Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 16:49



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Sąd szczegółowy 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Sąd szczegółowy
Jak rozumiecie nauczanie KKK ( zwłaszcza pogrubione)
I. Sąd szczegółowy

1021 Śmierć kończy życie człowieka jako czas otwarty na przyjęcie lub odrzucenie łaski Bożej ukazanej w Chrystusie 563 . Nowy Testament mówi o sądzie przede wszystkim w perspektywie ostatecznego spotkania z Chrystusem w Jego drugim przyjściu, ale także wielokrotnie potwierdza, że zaraz po śmierci każdego nastąpi zapłata stosownie do jego czynów i wiary. Przypowieść o ubogim Łazarzu 564 i słowa Chrystusa wypowiedziane na krzyżu do dobrego łotra 565 , a także inne teksty Nowego Testamentu 566 mówią o ostatecznym przeznaczeniu duszy 567 , które może być odmienne dla różnych ludzi.

1022 Każdy człowiek w swojej nieśmiertelnej duszy otrzymuje zaraz po śmierci wieczną zapłatę na sądzie szczegółowym, który polega na odniesieniu jego życia do Chrystusa i albo dokonuje się przez oczyszczenie 568 , albo otwiera bezpośrednio wejście do szczęścia nieba 569 , albo stanowi bezpośrednio potępienie na wieki 570

Pod wieczór naszego życia będziemy sądzeni z miłości 571 .
http://www.katechizm.opoka.org.pl/rkkkI-2-3.htm


So lut 20, 2021 22:07
Zobacz profil
Post Re: Sąd szczegółowy
nolda napisał(a):
Napisał to człowiek, tak sobie poukładał, tak sobie wyobraża i przekazuje innym z nadzieją, że w to uwierzą. Im więcej będzie wierzyło tym w mniemaniu jednostki, to w co wierzy jest prawdziwsze.

Tak sobie poukładał człowiek, bo tak sobie opisał ten sąd Jezus w przypowieści o bogaczu i Łazarzu.


N lut 21, 2021 13:06
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Sąd szczegółowy
Nolda, Twój post usunąłem. Pomyliłeś działy. W tym dziale dyskutujemy o prawdach wiary tylko z katolickiego punktu widzenia.
Twoje pytanie i moją odpowiedź przeniosłem do "uwagi do moderacji".

_________________
ksiądz


N lut 21, 2021 14:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1372
Post Re: Sąd szczegółowy
Alus napisał(a):
Tak sobie poukładał człowiek, bo tak sobie opisał ten sąd Jezus w przypowieści o bogaczu i Łazarzu.

I to jest wielce zdumiewające. Jak bardzo absurdalną historię musiałby wymyślić Jezus aby ludzie nie zechcieli potraktować jej dosłownie?

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Pn lut 22, 2021 13:21
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Sąd szczegółowy
Co masz na myśli że ta przypowieść jest absurdalna i że nie należy ją traktować dosłownie? Akurat tę bardziej dosłownie niż np. tę o talentach, gdzie nie chodziło o fizyczne talenty, czy o sianiu , gdzie nie chodziło o botaniczne zboże.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pn lut 22, 2021 13:33
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1372
Post Re: Sąd szczegółowy
W przypowieści tej nie chodzi o to co dzieje się po śmierci, lecz o pokazanie że nasze wybory w życiu doczesnym mają skutek w wieczności. Dlatego Jezus użył absurdalnego obrazu by słuchacz nie sądził, że opowiada On o tym jak rzeczywiście wygląda egzystencja po śmierci człowieka.
Kładzie nacisk na posłuszeństwo Słowu Bożemu w obecnym życiu.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Pn lut 22, 2021 19:22
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Sąd szczegółowy
Dlaczego "absurdalnego obrazu". Czy jesteś ŚJ?

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pn lut 22, 2021 20:58
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1372
Post Re: Sąd szczegółowy
Skąd taki pomysł? Po prostu opis jest z gatunku baśniowych i jego dosłowne przyjęcie może być np. podstawą do różnych makabrycznych wizji piekła.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Pn lut 22, 2021 22:14
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Sąd szczegółowy
Piekło jest nie makabryczne?

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pn lut 22, 2021 22:23
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1372
Post Re: Sąd szczegółowy
To zależy do czego się odnieść. Jeśli do wizji, których niektórzy doświadczyli, to jest ono nie tylko makabryczne ale i niezrozumiałe. Jeśli natomiast trzymać się Biblii to piekłem jest ostateczna zagłada bezbożnych dokonana w ciele.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Wt lut 23, 2021 9:02
Zobacz profil
Post Re: Sąd szczegółowy
Wybawiony napisał(a):
To zależy do czego się odnieść. Jeśli do wizji, których niektórzy doświadczyli, to jest ono nie tylko makabryczne ale i niezrozumiałe. Jeśli natomiast trzymać się Biblii to piekłem jest ostateczna zagłada bezbożnych dokonana w ciele.

Należy słowa Jezusa odnieść do Postanowione jest ludziom raz umrzeć, a potem sąd (Hb 9,27), lub Wiemy bowiem, że jeśli nawet zniszczej nasz przybytek doczesnego zamieszkania, będziemy mieli mieszkanie w niebie...Wszyscy bowiem musimy staną przed trybunałem Chrystusa, aby każdy otrzymał zapłatę za uczynki dokonanie w ciele, złe lub dobre(2 Kor 5,1-10).
Szeol - czyli teoria miejsca przebywania dusz do zmartwychwstania Chrystusa, w chrześcijaństwie jest już byłym bytem, który przeminął.


Wt lut 23, 2021 15:17

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1372
Post Re: Sąd szczegółowy
Człowiek dokonuje dobrych lub złych uczynków w ciele, nieprawdaż? A sąd i zapłata miałyby dokonać się poza ciałem? Dziwna teoria i zupełnie nie wiadomo czemu miałaby ona służyć i co wspólnego miałaby ze sprawiedliwością, zwłaszcza, że Jezus cierpiał za nasze grzechy w ciele.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Wt lut 23, 2021 16:44
Zobacz profil
Post Re: Sąd szczegółowy
Wybawiony napisał(a):
Człowiek dokonuje dobrych lub złych uczynków w ciele, nieprawdaż? A sąd i zapłata miałyby dokonać się poza ciałem? Dziwna teoria i zupełnie nie wiadomo czemu miałaby ona służyć i co wspólnego miałaby ze sprawiedliwością, zwłaszcza, że Jezus cierpiał za nasze grzechy w ciele.

Czyli nie wierzysz w powszechne zmartwychwstanie ciał po paruzji.


Śr lut 24, 2021 8:07

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: Sąd szczegółowy
Alus napisał(a):
Wybawiony napisał(a):
Człowiek dokonuje dobrych lub złych uczynków w ciele, nieprawdaż? A sąd i zapłata miałyby dokonać się poza ciałem? Dziwna teoria i zupełnie nie wiadomo czemu miałaby ona służyć i co wspólnego miałaby ze sprawiedliwością, zwłaszcza, że Jezus cierpiał za nasze grzechy w ciele.

Czyli nie wierzysz w powszechne zmartwychwstanie ciał po paruzji.

Alus, w dziale „Prawdy wiary” odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna, wynikająca z katolickiego punktu widzenia. Gdy będzie odbiegała od takiego punktu widzenia zostanie usunięta, a odpowiadający niezgodnie z tym punktem widzenia… :nonono:
Pisał już o tym moderator powyżej, ale celem przypomnienia umieszczam wypowiedź ponownie:

bramin napisał(a):
Twój post usunąłem. Pomyliłeś działy. W tym dziale dyskutujemy o prawdach wiary tylko z katolickiego punktu widzenia.


Śr lut 24, 2021 8:43
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1372
Post Re: Sąd szczegółowy
Alus napisał(a):
Czyli nie wierzysz w powszechne zmartwychwstanie ciał po paruzji.

Czy zechciałbyś napisać jak przebiegał tok twojego rozumowania, że doszłaś do takiego wniosku?

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Śr lut 24, 2021 12:09
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL