Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 11:20



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 281 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 15, 16, 17, 18, 19
 Skąd wiadomo, że Maryja urodziła się bez grzechu? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N kwi 27, 2008 12:23
Posty: 166
Post 
Witam
Kiedy Ap. Paweł głosił Berejczykom to powoływał sie na pisma cytujac je na dowód prawdomównosci .
Berejczycy natomiast słuchajac go nie dawali wiary kazdemu jego słowu -nie byli łatwowierni- ale sami sprawdzali w pismach czy tak się zeczy mają, czy Paweł nie naciaga prawdy albo jej nie wykrzywia.
Dzieje 17:10-12
Z tego wzgledu ,proszę o żeczowe informacje w postaci choćby jednego wersetu który bezposrednio mówi o tym że Maryja urodziła się bez grzechu,lub kilka innych ,które pośrednio mówia i można bez wątpliwości powiedziec że to prawda.Bo jeeśli Berejczycy posługiwali się tyko biblia i na niej się opierali śledzac wywody Pawła i zostali chrześcijanami .To do czego potrzebne by im byli ojcowie obecnych kościołów?
Czyż wywody pawła nie musiały mieć mocnych podstaw?
Jedno widomo na pewno że bez grzechu urodził sie tylko i wyłacznie Pan Jezus na to dowody są
Ew. Mat.1: 26-38 szczególnie wers.35 BT
Czy są wersety mówiące że Maryja poczęta została duchem świetym ? Bo tylko wtedy byłaby bezgrzeszna ,jak w przypadku Jezusa
Jesli jest jakies słowo którego kurczowo sie trzymamy- i uważam ze jest naditerpretowane- to proszę podać znaczenie słowa z greki lub hebrajszczyzny dokładnie jakie ma ono znaczenie.
Bo niby są dowody ale żadnego konkretu tylko naciąganie by pasowało do pogladów danego Kościoła
Czy Berejczycy dali by wiary takim argumentom jakie sie tu pojawiły?

Pozdrawiam

_________________
Mówiąc to, miałem na myśli,bracia ,mnie samegoi Apollosa ze względu na was abyscie mogli zrozumieć , że nie wolno wykraczać ponad to , co zostało napisane , i niech nikt w swej pysze nie wynosi się nad drugiego. 1 KOR 4:6 BT


Pn wrz 29, 2008 23:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 27, 2008 13:26
Posty: 163
Post 
O tym,że Maryja urodziła się bez grzechu, wiemy z dogmatu, który ogłosił jeden z papież ( przepraszam, ale w tej chwili nie pamiętam już który) na cztery lata przed objawieniem się Matki Bożej w Lourdes Bernadetcie.
Niepokalana powiedziała Jej:" Jam jest Niepokalane Poczęcie".(luty 1858rok)


Wt wrz 30, 2008 16:30
Zobacz profil

Dołączył(a): N kwi 27, 2008 12:23
Posty: 166
Post 
Wtam
Papież ma takie prawo by oglaszać dogmaty ,ale czy oparte są na objawieniach tylko , bo to nie jest argument którym może przekonać ,może wiernych kościoła przekonuje sam autorytet Papieża .
Apostoł Paweł jak i sam Pan Jezus nie powoływali się na siebie i na to co już ustnie przekazywali i co nie zostało zapisane.
Sama pozycja nie jest autorytetem dającym podstawę prawdziwości twierdzeń czy nauk.
Dla Jezusa podstawą na której się opierał było Słowo Boże -pisma hebrajskie -on sam się na nie powoływał i dla apostołów również były one oparciem . Wszyscy mieli podsawy że to co mówią jest prawdą .
Dlatego proszę o równie silne dowody, podstawy, tego co dotyczy Marii i jej bezgrzeszności.Chyba nie oczekuję zbyt wiele
Ponieważ nawet tradycja powinna mieć oparcie w pismach by była traktowana na równi ze Słowem Bożym i żeby nie bujała w obłokach nie mając żadnego podparcia czy oparcia .No bo na czym tradycja Ap.Pawła była oparta ,czyż nie na pismach?
W bibli są wzory jak należy uzasadniać głoszone twierdzenia czy prawdy.

_________________
Mówiąc to, miałem na myśli,bracia ,mnie samegoi Apollosa ze względu na was abyscie mogli zrozumieć , że nie wolno wykraczać ponad to , co zostało napisane , i niech nikt w swej pysze nie wynosi się nad drugiego. 1 KOR 4:6 BT


Wt wrz 30, 2008 17:22
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Cytuj:
Dla Jezusa podstawą na której się opierał było Słowo Boże -pisma hebrajskie -on sam się na nie powoływał i dla apostołów również były one oparciem . Wszyscy mieli podsawy że to co mówią jest prawdą .

No właśnie nie do końca tak było. Wiele z nakazów Prawa Jezus zachował, ale podał ich nową interpretację, niektóre odrzucił. Opierał się jedynie na swoim autorytecie. Pisma traktował z należytym szacunkiem, gdyż były to Pisma Święte dla Niego, jednak dokonał tak dalekiej ich reinterpretacji, że nie możemy mówić, że były one podstawą Jego działalności

Cytuj:
No bo na czym tradycja Ap.Pawła była oparta ,czyż nie na pismach?

No, nie za bardzo na Pismach. Teologia Pawła oparta była, można powiedzieć, na Jezusie Chrystusie Zbawicielu. Paweł niejednokrotnie wprost odrzuca tradycje judaistyczne, bazujące na Pismach, na rzecz Nowego Prawa przyniesionego przez Jezusa. Nazywa też Prawo "przekleństwem", wykazuje Jego niedoskonałość i "dezaktualizację"

W pierwszych wiekach to nie nauka Kościoła opierała się na Piśmie Świętym, ale właśnie Pismo Święte oparte jest na wierze Kościoła. Dlatego później wiara Kościoła może opierać się na Piśmie, ale nie tylko, bo Ono nie wyczerpuje całego depozytu wiary Kościoła. Dlatego pewne prawdy wiary Kościoła nie muszą być wprost zapisane na kartach Pisma Świętego


Śr paź 01, 2008 18:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N paź 12, 2008 5:49
Posty: 18
Post 
Osobiście widzę jak gdyby trzy etapy formowania się teologii biblijnej...

1. Stary Testament - ukazuje działalność Boga w historii narodu wybranego.
Nie jest to teologia, co raczej zbiór pewnych norm, reguł i przykazań co
do prawa i życia ogólnospołecznego.

2. Ewangelie - to czysta teologia, w której dowiadujemy się, jaki Bóg jest naprawdę i jak do Niego dotrzeć, aby osiągnąć życie. Wszelkie formy zostały zniesione na rzecz istoty rzeczy

3. Listy św. Pawła - mają wymiar bardzo uniwersalny, kosmiczny. Paweł widzi Chrystusa w całej czasoprzestrzeni, mówi o Ciele mistycznym, o miłości Chrystusa przewyższającej wszelką wiedzę. Jednocześnie jego nauka to konkretne podstawy do życia moralnego, a wszystko oparte na miłości "w Chrystusie"

Kościół, jak mi się wydaje, skonstruował własną teologię, zwaną dogmatyczno-instytucjonalną, to znaczy, że w swojej nauce opiera się przede wszystkim na uroczystościach kościelnych i kulcie Matki Boskiej. Co za tym idzie - jest bardzo zaangażowany w polityczne stronnictwo prawicowe.

Nie widzę tutaj żadnego elementu zgodnego z Biblijnymi dyrektywami.


N paź 12, 2008 8:23
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
A ja nie widzę w Twoim poście ani ziarna prawdy nt. Kościoła, ani szczególnego związku z tematem. Nalegam, aby wrócić to głównego tematu, żeby nie robić offtopa


N paź 12, 2008 14:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 29, 2007 16:50
Posty: 883
Post 
Witam


Kamyk napisał(a):
A ja nie widzę w Twoim poście ani ziarna prawdy nt. Kościoła, ani szczególnego związku z tematem. Nalegam, aby wrócić to głównego tematu, żeby nie robić offtopa
Ja podejrzewam, że po tych nastu stronach już gruntownie odpowiedziano na pytanie tematu wątku, i to jest źródłem pójścia przez tu-piszących w OffTop-y.


Pozdrawiam

_________________
Indifference of the GOoD is enough for the EviL to succeed


Pn paź 20, 2008 1:48
Zobacz profil
zbanowany na stałe

Dołączył(a): Cz wrz 02, 2010 10:36
Posty: 74
Post Re: Skąd wiadomo, że Maryja urodziła się bez grzechu?
Czy Maria została poczęta przez swą matkę jako niepokalana i wolna od grzechu pierworodnego?
Na temat pochodzenia tego poglądu czytamy w New Catholic Encyclopedia (1967, t. 7, ss. 378-381): „Nauka o Niepokalanym Poczęciu nie jest wyraźnie sprecyzowana w Piśmie Świętym (...) Najstarsi Ojcowie Kościoła uważali Maryję za świętą, ale nie całkowicie bezgrzeszną. (...) Nie da się dokładnie określić, kiedy ten pogląd stał się artykułem wiary, wydaje się jednak, że został ogólnie przyjęty gdzieś w VIII lub IX stuleciu. (...) [W roku 1854 papież Pius IX sformułował dogmat], ‚według którego Przenajświętsza Dziewica Maryja była wolna od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego od chwili swego poczęcia’”. Dogmat ten potwierdzono na soborze watykańskim II (1962-1965) (Sobór Watykański II. Konstytucje, dekrety, deklaracje, Pallottinum, Poznań 1986, s. 157-166).
W Biblii natomiast jest powiedziane: „Dlatego też jak przez jednego człowieka [Adama] grzech wszedł na świat, a przez grzech śmierć, i w ten sposób śmierć przeszła na wszystkich ludzi, ponieważ wszyscy zgrzeszyli” (Rzym. 5:12, BT). Czy dotyczy to także Marii? Biblia mówi, że zgodnie z Prawem Mojżeszowym 40 dni po narodzeniu Jezusa Maria złożyła w świątyni jerozolimskiej dar ofiarny za grzech, by dostąpić oczyszczenia. Ona także odziedziczyła po Adamie grzech i niedoskonałość


Cz wrz 09, 2010 19:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Skąd wiadomo, że Maryja urodziła się bez grzechu?
@amittaj
Dział 'Prawdy wiary' - powodzenia.

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Cz wrz 09, 2010 19:47
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 14, 2016 14:55
Posty: 70
Post Re: Skąd wiadomo, że Maryja urodziła się bez grzechu?
amittaj napisał(a):
Biblia mówi, że zgodnie z Prawem Mojżeszowym 40 dni po narodzeniu Jezusa Maria złożyła w świątyni jerozolimskiej dar ofiarny za grzech, by dostąpić oczyszczenia. Ona także odziedziczyła po Adamie grzech i niedoskonałość
Jaki dar ofiarny za grzech?
Narodziny traktowano jako ściągniecie zmazy rytualnej, żaden grzech.
Łk 2,21
Cytuj:
Gdy potem upłynęły dni ich oczyszczenia według Prawa Mojżeszowego, przynieśli Je do Jerozolimy, aby Je przedstawić Panu.
Prawo owo mówiło, ze kobieta po urodzeniu chłopca zostaje rytualnie oczyszczona po 40 dniach, po urodzeniu dziewczynki po 80 dniach (Kpł 12, 2 - 5).

Dla Ojców greckich, w wyniku grzechu Adama, ludzie odziedziczyli zepsucie, pobudliwość i śmiertelność, z których mogą być wybawieni dzięki procesowi przebóstwienia umożliwionemu przez odkupieńcze dzieło Chrystusa. Pojęcie dziedziczenia grzechu lub winy, powszechne w tradycji zachodniej, było obce takiej perspektywie, ponieważ według nich grzech mógł być tylko aktem wolnym i osobistym http://www.vatican.va/roman_curia/congr ... nts_pl.pdf s.7

_________________
Gdzie krzywdy nie będą pomszczone
Lecz wynagrodzone do cna
Gdzie dziecko bezpiecznie zrodzone
Siądzie obok jagnięcia i lwa.


So cze 10, 2017 17:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn cze 19, 2017 13:32
Posty: 134
Lokalizacja: Czersk, Pomorskie
Post Re: Skąd wiadomo, że Maryja urodziła się bez grzechu?
SYJONU
Matka Boża – pełna łaski, wywyższona ponad wszystko
Matka Wysoka – Arcydzieło Boga, Przybytek Wszechmocy Pana Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego.
Syjon – wysoki. Syjon – Miasto Dawida, Miasto Boga
Syjon został zdobyty przez Dawida, który tam umieścił Arkę Przymierza.
Matka nie tyle co zdobyta, lecz z Swej świętej woli została Matką Jezusa Chrystusa, który jest potomkiem króla Dawida. Jeśli Dawid w Syjonie umieścił wszechmoc Arki Przymierza.
Tak Jezus – potomek Dawida w Arcydziele Bożym – to jest Maryja (Córka Syjonu) – ukrył swoją moc.
„Jak Ojciec dał Mi wszelką moc na niebie i na ziemi, Ja złożyłem w Niepokalanym Sercu Mo¬jej Matki moc, która zwycięży grzech i świat”
Tak Maryja Matka Boża jest i będzie na wieki Arką Przymierza – Tą prawdziwą, błogosławioną, „pełną łaski”. ST „Lecz o Syjonie będzie się mówić, że tam przyszedł na świat każdy człowiek.”
NT „Niewiasto, oto syn Twój!”
Wypełnienie proroctwa – Matka Boża – Miasto Boga przez, którą przyszedł Bóg na świat. Jeśli zaś Pan Jezus – Jego Mistyczne Ciało – to jest Kościół, a my Jego członkami. A Boże Ciało przyszło na świat przez Matkę Bożą.
To i my musimy się narodzić przez Matkę Bożą, bo napisane „przez nią przyszedł każdy człowiek na świat”.
Tak, więc Duch Święty mówi „Niewiasta obleczona w Słońce. Miała pod stopami księżyc, a na głowie koronę z dwunastu gwiazd. Była brzemienna i jęczała w mękach i bólach rodzenia.”
Z kim więc Maryja jest w ciąży z Panem Jezusem? Nie, bo się narodził. Matka Boża jest w ciąży z nami – dziećmi Boga Najwyższego.
Czytamy I List św. Piotra
Biskup Rzymu Piotr porównuje Pana Jezusa do Kamienia Kosztownego, Wybranego, ale Duch Święty podsuwa fragment Księgi Izajasza (28,16)
„Oto kładę na Syjonie kamień węgielny, wybrany, kosztowny. Kto w niego uwierzy, nie będzie zawiedziony.”
Któż więc to Syjon? Jest to Matka Boża Królowa Nieba i Ziemi, Pani Kościoła, Umiłowana Oblubienica Ducha Świętego, Świątynia Duchowości. Jako, że to Dom Boży, to czy Mogłaby Matka Nasza narodzić się w grzechu?
Przed założeniem świata, była obrana jako Nieskończenie Większe Stworzenie, dlatego jest Matką Niepokalanie Poczętą. Jak Nowy Adam narodził się bez grzechu, tak i Nowa Ewa jest bez grzechu.
Amen.
ROZWAŻANIA TAJEMNIC RADOSNYCH
ZWIASTOWANIE NAJŚWIĘTSZEJ MARYI
Oto anioł Gabriel udaje się z wieścią Nadziei dla ludzkości do Maryi poślubionej sprawiedliwemu człowiekowi o imieniu Józef, z pokolenia Dawidowego.
I wszedłszy do niej, anioł powiedział: Bądź pozdrowiona, pełna łaski! Pan z Tobą, błogosławiona jesteś między niewiastami.
A ona przelękła się usłyszawszy te słowa i myślała sobie, co miałoby znaczyć to pozdrowienie. Wtedy rzekł do Niej anioł: Nie bój się, Maryjo, bo znalazłaś łaskę u Boga. Oto poczniesz w swym łonie i porodzisz syna, i nadasz Mu imię Jezus. Stanie się On wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu stolicę ojca Jego Dawida. I będzie panował nad domem Jakuba na wieki, i królestwo Jego nie będzie mieć końca. A Maryja powiedziała do anioła: Jakże się to stanie? Przecież ja nie znam męża. Odpowiadając Jej anioł rzekł: Duch Święty zstąpi na Ciebie i osłoni Cię moc Najwyższego. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym.
(…) Nic bowiem nie jest niemożliwe u Boga. I rzekła na to Maryja: Oto ja Służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego.
Dziś także przychodzi do nas anioł Gabriel mówiąc, o to dzieci Najwyższego, Pan nasz przelał Swą Krew za grzechy. Czy chcesz wykorzystać tą szanse, położyć swą nadzieję na swym Bogu, odrzucić zło i iść w kierunku dobra?
Dobra wiadomość powoduje w nas radość, a wiadomość o wniebowstąpieniu Pana Jezusa powinna nas tym bardziej pokrzepić, a nie smucić, bo o to całe Bóstwo Ducha Świętego, Ojca , Syna będzie w nas mieszkać.
Czy wykorzystam słowa Mistrzyni Duchowości i w raz z Nią powiem „Oto ja sługa Pański, niech mi się stanie, jak Ty chcesz”.
Czy zrobisz kolejny krok poddając się Matczynym dłoniom Maryi, która będzie Ci Matką i wychowa Cię na wojownika Chrystusa?
Bóg pokazał nam coś przez Zwiastowanie Maryi:
„Tak, jak dałem wam dar – to wolna wola, możecie mnie odrzucić lub żyć w posłuszeństwie - miłości syna i córki do Ojca.”
Tak jak Bóg oddał Swojego Syna Maryi, tak dzisiaj pragnie, abyśmy w pełni poddali się Matce Bożej, Jej Niepokalanemu Sercu. Czy dziecko nie bierze przykładu z swego kochającego ojca? To tym bardziej powinniśmy brać przykład z Nieskończenie Miłosiernego i Sprawiedliwego Ojca, który oddał wszystko Maryi – to SYN BÓG.”
Jeśli z własnej woli Bóg poddał Swego Syna Maryi, to czy i my za przykładem Boga Ojca nie powinniśmy oddać się Jej Niepokalanemu Sercu?

_________________
(1 Kor. 10,13)
Wierny jest Bóg i nie dozwoli was kusić ponad to, co potraficie znieść, lecz zsyłając pokusę, równocześnie wskaże sposób jej pokonania, abyście mogli przetrwać.


Cz lip 13, 2017 19:49
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 281 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 15, 16, 17, 18, 19

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL