Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 0:05



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 100 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
 Wylanie Ducha Świętego .......... 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 08, 2006 19:22
Posty: 236
Post 
monika k-ów napisał(a):
A jak się otwiera na dary Ducha św.???

Jeśli mogę się wtrącić do tematu to:
1) Otwarcie na dary Ducha Św. może dokonać się w nas wg mnie ze względu na:
a) dyspozycję woli ze strony tego, który ma je przyjąć + b) życie w czystości serca + c) odpowiedź na Boże natchnienia.
2) Co do darów Ducha Św. myślę, że człowiek musi pamiętać, że są to DARY, których udziela BÓG, a więc do Niego należy jakie to będą dary. Mogą być zupełnie inne niż się spodziewamy.
3) Dary takie jak np. glosolalia z tego co wiem są charyzmatami, a więc darami służącymi do budowania wspólnoty Kościoła.
To tyle. Pozdrawiam.

_________________
"Ty bowiem jesteś dla mnie skałą i twierdzą, przez wzgląd na imię Twoje kieruj mną i prowadź mnie" (Ps 31, 4)


Śr cze 07, 2006 19:28
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 18, 2006 10:47
Posty: 228
Post 
Abditus napisał(a):
Dary takie jak np. glosolalia z tego co wiem są charyzmatami, a więc darami służącymi do budowania wspólnoty Kościoła.


Małe sprostowanie :)

1 Kor 14,4 napisał(a):
Ten, kto mówi językiem, buduje siebie samego, kto zaś prorokuje, buduje Kościół.


Śr cze 07, 2006 21:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 18, 2006 10:47
Posty: 228
Post Re: Wylanie Ducha Świętego ..........
Adamek napisał(a):
Gdzie?, nie znam aż tak dobrze Biblii.


Przebieg chrztu w Duchu Świętym:

Dz 19,4-6 napisał(a):
«Jan udzielał chrztu nawrócenia, przemawiając do ludu, aby uwierzyli w Tego, który za nim idzie, to jest Jezusa» - powiedział Paweł. Gdy to usłyszeli, przyjęli chrzest w imię Pana Jezusa. A kiedy Paweł włożył na nich ręce, Duch Święty zstąpił na nich. Mówili też językami i prorokowali.


Chrystus zapowiada glosolalię:

Mk 16,17 napisał(a):
Tym zaś, którzy uwierzą, te znaki towarzyszyć będą: w imię moje złe duchy będą wyrzucać, nowymi językami mówić będą.


Śr cze 07, 2006 21:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 08, 2006 19:22
Posty: 236
Post 
chrześcijanin napisał(a):
Małe sprostowanie :)
1 Kor 14,4 napisał(a):
Ten, kto mówi językiem, buduje siebie samego, kto zaś prorokuje, buduje Kościół.


W myśl słów:
Aby Kościół mógł wypełniać swoje posłanie, Duch Święty "uposaża go w rozmaite dary hierarchiczne oraz charyzmatyczne i przy ich pomocy nim kieruje..." (Katechizm Kościoła Katolickiego 768)
muszę powiedzieć, że nie zgadzam się z takim manewrem użycia krótkiego cytatu wyjętego z kontekstu. Dlatego dodaję szerszy kontekst, i dalej utrzymuję, że glosolalia może być charyzmatem, a więc darem budującym wspólnotę Kościoła
1 Kor 14, 5-28 napisał(a):
5 Chciałbym, żebyście wszyscy mówili językami, jeszcze bardziej jednak pragnąłbym, żebyście prorokowali. Większy jest bowiem ten, kto prorokuje, niż ten, kto mówi językami - chyba że jest ktoś, kto tłumaczy, aby to wyszło na zbudowanie Kościołowi. 6 Bo przypuśćmy, bracia, że przychodząc do was będę mówił językami: jakiż stąd pożytek dla was, jeżeli nie przemówię do was albo objawiając coś, albo przekazując jakąś wiedzę, albo prorokując, albo pouczając? 7 Podobnie jest z instrumentami martwymi, które dźwięki wydają, czy to będzie flet czy cytra: jeżeli nie można odróżnić poszczególnych dźwięków, to któż zdoła rozpoznać, co się gra na flecie lub na cytrze? 8 Albo jeśli trąba brzmi niepewnie, któż będzie się przygotowywał do bitwy?
9 Tak też i wy: jeśli pod wpływem daru języków nie wypowiadacie zrozumiałej mowy, któż pojmie to, co mówicie? Na wiatr będziecie mówili. 10 Na świecie jest takie mnóstwo dźwięków, ale żaden dźwięk nie jest bez znaczenia. 11 Jeżeli jednak nie będę rozumiał, co jakiś dźwięk znaczy, będę barbarzyńcą2 dla przemawiającego, a przemawiający barbarzyńcą dla mnie. 12 Tak też i wy, skoro jesteście żądni darów duchowych, starajcie się posiąść w obfitości te z nich, które się przyczyniają do zbudowania Kościoła. 13 Jeśli więc ktoś korzysta z daru języków, niech się modli, aby potrafił to wytłumaczyć. 14 Jeśli bowiem modlę się pod wpływem daru języków, duch mój wprawdzie się modli, ale umysł nie odnosi żadnych korzyści3. 15 Cóż przeto pozostaje? Będę się modlił duchem, ale będę się też modlił i umysłem, będę śpiewał duchem, będę też śpiewał i umysłem. 16 Bo jeśli będziesz błogosławił w duchu, jakże na twoje błogosławienie odpowie «Amen» ktoś nie wtajemniczony, skoro nie rozumie tego, co ty mówisz? 17 Ty wprawdzie pięknie dzięki czynisz, lecz drugi tym się nie buduje. 18 Dziękuję Bogu, że mówię językami lepiej od was wszystkich. 19 Lecz w Kościele wolę powiedzieć pięć słów według mego rozeznania, by pouczyć innych, zamiast dziesięć tysięcy wyrazów według daru języków. 20 Bracia, nie bądźcie dziećmi w swoim myśleniu, lecz bądźcie jak niemowlęta, gdy chodzi o rzeczy złe. W myślach waszych bądźcie dojrzali! 21 Napisane jest bowiem w Prawie: Przez ludzi obcych języków i ust obcych będę przemawiał do tego ludu, ale i tak Mnie nie usłuchają - mówi Pan4. 22 Tak więc dar języków jest znakiem nie dla wierzących, lecz dla pogan, proroctwo zaś nie dla pogan, lecz dla wierzących. 23 Kiedy się przeto zgromadzi cały Kościół i wszyscy poczną korzystać z daru języków, a wejdą podczas tego ludzie prości oraz poganie, czyż nie powiedzą, że szalejecie? 24 Gdy zaś wszyscy prorokują, a wejdzie [podczas tego] jakiś poganin lub człowiek prosty, będzie przekonany przez wszystkich, osądzony 25 i jawne staną się tajniki jego serca; a tak, upadłszy na twarz, odda pokłon Bogu, oznajmiając, że prawdziwie Bóg jest między wami5. 26 Cóż więc pozostaje, bracia? Kiedy się razem zbieracie, ma każdy z was już to dar śpiewania hymnów, już to łaskę nauczania albo objawiania rzeczy skrytych, lub dar języków, albo wyjaśniania: wszystko niech służy zbudowaniu. 27 Jeżeli korzysta ktoś z daru języków, to niech mówią kolejno dwaj, najwyżej trzej, a jeden niech tłumaczy! 28 Gdyby nie było tłumacza, nie powinien mówić na zgromadzeniu; niech zaś mówi sobie samemu i Bogu!

Pozdrawiam

_________________
"Ty bowiem jesteś dla mnie skałą i twierdzą, przez wzgląd na imię Twoje kieruj mną i prowadź mnie" (Ps 31, 4)


Śr cze 07, 2006 22:53
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 18, 2006 10:47
Posty: 228
Post 
Ależ ten większy fragment potwierdza to co wcześniej napisałem. Proroctwo buduje zbór (Kościół), glosolalia zaś służy do osobistego budowania. . .


Cz cze 08, 2006 7:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 05, 2006 3:31
Posty: 16
Post 
Black-White Sheep napisał(a):
Nie zgodzę się, ze Kościół katolicki ogranicza. To jest problem otwarcia się na Ducha Świętego. Ja jestem katolikiem. Po prostu wielu katolików nie rozumie tego, a i nie tylko tego. Natomiast inni na maksa chcą tym żyć...



Ja nie twierdzę że KK ogranicza tylko się zastanawiam czy ogranicza.Jeżeli to problem -otwarcie na Ducha Św. to ja mam ten problem.Być może nie rozumiem.Ale na pewno chcę zrozumieć.


Cz cze 08, 2006 7:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 08, 2006 19:22
Posty: 236
Post 
chrześcijanin napisał(a):
Ależ ten większy fragment potwierdza to co wcześniej napisałem. Proroctwo buduje zbór (Kościół), glosolalia zaś służy do osobistego budowania. . .

Dziwię się Chrześcijaninie temu co napisałeś. Myślałem wcześniej, że to jakaś pomyłka. Teraz wiem, że nie. Ale rozumiem - użyte przez Ciebie słowo "Zbór" wiele mi tłumaczy (a ja jestem akurat katolikiem).
Moje zdziwienie jednak polega na tym, że (po pierwsze) tak prosto przetłumaczyłeś sobie ten dosyć długi frament i (po drugie) wynikałoby, że użyłeś tekstu biblijnego do poparcia pewnej tezy (moim zdaniem powinno być na odwrót, ale czy z tego fragmentu można wydedukować tylko tę jedną i akurat taką tezę? Wybacz, nie mogę się po raz kolejny zgodzić z Twoją sugestią)
Pozdrawiam.

_________________
"Ty bowiem jesteś dla mnie skałą i twierdzą, przez wzgląd na imię Twoje kieruj mną i prowadź mnie" (Ps 31, 4)


Cz cze 08, 2006 9:22
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2005 18:30
Posty: 268
Lokalizacja: Gdańsk
Post 
Cytuj:
A kiedy Paweł włożył na nich ręce, Duch Święty zstąpił na nich. Mówili też językami i prorokowali.

Tyle, że nie ma szans by św Paweł, czy inny apostoł włożył na kogoś ręce.
:D [/quote]

_________________
Obrazek
Błogosławiony jesteś Panie, Boże ojców naszych,*
pełen chwały i wywyższony na wieki.
Dn 3,52


Cz cze 08, 2006 10:07
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 18, 2006 10:47
Posty: 228
Post 
Do Kyllyana i Abditusa - proszę więcej konkretów, własnych komentarzy, bo nie bardzo wiem o co wam chodzi.


Cz cze 08, 2006 10:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sty 26, 2004 16:10
Posty: 1251
Post 
Skupiając się na charyzmacie, skupiamy się na sobie..
Skupiając się na sobie, zapominamy o źródle Daru..

_________________
www.youtube.pl/wilczeoko69


Cz cze 08, 2006 10:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 18, 2006 10:47
Posty: 228
Post 
cieplutki napisał(a):
Skupiając się na charyzmacie, skupiamy się na sobie..
Skupiając się na sobie, zapominamy o źródle Daru..


Tak - o tym pisał Paweł w 1 Kor 14.


Cz cze 08, 2006 10:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sty 26, 2004 16:10
Posty: 1251
Post 
Największym zagrożeniem dla duchowości
charyzmatycznej jest prymat samego/samej siebie..
wtedy każdy - sam dla siebie - staje się Papieżem....
A JEZUS oczekiwał, byśmy stanowili jedno..
a nie: rozbijali się na setki wspólnot, nie pozostających
ze sobą w widocznej Jedności - znaku obecności Ducha Świętego..

_________________
www.youtube.pl/wilczeoko69


Cz cze 08, 2006 11:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 08, 2006 19:22
Posty: 236
Post 
cieplutki napisał(a):
Skupiając się na charyzmacie, skupiamy się na sobie..

"Cieplutki" i "Chrześcijaninie". Myślę, że rozmijamy się w rozumieniu słowa charyzmat (chociaż moge się mylić w tych odczyciach). Dla mnie (i jestem przekonany dla Kościoła Katolickiego) słowo charyzmat zakłada troskę o budowanie Kościoła (taki jest cel udzialania tych darów przez Ducha Świętego). W związku z tym, widzę sprzeczność w powyższym cytacie. Ale, mam świadomość, że ktoś może inaczej rozumieć to słowo, mało tego, ktoś może nie uznawać daru języków za charyzmat i wtedy... dyskusja się "nie klei".
Pozdrawiam.

_________________
"Ty bowiem jesteś dla mnie skałą i twierdzą, przez wzgląd na imię Twoje kieruj mną i prowadź mnie" (Ps 31, 4)


Cz cze 08, 2006 11:07
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sty 26, 2004 16:10
Posty: 1251
Post 
Nieprzyjaciele KrzK, cytując przeciw Mu Biblię,
też myślą, iż budują Kościół.. budują śmiech niewierzących..

_________________
www.youtube.pl/wilczeoko69


Cz cze 08, 2006 11:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 08, 2006 19:22
Posty: 236
Post 
Nie rozumiem... Cieplutki, chcesz zmienić temat?

_________________
"Ty bowiem jesteś dla mnie skałą i twierdzą, przez wzgląd na imię Twoje kieruj mną i prowadź mnie" (Ps 31, 4)


Cz cze 08, 2006 11:12
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 100 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL