Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 5:27



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 367 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 25  Następna strona
 Gdzie jest Królestwo Boże? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1373
Post Re: Gdzie jest Królestwo Boże?
@ Proteom
Czyżbyś sugerował, że Jezus w kwestii K.B. zaprzeczał sobie samemu? No i gdzie widzisz "zmysłowość" K.B.?
A o narodzeniu z Ducha masz w J 3:5-8

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Wt paź 22, 2019 13:05
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Gdzie jest Królestwo Boże?
Ja mam wrażenie, że problemem jest założenie iż Królestwo Boże to to samo co nowe Niebo i nowa Ziemia, które mają nastąpić po Sądzie Ostatecznym, że ma to być fizyczne/materialne królestwo, że to coś co jest kwestią nieokreślonej przyszłości nie duchowe Królestwo dostępne praktycznie tu i teraz, tak bliskie, że zakrywają je wszelkie nieadekwatne założenia i oczekiwania, szczególnie względem KB i samego Boga...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Wt paź 22, 2019 13:44
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1427
Post Re: Gdzie jest Królestwo Boże?
IrciaLilith napisał(a):
Ja mam wrażenie, że problemem jest założenie iż Królestwo Boże to to samo co nowe Niebo i nowa Ziemia, które mają nastąpić po Sądzie Ostatecznym, że ma to być fizyczne/materialne królestwo, że to coś co jest kwestią nieokreślonej przyszłości nie duchowe Królestwo dostępne praktycznie tu i teraz, tak bliskie, że zakrywają je wszelkie nieadekwatne założenia i oczekiwania, szczególnie względem KB i samego Boga...
Mi się wydaje, że konkretne przekazy ewangeliczne pochodzą z różnych tradycji. A nawet nie wydaje mi się, tylko to akurat wiem. A wydaje mi się, że skoro co najmniej 40 lat minęło od śmierci Jezusa do napisania pierwszych Ewangelii, to ludzie trochę tworzyli, pisząc je. A już na pewno taki św. Jan coś tam swojego stworzył (że "kto się nie narodzi z góry, ten nie może ujrzeć królestwa Bożego"). Jan pisał już bardzo długo po śmierci nauczyciela. Ten długi okres sprawia, że właściwie niewiele wiemy na pewno o nauce Jezusa. Nie wiemy na pewno, czy nauczał tego czy tamtego. Więc to tylko przypuszczenia i domysły. Stąd też takie rozbieżności w kwestii królestwa Bożego.


Wt paź 22, 2019 14:37
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1373
Post Re: Gdzie jest Królestwo Boże?
IrciaLilith napisał(a):
Ja mam wrażenie, że problemem jest założenie iż Królestwo Boże to to samo co nowe Niebo i nowa Ziemia, które mają nastąpić po Sądzie Ostatecznym, że ma to być fizyczne/materialne królestwo, że to coś co jest kwestią nieokreślonej przyszłości nie duchowe Królestwo dostępne praktycznie tu i teraz, tak bliskie, że zakrywają je wszelkie nieadekwatne założenia i oczekiwania, szczególnie względem KB i samego Boga...

Powiedziałbym, że dzisiaj K. B. nie jest jedyną rzeczywistością, a ponieważ rzeczywistością materialną być jeszcze nie może, to istnieje tylko duchowo.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Wt paź 22, 2019 15:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Gdzie jest Królestwo Boże?
Wybawiony
Cytuj:
Powiedziałbym, że dzisiaj K. B. nie jest jedyną rzeczywistością, a ponieważ rzeczywistością materialną być jeszcze nie może, to istnieje tylko duchowo.

Koncepcja duchowego KB jest obca judaizmowi czasów Jezusa. Czy Jezus-Żyd, mógłby nauczać takiej ezoterycznej koncepcji- nie sądzę.


Wt paź 22, 2019 15:23
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Gdzie jest Królestwo Boże?
Proteom- mógł, bo w jego naukach wyraźnie słychać echo wpływu innych tradycji, nie zapominaj, że mamy niezłą wyrwę w życiorysie Jezusa, a nawet jeśli siedział na miejscu to wbrew temu co się mówi jego rejony to nie był zaśnianek ale punkt styku wpływu wielu kultur i idei.
Moim zdaniem Królestwo nie z tego świata, oznacza nie ze świata materialnego.

Wybawiony- dlatego uważam, że KB jest dostępne dla każdego na poziomie duchowym i od tego należy zacząć- od odkopania KB w sobie.

Swołocz- trudno mi się z Tobą nie zgodzić. Ogólnie gdy czyta się ewangelie równolegle uwidaczniają się różnice w podejściu do wielu kwestii, a wiemy, że nie były to jedyne wersje opowieści o Jezusie, te zwyczajnie najbardziej pasowały kształtującej się instytucji- przynajmniej ja tak to widzę.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Wt paź 22, 2019 16:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1373
Post Re: Gdzie jest Królestwo Boże?
proteom napisał(a):
Koncepcja duchowego KB jest obca judaizmowi czasów Jezusa. Czy Jezus-Żyd, mógłby nauczać takiej ezoterycznej koncepcji- nie sądzę.

Jezus-Żyd nauczał wielu rzeczy, których słuchacze-Żydzi nie potrafili zrozumieć lub nie mogli ścierpieć.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Wt paź 22, 2019 18:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Gdzie jest Królestwo Boże?
IrciaLilith napisał(a):
Proteom- są pytania na które gdy ktoś poda odpowiedź, bardzo trudno to pojąć, ale gdy sam poszukasz odpowiedzi odrzucając swoje założenia wszystko stanie się jasne i oczywiste. Po prostu aby zrozumieć pewne kwestie potrzebne jest odpowiednie doświadczenie. Niestety blokowane przez niektóre założenia...


Proteom nie zadawał pytań, pokazał że w tej kwestii, w Biblii są sprzeczności.

IrciaLilith napisał(a):
Np. Ludzie szukają często sensu życia, odpowiedź ujęta w słowa z zasady jest nie do załapania, bo brzmi: sensem życia jest życie/przeżywanie.


No chyba nie powiesz mi, że sensem życia jest życie? tak to widzisz? nigdy nie myślałem że można w ten sposób do tego podchodzić, bo mi się zdawało że każdy sam sobie wybiera jaki jest i będzie sens jego życia, a ty mi mówi, że to już jest ustalone, i wszyscy mają taki sam sens życia, którym jest to że człowiek żyje.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Wt paź 22, 2019 18:59
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Gdzie jest Królestwo Boże?
Robek- istotne jest to czego chcesz doświadczać, co chcesz przeżyć.

Zgadzam się, że są sprzeczności, ale aby to rozwikłać trzeba postąpić jak w zagadce z zapałkami: masz 6zapałek i masz ułożyć 4trójkąty o boku długości jednej zapałki, na płasko się nie da- w trójwymiarze tak. Ze sprzecznościami w Biblii i ogólnie w duchowości jest podobnie, w systemie albo to albo to zazwyczaj się nie da, w 1D też nie, ale gdy się przekroczy dualność i liniowość to nabiera sensu...

Serio- obiekt może być zielonym kołem i czerwonym prostokątem na raz i ten co mówi, że to zielone koło i ten od czerwonego prostokąta mówią całą znaną im prawdę i mówią o tym samym obiekcie.

Niestety duchowość to już przekroczenie znanej z doświadczenia iluzji 3D, bo w 3D to obawiam się, że mało kto miał okazję doświadczać... a tu trzeba uwzględnić jeszcze więcej osi...

Pytanie gdzie jest KB jest problematyczne, bo z zasady gdzie coś jest dotyczy lokalizacji w znanej standardowej przestrzenii fizycznej...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Wt paź 22, 2019 21:16
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1373
Post Re: Gdzie jest Królestwo Boże?
Dlatego istotniejsza jest wskazówka odnośnie tego, co musi się stać, aby ktoś mógł do owego króleswa wejść.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Wt paź 22, 2019 21:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Gdzie jest Królestwo Boże?
Wybawiony napisał(a):
Dlatego istotniejsza jest wskazówka odnośnie tego, co musi się stać, aby ktoś mógł do owego króleswa wejść.


Chyba jednak trochę jest istotna, bo jeśli Królestwo Boże jest miedzy ludźmi za życia doczesnego, to w takim razie na co się tym zajmować? w końcu celem jest zbawienie, Królestwo Boże można pominąć.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Wt paź 22, 2019 22:27
Zobacz profil
Post Re: Gdzie jest Królestwo Boże?
Robek napisał(a):
Chyba jednak trochę jest istotna, bo jeśli Królestwo Boże jest miedzy ludźmi za życia doczesnego, to w takim razie na co się tym zajmować? w końcu celem jest zbawienie, Królestwo Boże można pominąć.

Czyli wedle Twojej koncepcji można uzyskać zbawienie odrzucając Królestwo Boże, a konkretnie Miłość, Prawdę, Życie - czyli Boga.


Śr paź 23, 2019 7:13

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Gdzie jest Królestwo Boże?
Najpierw trzeba dopuścić opcję, że Królestwo Boże to wewnętrzny/duchowy stan pełen Miłości i innych wyższych wartości w zjednoczonej formie, stan dostępny tu i teraz, stan o który należy się troszczyć, bo jest jak niewyczerpalna studnia nawadniająca ogrody ciała i umysłu, ale niestety można ją zasypać gruzem.
Że to Królestwo Boga, to Królestwo Miłości, które nie jest czymś fizycznym i materialnym, choć w pewnym sensie przekłada się na świat fizyczny.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr paź 23, 2019 9:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Gdzie jest Królestwo Boże?
IrciaLilith napisał(a):
Najpierw trzeba dopuścić opcję, że Królestwo Boże to wewnętrzny/duchowy stan pełen Miłości i innych wyższych wartości w zjednoczonej formie .

Z żydowskiej perspektywy to fantazje. Jeśli KB przyjdzie i/lub dostaniesz się do niego, to będzie on w pełni uchwytne zmysłami. Umetafizycznianie KB to raczej myśl hellenistyczna.


Śr paź 23, 2019 10:10
Zobacz profil
Post Re: Gdzie jest Królestwo Boże?
proteom napisał(a):
IrciaLilith napisał(a):
Najpierw trzeba dopuścić opcję, że Królestwo Boże to wewnętrzny/duchowy stan pełen Miłości i innych wyższych wartości w zjednoczonej formie .

Z żydowskiej perspektywy to fantazje. Jeśli KB przyjdzie i/lub dostaniesz się do niego, to będzie on w pełni uchwytne zmysłami. Umetafizycznianie KB to raczej myśl hellenistyczna.

Powiedziano ojcom waszym, a Ja wam powiadam - i te słowa Jezusa stanowią drogowskaz dla Jego wyznawców.


Śr paź 23, 2019 10:48
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 367 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 25  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL