeczytales zalinkowany przeze mnie Mt 13?
Biblia to nie podrecznik. To zbior przypowiesci do glebszego zrozumienia.


N paź 20, 2019 9:41
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 367 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 25  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL