Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 3:59



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 Sąd szczegółowy 
Autor Wiadomość
Post Re: Sąd szczegółowy
Wybawiony napisał(a):
Alus napisał(a):
Czyli nie wierzysz w powszechne zmartwychwstanie ciał po paruzji.

Czy zechciałbyś napisać jak przebiegał tok twojego rozumowania, że doszłaś do takiego wniosku?

Bazując na Twej wypowiedzi - Człowiek dokonuje dobrych lub złych uczynków w ciele, nieprawdaż? A sąd i zapłata miałyby dokonać się poza ciałem? .
Pozostaje ewentualna kwestia - co pojmujesz poprzez słowo ciało - to nasze materialne zbudowane z mięśni, kości, organów wewnętrznych, powleczone skórą, czy ciało duchowe.


Śr lut 24, 2021 15:54

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1385
Post Re: Sąd szczegółowy
A w jakim ciele żyjesz? W jaki ciele Jezus cierpiał i umarł na krzyżu?

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Śr lut 24, 2021 16:58
Zobacz profil
Post Re: Sąd szczegółowy
Wybawiony napisał(a):
A w jakim ciele żyjesz? W jaki ciele Jezus cierpiał i umarł na krzyżu?

Chrystus Bóg bezgrzeszny cierpiał w ciele materialnym i zmartwychwstał, znasz grzeszne osoby, które po śmierci ciała materialnego zmartwychwstały i może wyjaśnisz gdzie ci zmartwychwstali oczekują na sąd ostateczny.


So lut 27, 2021 8:18

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1385
Post Re: Sąd szczegółowy
Alus napisał(a):
znasz grzeszne osoby, które po śmierci ciała materialnego zmartwychwstały i może wyjaśnisz gdzie ci zmartwychwstali oczekują na sąd ostateczny.

Nie znam. Zresztą napisane jest, że jedni powstaną do życia wiecznego (zmarli w Chrystusie przy jego powtórnym przyjściu) a drudzy na sąd. To dopiero nastąpi.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


So lut 27, 2021 15:49
Zobacz profil

Dołączył(a): So wrz 05, 2015 19:48
Posty: 418
Post Re: Sąd szczegółowy
Alus napisał(a):
gdzie ci zmartwychwstali oczekują na sąd ostateczny.
Pewnie w sądzie ostatecznym.


So lut 27, 2021 18:44
Zobacz profil
Post Re: Sąd szczegółowy
Wybawiony napisał(a):
Alus napisał(a):
znasz grzeszne osoby, które po śmierci ciała materialnego zmartwychwstały i może wyjaśnisz gdzie ci zmartwychwstali oczekują na sąd ostateczny.

Cytuj:
Nie znam. Zresztą napisane jest, że jedni powstaną do życia wiecznego (zmarli w Chrystusie przy jego powtórnym przyjściu) a drudzy na sąd. To dopiero nastąpi.

Ale już nastąpiło i non stop następuje - ciało wróci jako proch do ziemi, tak jak nią był, a duch powróci do Boga, który go dał (Koh 12,7). Duch powróci na sąd szczegółowy.
Sąd ostateczny obejmie wszystkich ludzi - tych jeszcze żyjących w ciałach, tych zbawionych i tych potępionych.


N lut 28, 2021 8:11

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1385
Post Re: Sąd szczegółowy
Alus napisał(a):
Duch powróci na sąd szczegółowy.

Wierzysz w duchowe zmartwychwstanie? Przecież duch był żywy i pozostał żywy a więc nie może być tu mowy o powstaniu na sąd.
Czy Bóg osądził grzech w ciele Chrystusa, czy może dopiero w duchu po Jego śmierci? Jeśli w ciele, to grzesznik musi być sądzony w ciele. Jeśli w duchu, to masz rację.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


N lut 28, 2021 15:04
Zobacz profil
Post Re: Sąd szczegółowy
Wybawiony napisał(a):
Alus napisał(a):
Duch powróci na sąd szczegółowy.

Wierzysz w duchowe zmartwychwstanie? Przecież duch był żywy i pozostał żywy a więc nie może być tu mowy o powstaniu na sąd.
Czy Bóg osądził grzech w ciele Chrystusa, czy może dopiero w duchu po Jego śmierci? Jeśli w ciele, to grzesznik musi być sądzony w ciele. Jeśli w duchu, to masz rację.

Non stop piszę, ze duch nie umiera, umiera jedynie ciało, które albo zostaje skremowane, albo zeżrą je robaki.
Na sąd ostateczny tych skremowanych i tych zżartych, stanie człowiek w postaci ducha - człowiek to śmiertelne ciało i duch nieśmiertelny.
Zmartwychwstanie będzie zmartwychwstaniem dusz - zapewniam was, przyjaciele, ze nikt nie wejdzie do królestwa Bożego w ludzkim śmiertelnym ciele, to co jest doczesne, nie może bowiem stać się częścią tego, co jest wieczne (1 Kor 15,12-58).


Pn mar 01, 2021 7:30

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1385
Post Re: Sąd szczegółowy
Sądziłem, że wierzysz w nieśmiertelną duszę a tu się okazuje, że jednak nie, skoro piszesz o zmartwychwstaniu dusz.
A co do sądu, to gdzie jest napisane, że to duch jest winny grzechów człowieka?

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Pn mar 01, 2021 8:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4590
Post Re: Sąd szczegółowy
Wierzymy "w ciała zmartwychwstanie".
Tu parę myśli z KKK, cytaty wzięte z poniższego artykułu.

https://deon.pl/wiara/pytania-o-wiare/c ... ala,186150

► KKK 988: Credo chrześcijańskie - wyznanie naszej wiary w Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego oraz w Jego stwórcze, zbawcze i uświęcające działanie - osiąga punkt kulminacyjny w głoszeniu zmartwychwstania umarłych na końcu czasów oraz życia wiecznego.

► KKK 992: Bóg stopniowo objawiał swojemu ludowi prawdę o zmartwychwstaniu umarłych. Nadzieja na cielesne zmartwychwstanie zmarłych pojawia się jako wewnętrzna konsekwencja wiary w Boga, Stwórcę całego człowieka, z duszą i ciałem. Stwórca nieba i ziemi jest także Tym, który zachowuje wiernie swoje przymierze z Abrahamem i jego potomstwem. W tej podwójnej perspektywie zacznie wyrażać się wiara w zmartwychwstanie. Męczennicy machabejscy wyznają w godzinie próby: Król świata... nas, którzy umieramy za Jego prawa, wskrzesi i ożywi do życia wiecznego (2 Mch 7, 9). Lepiej jest nam, którzy giniemy z ludzkich rąk, w Bogu pokładać nadzieję, że znów przez Niego będziemy wskrzeszeni (2 Mch 7,14).

► KKK 994: Jezus łączy wiarę w zmartwychwstanie ze swoją Osobą: "Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem" (J 11, 25). To Jezus jest Tym, który w ostatnim dniu wskrzesi tych, którzy będą wierzyć w Niego i którzy będą spożywać Jego Ciało i pić Jego Krew. Już teraz daje tego znak i zadatek, 646przywracając do życia niektórych zmarłych. Zapowiadając w ten sposób własne zmartwychwstanie, które jednak nastąpi w innym porządku. Jezus mówi o tym wyjątkowym wydarzeniu jako o "znaku proroka Jonasza" (Mt 12, 39) i znaku Świątyni; zapowiada swoje zmartwychwstanie trzeciego dnia po wydaniu Go na śmierć.

► KKK 996: Od początku chrześcijańska wiara w zmartwychwstanie spotykała się z niezrozumieniem i oporami. W żadnym punkcie wiara chrześcijańska nie spotyka więcej sprzeciwu niż w stosunku do zmartwychwstania ciała. Bardzo powszechnie jest przyjmowane przekonanie, że po śmierci życie osoby ludzkiej trwa w sposób duchowy. Ale jak wierzyć, że to ciało, którego śmiertelność jest tak oczywista, mogłoby zmartwychwstać do życia wiecznego?

► KKK 997: Co to znaczy zmartwychwstać? W śmierci, będącej "rozdzieleniem duszy i ciała, ciało człowieka ulega zniszczeniu", podczas gdy jego dusza idzie na spotkanie z Bogiem, chociaż trwa w oczekiwaniu na ponowne zjednoczenie ze swoim uwielbionym ciałem. Bóg w swojej wszechmocy przywróci ostatecznie naszym ciałom niezniszczalne życie, jednocząc je z naszymi duszami mocą Zmartwychwstania Jezusa.

► KKK 998: Kto zmartwychwstanie? Wszyscy ludzie, którzy umarli: "Ci, którzy pełnili dobre czyny, pójdą na zmartwychwstanie życia; ci, którzy pełnili złe czyny na zmartwychwstanie potępienia" (J 5, 29).

► KKK 999: W jaki sposób? Chrystus zmartwychwstał w swoim własnym ciele: "Popatrzcie na moje ręce i nogi: to Ja jestem" (Łk 24, 39); nie powrócił On jednak do życia ziemskiego. Tak samo w Nim wszyscy zmartwychwstaną we własnych ciałach, które mają teraz, ale to ciało będzie przekształcone w "chwalebne ciało" (Flp 3, 21), w "ciało duchowe" (1 Kor 15, 44): Lecz powie ktoś: A jak zmartwychwstają umarli? W jakim ukazują się ciele? O, niemądry! Przecież to, co siejesz, nie ożyje, jeżeli wcześniej nie obumrze. To, co zasiewasz, nie jest od razu ciałem, którym ma się stać potem, lecz zwykłym ziarnem. Zasiewa się zniszczalne - powstaje zaś niezniszczalne... Trzeba, ażeby to, co zniszczalne, przyodziało się w niezniszczalność, a to, co śmiertelne, przyodziało się w nieśmiertelność (1 Kor 15, 35-37. 42. 53).

_________________
ksiądz


Pn mar 01, 2021 12:36
Zobacz profil
Post Re: Sąd szczegółowy
Wybawiony napisał(a):
Sądziłem, że wierzysz w nieśmiertelną duszę a tu się okazuje, że jednak nie, skoro piszesz o zmartwychwstaniu dusz.
A co do sądu, to gdzie jest napisane, że to duch jest winny grzechów człowieka?

Dobry człowiek z dobrego skarbca swego serca wydobywa dobro, a zły człowiek ze złego skarbca wydobywa zło (łk 6,45) - przy czym Jezus nie mówi o sercu jako organie mięśniowym, ale o duszy człowieka.


Wt mar 02, 2021 8:20

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1385
Post Re: Sąd szczegółowy
No ale co z duchem, skoro decyzje podejmuje dusza? Dlaczego duch po śmierci człowieka miałby iść na sąd?

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Wt mar 02, 2021 8:40
Zobacz profil
Post Re: Sąd szczegółowy
Wybawiony napisał(a):
No ale co z duchem, skoro decyzje podejmuje dusza? Dlaczego duch po śmierci człowieka miałby iść na sąd?

PRZEPRASZAM - dopiero dziś załapałam błąd w moim wpisie z wczoraj. Oczywiście myślałam dusza, a napisałam duch.
Ale to z racji perypetii ze zdrowiem członków rodziny, których dopadł covid :(


Wt mar 02, 2021 16:05

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1385
Post Re: Sąd szczegółowy
Zdarza się. Przede wszystkim serdecznie życzenia zdrowia dla wszystkich choruszków. A wracając do dyskusji, napisane jest że to duch wraca do Boga a nie dusza, co więc z tym sądem?

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Wt mar 02, 2021 19:10
Zobacz profil
Post Re: Sąd szczegółowy
Wybawiony napisał(a):
Zdarza się. Przede wszystkim serdecznie życzenia zdrowia dla wszystkich choruszków. A wracając do dyskusji, napisane jest że to duch wraca do Boga a nie dusza, co więc z tym sądem?

Sam Bóg niech was całkowicie uświęca, aby nie naruszony duch wasz, dusza i ciało bez zarzutu zachowały się na przyjście Pana naszego Jezusa Chrystusa (1 Tes 5,23).
Zdecydowanie na sądzie szczegółowym nie stanie nasze ciało materialne, a czy stanie dusza, czy duch, czy oba razem, to już teologiczne rozważania, nie dla zwykłej katoliczki, która z teologią niewiele ma wspólnego.


Śr mar 03, 2021 8:24
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL