Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 13:20



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 367 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 21, 22, 23, 24, 25  Następna strona
 Gdzie jest Królestwo Boże? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1444
Post Re: Gdzie jest Królestwo Boże?
Idący napisał(a):
Naśladując Chrystusa.

Naśladując Chrystusa? Czyli chcesz chodzić po miastach i wioskach, nauczać i uzdrawiać?


So lis 11, 2023 22:17
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn paź 30, 2023 11:04
Posty: 121
Post Re: Gdzie jest Królestwo Boże?
Idący napisał(a):
Anka-K napisał(a):
Idący napisał(a):
Człowiek w raju, czyli poniekąd w KB już był i to cilaem, a nie tylko duszą. Jak nie interesuje Cię gdzie ono jest, to ciekawe jak chcesz he osiągnąć.

To proste, choć bardzo trudne. Kierując się Nauką Chrystusa i Nauką Kościoła. Naśladując Chrystusa.
Czy znasz inną drogę? Jakąś lepszą?

Znam tylko jedną: szukajcie, a znajdziecie.


So lis 11, 2023 22:26
Zobacz profil
Post Re: Gdzie jest Królestwo Boże?
Swołocz napisał(a):
Idący napisał(a):
Naśladując Chrystusa.

Naśladując Chrystusa? Czyli chcesz chodzić po miastach i wioskach, nauczać i uzdrawiać?

Coraz ciężej o osiołka, apostołowie odeszli, Jerozolima i okolice w ogniu walki. Poza tym, chyba Jezus nie chodził do kościoła co niedzielę, nie spowiadał się, przyjmował komunii, nie odmawiał litanii itd.
Tu chyba Idący idzie, jak ten pan w awarcie, w ciemnych okularach z laską ślepca, ciągnąc za sobą pana w ciemnych okularach bez tej laski.
Róża jest różą, i nigdy nie chce upodobnić się do lilii, lew jest lwem i nigdy nie chce naśladować tygrysa czy słonia, tylko człowiek nie może się pogodzić z tym, że jest indywidualnością, czymś niepowtarzalnym i stara się naśladować.
Dzieciom mówimy, że mają naśladować dziadziusia, który został odznaczony medalem za męstwo (zabił wielu ludzi w obronie ojczyzny), mamusię, tatusia których pracodawca uhonorował listem pochwalnym za 40 lecie pracy, stryja, który został prawą ręką prezydenta, Basię która ma średnią 6, Kazia który ma ukończonych 5 kierunków i zna biegle 8 języków. Z powodu tego błędnego poczucia dumy z naśladujących dzieci stworzyliśmy społeczeństwo imitatorów.

Czasem ludzie chcą naśladować Chrystusa, ale kiedy małpa gra na saksofonie, nie oznacza, że stała się muzykiem. To będzie nadal nieświadoma małpa. Chrystusem trzeba się stać, by odkryć Królestwo Boże.


N lis 12, 2023 9:51
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2015 13:51
Posty: 617
Post Re: Gdzie jest Królestwo Boże?
Anka-K napisał(a):
Znam tylko jedną: szukajcie, a znajdziecie.
Żeby znaleźć, nie wystarczy szukać. Trzeba wiedzieć, czego się szuka. Jeśli nie szuka się Boga, nie znajdzie sie Go. Jeśli nie szuka się przykładu Chrystusa, nigdy nie odnajdzie się naśladownictwa.

Swołocz napisał(a):
Naśladując Chrystusa? Czyli chcesz chodzić po miastach i wioskach, nauczać i uzdrawiać?
Chłe, chłe, chłe. Bardzo śmieszne. Gimbaza. Albo nie dostrzeganie treści pod fasadą formy.

nolda napisał(a):
Chrystusem trzeba się stać, by odkryć Królestwo Boże.
Każdemu zdarza się palnąć. Ale, na wszelki wypadek coś wyjaśnię, bo może to wcale nie lapsus.
Otóż, Chrystus jest ideałem. Niedoścignionym wzorem w swoim ziemskim życiu. Nikt nie Nim nie stanie, ani stać Nim nie może. Może i powinien błądząc po drodze swego życia starać się odczytywać Jego Naukę i stosować ją w swoim życiu. Na miarę swoich możliwości. Ze świadomością własnych ograniczeń i ułomności.
Tak, jak ślepiec przez życie starając się wymacać laską drogę i pomagać innym na tej drodze.

_________________
Wierzący chrześcijanin, w szczególności katolik to ktoś,
kto codziennie i permanentnie stara się być coraz lepszym.


N lis 12, 2023 10:58
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1444
Post Re: Gdzie jest Królestwo Boże?
Cytuj:
Chłe, chłe, chłe. Bardzo śmieszne. Gimbaza. Albo nie dostrzeganie treści pod fasadą formy.
Cytuj:
Może i powinien błądząc po drodze swego życia starać się odczytywać Jego Naukę i stosować ją w swoim życiu.

No to może powiedz, na czym to naśladowanie Chrystusa polega. Chodzi o stosowanie nauki Chrystusa? To chyba nie to samo, co naśladowanie Chrystusa.


N lis 12, 2023 11:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2015 13:51
Posty: 617
Post Re: Gdzie jest Królestwo Boże?
Nie ma rozbieżności między tym, czego nauczał, a tym jak postępował. Naśladowanie jest staraniem się o zbliżanie do wzoru, jaki dawał. Dotyczy sensu, treści, a nie ograniczania się do formy.

_________________
Wierzący chrześcijanin, w szczególności katolik to ktoś,
kto codziennie i permanentnie stara się być coraz lepszym.


N lis 12, 2023 11:48
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1444
Post Re: Gdzie jest Królestwo Boże?
No więc jaki dawał wzór? Przekomarzania się z faryzeuszami? Gdzie masz w Ewangelii jakikolwiek zapis o tym, co można by u niego naśladować?


N lis 12, 2023 12:19
Zobacz profil
Post Re: Gdzie jest Królestwo Boże?
Idący napisał(a):
nolda napisał(a):
Chrystusem trzeba się stać, by odkryć Królestwo Boże.

Otóż, Chrystus jest ideałem. Niedoścignionym wzorem w swoim ziemskim życiu. Nikt nie Nim nie stanie, ani stać Nim nie może. Może i powinien błądząc po drodze swego życia starać się odczytywać Jego Naukę i stosować ją w swoim życiu. Na miarę swoich możliwości. Ze świadomością własnych ograniczeń i ułomności.
Tak, jak ślepiec przez życie starając się wymacać laską drogę i pomagać innym na tej drodze.
Skoro Jezus, jak piszesz ideał, wzór niedościgniony, przywrócił ci wzrok, byś dostrzegł, że Królestwo Boże jest w nas i pośród nas, a nie gdzieś w niebie czy głębinach, to w jakim celu jak ślepiec chodzisz i macasz laską, prosisz innych ślepców by ci wskazali to co wskazał ci wzór niedościgniony - Jezus?
To co masz w sobie nie zmacasz laską, tym bardziej nie będzie ona pomocna innym w macaniu. Czy to nie jest tak, jakbyś chciał namacać Boga laską, będąc instruowany przez ślepców. O tam wyżej pomacaj, a w tamtym koncie macałeś, tutaj jeszcze nie macałeś...


N lis 12, 2023 12:59
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1941
Post Re: Gdzie jest Królestwo Boże?
Idący napisał(a):
Naśladując Chrystusa.
Czy się pomylę, jeśli pomyślę, że Idący zmieniłeś zdanie na temat naśladowania ważnych osób?!...
Pytam, bo w temacie tym (na 1-szej stronie): https://forum.wiara.pl/viewtopic.php?f=24&t=43532
tak napisałeś o naśladowaniu Matki Pana Jezusa (cytuję całą wypowiedź z >> 30 sie 2023 19:00. Pierwsze zdanie jest tu chyba najważniejsze):
    A ja nie naśladuję, bo takie naśladowanie można by było nazwać prześmiewczą karykaturą. Tylko się staram, tylko usiłuję. Ale w sposób tak daleki od ideału, że trudno to nazwać naśladownictwem. Jestem człowiekiem ułomnym i małej wiary.
    A staram się naśladować Ja w tym jak Ona potrafiła odczytywać wolę Boga i jak potrafiła podporządkowywać swoje życie Bogu. Skromnie i totalnie. Staram się naśladować jej zaufanie do Ojca i Syna. Ale kudy mi do Niej.

    Natomiast nie staram się naśladować powierzchownie, zachowując jakieś żydowskie zasady, rytuały, 613 przykazań, koszerność itd. Bo biorąc pod uwagę przykazania ustanowione przez Chrystusa, jest to bardziej forma niż treść.

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


N lis 12, 2023 13:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1534
Post Re: Gdzie jest Królestwo Boże?
Swołocz napisał(a):
No więc jaki dawał wzór? Przekomarzania się z faryzeuszami? Gdzie masz w Ewangelii jakikolwiek zapis o tym, co można by u niego naśladować?

Miłość.
"Miłujcie się wzajemnie, jak Ja was umiłowałem"

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


N lis 12, 2023 14:08
Zobacz profil
Post Re: Gdzie jest Królestwo Boże?
Czy nie do apostołów skierował te słowa, by się nie pokłócili miedzy sobą?


N lis 12, 2023 14:14

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1444
Post Re: Gdzie jest Królestwo Boże?
@Saqura,

"jak ja was umiłowałem" - czyli jak? Są jakieś wskazówki w ewangeliach, w jaki sposób Jezus umiłował swoich uczniów? Jest jakiś opis tego, jak był życzliwy wobec nich, współczujący, pomagający im w czymś, zapominający o sobie - względem nich?


N lis 12, 2023 14:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1534
Post Re: Gdzie jest Królestwo Boże?
Umiłował wszystkich nim ktokolwiek Go umiłował, był w tej miłości pierwszy w momencie gdy wszyscy(cały świat) byli Jego nieprzyjaciółmi...mało tego umiłował aż do śmierci (życie oddał za nieprzyjaciół)
nolda
"A Ja wam powiadam: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują; tak będziecie synami Ojca waszego"

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


N lis 12, 2023 14:25
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1444
Post Re: Gdzie jest Królestwo Boże?
Czy to znaczy, że mamy go (Jezusa) naśladować w ten sposób, że będziemy dążyć do oddania życia za naszych nieprzyjaciół? Przecież to jest nieżyciowe i niepraktyczne - jak to w praktyce zrealizować w naszym życiu?

Poza tym Ty mówisz o nieprzyjaciołach - a ja pytałem o to, w jaki sposób umiłował swoich uczniów.


N lis 12, 2023 14:50
Zobacz profil
Post Re: Gdzie jest Królestwo Boże?
Saqura napisał(a):
Umiłował wszystkich nim ktokolwiek Go umiłował, był w tej miłości pierwszy w momencie gdy wszyscy(cały świat) byli Jego nieprzyjaciółmi...mało tego umiłował aż do śmierci (życie oddał za nieprzyjaciół)
nolda
"A Ja wam powiadam: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują; tak będziecie synami Ojca waszego"

Wszystkich umiłował, z nieprzyjaciółmi włącznie, a potem zmienił zdanie i oświadczył, że dziećmi Boga będą tylko ci którzy miłują nieprzyjaciół i się za nich modlą? A reszta, ta która się nie modli, nie miłuje nieprzyjaciół i prześladowców, przestaje być Jego dziećmi?


N lis 12, 2023 14:58
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 367 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 21, 22, 23, 24, 25  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL